Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Probleme sexuale si recomandari analize

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Buna seara,
Am o problema pe care o voi detalia in acest post. Sper ca nu am gresit categoria(daca am gresit rog un moderator sa imi mute topicul).
Am 22 de ani(barbat), 60-65 de kg. Mentionez ca am o prietena de 2 ani si nu am mai avut probleme sexuale pana acum. De ceva timp(cam de 1 an) imi cam piere apetitul sexual. Dupa primul numar, al 2 lea vine dupa o perioada de odihna  sau dupa un somn de 15 minute. Am zis ok, probleme cu erectia nu am cum sa am deoare sunt prea tanar.  Pe masura ce timpul a trecut apetitul sexual a tot scazut si obtinerea unei erectii a fost tot mai grea. Am zis ca este din cauza partenerei insa dupa schimbarea acesteaia nu am obtinut rezultatul dorit. Ori sunt prea satisfacut dupa primul numar ori am o problema si nu imi dau seama unde.

De asemena ma duc la sala cam de 2 ani insa fara "succes"(am probleme in dezvoltarea masei musculare- presupun ca ceva nu fac cum trebuie). Toti sunt in forta la sala, prieteni de-ai mei de aceeasi varsta insa numai eu obosesc forte repede si parca ma epuizez la fel de repede.

Precizez ca acest topic a mai fost postat si in categoria endocrinologie

Cautand pe google am gasit aceste simptome ca fiind " nivel scazut de testosteron".
- dorinta sexuala scazuta (libido scazut);
- disfunctie erectila;
- oboseala si nivel scazut de energie;
- dificultati de concentrare a atentiei;
- simt scazut de bine, schimbari bruste de dispozitie...
De aceea ma gandesc ca poate am nivelul de testosteron sub limita si vreau sa fac analize. Ma gandesc sa fac  la Syn.vo(a nu se considera reclama).Vreau sa intreb pe forum ce analize ar trebui sa fac deoarece am vazut mai multe tipuri de testosteron si daca stiti cumva preturile.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Poate fi datorat unui nivel scazut de testosteron, sau pur psihologic.
De exemplu, eu iarna sau cand ii frig n-am chef deloc, dar de loc. Si iarna tine 3 luni Posted Image

ps. Oboseala poate fi datorata altor factori. Detaliez putin mai tarziu ca acum manc

#3
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Totusi la 22 de ani sa nu fii in stare dupa primul nr sa il dai pe al 2 -lea  si sa dormi pentru a -ti reveni mi se pare absurd. Cred ca nici lu tata care are de 3 ori mai mult nu i se /s-a intamplat. Asta ajunge sa ma deprime si psihologic,

#4
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Cred ca te gandesti prea mult la asta,in primul rand...
Traieste-ti viata.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Fa analize de sange, asta te va pune orice endocrinolog:

Testosteron Seric
Testosteron total
TSH
T3/T4
Ft3/Ft4
Prolactina

Problema cu testosteronul este ca valorile normale au un range imens: 4.5 - 42 pg/ml

#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postdole, on 12 mai 2014 - 23:07, said:

Totusi la 22 de ani sa nu fii in stare dupa primul nr sa il dai pe al 2 -lea  si sa dormi pentru a -ti reveni mi se pare absurd. Cred ca nici lu tata care are de 3 ori mai mult nu i se /s-a intamplat. Asta ajunge sa ma deprime si psihologic,

Daca ai vrea si n-ai mai putea avea erectie, ar fi motive de ingrijorare. Daca nu mai vrei, eu zic ca poti sa fii linistit. Eventual unul seara si unul de dimineata daca aveti chef amandoi.

#7
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Mai precizez si urmatorul lucru: parca nici excitarea  nu mai e asa intensa "ca odinioara". Tinde sa cam lipseasca. Multumesc Adm pentru informatii.

View PostPurpura, on 12 mai 2014 - 23:15, said:


Daca ai vrea si n-ai mai putea avea erectie, ar fi motive de ingrijorare. Daca nu mai vrei, eu zic ca poti sa fii linistit. Eventual unul seara si unul de dimineata daca aveti chef amandoi.


Am incercat un fel de test.  O saptamana m-am abtinut, cu greu, fara sa ma gandesc la nimic, am incercat sa evit si sa vad orice ar putea sa imi  ridice apetitul. Dupa o saptamana am fost capabil de 3 numere cu pauze de 10 ~min. Dupa, a 2-a zis si a 3-a parca iar trebuia sa astept o saptamana ca sa ma mai simt asa "viril".

E ca si cum " m-as atrofia".

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Mi-a luat-o Adm inainte. Fa analizele pentru testosteron, triiodotironina, tiroxina si prolactina. Le ai mai sus detaliate, prescurtate.  ( Costa..peste 300 RON )

Hiperprolactimia determina disfunctii ale apetitului sexual, dar si scaderea libidoului, dureri de cap.
Insa din ce descrii, este posibil sa ai un nivel mai scazut de testosteron.

Acum am vazut ca vrei la Syn. Aveau inainte preturile pe site, ma uit si iti fac o lista. 5 mins Posted Image


Quote


Testosteron
41

Testosteron liber
43

Tsh ( Hormon de stimulare tiroidiana )
39

Ft3 (Triiodotironina libera)
36

T3 ( Triiodotironina )
38

Ft4 ( Tiroxina libera )
38

T4 ( Tiroxina totala)
38

Prolactina
41

Total: 314 Lei

Astea is la Syne, preturile sunt aproximativ aceleasi peste tot..
Cauta si un endocrinolog bun care sa stie sa se uite pe buletinul de analize, nu unul care sa zica doar "da, e in valorile normale", sau "nu, nu e."

#9
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011

View Postlex404, on 12 mai 2014 - 23:39, said:

Mi-a luat-o Adm inainte. Fa analizele pentru testosteron, triiodotironina, tiroxina si prolactina. Le ai mai sus detaliate, prescurtate.  ( Costa..peste 300 RON )

Hiperprolactimia determina disfunctii ale apetitului sexual, dar si scaderea libidoului, dureri de cap.
Insa din ce descrii, este posibil sa ai un nivel mai scazut de testosteron.


Cauta si un endocrinolog bun care sa stie sa se uite pe buletinul de analize, nu unul care sa zica doar "da, e in valorile normale", sau "nu, nu e."


Multumesc. Tocmai calculasem si eu. O sa va tin la curent  cu rezultatele .

#10
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Ai indusa o frica ca nu ar mai merge cum mergea,si asta chiar te inhiba...In loc de sala incearca E.F.T.( Emotional Freedom Tehniques ).
http://www.youtube.c...fB57Wvj5Q#t=125
http://stiintasucces...Consultanta EFT
http://margareta-cau...ionala-eft.html

Edited by Arayan, 13 May 2014 - 00:20.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
acum depinde si cat dureaza la tine un numar si de partenera (cum e capabila sa te excite)

#12
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
La un moment dat, dupa o perioada mai lunga cu aceeasi persoana, dorinta (atractia) sexuala scade. Ii ceva normal. Nu inseamna ca ai tu neaparat ceva probleme, ci pur si simplu, nu mai esti asa de mult atras sexual de partenera ca la inceput.
Si eu cand am cunoscut-o pe a mea, in primele cateva luni, o faceam si de 5 ori / zi. Uneori ma si durea spatele de dat din cur sau eventual penisul nu mai era asa sensibil si nu mai simteam nimic, desi eram excitat la maxim.
In timp, a scazut dorinta, si de la 4-5 ori / zi, am ajuns treptat , 2-3 ori / zi, dupa care la 1-2 ori / zi, dupa care la 2-3 ori / saptamana...Rar se intampla sa fie si al doilea numar.
Si asta nu din cauza ca as avea probleme, dar pur si simplu ma simt saturat, nu simt nevoia ca inainte. Poate daca as incepe cu o fata noua, as vrea iarasi de 5 ori / zi...

Deci sunt mai mult ca sigur ca ii ceva normal, care vine de la sine, si nu tine de sanatatea ta.

P.s. Sa zica cineva ca dupa cativa ani de relatie cu aceeasi femeie, face sex la fel de frecvent ca la inceput...ii un mincinos...sau un taur :)

Edited by Business_style, 13 May 2014 - 05:30.


#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Lucrurile bune se servesc in portii mici, si in decor adecvat.
Se pare ca sexul pt tine e o obligatie barbateasca.

Acum  depinde ce inseamna un nr la tine, Daca acesta tine 3-5 min atunci ai o problema .
Ar fi bine sa te educi astfel incat un singur nr sa fie suficient pt tine dar mai ales pt partenera , adica sa te poti intinde cu el pe o perioada de peste 30 min ,astfel
incat toata excitatia sexuala sa fie eliberata atit la tine dar mai ales la partenera. Nu e nevoie sa faci  nr . peste nr. din dragul de a te afla in treaba.
Este considerata activitate sexuala normala in cuplu atunci cind ai 2-3 contacte indestulatoare  atit pt tine cit si pt partenera, pe saptamana.( deci la doua zile)

Nu ai o problema de sanatate  ci mai degraba lacune de educatia sexuala.

#14
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-

View PostBusiness_style, on 13 mai 2014 - 05:29, said:

...Sa zica cineva ca dupa cativa ani de relatie cu aceeasi femeie, face sex la fel de frecvent ca la inceput...ii un mincinos...sau un taur Posted Image
-Eu am 71 de ani si inca o mai ,,împuşc'' pe baba de vreo 2 ori pe saptamana de-i merg fulgii,si asta fara probleme si fara efort,iar la o adica ar mai ramane destule ,,gloanţe'' si pentru alte coţofene...Totul e sa sti doar cum sa treci usor si lejer de pe ratiune pe..instinct,că restul vine de-la sine...

Edited by Arayan, 16 May 2014 - 21:30.


#15
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View PostArayan, on 16 mai 2014 - 21:25, said:

-

-Eu am 71 de ani si inca o mai ,,împuşc'' pe baba de vreo 2 ori pe saptamana de-i merg fulgii,si asta fara probleme si fara efort,iar la o adica ar mai ramane destule ,,gloanţe'' si pentru alte coţofene...Totul e sa sti doar cum sa treci usor si lejer de pe ratiune pe..instinct,că restul vine de-la sine...
La cat fumez eu si la ce porcarii mananc zilnic...O sa fiu norocos daca mai pot impusca odata / luna ceva, la 50 de ani :)

#16
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostBusiness_style, on 16 mai 2014 - 22:03, said:

La cat fumez eu si la ce porcarii mananc zilnic...O sa fiu norocos daca mai pot impusca odata / luna ceva, la 50 de ani Posted Image

-Pai ai probleme grave de care trebuie să te debarasezi rapid,încearcă să trăiesti cât mai natural si să vezi atunci cum o să umblii numai in...3 picioare...Eu nu mai fumez de mult,nu prea beau decat rakiu de prune preparat din livadă,m-am retras la ţară,,unde numai cucu cântă''..merg la pescuit,am găini,ouă si lapte de...capră.Nu cresc si nu manânc porc decat la crăciun,de aia ziceam eu ca inca mai functionează şi pistolul la foc automat...Altfel cred că de mult atârnam şi puşca-n cui...

Edited by Arayan, 17 May 2014 - 18:51.


#17
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Am facut teste, am mers si la medicul de familie, se pare ca totul e psihic.

Modul meu de viata este sanatos: Nu mananc grasimi, nu beau nu fumez. Singura problema la mine e dormitul (nu am timp sa ma refac complet) si unele probleme stresante..


Se pare ca mai nou am o infectie chlamydia. Nu stiu de unde din moment ce mi s-a zis ca e luata recent(o singura partenera stabila de ceva timp).

Mi s-au dat pastile (Flucoric) si mi s-a recomandat pauza.

@ciine. Nu mi se pare o obligatie barbateasca, doar ca... "Pana acum ceva timp si daca ma uitam la fundul uneia  eram hard " si dintr-o data sa ajung asa m-a omorat psihic.
Si parca faza cu "jucatul inainte de actiune" nu tine cu oricine deci de aici si indoiala mea. Alt lucru:Nu stiu cum mi-am /imi pun tot cheful in primul numar. Dupa parca nu mai am chef, cel putin nu imediat. Parca nu as vrea sa fiu ca tataie sa ma duc la farmacie sa cer pastila albastra. O sa incerc sa ma relaxez si sa scap de stres!

Pana o sa termin perioada cu  Flucoric o sa stau linistit si cu televizorul stins.

Va multumesc pt reply-urile/parerile  din thread. O sa postez daca mai am nevoie de ceva!

Edited by dole, 22 May 2014 - 21:54.


#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdole, on 22 mai 2014 - 21:53, said:

Am facut teste, am mers si la medicul de familie, se pare ca totul e psihic.

Modul meu de viata este sanatos: Nu mananc grasimi, nu beau nu fumez. Singura problema la mine e dormitul (nu am timp sa ma refac complet) si unele probleme stresante..


Se pare ca mai nou am o infectie chlamydia. Nu stiu de unde din moment ce mi s-a zis ca e luata recent(o singura partenera stabila de ceva timp).

Mi s-au dat pastile (Flucoric) si mi s-a recomandat pauza.

@ciine. Nu mi se pare o obligatie barbateasca, doar ca... "Pana acum ceva timp si daca ma uitam la fundul uneia  eram hard " si dintr-o data sa ajung asa m-a omorat psihic.
Si parca faza cu "jucatul inainte de actiune" nu tine cu oricine deci de aici si indoiala mea. Alt lucru:Nu stiu cum mi-am /imi pun tot cheful in primul numar. Dupa parca nu mai am chef, cel putin nu imediat. Parca nu as vrea sa fiu ca tataie sa ma duc la farmacie sa cer pastila albastra. O sa incerc sa ma relaxez si sa scap de stres!

Pana o sa termin perioada cu  Flucoric o sa stau linistit si cu televizorul stins.

Va multumesc pt reply-urile/parerile  din thread. O sa postez daca mai am nevoie de ceva!
Tribulus si branca ursului luate impreuna.Ambele sunt naturale.Ai sa ma ti minte.

Edited by I2O, 23 May 2014 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate