Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

inlocuire siguranta "obisnuita" cu una automata

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Comtec e unul din panourile de sigurante din casa. Sigurante nu am luat aceeasi marca, am doar Schnneider. Mai in vara imi fac si instalatia electrica, asta veche mai merge, dar daca tot am cablu...

#20
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 RCmake, on 12 mai 2014 - 22:02, said:

Tu ai mai vazut Chint prin magazine? In cel mai rau caz sunt Comtec... Cat despre Merlin Gerin te-a corectat flomelomanul.

Chint am vazut ca au fost folosite la realizarea instalatiei electrice a aeroportului din Beijing. Nu le-am vazut prin magazine dar exista un importator in Romania si poti cumpara direct de la el. Este din Bucuresti si trimite prin curier dupa ce faci plata in cont. Am cumparat eu pentru cineva care voia niste sigurante automate si diferentiale de buget.
Stiam ca Schneider a renuntat la brandul Merlin Gerin dar m-a luat valul. Eu la mine acasa am diferentiale Merlin Gerin si Schneider.

Edited by tandrei99, 13 May 2014 - 09:54.


#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
am luat de proba siguranta fuzibila(1,5 lei) comtec-poloneze de 15A si nu intra in tablou, e prea gros varful si nu intra in orificiul acela din cauciuc sau ce e in tablou. cica niciun client nu a mai avut problema asta cu tablourile vechi. deci nu pot pune automate ca sunt la fel de groase.

am desfacut-o de curiozitate si am remarcat ca pe langa sarma care se vede iesind din ea si la varf si la fund si care e destul de groasa si e aluminiu sau fier, mai are o lita mai subtire ca cele improvizate de mine, la fund vine prinsa de mijloc iar in varf n-am inteles unde e prinsa. si inauntru un nisip alb pt izolare probabil.
cele vechi improvizate cu lita au doar 1 fir si la unele bagat prin interior la altele prin exteriorul sigurantei prinse.

am mai luat una de 10A(2 lei) care are varful subtire, romaneasca(din targu mures parca), sarma care se vede prinsa la varf e din cupru si aplatizata, deci banuiesc ca e mai bine facuta ca cea poloneza.

am pus-o la prize si vad ca tine, deci maine vreau sa iau inca 3 la fel si sa le inlocuiesc pe toate.

sigurantele de la prize aveau mai multe lite, una din ele un manunchi, si cum am inlocuit-o pe aia cu o singura lita nu mai face scantei ce bag in triple. Posted Image

se aude bazait la sigurantele becurilor, la una din ele cred, care are varful cam impuscat dar nu stiu daca asta e cauza.

la una din ele am pus WD40 pe varfuri si pe capac, pe urma am sters. e ok?

si am o problema la un intrerupator de becuri(nou), are 2 butoane dar becul de pe hol se aprinde doar daca aprind mai intai becurile din bucatarie. sunt 2 fire albe puse sus stanga-dreapta si unul verde conectat la capatul celalalt jos. conectate invers (dreapta-stanga) cele albe tot la fel face. ce sa-i fac?

Edited by 41ex, 22 May 2014 - 22:48.


#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bazaiala aia inseamna contact imperfect si acolo se incalzeste. Bag de seama ca iti place caldura in casa. Schimba panoul ala, ca te costa putin si stai linistit ani buni.

#23
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 41ex, on 22 mai 2014 - 22:35, said:


si am o problema la un intrerupator de becuri(nou), are 2 butoane dar becul de pe hol se aprinde doar daca aprind mai intai becurile din bucatarie. sunt 2 fire albe puse sus stanga-dreapta si unul verde conectat la capatul celalalt jos. conectate invers (dreapta-stanga) cele albe tot la fel face. ce sa-i fac?
Chemati un electrician, nu va apucati sa surubariti de unul singur, ca se vede din ce scrieti ca n-aveti nicio tangenta cu domeniul, si riscati sa se intample lucruri mai grave (asta si a-propos de acel "bazait" care denota faptul ca acolo se produc niste micro-scantei din cauza unui contact imperfect).

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 41ex, on 22 mai 2014 - 22:35, said:

se aude bazait la sigurantele becurilor, la una din ele cred, care are varful cam impuscat dar nu stiu daca asta e cauza.

la una din ele am pus WD40 pe varfuri si pe capac, pe urma am sters. e ok?
este suficient sa smirgluiesti putin si eventual sa pui o moneda mica de Al sau Cu la fund, poate nu face presiune suficienta pentru un bun contact


 41ex, on 22 mai 2014 - 22:35, said:

si am o problema la un intrerupator de becuri(nou), are 2 butoane dar becul de pe hol se aprinde doar daca aprind mai intai becurile din bucatarie. sunt 2 fire albe puse sus stanga-dreapta si unul verde conectat la capatul celalalt jos. conectate invers (dreapta-stanga) cele albe tot la fel face. ce sa-i fac?
alimentarea intrerupatorului este legata gresit

lasa culorile deoparte si verifica cu un multimetru/creion de tensiune conductorul cu tensiune si leaga-l in locul adecvat, la "capatul celalalt jos"

#25
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu am creion de tensiune, daca schimb pe cel de "jos" cu unul de "sus" risc vreo avarie? mi-a fost teama sa incerc si asa.

cu bazaitul am rezolvat(si vibra), era de la un fir de la sonerie, era "bagat" nu prins, l-am dat la o parte cu surubelnita, celalalt era prins asa ca l-am taiat cu patentul. Posted Image soneria oricum nu mai mergea ca e dus butonul de afara(o baba nebuna..).

acum am toate sigurantele de 10A, EL-CO. sunt curios cat vor rezista. pe cele vechi ale tabloului scrie 6A si 10A.

sunt curios daca  se va mai arde cate o siguranta cand se arde un bec(la aprindere). Posted Image

Edited by 41ex, 29 May 2014 - 22:14.


#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Tot nu vrei panou modern...

#27
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

 Lucian_M, on 12 mai 2014 - 17:15, said:

Schimba tabloul cu unul cu sigurante automate moderne. Recomand Schnneider sa Moller.

 RCmake, on 12 mai 2014 - 17:19, said:

Daca tot vrei sa scapi de acele sigurante ceausiste, eu iti recomand sa dai jos acel tablou pe care il ai, si sa il inlocuiesti cu un tablou de plastic la 20 de lei, cu sigurante automate modulare.
Stiu ca e vechi topicul, dar am si eu o nelamurire(chiar nu ma pricep):

De ce ar fi mai bune modulele astea plate ce se aseaza pe acea banda metalica iar firele se prind cu suruburi samd, decat tabloul ceausit unde sigurantele automate se infileteaza doar?

DACA se STRICA o siguranta:
- la panoul ceausit - desfiletei siguranta automata defecta, infiletezi una noua, ca si cum ai scimba un bec
- la panourile "moderne" cu sigurante in sloturi modulare inguste: apucate de demontat si desurubat si scos si baga fire si mama naibii

In rest tot pe baza automata cu buton funcitoneaza si unele si altele

Ce imi scapa? Sunt ceva avantaje suplimentare la cele "moderne"?

Edited by Failsafe, 29 July 2020 - 11:42.


#28
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
stiu si eu ce sa zic ....  O fi ceva ca o moda ca prea si-au schimbat cu totii sigurantele !
De schimbat cand se strica  : nu tin minte sa le fi schimbat vreodata  dar nu zic ba, se mai schimba uneori . Dureaza 2-3 minute toata treaba si  trebuie neaparat o surubelnita .
Sau o fi si din cauza ca 12 sigurante faza-nul ocupa  un spatiu de 256 x  200 mm, cat o tableta de 12".   Nici nu incerc sa calculez ce spatiu ar ocupa 24 busoane .
Maica-mii  i-am schimbat anul trecut tabloul cu 4 busoane montat in anii '950  . O minunatie !   Asa placa de marmura rar mai vezi in ziua  de azi .  Nu prea mai faceau contact  sigurantele in soclu  dar in rest nimic de reprosat .
Ar mai fi aspectul  cu sigurantele de putere mai mare , peste 25 A,  unde gabaritul  sigurantelor ne-"moderne"  creste  spectaculos.  Dar nu e cazul tau .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate