Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

inlocuire siguranta "obisnuita" cu una automata

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
vreau sa schimb sigurantele "ceausiste", deci de prin anii `80, care seamana cu aceasta: http://www.dedeman.r...0006-20041.html care se baga in capac dll: http://www.dedeman.r.../capac-dii.html , la care s-a pus cate o lita cand s-au ars.

cum aflu daca intra(infiletata la tablou) o siguranta automata in locul acelei sigurante simple si al ei capac?

de exemplu aceasta se potriveste: http://www.dedeman.r...16a-02-347.html ?

si inca 2 intrebari de curiozitate; am 2 sigurante pt becuri si 2 pt prize, e vreo legatura de exemplu intre siguranta de priza din dreapta si prizele din partea dreapta a apartamentului? sau nu e nicio legatura de genul asta?

si tot de curiozitate, de cati A(amperi) este oare lita? nu e nici de-aia firava ca firul de par dar nici prea departe.

multumesc.

Edited by 41ex, 12 May 2014 - 17:10.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Siguranta automata are acelasi filet cu capacul de la siguranta fuzibila. Poti sa pui 16A pentru becuri si 25A pentru prize. Eu asa folosesc la un apartament cu 2 camere fara probleme.

Edited by Lesbianu, 12 May 2014 - 17:11.


#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Schimba tabloul cu unul cu sigurante automate moderne. Recomand Schnneider sa Moller.

#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ca marime am citit un pic si am priceput ca 10A pt lumina si 16A pt prize e suficient. Posted Image

#5
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Parerea mea e sa schimbi tot tabloul electric, cu IAT pe sina DIN, 10A iluminat si 16A prize, sau pentru siguranta ta si a familiei IAT cu protectie diferentiala 30mA sau 10mA.

#6
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Daca tot vrei sa scapi de acele sigurante ceausiste, eu iti recomand sa dai jos acel tablou pe care il ai, si sa il inlocuiesti cu un tablou de plastic la 20 de lei, cu sigurante automate modulare. Daca ai copii mici in casa iti recomand ca pe circuitul de prize sa pui siguranta automata diferentiala de 30mA. In rest pentru circuitul de prize foloseste sigurante 1P+N de 16A, iar pentru cel de iluminat sigurante de 6/10A. Iti recomand sa nu pui toate chinezariile in tablou, cauta si tu o siguranta de la Legrand, Shrack, Eaton, Noark. Mai mult de 150-200 de lei nu cred ca o sa te ajunga toate componentele, si 50 de RON montajul. Bafta!

Edited by RCmake, 12 May 2014 - 17:20.


#7
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

 41ex, on 12 mai 2014 - 17:16, said:

ca marime am citit un pic si am priceput ca 10A pt lumina si 16A pt prize e suficient. Posted Image
Da.

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 41ex, on 12 mai 2014 - 17:16, said:

ca marime am citit un pic si am priceput ca 10A pt lumina si 16A pt prize e suficient. Posted Image
Nu ca e suficient. Ideea e ca daca sigurantele automate au rolul principal de a-ti proteja conductoarele (cablurile). Daca o sa pui sigurata de 25-32A pe circuitul de prize, conductorul o sa se incalzeasca, si are posibilitatea sa se deterioreze mult mai repede. Asa ca idee o siguranta de 6A e arhisuficienta, iar cea de 16 e la fel arhisuficienta. Sa nu ai parerea ca daca are un amperaj mai mare e mai buna, ci dimpotriva!

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,387
  • Înscris: 13.02.2006
Daca are tablou cu contor incorporat, se complica treaba(anuntat Enel, dat jos contor, etc)
Daca contorul e in firida de pe hol, e mai simplu.

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O simpla poza poate salva cateva postari inutile.

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e tablou cu 4 sigurante si sonerie imediat sub ele, in dreapta lor e contorul, care a fost schimbat, acum e electronic si e mai mic decat spatiul pe care il avea cel vechi. peste toate vine un plastic negru si le incadreaza.

momentan schimb doar sigurantele, zilele astea. ceva modern/safe trebuie sa mai astepte un pic. daca se potrivesc acelea automate e bine.

referitor la curiozitati, cam de cati amperi e lita si de ce sunt cate 2 sigurante(lumini/prize)?


si care este clasa de lucru? ce inseamna asta? cumva acea capacitate de rupere de 1,5KA?Posted Image de cat trebuie sa fie aceasta capacitate de rupere?

Edited by 41ex, 12 May 2014 - 19:27.


#12
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Fiecare circuit are doua sigurante deoarece sunt 2 poli : faza si nulul. Nu se pune problema "de cati amperi e lita", deoarece nu este admis sa se calibreze patroanele fuzibile cu lita. Atunci cand se ard, ele trebuie schimbate cu unele noi, iar valorile protectiilor, indiferent ca este vorba de sigurante fuzibile sau disjunctoare magneto-termice (aceasta este denumirea corecta a "sigurantelor automate") trebuie sa fie de maximum 10 A pentru circuite de lumina (recomandat 6 A) si de 16 A pentru circuite de prize (recomandat 10 A). Pseudo-cunoscatorii care recomanda 25 A pe prize si 16 A pe lumina "ca asa au ei acasa si merge", sa faca bine sa se abtina sa mai dea sfaturi pe sectiunea de electrice, ca dupa sfaturile lor le iau foc oamenilor instalatiile electrice.

#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
De citi amperi sunt litele, nimeni nu stie. Teoretic se poate calcula, daca ne spui cite lite ai si de ce grosime este firul. Oricum, banuiesc ca sunt suficint de groase incit in cazul unu-i scurt sa-ti ia foc cablurile prin perete si litele sa nu pateasca nimic.

Sut cite 2 sigurante deoarece una este pe nul si alta pe faza. Daca ai ghinionul ca in caz de probleme sa sara aia de pe nul, si aia de pe faza nu, sa vezi tu atunci break dance si par permanent daca atingi un fir.

------
Ai primit sfaturi foarte bune: Schimba tot tabloul.

Acum tu vrei sa schimbi 4 sigurante a cite 15 ron bucata, adica sa cheltuiesti 60 ron.

Dar daca schimbi tot tabloul, cumperi doar 2 sigurante, pe care le gasesti pe acelasi site intre 18 si  23 ron, deci maxim 46 ron cheltuiala. Mai cumperi si un tablou ieftin, cu 20 ron, ca plasticul nu-i important si ajungi la 66 ron. Mai trebuie ceva bani de manopera.

#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E mult 20 lei panoul, ala e de 8 sigurante. Unul de 4 e cam 14-16 lei.

#15
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 RCmake, on 12 mai 2014 - 17:19, said:

Daca tot vrei sa scapi de acele sigurante ceausiste, eu iti recomand sa dai jos acel tablou pe care il ai, si sa il inlocuiesti cu un tablou de plastic la 20 de lei, cu sigurante automate modulare. Daca ai copii mici in casa iti recomand ca pe circuitul de prize sa pui siguranta automata diferentiala de 30mA. In rest pentru circuitul de prize foloseste sigurante 1P+N de 16A, iar pentru cel de iluminat sigurante de 6/10A. Iti recomand sa nu pui toate chinezariile in tablou, cauta si tu o siguranta de la Legrand, Shrack, Eaton, Noark. Mai mult de 150-200 de lei nu cred ca o sa te ajunga toate componentele, si 50 de RON montajul. Bafta!

Daca nu ai bani multi si vrei chinezesti pune Chint. Daca ai bani pune Merlin Gerin, Gewiss, ABB.

#16
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 tandrei99, on 12 mai 2014 - 19:49, said:

... Daca ai bani pune Merlin Gerin, Gewiss, ABB.
Merlin Gerin nu mai exista de cativa ani buni. S-a transformat in Schneider. Am precizat asta ca sa nu caute omul innebunit prin magazine marca asta si sa n-o gaseasca.

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cum sa puna chinezesti?! Voi va auziti cand dati sfaturi de astea?! Schnneider sau Moller sunt cat se poate de ok, ce naiba. Doar nu sudeaza in apartament.

#18
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 tandrei99, on 12 mai 2014 - 19:49, said:

Daca nu ai bani multi si vrei chinezesti pune Chint. Daca ai bani pune Merlin Gerin, Gewiss, ABB.
Tu ai mai vazut Chint prin magazine? In cel mai rau caz sunt Comtec... Cat despre Merlin Gerin te-a corectat flomelomanul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate