Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Bucuresti - Paris - Barcelona - Venezia - Belgrad - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Salutare tuturor!

Anul viitor in august voi intra in clubul barbatilor casatoriti. :) Pentru luna de miere m-am gandit la un tur prin Europa. In 2010 am facut primul (si ultimul :)) ) tur: Bucuresti - Oradea - Budapesta - Bratislava - Viena - Praga - Munchen - Arad - Bucuresti. De data asta planuiesc ceva mai de amploare. Dupa calculele mele traseul ar suna cam asa:

Z1 - Bucuresti - Arad.
Z2 - Arad - Munchen.
Z3 - Munchen - Luxembourg
Z4 - Louxembourg - Paris
Z5-6 - Paris
Z7 - Paris - Barcelona
Z8 - 10 Barcelona
Z11 - Barcelona - Nice
Z12 - Nice - Venezia
Z13 - Venezia - Belgrad
Z14 - Belgrad - Bucuresti.

Tot dupa calculele mele, mi-ar trebuie vreo 2500E. Cam 1000 pt carburant si taxe de drum, vreo 700 pt cazare si vreo 800 pt mancare si alte lucrusoare. Sigur, cu multe abtineri. Dar, mai sus de 2500 nu cred ca voi avea disponibil. A incercat cineva un traseu asemanator?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Daca sunteti inca tineri, as lua train pass Interrail pentru o luna, toata europa :D  ( Inclusiv Turcia ).
Iesi mult, mult mai ieftin :D

#3
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
M-am gandit si la varianta asta. Vom avea maxim 3 saptamani si 2500 de euro. Ideea e ca vreau sa bifam Parisul, dar si Barcelona, Venezia. Putem face mai mult in varianta asta? Tineri suntem, 29 si 26 in momentul plecarii. :)

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Pass-ul pentru 2 persoane, o luna unlimitez e aprox 858 EUR. In Romania nu il poti folosi ( asta-i regula).
Dar, ajungi la budapesta, fugi la Paris, apoi Barcelona, Nice, Venice, Croatia, o fuga pana in turcia si inapoi acasa. Pe langa asta, iti poti lua cuseta ( contracost ) la trenurile lungi, asa salvezi o noapte de hotel :D

Doar, nu va duceti sa stati in hotel, va duceti sa va plimbati. Hotelurile in Paris si Barcelona sunt scumpe... Mai puteti incerca couchsurfing+tren= aventura :D

#5
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
La prima vedere ai de parcurs vreo 5500 km in 9 zile.Daca sunteti matinali e ok altfel veti pierde mult timp pe drumuri.

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,504
  • Înscris: 15.06.2007
Cu trenul prin elvetia trebuie sa fie magnific.

#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
daca e luna de miere, incearca trenul.
cu masina nu merita
am facut drumul tau de multe ori chiar si cu motocicleta o data

dar, scopul vostru nu este sa mergeti. cu trenul aveti sansa ca va lasa in centrul oraselor si o luati la pas.
la masina trebuie benzina, taxe de autostrada, parcare, care nu sunt ieftine deloc.

de ex. numai luxembourg - paris - barcelona cred ca te duce la peste €80 numai taxa de autostrada.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Eu as opta la tren fara sa ma mai gandesc. Atata doar, ca locurile la trenurile de viteza sau curse lungi, se rezerva separat. Oricum, ajungeti pana in 1000-1200 cu locuri de dormit.
Plus ca ii obositor sa conduci si sa-ti iubesti nevasta apoi Posted Image  De exemplu, ajungi seara in Paris la hotel, ea te vrea si tu te intorci pe partea cealalta ca esti obostit...

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

 tsunnami, on 12 mai 2014 - 15:55, said:

daca e luna de miere, incearca trenul.
cu masina nu merita
am facut drumul tau de multe ori chiar si cu motocicleta o data

dar, scopul vostru nu este sa mergeti. cu trenul aveti sansa ca va lasa in centrul oraselor si o luati la pas.
la masina trebuie benzina, taxe de autostrada, parcare, care nu sunt ieftine deloc.

de ex. numai luxembourg - paris - barcelona cred ca te duce la peste €80 numai taxa de autostrada.
Taxele le poti evita aproape in totalitate pana la Barcelona.
Luxemburg -Paris via N4
Paris-Barcelona via N 10 pana la Bordeaux apoi Pau prin Monte de Marsan si mai departe direct in Spania prin Pirinei via Huesca sau chiar prin Andora.
Problema e la oboseala mai ales ca in august sunt aglomerate nationalele de turisti dar e pacat sa mergi pe autostrazi deoarece nu vezi aproape nimic notabil.

Edited by bolo, 12 May 2014 - 16:41.


#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
corect, eu merg frecvent in franta si mai ies de pe autostrada si in franta si in austria
de-asta nu sufar avionul, aici pe pamant, sunt locuri minunate

#11
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008

 lex404, on 12 mai 2014 - 16:12, said:

Eu as opta la tren fara sa ma mai gandesc. Atata doar, ca locurile la trenurile de viteza sau curse lungi, se rezerva separat. Oricum, ajungeti pana in 1000-1200 cu locuri de dormit.
Plus ca ii obositor sa conduci si sa-ti iubesti nevasta apoi Posted Image  De exemplu, ajungi seara in Paris la hotel, ea te vrea si tu te intorci pe partea cealalta ca esti obostit...

Daca te culci seara obosit, te trezesti dimineata odihnit. Posted Image Se rezolva cu partea asta.Posted Image Dar, intr-adevar, se acumuleaza multa oboseala. Mai avem timp sa ne gandim, dar, sincer, suna f tare traseul asta.

#12
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Apropo de varianta cu Interrail. La ce fel de trenuri e valabil si cum se procedeaza? Merge pe Eurostar sau TGV?
Ce se mai plateste in plus: locul, cuseta etc?

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Spadan, on 13 iunie 2014 - 12:04, said:

Apropo de varianta cu Interrail. La ce fel de trenuri e valabil si cum se procedeaza? Merge pe Eurostar sau TGV?
Ce se mai plateste in plus: locul, cuseta etc?

in luna de miere ti se da si un set de prezervative heavy duty din camera de tractor

#14
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Daca stii sa raspunzi, fa-o. Daca ai chef de mistouri, incearca in alta parte.

#15
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.06.2009

 Spadan, on 13 iunie 2014 - 12:04, said:

Apropo de varianta cu Interrail. La ce fel de trenuri e valabil si cum se procedeaza? Merge pe Eurostar sau TGV?
Ce se mai plateste in plus: locul, cuseta etc?

cam tardiv raspunsul, dar poate foloseste cuiva.
interrail e valabil cam pe toate tipurile de tren, atat doar ca platesti in plus locul la tgv si trenuri  gen intercity. cuseta se plateste. pe trenurile regionale nu mai platesti nimic.
in 2008, cand am fost cu interrail in franta, mi-am rezervat absolut tot din romania, la agentia cfr de langa hotel ibis, gara de nord. m-am dus la tanti casierita cu lectia facuta, cu numar de tren, ora plecare etc si i-am cerut exact ce trebuie - internetul sa traiasca!
locurile la tgv nu sunt scumpe, erau atunci 3 eur in ora de varf, la ore cu trafic normal erau 1.50 eur. la cuseta platesti in functie de tipul cusetei - cu 2, 4 sau 6 locuri (plecau locurile la cuseta de la 18 eur si ajungeau pana pe la 30-35 eur). rezervarile le-am facut cu 2 luni inainte, ca si aici e ca la avion, cu cat mai repede, cu atat mai ieftin. despre interrail am mai scris pe undeva pe softpedia, intr-un alt topic

orarul trenurilor din europa il gasesti pe www.bahn.de.

nu stiu dc interrail e valabil si pt eurostar, mai curand nu, dar parca era o reducere. parca si thalys, trenul care face legatura intre paris-bruxelles-amsterdam, are acelasi regim, adica se aplica doar o reducere la bilet. dar ai reduceri la ferry la calais si la alte feriboturi.
intra si tu pe site-ul interrail si vezi beneficiile acestui tip de abonament si tipurile de permise de acest tip - pentru ca sunt mai multe.

merita sa mergi cu interrail, desi s-a scumpit mult din 2008 si pana acum. cel mai rentabil e pt cei sub 26 de ani, dar merita luat in calcul si de ceilalti, mai ales de aia cu frica de avion, asa ca mine Posted Image .

Edited by shoarezu, 16 January 2015 - 15:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate