Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Eurovision 2015 - Viena. Suedia câștigatoare. România locul 15.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
611 replies to this topic

#37
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
Australia va participa la Eurovision 2015: http://www.eurovisio...on_song_contest. :)

Attached File  esc_australia_logo.jpg   33.1K   8 downloads

#38
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Poate ne face vreo surpriza Voltaj, care participa si ei la selectii. Si alte nume cunoscute "Nicola, Ovidiu Lipan Ţăndărică, Luminiţa Anghel, Ozana Barabancea, Trooper, Amna feat. Glance, trupa Băieţii sau membrii fostei trupe Rednex:

#39
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
Astăzi au fost făcute publice cele 12 melodii din finala selecţiei naţionale Eurovision 2015:

Luminiţa Anghel - A Milion Stars
Aurelian Temişan feat. Alexa - Chica Latina
Voltaj - De la capăt
Blue Noise - Love won't run away
Tudor Turcu - Save Us
Cristina Vasiu - Nowhere
Rodica Aculova - My light
Băieţii - Dragoste în lanţuri
CEJ - We were in love
Lara Lee - Superman
Ovidiu Anton - Still alive
Super Trooper - Secret place

#40
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Craiova, 8 Martie Posted Image

Attached Files



#41
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Astăzi au fost făcute publice cele 12 melodii din finala selecției naționale Eurovision 2015:

Luminița Anghel - A Milion Stars  > am crezut ca e Marius Teicu Posted Image . Dar nu e departe... E bunicica
Aurelian Temișan feat. Alexa - Chica Latina > s-a cam fumat genul asta. Nu imi place .
Voltaj - De la capăt > in stilul Voltaj. Mie sincer nu imi place stilul , totusi piesa nu este foarte rea.
Blue Noise - Love won't run away > What ? Ce e asta ? Nu au avut decat un sintetizator ? Simpla simpla da' nici chiar asa .
Tudor Turcu - Save Us > o alta melodie lenta . Nu suna rau dar nici nu prea ai mare sansa cu asemenea melodii. Engleza lui e medie...
Cristina Vasiu - Nowhere > Nu e rea ca linie melodica dar nu prea are versuri .
Rodica Aculova - My light > slabuta parerea mea. Ceva de genul anilor '80 .
Băieții - Dragoste în lanțuri > macar e ritmata Posted Image  . Nasoala , nu imi place . Poate e si o problema de inregistrare dar mie mi se pare ca nici nu au voce baietii ...
CEJ - We were in love > Atat au putut astia ? Slabuta , plictisitoare . Genul ala de slagar din '90 .
Lara Lee - Superman > Bunicica si asta . Lol , la cati au colaborat la melodia asta era si culmea sa iasa ceva nasol .
Ovidiu Anton - Still alive > Jon Bon Jovi ??? Tine la femeile batrane . Nici o sansa in Austria daca totusi castiga .
Super Trooper - Secret place > God!! Cum au ajuns pana aici ? Sau trebuiau sa fie neaparat 12 ?

Per total slabut rau . Nici o sansa in Austria.  Merg pe Luminita Anghel si Lara Lee ca melodii . Restul praf ! Cred ca Voltaj va avea de partea lor votul publicului , ceea ce este nasol  ca melodia nu este de Eurovision .

#42
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Aurelian Temişan feat. Alexa - Chica Latina - numai pe Temisan nu mi l-am imaginat ca fiind un "baby bonito con sangre caliente" Posted Image

Blue Noise - Love won't run away - asta ar fi foarte interesanta daca live suna bine, ar fi ceva mai deosebit

CEJ - We were in love - imi plac piesele in stilul acesta in general, insa pare mai slabuta comparativ cu Common Linnets de anul trecut (care, dupa mine, ar fi meritat locul 1, nu Conchita).

Unele din ele imi aduc aminte ba de Chandelier (Sia) - Lara Lee, ba de All about us (Tatu) - Tudor Turcu, Ovidiu Anton e in stilul Bon Jovi iar Super Trooper, Modern Talking. Si piesa Luminitei Anghel e faina. Pe acestea le-as asculta de placere in orice alta zi.

Restul nu imi transmit mai nimic, apreciez ca au ajuns in finala nationala, insa mai departe (comparand cu participantii europeni anteriori) nu ii vad mai sus de jumatatea clasamentului (asta daca se califica in finala).

Edited by Arianna-D, 21 February 2015 - 03:35.


#43
vally_p

vally_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.10.2010
Salutare!

O părere strict personală... Înainte de a da un verdict, intraţi pe Youtube şi ascultaţi piesele Italiei, Serbiei ş.a. selectate deja...

Eu m-am cam ...împăcat cu gândul că nu avem şanse de podium nici anul acesta....

#44
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Mie imi place foarte mult piesa Italiei, sincer e Posted Image (bine, si a Frantei imi place destul de mult) . La momentul respectiv Sognu de Amaury Vassili (pentru Franta?! in...2010/11/12?) mi s-a parut deosebita (o aascult si acum)

([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w1f6o1HQBvg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pentru cine intereseaza. Dragut si videoul, scene din Ghost, Back to the Future si Spiderman)

Edited by Arianna-D, 27 February 2015 - 03:53.


#45
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
In fiecare an se incearca nou. Am avut barbatul femeie anul trecut, anul asta avem reprezentanti cu handicapuri care pot fi si viitorii castigatori.

Quote

O trupă formată din patru bărbaţi cu handicap mental va reprezenta Finlanda la Eurovision 2015 - VIDEO
Trupa Pertti Kurikan Nimipäivät (PKN) a câştigat finala selecţiei naţionale a Finlandei, care a avut loc sâmbătă seara, la Helsinki, şi a fost organizată de YLE, televiziunea publică din această ţară. Membrii trupei PKN au fost desemnaţi câştigători, cu piesa "Always I Have To/ Aina mun pitää" ("Mereu trebuie să", n.r.), învingând alţi opt finalişti, potrivit eurovision.tv.
Cei patru membri ai trupei Pertti Kurikan Nimipäivät, toţi cu vârsta în jurul a 40 de ani, suferă de dificultăţi de învăţare (handicap intelectual sau retardare mentală, n.r.), potrivit theguardian.co.uk.
Melodia "Always I Have To/ Aina mun pitää" vorbeşte despre neplăcerea de a face lucruri pe care societatea îi obligă pe oameni să le facă, cum ar fi să se spele şi să mânânce corect. Totodată, intenţia trupei este să atragă atenţia asupra problemelor oamenilor cu dificultăţi de învăţare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zEiM6l5meQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.mediafax....-video-13914821

Edited by chaosss, 01 March 2015 - 21:22.


#46
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Cred ca in acest concurs corectitudinea politica a eclipsat muzica. Lumea voteaza toti ciudatii (sa-mi fie iertata expresia, daca nu va place inlocuiti cuvantul cu "persoanele diferite") doar pentru ca sunt altfel, si nu pentru calitatile vocale sau pentru melodie.

Desi, daca stau sa ma gandesc, melodia finlandezilor este mai complexa decat jumatate din lalaielile care se aud pe radiourile romanesti :P

#47
vally_p

vally_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.10.2010
Sunt de părere că ar trebui să ne ferim de etichetări gratuite, de clişee preluate fără discernământ propriu. Ascultaţi, vă rog, piesele la care vă gândiţi când faceţi afirmaţiile, fără imagine / videoclip, şi veţi descoperi mai bine valoarea lor.
În altă ordine de idei, piesa finlandezilor nici nu sună rău. Ce-i drept, aduce puţin cu Rammstein, iar dacă mă gândesc la surpriza imensă oferită de Lordi (tot finlandezi!) în 2006, nu văd de ce nu ar avea şanse la un loc bun în finală.

Edited by vally_p, 02 March 2015 - 14:28.


#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Tocmai asta e problema, ca nu prea poti sa asculti doar melodia si sa nu te uiti la interpret(i), sau sa nu tii cont de situatia lor.

Anul asta Conchita Wurst a fost invitat(a) la San Remo. Multi au apreciat prestatia sa vocala, dar inca ma intreb: ar mai fi castigat Eurovisionul daca nu alegea sa socheze prin aspect? Probabil ca nu, pentru ca au fost si melodii mai bune ca a sa (de ex. melodia Olandei, de care s-a scris si mai sus). Deci cum pot sa renunt la etichete daca tocmai etichetele astea devin mai importante decat muzica?

#49
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

View PostSeteh, on 19 februarie 2015 - 09:58, said:

Blue Noise - Love won't run away > What ? Ce e asta ? Nu au avut decat un sintetizator ? Simpla simpla da' nici chiar asa .
Ce sintetizator?  unul din ei tine loc de elPosted Image astia nu vor sa consume curent cu instrumentele

Edited by ragabader, 08 March 2015 - 21:37.


#50
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Gata, am votat Rocket LadyPosted Image Posted Image

#51
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
De obicei ma uiutam la selectyie si uneori chiar am votat. Anul asta am preferat o cursa de turisme. Oricum castigatorul e cunoscut in proportie de 99%. La fel a fost si acum cativa ani cand a castigat piesa cea mai promovata la radio (Mandinga). Acum sunt cei de la Voltaj, restul melodiilor nu (prea) s-au auzit la radiouri.

#52
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postvally_p, on 02 martie 2015 - 14:28, said:

Sunt de părere că ar trebui să ne ferim de etichetări gratuite, de clişee preluate fără discernământ propriu. Ascultaţi, vă rog, piesele la care vă gândiţi când faceţi afirmaţiile, fără imagine / videoclip, şi veţi descoperi mai bine valoarea lor.
În altă ordine de idei, piesa finlandezilor nici nu sună rău. Ce-i drept, aduce puţin cu Rammstein, iar dacă mă gândesc la surpriza imensă oferită de Lordi (tot finlandezi!) în 2006, nu văd de ce nu ar avea şanse la un loc bun în finală.

Eram sigur ca o sa apara unul ca tine cu o astfel de constatare eronata. Nici pe departe nu doresc sa pun etichete, clisee si alta aiureli. Am specificat doar situatia asa cum a fost redata si este un detaliu pe care oricum nu poti sa il omiti ca vrei sau nu. Doar daca te legi la ochi si urechi.
Din partea mea poate sa participe si o gaina, un rinocer sau un extraterestru. Imi este la fel !

Edited by chaosss, 08 March 2015 - 23:20.


#53
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,412
  • Înscris: 04.08.2010
Ruslana a stat cât a vrut pe scenă... De abia au oprit-o prezentatorii. Posted Image Eu nu înţeleg de ce dau acum încă o recapitulare a pieselor, după ce televoting-ul s-a oprit... Mi se pare un fail pentru TVR.

Dacă merge Voltaj mai departe, nu vor avea succes. Îmi pare rău, melodia e OK, dar e pentru români, nu pentru Europa.

Update: Şi s-au calificat...

[ https://i.imgur.com/oue3BJX.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cipry7, 08 March 2015 - 23:36.


#54
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
3.Ovidiu Anton - Still Alive.
2.Luminita Anghel - A Milion Stars.
1.(24 pct.)Voltaj - De La Capat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate