Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Tableta in loc de navigatie?

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Va salut si sper ca nu s-a mai scris asa ceva.Detin o Mazda 6 din anul 2006 fara navigatie iar pretul uneia mi se pare destul de piperat.Am vazut zilele trecute intr-o mazda 6 o chestie foarte interesanta. In loc de spatiul gol de pe bord, un tip si-a pus o tableta acolo, singura chestie de care se plangea e ca e fixa deci o inchide si deschide cu mana, dar in rest arata foarte bine. Insa nu mi-a spus nimic din metoda si preocedeu sau de ce as avea nevoie, pentru ca lui i se auzea foarte bine si vedea si videoclipuri etc. Considerati ca se merita sa fac asa ceva si daca da poate imi puteti da o parere cum sa il pun si totdata leg la sistemul audio. Sistemul este stock boose cu amplificator din fabrica si subwofer in roata de rezerva daca conteaza acest lucru si mi-ar place de exemplu sa pot pune diferite melodii, videoclipuri sau de ce nu chiar sa-l folosesc in loc de gps.

Ceva de genul cred, dar nu am nici-o idee cum ar trebuii sa o fac
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lQqH_NZf6Lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Elektronik, 09 May 2014 - 03:43.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Ai nevoie de:
- o tableta Android care intra in acel spatiu.
- un fir de alimentare 5V microUSB.
- trebuie sa identifici interfata AUX in pentru sistemul audio (trebuie sa aiba) si sa legi iesirea de casti din tableta.

E ceva de munca....

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,n-ar fi mai usor sa fixezi tableta de bord(asa cum se fixeaza suporturile pt tel) si sa o folosesti asa?

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ti s-a explicat foarte bine, e simplu. Daca vrei numai navigatie iti iei doar un gps.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Chestia e că dacă legi pe aux direct un cablu de semnal, vei avea brum de la alimentarea tabletei. De aia mai bine legi un bluetooth pe aux la care conectezi tableta.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- asta cu video in timp ce conduci e epocala... eventual sa te uiti sau sa joci (da, exista) un Fast & Furious in timp ce conduci
- GPS dedicat nu cred ca se mai pune problema in ziua de azi pentru oricine are acces la un smartphone sau tableta; display naspa, alt device de updatat, etc
- brumul e de la bucla de masa, daca intrerupi masa ar trebui sa inceteze. Puse eventual niste condensatoare in serie sa-ti omoare DC-ul. Sau exista separatoare galvanice audio exact pentru uz auto care au doua transformatoare 1:1, exact pentru scopuri de-astea.

#7
grig81

grig81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.10.2009
http://g-p-s.ro/inde...e-gps-in-masina

http://forum.g-p-s.r....php?f=15&t=380

sper sa fie de folos.

Edited by grig81, 09 May 2014 - 09:01.


#8
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Tablete sunt peste tot, la preturi din ce in ce mai bune nu asta e problema. Mi s-a mai zis sa-mi cumpar doar un gps, dar eu am zis ce vreau in ideea in care la cine am vazut ca are tableta acesta asculta si muzica se auzea si navigatia in boxe deci nu vreau sa aud sunetul de la navigatie intr-o parte si muzica in alta.Nu doresc sa iau tableta sa ma uit la videoclipuri sau sa ma joc ceva .Ca sa explic mult mai bine sunt extrem de multumit de calitatea sistemului audio de pe Mazda, in schimb nu citeste cd-uri mp3 dar are magazie, numai ca se incapataneaza aceea lupa care odata o sa se duca , sa nu imi citeasca cand cd-urile sunt "inghetate". Schimbarea cd-playerului cu altul dedicat deoarece nu vreau sa pierd comenzile este prea costisitor si imi doresc sa se auda la fel de bine. Mai exista un "aux-in" cred ca se numeste deoarece nu am mufa aux in masina, se cumpara separat un dispozitiv care se pune in spatele aparatului ,avand locas special dar si acesta costa in jur de 300 lei si cred ca m-ar ajunge mai ieftin faza cu tableta,plus ca mi-ar fi mai usor sa schimb melodia de pe aceasta decat de pe un telefon. Imi cer scuze daca nu am scris cum trebuie sau nu am fost fluent in propozitie, sunt extrem de obosit...

Edited by Elektronik, 09 May 2014 - 12:18.


#9
CONDLAUR

CONDLAUR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2007
Salut. Am o solutie simpla adoptata de catre mine. Folosesc un modulator FM pentru ca Grunding-ul meu nu are mp3. Am observat ca modulatorul are mufa pentru jack. Ma tot chinuiam sa pun muzica pe stick. Asa ca la un moment dat am renuntat la stick in favoarea conectarii smartphone-ului direct cu modulatorul printr-un fir cu mufa jack la ambele capete (am firul otiginal de la modulator). Stiu ca multi spun ca se pierde calitatea, ce sa zic. In felul acesta am si un asa zis carkit modest. Cand doresc sa vorbesc comut telefonul pe speaker ca sa ma auda interlocutorul, iar pe acesta il aud in boxele masinii. Cand trimit/primesc apel comut sunetul doar pe boxa din portiera soferului ca sa nu deranjez pe pasageri.  Pe viitor intentionez sa achizitionez o tableta careia sa-i fac un suport pentru bord. A da si ca sa poti alimenta tableta/smartphone-ul si modulatorul iti iei o tripla pentru bricheta. Ai rezolvat problema cu maxim 300 lei (20 lei tripla bricheta, 80 lei modulator si diferenta pentru o tableta cat sa duca muzica si un gps). Acum fiecare ce isi doreste. In functie de gusturi si buzunar. Numai bine.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
O recomandare pt o tableta folosita ca navigatie , cu waze ?

#11
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 86-APP, on 19 mai 2017 - 20:41, said:

O recomandare pt o tableta folosita ca navigatie , cu waze ?
Recomandarea mea este sa cauti una care rezista la temperaturi mari  (pe vara in masina), cu sistem Android cat mai nou 6-7 si macar un quad core cu 2 Gb de ram, si daca se poate spatiu de stocare mai mare sau sa suporte card de memorie (mai bine spatiu intern mai mare).

#12
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
In situatiile in care orientarea tb sa se faca repede si eficient, cel mai important principiu de ergonomie este sa poti cuprinde ecranul dintr-o singura privire. In consecinta,  pot fi cazuri in care poate sa iti rataceasca privirea pe ecran in cautarea elementelor dorite datorita marimii mari a acesteia.

Deci sugerez un GPS mai mare i.e. aprox 6 inch. in loc de o tableta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate