Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum inregistrez un site? (drepturi de autor/copyrights)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Salut,

Lucrez la un webiste, este o idee noua, nu mai exista nimic de genul. Nu ma astept sa castig enorm de mult de pe urma lui, e mai mult pentru obisnuinta si pentru faptul "cine stie? poate merge..".

M-am blocat la drepturile de autor. Nu prea ma pricep la partea asta birocratica; fiind o idee complet noua pe piata, trebuie sa inregistrez website-ul, sa nu ma trezesc intr-o zi cu nu stiu cine care imi arata in acte ca ii apartine...

1) Cum pot sa platesc drepturile de autor pentru un site?
2) Pot pe persoana fizica sau am nevoie de PFA / Firma?
3) http://www.ecopyright.ro/  sunt de incredere? Sau ce alte firme serioase exista?

Multumesc

Edited by RpgBoy, 08 May 2014 - 22:44.


#2
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
1. http://www.inregistr...-unei-marci.php
2. Fizica, daca te tine banu`
3. Nu, sunt de incredere.
Alte firme serioase mai sunt: http://www.osim.ro/marci/pmarc.htm

#3
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 loveparade, on 08 mai 2014 - 22:57, said:

1. http://www.inregistr...-unei-marci.php
2. Fizica, daca te tine banu`
3. Nu, sunt de incredere.
Alte firme serioase mai sunt: http://www.osim.ro/marci/pmarc.htm

Deci inregistrez marca, nu webiste-ul?

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 RpgBoy, on 08 mai 2014 - 23:03, said:

Deci inregistrez marca, nu website-ul?
Las' ca-ti trece dupa ce vezi preturile.

http://www.inregistr...-unei-marci.php

Edited by poadol, 08 May 2014 - 23:19.


#5
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 poadol, on 08 mai 2014 - 23:19, said:

Las' ca-ti trece dupa ce vezi preturile.

http://www.inregistr...-unei-marci.php
Da, sunt mult mai mari decat credeam, tot site-ul nu m-a costat atat... Asta e :)

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Te ajunge pe la 150-200 mil parca, si ca sa-ti vina certificatul astepti vreo 6 luni Posted Image

Edited by xxvirusxx, 09 May 2014 - 08:10.


#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 RpgBoy, on 08 mai 2014 - 22:43, said:

Lucrez la un webiste, este o idee noua, nu mai exista nimic de genul. Nu ma astept sa castig enorm de mult de pe urma lui, e mai mult pentru obisnuinta si pentru faptul "cine stie? poate merge..". M-am blocat la drepturile de autor. Nu prea ma pricep la partea asta birocratica; fiind o idee complet noua pe piata, trebuie sa inregistrez website-ul, sa nu ma trezesc intr-o zi cu nu stiu cine care imi arata in acte ca ii apartine...
Daca tu 'zici' "Nu ma astept sa castig enorm de mult de pe urma lui, e mai mult pentru obisnuinta" de ce trebuie sa te stresezi de pe acuma cu drepturile de autor?
Cine crezi ca se va obosi sa cheltuie pentru a inregistra marca, daca tu creatorul ei sa 'zicem' ai putina incredere ca va prinde la utilizatorii finali?
Mergi inainte si dupa ce constati ca merge faci si pasul urmator inregistrarea marcii, altfel risti sa faci o gaura in apa. Posted Image
Ori (putin recomandabil) faci un imprumut si acoperi partea care te nelinisteste. Posted Image

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Incercati sa nu confundati drepturile de autor cu marcile inregistrate. Foarte simplist vorbind marca inregistrata protejeaza "eticheta" iar drepturile de autor continutul.

Ideile nu sint protejate de drepturile de autor ci opera odata creata (daca satisface anumite conditii, nu orice poate avea drepturi de autor). Automat, fara sa o inregistrezi nicaieri.

#9
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Inregistrarea unei marci se face pe o perioada de 10 ani, si daca ai 2000 € poti face pe intreaga lume. Si atunci nu mai trebuie sa fi ingrijorat cu domeniile web.
Poti sa ai afacerea ta, i-ar daca domeniul .com este ocupat de cineva, iar acel cineva cere 100000000000 € pe domeniul respectiv se procedeaza asa:
Tu avand marca intregistrata, i-l dai in judecata si castigi toate domeniile indiferent din ce tara sunt: .com .net .org .info .ro .de .co.uk, etc... si de cine sunt detinute acestea.
Intelegi puterea unei marci inregistrate?  I-ar daca mai adaugi si niste nise, te doare la basca dupa aceea!

@f300: chiar daca tu esti autorul nu stiu cui articol, daca vine cineva cu marca intregistrata, toate articolele tale le poti arunca la gunoi. Si implicit website-ul i-l va lua a cui este marca!

Edited by loveparade, 09 May 2014 - 10:29.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E pe naiba, ia trage un ochi la macdonalds.de.
Marcile inregistrate actioneaza numai in domeniul lor restrins, unde exista posibilitati de confuzie. Poti sa iti faci un site cu apple si sa publici poze cu mere cit vrei. Exista absorbante "cu aripioare" ipad. Atita vreme cit nu exista posibilitatea confuziei pentru consumatori nu ai ce protectie sa obtii de la o marca inregistrata.

P.S. parca se vorbea de o reglementare sa se dea pe cartela cratimele agramatilor?

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 f300, on 09 mai 2014 - 11:45, said:

E pe naiba, ia trage un ochi la macdonalds.de.
Marcile inregistrate actioneaza numai in domeniul lor restrins, unde exista posibilitati de confuzie. Poti sa iti faci un site cu apple si sa publici poze cu mere cit vrei. Exista absorbante "cu aripioare" ipad. Atita vreme cit nu exista posibilitatea confuziei pentru consumatori nu ai ce protectie sa obtii de la o marca inregistrata.

P.S. parca se vorbea de o reglementare sa se dea pe cartela cratimele agramatilor?

Pardon? Ti se pare tot una macdonalds.de cu http://www.mcdonalds.de/ ?
Marca inregistrata protejeaza doar NUMELE nu si confuzia!
Poftim marca:  http://www.inregistr...lasa=&x=35&y=21
Poftim confuzia: sotfpedia.com
Vezi ca in domeniul merelor din cate stiu trebuie sa faci apple-farm sau orice alta combinatie.

Multumesc pentru cratime. Unii pun prea multe, altii deloc.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Marca inregistrata protejeaza consumatorii EXACT impotriva confuziei, e ratiunea ei de a exista. Faza clasica cu casetofoanele Powasonic, exact aici e locul unde poate actiona o marca inregistrata! Atita vreme cit nu exista posibilitatea confuziei nu are ce sa faca.

In cazul particular al domeniilor pe linga marcile inregistrate mai conteaza si politica autoritatii care gestioneaza domeniile respective. E posibil sa nu poti inregistra fara sa ai o firma in domeniu sau fara sa ai chiar firma cu numele respectiv, fara sa ai o anume rezidenta/cetatenie, etc. Chiar si la astea aparent disponibile oricui exista diferite restrictii la ce poti sa faci cu el, cum poti sa-l vinzi (de obicei e explicit interzis sa cumperi domenii cu scopul principal de a le vinde), etc.

In orice caz nici una nici alta nu are nimic de-a face cu drepturile de autor de care se intreaba in threadul asta. Proprietatea asupra "bunurilor imaginare" este mult mai complicata decit la prima vedere.

#13
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

 f300, on 10 mai 2014 - 07:33, said:

In orice caz nici una nici alta nu are nimic de-a face cu drepturile de autor de care se intreaba in threadul asta.
Multumesc.. dejs eram foarte confuz.

Deci are cineva idee cum pot sa inregistrez site-ul? Este dreptul acela pe creatie, artistii care isi publica pe internet creatiile beneficiaza de drepturi complete, dar acolo e cu totul altceva. Eu trebuie sa inregistrez ce este palpabil, masurabil si anume fisierele ce formeaza site-ul. Cel putin asa am inteles.
Nu m-ar deranja nici cu marca inregistrata. Suna logic de ce e bine si asa.
In orice caz, daca nu o rezolv cumva, in cazul in care vor aparea neintelegeri, am auzit ca pot sa apelez la Google, daca cineva imi fura ideea. Pot sa castig pe baza indexurilor.

#14
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 f300, on 10 mai 2014 - 07:33, said:

Marca inregistrata protejeaza consumatorii EXACT impotriva confuziei, e ratiunea ei de a exista. Faza clasica cu casetofoanele Powasonic, exact aici e locul unde poate actiona o marca inregistrata! Atita vreme cit nu exista posibilitatea confuziei nu are ce sa faca.

In cazul particular al domeniilor pe linga marcile inregistrate mai conteaza si politica autoritatii care gestioneaza domeniile respective. E posibil sa nu poti inregistra fara sa ai o firma in domeniu sau fara sa ai chiar firma cu numele respectiv, fara sa ai o anume rezidenta/cetatenie, etc. Chiar si la astea aparent disponibile oricui exista diferite restrictii la ce poti sa faci cu el, cum poti sa-l vinzi (de obicei e explicit interzis sa cumperi domenii cu scopul principal de a le vinde), etc.

In orice caz nici una nici alta nu are nimic de-a face cu drepturile de autor de care se intreaba in threadul asta. Proprietatea asupra "bunurilor imaginare" este mult mai complicata decit la prima vedere.

Esti cam paralel cu limba romana. Ti-am dat si exemple.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate