Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vreau sa vand doua site-uri. Cum se procedeaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Momentan detin 4 site-uri, unul romanesc (turism cultural; Blogger) si trei site-uri cu vanzari pe Amazon (Wordpress).
Deoarece timpul meu liber s-a dus naibii, nu mai am timp sa ma ocup de toate patru si vreau sa ma limitez doar la doua (mi-e mai usor asa), cel romanesc si unul cu vanzari pe Amazon. Asa ca as dori sa vand doua site-uri in intregime (domeniu, articole, fotografii) concepute in Wordpress, cu vanzari pe Amazon. Unul cu 150 de euro, celalalt cu 100 de euro.
Cumparatorul trebuie doar sa se chinuie sa la urce in SERP si toate alea (trebuie sa fie pasionat si sa dispuna de muuuuult timp liber si, mai ales, sa cunoasca limba engleza).

Insa n-am nici cea mai mica idee de cum se procedeaza cu vanzarea? Scot domeniul la vanzare? Asta-i usor. Si apoi?...Cu baza de date cum fac? Sa ma oblig sa-i urc eu toate aticolele la noua locatie? Eu folosesc anumite plugin-uri. Va dori si el/ea sa foloseasca aceleasi plugin-uri, plus altele?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu si cumparatorul stabiliti. Doar nu vrei sa existe reglementari in tranzactii private de acest fel !

Edited by neagu_laurentiu, 08 May 2014 - 13:39.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
pretul se stabileste in functie de numarul de vizitatori, venit (income) , page rank, popularitate, si nisa. Asta rezolvi cu clientul :)

Edited by Andreysc7, 08 May 2014 - 13:44.


#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Nu este vorba de pret. Am doua optiuni: sa le las sa moara (nu mai reinnoiesc domeniile si le sterg din cPanel) sau sa le dau la pretul cerut de mine.
La cele doua site-uri totul este pe zero: trafic, venit, PR, popularitate. In utimele 3-4 luni nu m-am ocupat cu intretinerea lor. Unul are vreun an si ceva vechime, celalalt are doua luni vechime.
Problema este urmatoarea: as vrea sa stiu cum as putea sa-l ajut pe cumparator cu transferul datelor.
Daca adminii nu se supara, pun linkurile mai jos.

http://www.heatersandradiators.com/
http://www.recumbent...rcise-bikes.com

Edited by florinbad, 08 May 2014 - 13:59.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
nu o sa primesti 100-150E pe ele ... daca e la o adica, imi cumpar un domeniu + host (30$) si de restul platesc indieni sa imi faca continutul , si o sa il faca dupa bunul meu plac.

PS : am vazut acuma website-urile, si fara sa te superi, poti sa iti iei gandul. Mai bine le lasi sa moara :)

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Ok, asa voi face. Multumesc!

Am intrat acum pe Heaters si vad ca se afiseaza pentru telefoane mobile. Poate de aceea te-a derutat daca ai intrat pe vreun articol.
Ma duc sa modific pluginul imediat.

LE: mda, doua posturi (primul si al patrulea) se vad ca pentru mobile... Restul se vad normal. E vina mea ca nu am mai actualizat nimic...
Recumbent vad ca merge bine.

Edited by florinbad, 08 May 2014 - 14:22.


#7
webmaster75

webmaster75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2010

 Andreysc7, on 08 mai 2014 - 14:02, said:

nu o sa primesti 100-150E pe ele ... daca e la o adica, imi cumpar un domeniu + host (30$) si de restul platesc indieni sa imi faca continutul , si o sa il faca dupa bunul meu plac.

PS : am vazut acuma website-urile, si fara sa te superi, poti sa iti iei gandul. Mai bine le lasi sa moara Posted Image
Nu sunt de acceasi parere cu tine - decat sa dau la indieni sau orice alta natie prefer o firma specializata.Toata lumea vrea ieftin si intotdeauna ce e ieftin e prost unde mai pui daca la o adica ia de gat indianul ..te duci pe Gange cu barcuta.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Am uitat sa va spun ca TOATE ARTICOLELE SUNT ORIGINALE (se pot verifica cu Copyscape)si sunt scrise de doi americani (7.5 dolari articolul de 700 de cuvinte). Exista site-uri unde poti angaja americani sa-ti scrie articolele solicitate. Toate articolele sunt optimizate din punct de vedere SEO.
Insa eu nu mai am timp liber sa ma ocup de cele doua site-uri, fir-ar sa fie...

La job am de lucru pana peste cap, la tzaranoaia, unde locuiesc, am de lucru pana peste cap si abia seara pe la 21:30 reusesc sa ma asez in fata PC-ului, frant de oboseala. Mai surfez o ora, o ora si jumatate si apoi bag cornu' in perna.
Iar pe blogul de turism cultural am ajuns sa scriu un articol la doua-trei luni...
De aceea vreau sa le dau cuiva care are timp si "chemare" pentru asa ceva, pentru a le urca in SERP. Sau un incepator care doreste sa-si incerce norocul cu vanzari pe Amazon. Eu o sa-l ghidez si  o sa-i dau toate detaaliile, inclusiv o groaza de carti in format PDF lansate pe Warrior Forum. Trebuie doar sa aiba mult timp liber la dispozitie.

Edited by florinbad, 13 May 2014 - 21:06.


#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 webmaster75, on 13 mai 2014 - 19:49, said:

Nu sunt de acceasi parere cu tine - decat sa dau la indieni sau orice alta natie prefer o firma specializata.Toata lumea vrea ieftin si intotdeauna ce e ieftin e prost unde mai pui daca la o adica ia de gat indianul ..te duci pe Gange cu barcuta.

Eh, ziceam in mare. Oricum, daca vrei sa ai un website in romana si sa ai trafic, trebuie doar sa investesti 200$-300$ in advertising pe facebook (adica like-uri automate) si dupaia sa tragi titluri de genu "SOC - X a fost pozata goala"

#10
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013
https://flippa.com aici se vand site-uri si poti sa le vinzi si tu

#11
Danielw0w

Danielw0w

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.05.2014
Poti face un anunt pur si simplu ca vinzi domeniile respectiv. Mai departe este vorba de transfer-ul domeniilor respective pe numele noului client. in functie de register-ul tau (site-ul de unde ai inregistrat domeniile) le poti transfera ori pe contul altei persoane, ori ii furnizezi noului client codul EEP ca sa isi poata transfera singur domeniul pe numele lui (trebuie sa aibe status de Unlocked.) Daca ai nelamuriri, te pot ajuta. Niciodata sa nu faci astfel de tranzactii primul.

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 zarl, on 18 mai 2014 - 08:48, said:

https://flippa.com aici se vand site-uri si poti sa le vinzi si tu
Multumesc, m-am inscris dar mi-am prins urechile in atatea amanunte cerute pentru vanzarea unui site. Asa ca am renuntat...

 Danielw0w, on 20 mai 2014 - 16:01, said:

Poti face un anunt pur si simplu ca vinzi domeniile respectiv. Mai departe este vorba de transfer-ul domeniilor respective pe numele noului client. in functie de register-ul tau (site-ul de unde ai inregistrat domeniile) le poti transfera ori pe contul altei persoane, ori ii furnizezi noului client codul EEP ca sa isi poata transfera singur domeniul pe numele lui (trebuie sa aibe status de Unlocked.) Daca ai nelamuriri, te pot ajuta. Niciodata sa nu faci astfel de tranzactii primul.
Eu nu vand cele doua domenii, asta ar fi simplu, as cere 10-15 dolari pe ele, daca ar fi cineva interesat sa le cumpere. Eu vreau sa îi dau cumparatorului intreaga baza de date, cu articole, fotografii, plugin-uri folosite de mine si o bogata documentatie (in engleza) a ceea ce inseamna vanzarile pe Amazon si nu numai.
Aici sunt in dubii, fiindca nu stiu cum sa-l ajut pe eventualul cumparator cu transferul bazei de date... Am gasit cateva articole in care se explica cum se face transferul. Daca ar dori, as incerca sa i le transfer la noul hosting si sa-i aranjez site-urile asa cum doreste, apoi sa-i dau controlul deplin asupra lor.
Momentan nu si-a aratat nimeni (un roman as dori, sa-i explic ce si cum) interesul pentru cele doua site-uri, asa ca le voi lasa sa moara incet, asa cum mi-a sugerat Andreysc7 mai sus.
Amandoua expira in luna octombrie.

Edited by florinbad, 20 May 2014 - 21:20.


#13
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013
Sau poti sa pui un video pe care sa-l saruiasca lumea si la fel ai cam acelasi impact

Edited by zarl, 20 May 2014 - 21:15.


#14
Danielw0w

Danielw0w

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.05.2014

 florinbad, on 20 mai 2014 - 21:11, said:

Multumesc, m-am inscris dar mi-am prins urechile in atatea amanunte cerute pentru vanzarea unui site. Asa ca am renuntat...


Eu nu vand cele doua domenii, asta ar fi simplu, as cere 10-15 dolari pe ele, daca ar fi cineva interesat sa le cumpere. Eu vreau sa îi dau cumparatorului intreaga baza de date, cu articole, fotografii, plugin-uri folosite de mine si o bogata documentatie (in engleza) a ceea ce inseamna vanzarile pe Amazon si nu numai.
Aici sunt in dubii, fiindca nu stiu cum sa-l ajut pe eventualul cumparator cu transferul bazei de date... Am gasit cateva articole in care se explica cum se face transferul. Daca ar dori, as incerca sa i le transfer la noul hosting si sa-i aranjez site-urile asa cum doreste, apoi sa-i dau controlul deplin asupra lor.
Momentan nu si-a aratat nimeni (un roman as dori, sa-i explic ce si cum) interesul pentru cele doua site-uri, asa ca le voi lasa sa moara incet, asa cum mi-a sugerat Andreysc7 mai sus.
Amandoua expira in luna octombrie.


incearca sa faci in felul urmator : nu pune anunturi cum ca ai vinde domeniul neaparat ci in special acele scripturi, baza de date. este ok si daca le vinzi pe rand, tot iti iese ceva. suplimentar, in cazul in care vrea cumparatorul ii poti face o oferta pentru domenii sau i le poti da gratuit

#15
Addit

Addit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2015
Buna ziua,
Vand doua site-uri lucrate de mine.
1. www.anuntul 2000 .ro - site de anunturi gratuite. Are peste 2100 de anunturi inscrise pana acum. Vand domeniu si baza de date cu 3000 euro. Este pe platforma wordpress.
2. www.pieseautocris.ro - site de piese auto. Are peste 4300 de produse adaugate. Vand domeniu si baza de date cu 1000 euro. Este pe platforma opencart.

Pentru detalii [email protected] sau 0721680640. ( Rog moderatorii acetiu topic sa nu stearga acest mesaj. Daca nu este ok sa-mi trimita un e-mail si-l voi modifica, chiar doresc sa vand aceste doua site-uri pentru ca nu mai am timp de ele).

O zi placuta!

Edited by Addit, 16 January 2015 - 12:34.


#16
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Daca vre sa vinzi site sub 500$ pe flippa, nu se merita. Taxele si promovarea pe flippa te costa approx 100$. Am vandut cateva domenii pe flippa asa ca iti spun din experienta. Daca imi trimiti un mesaj cu cele doua adrese, ma uit peste ele si vad daca sunt interesat.

 Addit, on 16 ianuarie 2015 - 12:33, said:

Buna ziua,
Vand doua site-uri lucrate de mine.
1. www.anuntul 2000 .ro - site de anunturi gratuite. Are peste 2100 de anunturi inscrise pana acum. Vand domeniu si baza de date cu 3000 euro. Este pe platforma wordpress.
2. www.pieseautocris.ro - site de piese auto. Are peste 4300 de produse adaugate. Vand domeniu si baza de date cu 1000 euro. Este pe platforma opencart.

Pentru detalii [email protected] sau 0721680640. ( Rog moderatorii acetiu topic sa nu stearga acest mesaj. Daca nu este ok sa-mi trimita un e-mail si-l voi modifica, chiar doresc sa vand aceste doua site-uri pentru ca nu mai am timp de ele).

O zi placuta!
Preturile sunt foarte exagerate, sigur ai impresia ca vinzi site-urile americanilor. As fi interesat de site-urile tale daca ai avea o reducere de cel putin 95%, si nici macar nu glumesc.

Edited by nickyro, 22 February 2015 - 18:10.


#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 nickyro, on 22 februarie 2015 - 18:13, said:

Daca imi trimiti un mesaj cu cele doua adrese, ma uit peste ele si vad daca sunt interesat.
Iti multumesc pentru oferta însa le-am lasat sa moara.
Am ramas doar cu How to Juice, pe care momentan nu sunt hotarât sa-l vând. Am cumparat un nou domeniu, wikijuices.com iar aici voi transfera toate articolele de pe How to Juice. Pe viitor, îmi voi concentra atentia doar pentru dezvoltarea acestui nou site, acum când mai am putin si ramân si fara job... (firma SC UPET SA se va închide din cauza lui Putin).

#18
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Salut Florin,

Iti deturnez si eu putin topicul :)))
Am un prieten care are un site si vrea sa il  vanda, aceeasi dilema, nu stie unde si cat sa ceara pe el .
domeniul este pe .com , este pentru un business de transfer aeroport si tranferuri private cu masina in Romania, este facut de la zero ( nu are tema sau ceva ) , este responsive, are integrat un soft pentru booking instant in mai putin de 1min, trimite automat reply la client si la firma, continutul este original, site-ul este indexat in google, este optimizat , apare pe anumite destinatii in prima pagina insa modalitatea de a face bani cu el este folosind google adwords. Ii vin rezervari si din google fara campanii active insa prin campanii vin in mod constant. site-ul este in engleza si se adreseaza in principal strainilor desi a avut si clienti romani. Din ce stiu eu a bagat cam 500 euro in el, omul vrea doar sa isi recupereze banii  ca nu mai are timp de transferuri .
Vreun gand ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate