Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cauze pentru care un motor se tureaza in relanti

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Lasa bre ca suntem pe aria auto, n-au fost greseli gramaticale grave, s-a inteles ce era de inteles. Unde mai pui ca "relanti" e mult mai des utilizat chiar daca e gresit, nu e o catastrofa.
Unde vezi ca nu e punct, nu e virgula, liniute de despartire puse aiurea sau nepuse, atunci ma mai aprind si eu, dar aici nu e cazul.

PS: si ma aprind cand vad prescurtari de genu "dreaq", da' stiu ca a fost intentionat.

#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 xtremdriving, on 09 mai 2014 - 13:06, said:

Una e sa scrii gresit, si alta e sa inventezi un cuvant, ca sa il scurtezi sau sa fie mai fun.
Daaa ... asa e ... cum zici tu Posted Image
Doar ca ma amuza treaba cu "alta e sa inventezi un cuvant, ca sa il scurtezi sau sa fie mai fun" ... adica faptu' ca vrei sa spui ca nu poti fi bagat in aceiasi oala cu cei care iau rahatu' cu mina si-l maninca din simplul motiv ca tu il iei cu furculita pentru al minca.

#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 adrian_r5, on 12 mai 2014 - 13:54, said:

Daaa ... asa e ... cum zici tu Posted Image
Doar ca ma amuza treaba cu "alta e sa inventezi un cuvant, ca sa il scurtezi sau sa fie mai fun" ... adica faptu' ca vrei sa spui ca nu poti fi bagat in aceiasi oala cu cei care iau rahatu' cu mina si-l maninca din simplul motiv ca tu il iei cu furculita pentru al minca.
nu, vreau sa spu ca una e sa invetezi ceva si alta e sa fii prost si sa nu stii cum se scriu cuvintele in limba romana...

#22
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 08:48, said:

sa invetezi ceva
In cazu' de fata care ar fi inventia ?

#23
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Baietica...una e sa invetezi sperminator de exemplu si alta e sa fii prost si sa spui ca siex e un cuvat in limba romana, manca-ti-as materia cenusie.

Edited by xtremdriving, 14 May 2014 - 10:39.


#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 10:39, said:

Baietica...
una e
si alta e
Nenea ... evident ca una e sa iei rahatu' cu mina si sa-l maninci si alta e sa-l iei cu furculita in acelasi scop - daca il iei cu furculita nu te murdaresti pe miini ... Remarcabila perseverenta cu care incerci sa ne arati ca tu ai miinile curate Posted Image

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 10:39, said:

manca-ti-as materia cenusie
Crezi ca daca mi-o maninci te podideste desteptaciunea ?

#25
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
esti foarte slab. nu pot sa ma cobor la nivelul tau...nu pricepi si pace.
Fie ca tine, cel mai destept cedeaza.

Lol...tu nu pricepi nimic si ai impresia ca esti destept?? lol. Pune-o bine intr-un seif sa nu ti-o fure nimeni. lol

#26
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:00, said:

.nu pricepi si pace.
Ce sa pricep ... treaba aia ca daca scrii "dreaq" si "draq" esti inventator ???

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:00, said:

Pune-o bine intr-un seif sa nu ti-o fure nimeni.
Deja cind am vazut ca vrei sa mi-o maninci am pus-o sub cheie ;)

#27
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Hai sa iti fac u bine sa te fac sa itelegi, daca s-o putea ( s-o in loc de se va; vezi, scurtaturi...)...una e sa scrii itentioat un cuvant ca sa fie mai fu sau mai repede de scris si alta e sa scrii gresit un cuvat deoarece nu cunosti limba romana? A fost ultima icercare sa te fac sa pricepi ceva.

#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:15, said:

Hai sa iti fac u bine
Stii tu vorba aia din popor cu facerea de bine Posted Image
Deci ... reiau intrebarea - cum faci diferenta intre inventie si greseala ???

#29
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Asta e intrebare de clasa a 1a. Ia loc in banca. Diferenta e ca una o faci deoarece ai imaginatie, ca te duce capul, ca bla, bla si alta o faci din prostie...
deranjant / interesant e ca lumea vrea sa stea in prostie in loc sa zica, da, ok, am gresit, nu mai scriem asa...Posted Image succesuri


Sper totusi ca nu vei spune ca de-a lungul istoriei unele inventii s-au facut din greseala, deoarece nu e cazul aici. Una e sa NU STII si sa scrii gresit...la fel ca expresia des folosita de analfabeti " se merita"... a scris gresit deoarece nu stie limba romana. Punct.

Edited by xtremdriving, 14 May 2014 - 11:37.


#30
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:33, said:

Ia loc in banca. Deiefernta e ca una o faci deoarece ai imaginatie, ca te duce capul, ca bla, bla si alta o faci din prostie...
Daaa ... tu dupa ce ai scris "dreaq" te-ai uitat in oglinda si ai vazut un inventator cu imaginatie Posted Image
Acum te rog sa te ridici de pe banca si sa ne spui si noua de unde stii ca cel care a scris "chiuloasa" nu este si el un inventator (cu sau fara imaginatie) ?

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:33, said:

deranjant / interesant e ca lumea vrea sa stea in prostie in loc sa zica, da, ok, am gresit, nu mai scriem asa...Posted Image succesuri
Fiecare dupa posibilitati ... unii stau "in prostie" ... altii se proclama inventatori ...

Edited by adrian_r5, 14 May 2014 - 11:44.


#31
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
deoarece e scris cum se vorbeste in "popor", pri service-uri uitate de lume...si deoarece multa lume il foloseste gresit fara sa le pese daca e sau nu un cuvant in limba romana. Ti-am mai dat o data exemplu...daca scrii ca prostul siex in loc de sex nu ai facut altceva decat sa faci o greseala. nimic altceva... dar vad ca nu te-ai prins si trebuie sa iti explic...
Maine o sa spui si ca aia care scriu "se merita sa imi iau masia x' de fapt stiu cum se scrie corect dar au vrut sa inventeze un cuvant. Un cuvat scris gresit gramatical. Dap. am mai zis...pierd timpul.

#32
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 13.11.2006
@xtremdriving, nu inteleg de ce insisti asa mult asupra unui lucru marunt.

Ca fapt divers, pe viitor cand incerci sa dai lectii de limba romana altor useri, este indicat sa o faci scriind corect.
Daca nu foloseai termeni precum dreaq, draq si alte cuvinte cu litere lipsa, nu se isca toata aceasta poveste.
Sunt multi altii pe forum care chiar nu reusesc sa se faca intelesi in limba romana, dar acum, aici, nu este cazul sa faci asa taraboi.

#33
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:45, said:

deoarece e scris cum se vorbeste in "popor"
Asa e ... pe cind "draq" si "dreaq" sint exact ca in manuale Posted Image

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:45, said:

multa lume il foloseste gresit fara sa le pese daca e sau nu un cuvant in limba romana.
Da' tie, cind ai scris "draq" si "dreaq", ti-a pasat daca sint sau nu cuvinte in limba romana ?

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:45, said:

Dap. am mai zis...pierd timpul.
Dupa "draq" si "dreaq" "dap" asta e alta inventie de a ta ?

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:45, said:

daca scrii ca prostul siex in loc de sex nu ai facut altceva decat sa faci o greseala. nimic altceva
Zi "zău" cu limba scoasa ;)

#34
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Dap. E alta inventie. Cand o sa pricepi ce inseamna greseala fortata si greseala din prostie o sa pricepi si altele. Pana atunci...slabut...

Edited by xtremdriving, 14 May 2014 - 12:07.


#35
christie01

christie01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2016

 mihaicozac, on 07 mai 2014 - 21:00, said:

Eu am avut la un Peugeot 206 aceeaşi problemă, ori se tura ori se oprea din senin, defectul provenea de la senzorul de temperatura apei.
Salut!Unde ai reusit sa remediezi problema?

 mihaicozac, on 07 mai 2014 - 21:00, said:

Eu am avut la un Peugeot 206 aceeaşi problemă, ori se tura ori se oprea din senin, defectul provenea de la senzorul de temperatura apei.
Am fost la 4 diagnozesi toti au spus chestii diferite...si face la fel ca la tine

#36
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

 xtremdriving, on 14 mai 2014 - 11:15, said:

Hai sa iti fac u bine sa te fac sa itelegi, daca s-o putea ( s-o in loc de se va; vezi, scurtaturi...)...una e sa scrii itentioat un cuvant ca sa fie mai fu sau mai repede de scris si alta e sa scrii gresit un cuvat deoarece nu cunosti limba romana? A fost ultima icercare sa te fac sa pricepi ceva.
în loc să faci pe lingvistul mai bine ai ajuta.  
ca sa nu mai zic câte cuvinte greșite ai tu in postul de mai sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate