Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum aflu IP-ul fix al unui router? Cel alocat la setarea router-ului..

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Se dau 200 utilizatori intr-o retea cu ip-uri dedicate, nici urma de DHCP... Se dau 1 router wireless TP-Link TL-WR740N care deserveste wireless 3 echipamente ce se afla in aceeasi incapere cu router-ul (aprox 40mp).
Practic, zilnic, echipamentele pierd conexiunea cu router-ul chiar daca SSID-ul este vizibil... Semnal WL = 0.... Problema este ca, respectivul router este configurat acum o mie de ani si nu mai stie nimeni parola de logare pe acesta pentru a putea prelua parametrii de retea pe un alt router... Initial am crezut ca este de la bifa de permite stand by sau power off catre placa de retea a echipamentelor, s-a debifat dar, problema persista... Cum deja ma gandesc sa iau la mana 200 pc-uri sa vad ce ip au fiecare din ele, vine intrebarea: pot afla cumva care este ip-ul alocat router-ului respectiv, pentru ca sa-l pot schimba cu altul, in ideea in care acesta are o problema?

De-o fi vreo varianta sa nu-mi fac parul cret as scapa de un stres...

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Resetezi router-ul si folosesti IP-ul, userul si parola din manual pentru a te conecta la el, dupa care il configurezi cum vrei. Sau n-am inteles eu problema.

#3
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 c14h3r, on 07 mai 2014 - 18:41, said:

Cum deja ma gandesc sa iau la mana 200 pc-uri sa vad ce ip au fiecare din ele, vine intrebarea: pot afla cumva care este ip-ul alocat router-ului respectiv, pentru ca sa-l pot schimba cu altul, in ideea in care acesta are o problema?
IP-ul routerului e gateway-ul de pe o statie..

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Oricum nu poate schimba IP-ul routerului daca nu mai stie parola acestuia.

#5
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Eu am inteles ca vrea sa puna un router nou in locul celui vechi si nu stie ce IP are cel vechi ca sa puna acelasi IP si pe routerul nou.

#6
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Nu ati inteles problema, routerul este configurat cu ip static, omul are nevoie de acel ip. Gatewayul de pe o statie este ip-ul de care ai nevoie sa accesezi routerul.

Edited by diliuleutzudeaur, 07 May 2014 - 19:02.


#7
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Pai si io ce am zis in postul 3...

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
654321 a inteles. Eu nu intelesesem ce vrea sa faca c14h3r.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
traceroute probabil.
Problema e ca daca routerul are intr-adevar o configuratie mai complicata trebuie sa stii exact rutele pe care le are setate. Intrebarea e "ce e in partea cealalta", daca e ISP-ul setarile se afla din contract sau de la suport, daca e vreun echipament de la voi se poate afla de acolo.

#10
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Traceroute ma duce in gateway care este ip-ul server-ului: 192.168.2.1... Router-ul are ip 192.168.0.1... Veriga lipsa este ip-ul dintre cele 2 si anume acel 192.168.2.xxx.... Am incercat cu mywanip in ideea ca va da ceva dar degeaba... ma duce direct in IP-ul ISP-ului care nu ma ajuta cu nimic... Daca din Ping, trace, visualtrace ar fi aparut ceva intermediar as fi fost cel mai fericit.... Partea proasta este ca problema devine stresanta pentru mine... Nu mi-e greu sa dai ping-uri in retea si sa vad care este inactiv... E mai tragic sa alerg din birou in birou sa vad care este la lucru si care nu....

Chestia asta este o mizerie tipic romaneasca: Am plecat de la tine, nu-ti dau nici o informatie... Dupa mine,.. potopul...

Traseul este urmatorul: ISP - server Clear OS - clienti. DHCP-ul a fost anulat din start si pe buna dreptate.. Nimeni nu vrea conflicte zilnice in retea..
Absolut toate statiile din retea, au IP fix. Implicit si router-ul meu.. In spatele acestui router, cele 3 statii au DHCP cu parola si mac filter... Asta una la mana... Nu stiu ce alte setari sunt facute in router: forward-uri, accese, etc...
Traceroute, arata IP router, recte 192.168.0.1, IP server: 192.168.2.1, IP ISP...... Am rumegat netul de mi-a iesit pe nas si sansele sunt mai mult decat slabe... Am postat topic-ul in ideea ca, cineva s-a lovit de asa ceva si a gasit o portita...

654321 a inteles bine... ideea este sa schimb router-ul actual cu altul dar sa am aceleasi setari.. Adica, ma duc, scot router-ul cu bube, il plantez pe asta nou si toata lumea e fericita..

Edited by c14h3r, 07 May 2014 - 20:09.


#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca ai IP-ul de LAN si cel de la WAN, ce IP din router mai vrei sa afli?

Sau routerul ala e folosit doar ca AP?

#12
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Poti incerca sa deconectezi toti clientii (banuiesc ca e un switch) si sa lasi conectat la server doar routerul. Apoi pe server dai comanda arp -d * sau echivalent sa golesti tabela ARP apoi arp -a sau echivalentul pentru OS-ul respectiv. Ar trebui sa vezi MAC-ul si IP-ul routerului.

Sau pui pe o statie IP-ul serverului, conectezi routerul la ea si scanezi reteaua..

Edited by 654321, 07 May 2014 - 20:17.


#13
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Daca deconectez toti clientii mi-am dat foc la valiza...
Seb Ip-ul de lan este cel din router. Ca sa accesez 192.168.0.1 am nevoie de user si parola.. logic? aka acele admin, admin care nu mai sunt admin, admin... Daca ar fi fost nu si-ar mai fi avut rostul acest topic/brainstorming.. Posted Image

654321 Eu abia cochetez cu linuxul.... Din ce spui tu, ar trebui undeva in ClearOS sa pot da o linie de comanda in care sa dau cele spuse de tine.. Ar trebui sa specific faptul ca filtrarea MAC este doar din router-ul cu probleme... Acele comenzi sunt valabile si sub Win? I-am dat acum pe pc-ul meu dar fereastra dispare mult prea repede.. Simulez acasa situatia pe care trebuie s-o rezolv si anume am 2 router-e, unul cu un ip iar al doilea cu ip static legat de pc unde-mi da DHCP... Adica Router 1 da DHCP, router 2 este setat pe ip fix, pc-  setat pe dhcp... Subnet identic... Traceroute, da asa ceva:

Edited by c14h3r, 07 May 2014 - 20:26.


#14
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Merge pe Windows. Deschide cmd ca Administrator si da acolo comenzile.

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 c14h3r, on 07 mai 2014 - 20:20, said:

Seb Ip-ul de lan este cel din router. Ca sa accesez 192.168.0.1 am nevoie de user si parola.. logic? aka acele admin, admin care nu mai sunt admin, admin... Daca ar fi fost nu si-ar mai fi avut rostul acest topic/brainstorming.. Posted Image
De aia intrebam ce IP vrei sa gasesti. Din titlu si din primul post din topic parea ca vrei sa afli IP-ul de LAN.

Edited by Seb, 07 May 2014 - 20:32.


#16
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Da Seb.. Probabil sunt prea obosit si nu reusesc sa ma fac inteles prea bine... Mie imi trebuie acel IP care intra in router.. atat..
654321 arp -d * nu-mi da nimic iar arp -a imi da plaja de ip-uri a celui de-al doilea router: de la1 la 255... cel de-al doilea.. Poate gresec eu undeva..
Tracert 192.168.1.1 imi da ip router 2 apoi ip router 1....

Attached Files

  • Attached File  test.jpg   208.06K   22 downloads

Edited by c14h3r, 07 May 2014 - 20:42.


#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca pe server ai acces in linia de comanda  tastezi arp -a pe sever sau pe o statie de lucru cu ip direct din server , dupa care scoti routerul si mai tastezi o data , astfel ip care lipseste  din a doua fereastra e al routerului in raport cu prima.
Ar mai fi o solutie cu WireShark  sa captezi tot traficul  din spatele routerului , se poate sa scoata in evidenta ip acestuia

Edited by ciine, 07 May 2014 - 20:48.


#18
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Poate am inteles gresit. Mai bine deseneaza in paint o schema cu ce IP vrei sa gasesti si cum e reteaua...

arp -d * doar goleste tabela ARP sa nu ai 200 de inregistrari in ea pe server

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate