Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Problema TV sau lipsa semnal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Salut sunt posesorul a unui LG 42LN5400 folosesc cartela cam + de la rds,de ceva vreme ma lovesc de o problema cu privire la semnalul putere care imi arata ca este de 100%,iar calitatea imagine fluctueaza intre 60-70% la canalele HD si unele digitale,doar un post tv imi arata un semnal calitate de 85% DIGI 24 HD.Am avut patru interventi de verificare a semnalului,sau refacut cablajele …dar fara nici un rezultat ,calitatea ramane aceeasi .
As dori sa stiu daca cineva a remarcat aceasta problema la acest model LG LN 5400 cu cartela CAM+ ,FARA RECEVIER!!!!
La setari tara implicit este Romania,cei de la rds au venit si mi-au adus un receiver au scanat toate posturile cu el si arata un semnal putere de 60%,semnal calitatea 100%,dar nu se compara calitatea imaginii de pe receiver cu a decodurului de pe tv cu cam+ .Ei au spus ca televizorul ar arata inversate valorile calitate imagine in loc de putere semnal,nu exclud aceasta posibilitate de aceea am scris pe acest forum .
Daca cineva a mai intalnit aceasta problema va rog lasati pareri…

Edited by oliver44, 07 May 2014 - 07:18.


#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Da, uneori LG-urile au această meteahnă de a citi anapoda caracteristicile de semnal... Dacă imaginea pe televizor este ok și fără artefacte, eu zic să nu te mai consumi...!Posted Image

#3
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Rareori patesc sa observ artefacte pe canalele HD,in rest totul functioneaza bine,dar daca ar fi sa fie TV de vina as vrea sa aflu, pentru ca beneficiez de returnarea produsului.
Ma adresez in special celor cu TV LG CE FOLOSESC CARTELA DE LA DIGI CAM+ DACA SAU INTALNIT CU ACEASTA PROBLEMA....

Edited by oliver44, 07 May 2014 - 07:39.


#4
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
si la mine sta la fel, semnalul e maxim si calitatea e 70%, dar nu e nicio diferenta fata de receiver. Eu zic ca te consumi, merge foarte bine si se vede perfect pe lg+ci

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003
Cand calitatea nu este 100% teoretic inseamna ca exista erori, oricum o iei, ca le vezi sau nu, nu este in regula. Daca cu alt tv merge bine inseamna ca e o problema de tv.

#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
@oliver44
Dacă ești mulțumit de imaginea televizorului, nu văd de ce l-ai returna doar din acest motiv, sincer... Pe de cealaltă parte, CAM-ul CI+ nu are nimic de-a face cu acești parametri de semnal, totul vine din tunerul televizorului. CAM-ul este doar interfața de acces dintre televizor și smartcard, acesta din urmă fiind cel care asigură decriptarea.
@andreic
Așa cum am spus mai sus, e o chestie ce se mai întâmplă la LG-uri, am întâlnit-o de câteva ori până acum la televizoare pe care le-am instalat. Și e clar o problemă de citire, dacă ar fi într-adevăr o calitate de 85% (nu mai vorbesc de 60-70%), imaginea ar fi absolut imposibil de vizionat.

#7
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
crislacor in principiu stiu ce face acel cam CI+ (decripteaza programele ce sunt parolate,ascunse) pentru decodrea posturilor se ocupa tv ,de tv sunt multumit chiar ofera o calitate buna a imaginii,culorilor,sunet ,nelamurirea mea era legata de interpretarea semnalului de catre tv..Multumesc pentru pareri ati fost de ajutor ,o sa renunt la investigatia legata de semnal poate voi gasi o rezolvare printr-un update de softwer la tv.
Daca este cineva care are acest model de tv 42LN5400  si a facut update la versiunea Software_File(Version_03.15.01 va rog lasati niste pareri despre cum se comporta tv-ul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate