Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Allview A5 Smiley

- - - - -
  • Please log in to reply
1531 replies to this topic

#37
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
stie careva care e modelul echivalent gionee / walton?

#38
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Confirm ™si eu problemele cu cartela Vodafone. Zgomote. Probabil am nimerit o serie mai nereusita.Îl voi trimite în service.

Edited by speleus, 07 September 2014 - 13:44.


#39
maricelstan

maricelstan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 17.01.2010
Am pe cineva cu acest model de Allview. L-a scapat si s-a fisurat touchscreen-ul. Stie cineva unde gasesc un touchscreen? Am cautat...dar nu gasesc. Sau stie cineva este compatibil touchscreen-ul de Allview A5 Duo cu Allview A5 Smiley?

#40
xbod

xbod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.09.2014
Si eu am o problema similara cu un allview a5smiley . Spre deosebire de speleua mie imi apare acel zgomot atunci cand efectuez/primesc un apel pe orange. De pe un sim de digi nu  am nicio problema.
Telefonul a fost trimis in service la servskills unde mi s a schimbat casca si difuzorul. Toate bune si frumoase  insa la primirea telefonului acesta nu se mai aprindea . L am mai trimis odata iar dupa vreo 17 zile l am primit reparat (display ul schimbat). Bruiajul tot a ramas. Am descoperit ca daca tin apasat in dreptul microfonului nu se mai aude.
As vrea sa va intreb la care service sa il trimit deoarece precedentul este unul mediocru.
Daca telefonul nu ca fi reparat nici a 3 a oara la o a 4 a trimitere in service ce mi se va intampla:mi se va schimba telefonul sau nu mi se va mai accepta in garantie?

P.S. :mai detin un astfel de model care functioneaza foarte bine.

Edited by xbod, 08 September 2014 - 11:59.


#41
firewind

firewind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.11.2006
Confirm si eu zgomote/bazait in apel. Mie imi fila si led-ul care ilumina butonul capacitiv back, deschid incident pe site-ul allview, atasez poza, se misca super repede baietii, vine curierul si il ia. Dupa 2 saptamani il primesc inapoi, cica reparat, fix pix, facea la fel. Primesc si un proces verbal de constatare, in care sunt notificat ca " defectele reclamate nu se confirma", insa pe certificatul de garantie, surpriza, aparea "inlocuire casca". Imi bag biipu in ea garantie, il desfac, inlocuiesc microfonul, refac lipitura la led-ul smd, si de atunci merge superok. Toata stima pt allview, s-au miscat ok, nu am platit nimic transport, insa tehnicianul service de la SC Green Soft Computers, este de tot kkt-ul. Cred ca era un lot cu microfoane cu defecte de fabricatie. Nici macar nu l-a desfacut, am pus un semn pe telefon....

Edited by firewind, 09 September 2014 - 17:13.


#42
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Folosesc si eu de ceva timp un asemenea terminal.
Din ce am constatat eu in 2 luni de folosire:
Incep cu minusurile:
1:Nu am bruiaje in convorbiri dar sunetul in casca telefonului e sub nivel mediu. In casca se aud mai mult sunetele medii fara pic de frecvente joase si inalte. Calitatea sunetului in casca e de nota 6.5 din 10
2:Calitatea semnalului pe wireless N este mica.. calitatea semnalului pe wireless primeste nota 7 din 10. WI-FI are tendinta sa pice des.. eu cred ca e o incompatibilitate intre reteaua 3g si antena wi-fi fiindca atunci cand pica wi-fi pica si reteaua 3g adica semnalul.
3:Mi s-a stins de cateva ori in masina folosit pe post de gps.. am incarcator philips de 2 A la bricheta.. Am constatat ca mufa in care intra micro usb'ul este putin mai larga decat mufa incarcatorului de bricheta auto si cand se misca se intrerupe alimentarea. Pe partea de alimetanre nota 8/10 deci
4:Semnalul pe gps este si el de nota 7.5 din 10
5:Un alt minus ar fi calitatea constructiei.. In partea laterala unde nu sunt butoanele carcasa nu se inchide bine. La calitatea constructiei primeste nota 8/10
6:Camera principala este de nota 6.5/10. FIlmarea este mediocra. Filmeaza la 720 la 10 framuri pe secunda sau chiar mai low.
7:Blitul este foarte foarte slab. Primeste totusi nota 6.5/10 deoarece l-am folosit cu succes noaptea in bezna sa vad drumul.. la foto este ineficient.. de la mai mult de 20 cm departare :)
8:Mi s-a blocat de cateva ori cand aveam sute de imagini in galerie.. Blocat in sensul ca a trebuit sa il inchid si sa il redeschid.. ca nu mai afisa nimic in galerie.. (pana acum nu am fost nevoit sa scot bateria deci un plus). La anduranta in utilizare primeste nota 8/10

Si acum sa incep cu plusurile:
1. Ecranul e surprinzator de sharp si de bun la pretul asta. Se vede clar.. luminozitatea ok Ecranul e de nota 9/10
2. Reda si flux/stream 1080p.. la 10 -15 fps dar le reda . Pentru performanta in jocuri si benchuri precum si in aplicatii primeste nota 9/10 nota raportata mai mult la pret/performanta
3. Se misca bine in meniu si in browsing. Merge bine facebookul, youtubul, etc. Pentru social media primeste nota 9/10
4. Calitatea in casti este buna (castile de la pachet au nota 6.5/10. iar intro casca se aude mai incet ca in cealalta). Cu alte casti calitatea sunetului este buna nota 8/10.
5. Incarcatorul cu care a venit de 500mA este bun. Nu am avut probleme cu el. Se incarca intr-un timp decent. Incarcatorul este de 8.5/10
6. Bateria este buna. Nu am avut probleme cu autonomia. Din punctul meu de vedere la autonomie are nota 9/10
7. Camera frontala pentru skype.. meess sau alte aplicatii de call este buna. nota 8/10
8. Viteza de navigare pe net prin 3g este buna. nota 9/10

La cat costa si ce specificatii are + experienta de utilizare .. eu personal ii fac o medie si ii dau o nota de 7.8.

Parerea mea ca este un telefon bun care are atat minusuri cat si plusuri.

#43
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
http://www.allview.r...dex.php?id=2402

http://www.allview.r...dex.php?id=2401

link-uri catre update-urile oficiale la android kit kat ;)

#44
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

View Postxtremealex15, on 18 septembrie 2014 - 13:56, said:

http://www.allview.r...dex.php?id=2402

http://www.allview.r...dex.php?id=2401

link-uri catre update-urile oficiale la android kit kat Posted Image
mare minune :)
pe seara il updatez sa vedem ce si cum.

#45
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
eu astept pt a5 quad...daca pe procesor dual core au facut update nu vad de ce nu ar face si pe quad core

#46
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View Postpastel3005, on 18 septembrie 2014 - 14:13, said:

mare minune Posted Image
pe seara il updatez sa vedem ce si cum.

Sa imi zici si mie daca se misca mai bine. E mai util kitkatul :)

#47
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
l-am instalat eu pe telefonul unei prietene

se misca ok la prima vedere

numai ca trebuie data si o resetare la setarile din fabrica dupa update

#48
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
eu acum incerc sa fac update, si nu ma lasa.
am facut unroot, sa vad daca merge.
oricum, pe site scrie procedura pt versiunile de soft 10 si 13.
eu am versiunea 3... revin.

mda... se apuca sa instaleze, dar apoi da eroare.
eroarea este ca update-ul este pt a5 smiley, si telul e a5 smiley_DIGI.
NO COMMENT...
am redenumit fisierul de update corespunzator, dar nu merge nici asa.
daca citeste cineva de la allview, sa dea rapid o solutie.

Edited by pastel3005, 18 September 2014 - 19:04.


#49
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
nu mai pot edita postul anterior.
eroarea exacta este:
warning:no file_contextsThis package is for "ALLVIEW_A5Smiley'' devices; this is a "ALLVIEW_A5Smiley_DIGI''
help allview!!!

#50
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
Tocmai am facut si eu up-date-ul la 4.2.2 sv21...prin OTA...pare a fi ok deocamdata...sa vedem zilele urmatoare... o chestie ciudata de moment ...chiar sub led pare a fi cam cald spre putin fierbinte...sa fi fost de la update?
Prima impresie de 10 min:
1.icon-urile sunt mai mari...apar cateva functii noi...ceva legat de blocarea permisiunilor aplicatiilor...foarte tare din acest pct de vedere...
2. sus la icon-urile de semnal apare 3G

@pastel3005 eu la descarcare aveam intial sv13 de baza ...si a trecut la sv21

Edited by mcdan77, 18 September 2014 - 19:38.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa inteleg ca pentru versiunea A5Smiley_DIGI_SV5.0 NU SE POATE FACE UPDATE? Pai de ce oare numai pentru alte versiuni?

#52
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

View PostMembruAnonim, on 19 septembrie 2014 - 10:00, said:

Sa inteleg ca pentru versiunea A5Smiley_DIGI_SV5.0 NU SE POATE FACE UPDATE? Pai de ce oare numai pentru alte versiuni?
al meu e sv3...
le-am trimis mail la cei de la allview. sa speram ca dau o solutie viabila.

stie cineva ce model este acest telefon in versiunea gionee / walton?

Edited by pastel3005, 19 September 2014 - 11:46.


#53
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
GINO GW532 , chinezarie de la mama ei, de data asta allview chiar a luat cel mai necunoscut telefon, si totusi are update la kitkat, fata de a5 duo. Pastel, mai ai a5 duo, reusesti o portare?

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am primit raspuns:
"Un membru al Departamentului de Suport si Service a raspuns solicitarii dumneavoastra cu numarul #674570 si cu urmatorul mesaj:
Stimate domn,

Momentan update-ul este disponibil doar pentru cele doua versiuni de soft mentionate pe site .
Se lucreaza la un update si pentru versiunea comercializata de cei de la Digi .
In momentul in care va fi disponibila ,vom posta mai multe informatii pe site-ul nostru si pe pagina noastra de facebook.

Cu respect ,
Daniel Sarbu
Departament Suport & Service
Tel:0268/336.663"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate