Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Codurile rutiere din Austria, Italia, Franta, Polonia, Cehia ...

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Am nevoie de codul rutier al urmatoarelor tari : Austria,Italia,Franta,Polonia,Cehia,Slovenia .
Daca puteti sa ma ajutati cu cate o idee de denumire pentru cartile care contin codul ruteri pentru unele tari as fi foarte recunoscator.

#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu stiu sa iti spun daca titlul cartilor e ca si la noi, in sensul ca e simplu "codul rutier" sau "noul cod rutier". Sper sa te ajute, totusi, link-uri catre site-uri unde gasesti codurile rutiere respective:

Code de la route in Franta!
Codice della strada in Italia.
Straßenverkehrsordnung in Austria.
Kodeks drogowy in Polonia.
Codul Rutier din Cehia il poti cumpara de aici, sau il poti citi aici, sau aici.

Edited by Venboteam, 06 May 2014 - 16:13.


#3
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
am nevoie de carti le cumpar :(

#4
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Codul Rutier din Austria. Gata de printat si de legat.

#5
Cipiotul

Cipiotul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2015
stie careva vreo sursa a codului rutier in Suedia? am condus cateva luni acolo tinand cont de regulile invatate in RO, dar sunt curios daca au ceva reguli diferite de-ale noastre. multumesc

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Codul rutier din Bulgaria.

Attached Files



#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Eram interesat de radare, am gasit doar asta:

Quote

driver who uses a device interfering the operation of devices used for measurementof the driving speed of the vehicles;
Amenda este 50 leva, dar inteleg ca-i vorba despre "antiradare", nu despre detectoare, nu ?

Si, pt ca tot am citit (pe diagonala), pun ce-i mai interesant... scutesc "munca" altora.

Quote

Art. 182. (1) Who exceeds the permitted maximal speed shall be fined as follows:
1. for exceeding up to 2 km/h - 5 levs;
2. for exceeding from 20 to 30 lm/h including - 10 levs;
3. for exceeding from 30 to 40 km/h including - 20 levs;
4. for exceeding from 40 to 50 km/h including - 30 levs;
5. (amend. SG 85/04) for exceeding over 50 km/h - 70 levs.
(2) (new – SG 43/02, amend. SG 85/04) When the offence of para 1, items 4 and 5 is committed for second time, the penalty shall be a fine of 150 levs and deprivation from rightto drive motor vehicle for a term of 3 months.


Si nu pot sa nu remarc faptul ca bulgarii sunt mult mai destepti decat noi si-au pastrat in lege bucata asta:

Quote

Art. 22. (1) The driver of a vehicle must not drive, without valid reason, with a too low speed, thus obstructing the traffic of the other vehicles.
(2) Driver of a vehicle which goes with a low speed, thus causing the formation of a column of vehicles, must let them through at the first possibility.
(3) Prohibited to the driver of a vehicle shall be to drive with a low speed without switched on emergency lights.

Edited by Barboso, 15 January 2015 - 18:08.


#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ai inteles corect, se pot folosi detectoarele.

Este de remarcat de asemenea valoarea mica a amenzilor si faptul ca nu se retine carnetul pentru viteze peste 50Km/h fata de limita.
Amenda este ~161Lei (1leva = ~2,3Lei)

#9
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostCipiotul, on 09 ianuarie 2015 - 11:33, said:

stie careva vreo sursa a codului rutier in Suedia? am condus cateva luni acolo tinand cont de regulile invatate in RO, dar sunt curios daca au ceva reguli diferite de-ale noastre. multumesc
Subscriu.

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,714
  • Înscris: 12.08.2008

View PostSpeedo, on 16 ianuarie 2015 - 16:25, said:

Ai inteles corect, se pot folosi detectoarele.

Este de remarcat de asemenea valoarea mica a amenzilor si faptul ca nu se retine carnetul pentru viteze peste 50Km/h fata de limita.
Amenda este ~161Lei (1leva = ~2,3Lei)

Sigur mai e in vigoare din 2004 ? Nu sunt modificari ? In alte tari au crescut mai mult decat dublu amenzile..
Macar daca stiam asta in 2010, ca nu se ia permisul, nu dadeam "spaga" la un "talhar" de militian care a vrut sa-mi ia permisul ca aveam 44km/h in plus Posted Image  (nici macar nu aveam 10 km/h in plus !! Posted Image  aveam si detectorul) Oricum nu am mai vazut de peste 4ani "talharii" .

Edited by mihaiC1, 08 July 2015 - 14:19.


#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,714
  • Înscris: 12.08.2008

View PostCipiotul, on 09 ianuarie 2015 - 11:33, said:

stie careva vreo sursa a codului rutier in Suedia? am condus cateva luni acolo tinand cont de regulile invatate in RO, dar sunt curios daca au ceva reguli diferite de-ale noastre. multumesc
Nu sunt diferente  (codul rutier Roman e la fel ca in UE!), doara' cu amenzi/suspendari muuult mai mari..
O chestie: avem centuri in spate si trebuie folosite.. la noi nu se folosesc deobicei..la ei se da amenda Posted Image
PS o dif. mica ar fi obtinerea permisului: "conduci cateva luni insotit de un posesor de permis" apoi dai examen... si nu ai voie sa ai evenimente ca nu vezi permis prea repede, nici dupa ce iei permisul cateva luni..

Edited by mihaiC1, 08 July 2015 - 14:45.


#12
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@mihaiC1: Da, centura din spate este obligatorie. Insa si radarele sunt fixe si semnalizate din timp. Suficient de mult incat sa cobori de la 140 la 80.
Din ce am vazut in  jur cu carnetul, e ca si la noi, numai ca te obliga sa iei simularea de derapaj. Ce spui cu tu cred ca se aplica la adolescenti.
Alte diferente ?

Edited by vladdy99, 14 July 2015 - 09:09.


#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,714
  • Înscris: 12.08.2008
Si la noi e obligatorie centura pe orice loc, ca in toata Europa!
In orice stat UE se semnalizeaza radar fix !
Daca nepoata mea , cetatean suedez, a luat permis la peste 25 ani ( oare mai era adolescent?) daca ma mintit.. asta e! Se pune accent pe multa PRACTICA, nu ca la noi Teorie...
Nu am inteles : " te obliga sa iei simularea de derapaj" ??
Am sa-mi intreb nepoata de alte dif... ce nu cred ca sunt.
Legile doara' sunt aplicate muuult mai riguros!

Edited by mihaiC1, 14 July 2015 - 09:56.


#14
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
In franta au masini banalizate cu radar incorporat, nici nu stii cand te pozeaza

#15
Nearvana

Nearvana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.07.2017
Stie cineva ce se intampla daca vreau sa cumpar o masina in Franta si nu o inmatriculez (tot in Franta) in termen de o luna? Daca nu circul cu ea, e vreo problema? E ilegal?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate