Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constructie bloc vizavi de Cercul Militar

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dpopovici

dpopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2014
Salut,

Stie cineva cat de bine a fost construit (in 1957) blocul de pe Calea Victoriei, nr. 32-34 ?
Este cel din fata Cercului Militar si are o sucursala mare BRD la parter ? Incadrat de Regina Elisabeta si Edgar Quinet, langa Casa Capsa.

In acest articol ar fi ceva detalii. Nu ma pricep insa la constructii si arhitectura ca sa stiu ca nu a fost construit un pic dupa ureche.


Mersi!

#2
octav_mux

octav_mux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 29.03.2012
@dpopovici

Salut.
Stiam pe cineva care locuia in acel bloc dar nu era proprietar.
Asta se intampla acum 3 ani poate. Nu mai stiu exact.
Aveau ceva probleme cu plata intretinerii. Iar nu mai tin minte exact dar se plangeau.
Cat de bine a fost construit ..... nu cred sa mai fie cineva in viata de la momentul respectivc care sa iti spuna cum sta treaba.
Poate doar ceva mostenitori ai proprietarilor initiali , dar ei nu o sa fie niciodata 100% impartiali.
Trebuie sa te duci efectiv la bloc sa intrebi lumea de acolo.

Edited by octav_mux, 06 May 2014 - 14:06.


#3
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Acolo a fost "Romarta Copiilor" - nu stiam ca are 2 subsoluri, doar unul il cunosc.

Daca vrei sa cumperi acolo te priveste - eu nu as cumpara. Normele romane de proiectare a structurilor considerand si cutremurele au fost revizuite abia dupa 1977 si doar cladirile incepute dupa (1979-1980) le-au aplicat. Vezi toate blocurile cu bulina de pe Stefan cel Mare. E adevarat ca acest bloc din 1958 este mai apropiat de linia sovietica a "blocurilor rusesti" dar tot nu pare departe de "bulina rosie". Un bloc asemanator din 1961 este pe Calea Victoriei 1-5 si e la clasa 2 de risc seismic.

Atentie cumparatori: faptul ca un imobil nu apare in lista imobilelor cu risc seismic inseamna DOAR ca nu a fost expertizat. Daca ar fi fost expertizat si ar fi cat de cat sigur ar fi ajuns pe lista 3 sau 4 conform normelor actuale (modificate inca de cateva ori dupa 1977).

Edited by Oxigen1234, 06 May 2014 - 14:32.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Uitel aici: http://forum.softped...ttach_id=982792
Datele le-am preluat din cartea "Locuinţa urbană - Realizări din capitală 1959-1961", apărută la Ed. Tehnică (1962). Vezi şi în revista "Arhitectura R.P.R." din 1958-1959 (s-ar putea să am eu notat undeva exact în ce număr apare).

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Later edit: am găsit ceva despre el în nişte xeroxuri făcute după o revistă "Arhitectura R.P.R." din 1958 sau 1959 (din păcate nu mai ştiu numărul).
Dacă e număr din 1958 sau 1959, revista se poate consulta la sala de lectură a Muzeului Municipiului Bucureşti (Palatul Şuţu), vis-a-vis de Universitate şi Colţea şi în diagonală faţă de T.N.B. (Teatrul Naţionl Bucureşti) şi Inter (Hotel "Intercontinental"). Programul sălii de lectură: de Luni până Joi între orele 11 şi 15. Revista se mai poate găsi şi la B.A.R. (Bibloteca Academiei Româe)
Notă: acum nu ştiu la ce număr e blocul
Autor: Arh. C. Moşinchi
Coaturi ai bloclui: arhitecţii D. Slavici şi Gh. Gogulescu
Proiectant: Institul Proiect Bucureşti

Există şi un topic (thread) despre blocurile construite în perioada comunistă: http://forum.softped...rile-comuniste/

Pentru a vedea imaginle la dimensiuni mai mari daţi click dreapta şi "View Image"

[ http://ist2-2.filesor.com/pimpandhost.com/1/2/8/5/128582/2/7/w/t/27wtW/Arhitectura%20R.P.R.%201958%20sau%201959%20pg.%2050%20bloc%20Bd.%206%20martie%20nr.%2022%20%28colt%20cu%20Calea%20Victoriei%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://ist1-1.filesor.com/pimpandhost.com/1/2/8/5/128582/2/7/w/t/27wtN/Arhitectura%20R.P.R.%201958%20sau%201959%20pg.%2051%20bloc%20Bd.%206%20martie%20nr.%2022%20%28colt%20cu%20Calea%20Victoriei%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 06 May 2014 - 15:19.


#6
dpopovici

dpopovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2014
Salut,

@octav_mux
Am fost deja acolo.
Da, pot sa intreb oricand oamenii pe care i-as gasi la intrare.

@Oxigen1234
Voiam sa inchiriez, nu sa cumpar, dar problema se pune oricum.
Da, la cum merg lucrurile pe la noi este de asteptat ca orice este central sa fie si tinut sub tacere.

@djl
Sunt impresionat!
Datorita raspunsului tau o sa imi urez "Bun venit!" pe forum.
Restul o sa fie o lectura buna pentru timpul liber.

#7
guguletz

guguletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2007

 Oxigen1234, on 06 mai 2014 - 14:13, said:

...Normele romane de proiectare a structurilor considerand si cutremurele au fost revizuite abia dupa 1977 si doar cladirile incepute dupa (1979-1980) le-au aplicat. Vezi toate blocurile cu bulina de pe Stefan cel Mare. E adevarat ca acest bloc din 1958 este mai apropiat de linia sovietica a "blocurilor rusesti" dar tot nu pare departe de "bulina rosie". Un bloc asemanator din 1961 este pe Calea Victoriei 1-5 si e la clasa 2 de risc...Daca ar fi fost expertizat si ar fi cat de cat sigur ar fi ajuns pe lista 3 sau 4 conform normelor actuale (modificate inca de cateva ori dupa 1977).

Știe cineva ce îmbunătățiri s-au adus îmbinărilor dintre pereți și planșeele de beton după cutremurul din 1963 din San Francisco? Și la desimea și grosimea fierului și a etrieri lor?

Edited by guguletz, 03 February 2019 - 16:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate