Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

internet in roaming in europa

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

 Catean, on 05 mai 2014 - 13:05, said:

Pai la vodafone nu poti plati 5 euro extra sa aiba si access la viber ? Cum ii zice la optiune ?
Imi cer scuze de inducere in eroare. La abonamentele cu roaming inclus functioneaza si viber sau alte aplicatii voip fara vreo restrictie sau taxa suplimentara. Probleme sunt doar la prepay si abonamentele ieftine.

#20
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Si ca si un bonus, in UK Vodafone a redus tariful pentru roaming la 2 £/zi, deci probabil va urma o reducere de la 3 euro la 2 euro si in ro.

#21
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Nu inteleg de ce ii recomandati Vodafone cand la Orange cu 19 EUR are 1GB in roaming, cu 23 1,5GB iar cu 31 are 2GB! E mult mai convenabil+ca are si minute si SMS in roaming!

#22
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.03.2005

 fabytm, on 05 mai 2014 - 13:31, said:

cand la Orange cu 19 EUR are 1GB in roaming, cu 23 1,5GB iar cu 31 are 2GB! E mult mai convenabil+ca are si minute si SMS in roaming!

Da link ca eu nu vad asa ceva la ei pe site, ci doar asta:

Quote

Travel Data 100
Cu 20 euro (TVA inclus) ai 100 MB valabili în Elveţia şi ţările Uniunii Europene.


#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Abonamentele lor Pantera se pot folosi si in roaming fara taxe suplimentare.

http://www.orange.ro...e-voce/pantera/

Edited by Catean, 05 May 2014 - 14:12.


#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 thekat, on 05 mai 2014 - 13:01, said:

Si eu recomand tot Vodafone cu Roaming pe zi (3.99 EUR) activat peste un SIM prepay. De foarte multe ori m-a ajuns mai ieftin decat sa iau un SIM local din tara respectiva. Insa daca pleci pentru o perioada mai lunga, atunci acel abonament recomandat de Vodafone este perfect. Dai 45 EUR pe abonament fata de 4 EUR * 30zile=120 EUR pretul lunar doar pentru optiunea de roaming pe zi.
Nu mai recomandați cartela Vodafone, eu am avut probleme cu ea în roaming, am plătit în total 11€ pentru 2 zile, o zi am avut net doar jumate, a 2-a zi deloc. Vodafone sunt jepcari!

Mai există o soluție la care tarifarea se face altfel
http://www.dataroam....kages-globalgig

 thekat, on 05 mai 2014 - 13:12, said:

O alta varianta pe care au folosit-o altii si mai buna decat ce a zis Benis (tot dai 3 EUR/zi deci ajungi la 90 EUR / luna) este asta http://www.dataroam....le-wifi-hotspot

Dai aprox 47 EUR si ai 1GB pentru 30 zile in UE. Dupa cum observi tot abonamentul Vodafone e mai ieftin, plus ca ai si voce, SMS
Scuze, abia acum am văzut postul tău. Totuși, în linkul date de mine cu planurile tarifare există opțiuni pe mai multe luni. Dacă nu se face trafic mare, sunt bune.

 fabytm, on 05 mai 2014 - 13:31, said:

Nu inteleg de ce ii recomandati Vodafone cand la Orange cu 19 EUR are 1GB in roaming, cu 23 1,5GB iar cu 31 are 2GB! E mult mai convenabil+ca are si minute si SMS in roaming!
Nu este adevărat, eu am căutat la ei pe site și 300 MB primerști la 45€. O japcă!

 Catean, on 05 mai 2014 - 14:12, said:

Abonamentele lor Pantera se pot folosi si in roaming fara taxe suplimentare.

http://www.orange.ro...e-voce/pantera/
Scuze, da!

Păi Pantera e cel mai bun atunci, categoric! Poate să uite de restul!

Edited by benis, 05 May 2014 - 14:21.


#25
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

 benis, on 05 mai 2014 - 14:19, said:


Păi Pantera e cel mai bun atunci, categoric! Poate să uite de restul!

Exact!Posted Image

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Oricum, pentru cei ce merg ocazional [e dincolo am să deschid un subiect cu Europa SIM, atunci când îmi ajunge pachetul. Am să fac un mic review.

#27
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
baietii de gosim ce parere aveti?  pe afara ce oferte sunt? am auzit ca O2 UK ar avea ceva ce mi s-ar potrivi. nu tin neaparat ca cartela sa fie romaneasca. ca s-o comand de pe internet nu mi-e greu ori cu cardu ori cu paypal. nu stiu daca am mentionat dar cred ca as prefera totusi cartela preplatita.
daca bine minte tin, citisem odata ca O2 are o optiune care-ti permite sa-ti folosesti  extraoptiunea principala(oricare ar fi aceea) ca si cum ai fi acasa in roaming in tarile partenere.

Edited by broucker, 06 May 2014 - 16:34.


#28
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
mda! cred ca o sa merg pe pantera 19 initial si daca nu-mi ajunge, il maresc.
va multumesc tuturor si va doresc o zi grozava!

p.s: aveti idee daca permite tethering acest abonament si daca nu permite se poate face sa functioneze totusi?

Edited by broucker, 06 May 2014 - 18:33.


#29
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 broucker, on 06 mai 2014 - 18:31, said:

mda! cred ca o sa merg pe pantera 19 initial si daca nu-mi ajunge, il maresc.
va multumesc tuturor si va doresc o zi grozava!

p.s: aveti idee daca permite tethering acest abonament si daca nu permite se poate face sa functioneze totusi?

Permite.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Tetheringul e o funcţie a telefonului, nu a reţelei. Erau la un moment dat metode de a-l bloca prin tot felul de reguli, cu o eficacitate îndoielnică însă.

#31
serban55

serban55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2011
Intrati pe site Digi-rcs-rds si comparativ pe Vodafone. Cu 01 iulie 2014 costul la trafic de date Digi este 0,086 euro/mb ,iar la Vdf de la aceeasi data este 0,25 euro/mb.Preturile includ tva si se refera la traficul de date din zona 1 (vezi care sunt tarile din siteurile lor).

Ca sa evitati trafic de date necontrolabil,inchideti accesul la el atunci cand nu-l folositi ,sunt aplicatii care se upgradeaza automat ,notificari ,etc care va fac trafic fara sa stiti. Instalati pe tf si un counter de utilizare trafic ,daca nu aveti instalat din setarile de fabrica.

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Totuși, este mult chiar și 0.086€/MB. La 500MB înseamnă 43 de euro. Eu cu cartela de Vodafone Italia am 3 euro (pe zi)- 500MB. Chiar și la 50 MB și e mai ieftin.

#33
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 benis, on 06 mai 2014 - 22:08, said:

Tetheringul e o funcţie a telefonului, nu a reţelei. Erau la un moment dat metode de a-l bloca prin tot felul de reguli, cu o eficacitate îndoielnică însă.

Pe telefoanele IPhone, in trecut, puteau operatorii sa controleze daca ai butonul de tethering sau nu. Acum nu am mai vazut sa restrictioneze nici pe IPhone.

#34
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Nu mai știu dacă v-am zis dar am prins pantera19.

#35
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012

 benis, on 05 mai 2014 - 14:19, said:

Nu mai recomandați cartela Vodafone, eu am avut probleme cu ea în roaming, am plătit în total 11€ pentru 2 zile, o zi am avut net doar jumate, a 2-a zi deloc. Vodafone sunt jepcari!


La fel am patit si eu, am reincarcat (pe langa optiunea de 7euro) 12 euro pt 3 * roaming pe zi (4euro) si mi-a mers doar 2 zile, a3a nu mi-a mai mers nici netul nici vocea, nimic. Dupa ce am revenit in tara, am sunat la ei si le-am cerut sa-mi returneze cei 4 euro pe care i-am platit in ziua cand nu mi-a mers nimic. Mi-au dat doar 2 euro ca cica am avut niste apeluri mai scurte de un minut fiecare in ziua aia (apelurile cand imi dadea eroare).
Astept sa vad oferta telecom, dar mai mult ca sigur ca imi portez numarul pe cartela orange dupa ce epuizez creditul la vdf.

Nu recomand vodafone pt roaming!
Mai stiu pe cineva care are abonament vodafone si nu i-a mers vocea pe roaming, desi a sunat la *222 inainte sa plece din tara sa se asigure ca toate setarile sunt facute ok, bine ca mai era cu cineva care era pe orange si putea suna in tara.

Edited by lemonu, 28 September 2014 - 15:35.


#36
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Va salut,
Pentru 5zile, Ungaria-Slovacia-Cehia si retur, ce cartela sim pre paid pot lua de la operatorii din Romania?
Va fi pentru date, adica whatsapp si waze...
Am trafic de 250MB in roaming pe abonamentul actual, dar imi este frica sa nu il depasesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate