Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gastrita cronica antrala,reflux biliar

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Cri83

Cri83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.02.2015
Buna tuturor, cel mai bun remediu pt reflux gastro... Este usturoiul... Eu am avut timp de un an m am chinuit cu arsuri aciditate din cosul pieptului pana in gat de nu mai puteam, si de la un pahar cu apa, si am facut si endoscopie... Nu aveam nimic.. Si am incercat tratamente si tratamente cu omez ranitidina controloc😃😃... Cat le luam eram ok cand nu mai luam revenea... Practic trebuia da fiu dependenta de pastile😣...si atunci cineva mi a zis de aceasta miraculoasa reteta cu usturoi.. La inceput am ras nu am vrut sa cred... Dar a dat rez 100%... In felul urmator: am cumparat usturoi din acela mic .. Tratamentul se face 14 zile...in pra zi se inghite un catelus curatat de coaja fara sa fie taiat zgariat sau cva ce gen ca pe o pastila pe stomacul gol cu apa. A2 a. Zi inghiti 2, a3a_3 catei si tot asa pana in a 7 zi cand iei 7 catei...apoi in a 8 zi iei 7 catei, in a 9 zi iei 6 catei , si tot asa pana aj sa scazi la 1 ..refluxul gastric poate reapare in urma unui tratament cu antibiotic dar mai inghiti un usturoi pe zi dimieata pe stomacul gol cateva zile si trece, la mine a facut minuni!

#20
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Eu am fost la garda la sp.Colentina. Ulcerul si gastrita te agita si emotional si psihic. Eu m-am dus pentru ca facusem cu sange si medicul rezident m-a trimis la psihiatrie fara cuvinte.

Medici de doi lei spitale de doi.lei norocul nostru este internetul, medicul de familie ma intreba pe mine ce cred ca este, ii raspund "e gastrita",a, nu cred, atunci ce este d-na doctor, pai facem analizele si mai vedem, pai si eu ce fac pana atunci? Ma sterg din cartea vietii pentru o saptamana?

#21
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
La gastrita nu merge niciun iaurt de niciun fel. Carne fiarta nu la gratar, renuntati la paine pentru 2 ani (asta daca vrwti sa va vindecati total altfel o tarati toata viata) mancati absolut tot ce aveti voie dar fiert impreuna cu orez in loc de paine. Apa fiarta si racita (nu de la bidon, poate sa fie si mama brandului apa, in bidon sta si 2 ani navetele la soare prin magazii depozite). Deci: fac supa de legume (ardei ceapa dovlecei morcovi telina un cartofior) pun in castron un polonic de supa si trei linguri orez astfel incat stomacelul sa aibe tot timpul pansament gastric. Peste supa 50 grame carne fiarta, nu fierbeti carnea cu legumele aruncati apa de la fierul carnii contine numai toxime (vaccinurile animalului) care potenteaza aciditatea. Branza numai cu orez, daca mancati asa va ve-ti recapata mucoasele sanatoase. Doi ani de zile altfel o luati de la capat. In locul supei poate fi atsei umplut cu piept de pui, o sarma tot cu puept de pui, o chifteluta fiarta separat , peste, curcan pui, merge si porc fiert separat, nu sariti peste masa mucoasa sufera daca nu mancati, mancati cantitati mici 150 gr la 3 ore, e mai greu pentru cei care merg la job dar va luati in borcanele, asta e. Peste tot exista un frugider mergeti si rugati la supermarket daca nu are firma dv, le scoateti din frigider cu o ora inainte de consum. Sticla cu apa fiarta tot timpul la dv, nu consumati alta apa. Daca chiar nu aveti posibilitatea sa le tineti la frigider, mancati dimineata cum am scris mai sus inainte de job iar in cursul zilei pana ajungeti acasa, carne fiarta o bucata zdravana sa va ajunga din 3 in 3 ore si peste, lafel sa nu ramaneti flamanzi pana ajungeti acasa. O sa va descurcati, o sa si slabiti cine are nevoie si vi se vor pozitiva analizele scade glicemia scade tensiunea daca sunteti hipertensivi, colesterol, trigliceride . aveti vitamine in legume fier si tot ce trebuie, fara lapte chefiruri iaurturi si alte porcarii doar ce am scris.

#22
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Cu “reteta” asta ajungi la psihiatru 100%.

#23
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
@berila-mz mai bine la psihiatru decat la morga. In ulcer gastrita daca nu te protejezi imediat da anemia peste tine, daca nu tii regim faci scaun cu sange melena si pa, adio internet.

#24
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
La refluxul biliar nu ajută antisecretoarele, mai mult ajuta Sucralfatul. Ajută să nu mănânci foarte mult odată sau cu 2 ore înainte de culcare. Să bei apă în mai multe înghițituri mici(spală esofagul)
Să dormi ridicat pe pernă antireflux/ măcar în prima parte a nopții, până la prima trezire.
In timpul trezirilor nocturne; mici înghițituri de apă De preferință folosirea unui pat medical. Fără regim strict, doar pastile in perioadele acute. Niciodată intervenții chirurgicale; nu dau rezultate nici cele împotriva refluxului gastro-esofagian, nici cele împotriva refluxului DUODENO-gastro-esofagian(reflux biliar). Cele împotriva refluxului biliar sunt mutilatoare, nu dau rezultate, și riscați să pierdeți enorm in greutate.  În cazul din urmă antisecretoarele au efect limitat, mai util este sucralfatul(Gastrofait, Venter) Tip; luați două de un gram, noaptea pe stomacul gol; ziua, inainte de masă nu prea au efect in tratarea refluxului și leziunilor esofagiene. Dacă mâncați ceva mai consistent luați în timpul mesei (nu după masă!)  un medicament de tip digenzym , digestal, panzcebil, triferment etc. Ajută mai mult decât credeți!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate