Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare firma de constructii case Timisoara sau imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
OkiAGr

OkiAGr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2007
Salut! Poate cineva sa-mi recomande o firma de constructii serioasa din Timisoara pentru constructia unei case? Am cautat ceva pe net, dar as vrea recomandarea cuiva care chiar si-a facut casa cu firma respectiva si a fost multumit.

#2
seram

seram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.03.2014
pot sa recomand sa nu lucrezi cu SC LEX DESIGN BUILDING SRL administrator Alexandru Timoc slabi meseriasi si tepari. Ai grija ca lucreaza si sub denumirea de magazincasa si oncasa! prin itermediul lui Dan Grecu!

#3
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

 OkiAGr, on 04 mai 2014 - 17:44, said:

Salut! Poate cineva sa-mi recomande o firma de constructii serioasa din Timisoara pentru constructia unei case? Am cautat ceva pe net, dar as vrea recomandarea cuiva care chiar si-a facut casa cu firma respectiva si a fost multumit.

Poti cauta pe la jurnale si vezi care sunt de pe langa Timisoara si cu cine au construit. Unii sunt chiar de evitat.

#4
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Discuta si cu vecini care au mai construit in zona, vei fi surprins de ce vei afla, Echipe sunt multe, la fel si firmele cat si echipele pot sa fie buni meseriasi sau sa faca de mantuiala. Pe internet nu as cauta din start meseriasi (ca idee), Cand incepi constructia e important sa nu impui din start un termen de cateva luni ca nu va fi ok, trebuie sa respecti cel putin recomandarile impuse in proiect. Cu cat betonul sta mai mult cu atat e mai ok, tencuielile la fel trebuie aerisite, altfel nu apuca maerialele sa elimine apa si in timp vor aparea probleme.

#5
seram

seram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.03.2014
pot sa recomand sa nu lucrezi cu SC LEX DESIGN BUILDING SRL administrator Alexandru Timoc slabi meseriasi si tepari. Ai grija ca lucreaza si sub denumirea de magazincasa si oncasa! prin itermediul lui Dan Grecu!  sunt din Timisoara .cam asa arata un santier dupa parerea lor oare gresesc eu? relatii telefon 0755331768

Attached Files


Edited by seram, 29 September 2014 - 19:23.


#6
seram

seram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.03.2014
lucreaza si sub denumirea de oncasa , magazincasa,proiectedecasenoi, proiectele realizate sub orice critica fara elemente dimensionate in plan parter sunt 24 de stalpi in desfasuratorul armare stalpi 23 in plansa sarpanta acoperis elemente nedimensionate nu stiu cum verificatorul de proiect areusit sa verifice acest proiect la etaj pe exterior stalpi de 25x25 in planul de armare stalpi acestia sunt de 30x30 si multe altele. atasez plansele despre care este vorba. la verificarea facuta separat de mine la alt verificator de proiecte acoperisul de peste living nu rezista . intrun cuvant amatori.

Attached Files


Edited by seram, 06 October 2014 - 15:54.


#7
seram

seram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.03.2014
am uitat desenul de la stalpi

Attached Files



#8
seram

seram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.03.2014
mai multe pe :
http://forum.softped...a/page__st__468

Edited by seram, 14 October 2014 - 20:21.


#9
seram

seram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.03.2014
filme realizate de  firmele de mai sus oncasa , magazincasa,proiectedecasenoi modulus building lex design building

www.youtube.com/watch?v=FkJWKv8KKMk&index=12&list=PLtq4CFl3OOtC4HoCqogdOPe9IJorlvzje[/media]
www.youtube.com/watch?v=E1nPybdisq4[/media]

in care se vad greselile sistematice care le fac la partea de zidarie :nu uda caramizile inainte de punerea in opera se vede diferenta de culoare la zona de contact cu mortarul la mine a trebuit sa le ud eu ca altfel nu vedeau apa decat din mortar sau ploaie , nu umplu golurile verticale dintre caramizi nu intind mortar pe toata suprafata caramizii si dupa aplicarea urmatorului rand ramane gol sub aceasta , bate cu ciocanul de fier la alinierea acestora,nu respecta distanta dintre etrierii de la stalp acestia sunt mai desi in zona de jontare etc.si ei sustin ca acestea sunt lucrari bine facute.Proiectantul lor a avut tupeul sa ma acuze ca la indrumarea mea s-a lucrat asa de aceea am pus doua filme de pe doua santiere diferite dar probabil acum o sa zica ca am fost la amandoua sa se vada ca sunt cum am zis mai sus greseli sistematice .

Si film realizat de  mine www.dailymotion.com/video/x276c31_lex-design-building_tech
nu am putut da direct linkurile spre aceste adrese deoarece sunt considerate reclame.

Edited by seram, 20 October 2014 - 01:20.


#10
adevarul

adevarul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2016
sa nu lucrati cu JURCHESCU IOAN si JURCHESCU CIPRIAN, pocaiti nemernici hoti, mincinosi pusi numai pe inselat si nemunca. feriti-va de ei, pe mine m-a costat scump lectia.

#11
tmircea

tmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.10.2004
Evitați Accesibil construct!!! Sunt foarte amabili la început, apoi după ce iau bani invoca tot felul de probleme cu muncitorii și te tot amână, deja sunt 2 ani de întârziere și tot nu e gata casa. Evitați Accesibil construct! Sa nu mai vorbesc de calitate...

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019
Cand vezi toate astea, iti vine sa nu mai construiesti ! Posted Image

Prin zonele prin care ai tu drumuri frecvente ( de la munca spre casa, de acasa spre teren, etc ), nu se construieste ? Urmareste cum se lucreaza, si acolo unde iti place, opreste-te si stai de vorba cu proprietarii. Vezi ce iti zic despre echipa cu care colaboreaza, si daca sunt multumiti, poti sa ai o discutie cu ei.

#13
IoanFi

IoanFi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2023

 tmircea, on 10 martie 2022 - 21:06, said:

Evitați Accesibil construct!!! Sunt foarte amabili la început, apoi după ce iau bani invoca tot felul de probleme cu muncitorii și te tot amână, deja sunt 2 ani de întârziere și tot nu e gata casa. Evitați Accesibil construct! Sa nu mai vorbesc de calitate...

Am aceeasi experienta cu Accesibil Construct. In plus lucreaza cu mai multe echipe - majoritatea amatori. Nu recomand.

#14
Cristi2508

Cristi2508

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2023
Sunt inginer in constructii si in cei 12 ani de cand practic meseria si in Romania dar si foarte mult in Germania, am vazut cam de toate.

Am vazut de la meseriasi si firme care fac treaba buna dar si la pret accesibil, pana la meseriasi si firme puse pe scandal si chiar batai la propriu am vazut.

In general problema e ca meseriasii pot sa lucreze bine in occident iar in Romania nu vor pur si simplu sa sa lucreze si mai ales sa lucreze calitativ mai mult de atat in Romania dorm pe santier, daca picura putin nu mai pot lucra, daca e putin cald la fel. De curatenie nici nu mai vorbim, dezastru. In Germania daca lasa ambalaje de la mancare amenda e de 100 eur si nu se discuta, a doua zi gasesc poze cu dezortinea si fituica cu amenda. Tot in germania se lucreaza pe ploaie in ritm normal cu pelerina!!!

In acela-si timp am avut experiente personale dar si de la colegi stiu situatii in care uni  clienti au impresia ca meseriasii sunt slugile lor iar firmele sunt subordonate si nu parteneri. Se comporta urat cu angajatii firmelor iar angajatii le dau doua variante angajatorilor, fie ii muta pe alt santier fie isi dau demisia .......

Sunt clienti care pun presiune sa le faca dirigintele pe plac conform dorintelor lor vazute pe internet si nu cum considera inginerul ca e bine, ca doar inginerul a facut facultatea degeaba... cand este internet!!!

#15
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Cristi2508, on 15 noiembrie 2023 - 16:49, said:

Sunt clienti care pun presiune sa le faca dirigintele pe plac conform dorintelor lor vazute pe internet si nu cum considera inginerul ca e bine, ca doar inginerul a facut facultatea degeaba... cand este internet!!!
Poti sa mai spui asta de vreo suta de ori ...

#16
laviniabaciu69

laviniabaciu69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2023
Observ aici doar recenzii negative ceea ce e foarte bine, ca cei care fac greseli sa fie dojeniti! 😂

In expeienta mea de proiectant, am vazut in zona Timisoarei, foarte multe echipe de amatori a caror sefi nu stiu sa citeasca proiectul si fac executia dupa ureche, iar greselile de cele mai multe ori sunt iremediabile sau remediabile cu, costuri foarte mari, dar pretul cerut pentru servicii e asemenator cu al firmelor. Stiu in schimb sa convinga foarte bine clientii ca este suficient daca fac in asa fel incat sa reduca cantitatile de fier si de beton.
Avantajul echipelor e ca in general clientii nu scriu recenzii negative asa cum o fac in cazul firmelor.
O firma sau echipa, daca face 100 de lucrari foarte bine, iar la una greseste putin, sunt foarte mari sanse sa aiba recenzie negativa si chiar una mai negativa decat ar marita. Clientii care au beneficiat de lucrari fara greseli nu vor pune recenzie pozitiva, mai ales din propria initiativa.
Una peste alta in general firmele fac lucrari mult superioare vs echipe

#17
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019

View Postlaviniabaciu69, on 22 decembrie 2023 - 20:56, said:

Clientii care au beneficiat de lucrari fara greseli nu vor pune recenzie pozitiva, mai ales din propria initiativa.

Aici nu este greseala clientului, este greseala firmei de constructii. Ea este cea care "beneficiaza" de pe urma recenziilor pozitive, deci ea ar trebui sa le ceara clientiilor sa posteze. Beneficiarii ( discutam de cei multumiti ), nu dau din mai multe motive recenzii  ( din proprie initiativa) : nu isi dau seama cat ar ajuta firma respectiva, nu au timp, chiar daca se gandesc sa dea se iau cu altele si uita, etc.

In concluzie, firmele care vor recenzii pozitive trebuie sa faca doua lucruri: sa isi faca treaba foarte bine, si sa ceara recenzii de la clienti. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 23 December 2023 - 08:42.


#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Asta e valabil peste tot, exista și statistici. Nu mai țin minte cifrele, parca era ceva cu 9:1 raportul între recenziile pozitive și cele negative.
Există și un slogan:
"Dacă ești nemulțumit de cum te-am servit, spune-mi numai mie. Dacă ești mulțumit, spune la toată lumea."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate