Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Infiintare PFA in domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014
Buna ziua.

De ceva timp ma ocup cu dezvoltarea aplicatiilor pentru Android si vreau sa imi fac PFA pentru a putea presta aceste servicii in mod legal catre anumite firme sau persoane fizice.

Am cateva neclaritari si sper ca cineva sa fie binevoitor sa ma lamureasca.

1) Momentan sunt inca elev la liceu, deci nu am vreo diploma (Atestat in informatica, BAC-ul sau altceva). Totusi, sunt la profil de informatica. Stiu ca la PFA trebuie dovedit printr-o diploma sau certificat pregatirea in domeniu asa ca intrebarea mea este: am vreo sansa prin ceva adeverinta ca urmez o scoala cu profilul acesta? Daca nu ce as putea sa fac in legatura cu acest aspect?

2) Din ce am citit in legatura cu PFA am aflat ca sunt cele doua tipuri de impozitari: cu normal de venit sau in sistem real. La mine in judet norma de venit la codul CAEN 6202 (Consultanta in IT) este de 28000 lei pe an - destul de exagerat pentru mine asa ca raman la impozitarea in sistem real. Exista (daca da, care ar fi) vreo diferenta majora intre cele doua exceptand suma care se impoziteaza?

3) Codul CAEN potrivit ma gandesc ca este 6202 - Consultanta in IT. Gresesc cumva?

Multumesc anticipat si imi pare rau daca am gresit ceva detalii tehnice/ legale.

#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Tocmai pentru asta am intrat sa raspund si eu aici, la ONRC vroiam sa pun mai multe coduri CAEN. Vroiam ceva tot pe software, si desi am si din liceu atestat + facultate terminata (specializare economie) + una in curs (si profil info), fara diploma nu mi-au autorizat acel cod.

Nu cred ca te-ar avantaja un PFA, mai degraba publici pe Play Store si mergi pe burta. Taxele sunt si ele marisoare (nu cele de infiintare, vorbesc de cele dupa inceperea activitatii).

Codul CAEN mentionat de tine nu cred insa ca e cel potrivit.

Incearca sa vezi daca cei de la Oracle au ceva in domeniul tau.

#3
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
+1 pentru Play Store.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru PFA trebuie pregatire in acel domeniu... dar se poate face fara probleme si pe persoana fizica atat timp cat se platesc contributiile la stat (~32%).

#5
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postrazor1911, on 03 mai 2014 - 15:55, said:

Nu cred ca te-ar avantaja un PFA, mai degraba publici pe Play Store si mergi pe burta. Taxele sunt si ele marisoare (nu cele de infiintare, vorbesc de cele dupa inceperea activitatii).


Poate m-am exprimat gresit. Eu planuiesc sa fac aplicatii mobile la comanda (sa spunem ca deja am facut dar am si "pierdut" anumite oferte exact din cauza ca nu puteam sa dau factura) si nu in scop personal. Desi ulterior parte din sarcina mea este sa si public acea aplicatie, banii nu vor veni de la Google ci vor veni de la acea firma astfel ca trebuie sa le dau factura pentru a isi deduce la randul lor cheltuielile, de aici si nevoia de a fi persoana fizica autorizata.

Iar legat de codul CAEN, "Cod Caen:6202 - Activitati de consultanta in tehnologia informatiei". Ce altceva s-ar potrivi mai bine?

Edited by catmandu231, 03 May 2014 - 16:30.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Firma respectiva poate face un contract cu tine, opresc taxele ce trebuiesc platite mai departe si e totul ok...

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru PFA trebuie sa ai 18 ani.

#8
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2014 - 16:32, said:

Pentru PFA trebuie sa ai 18 ani.

Am 18 ani.

Edited by catmandu231, 03 May 2014 - 16:35.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Conditiile din lege ( http://static.anaf.r...OUG_44_2008.htm ) sunt confuze privitoare la studii. Registrul Comertului cere ceva acolo la dosar.

#10
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View PostLensFlare, on 03 mai 2014 - 16:30, said:

Firma respectiva poate face un contract cu tine, opresc taxele ce trebuiesc platite mai departe si e totul ok...
Contract/ proiect din cate stiu eu nu se poate face cu persoana fizica dar poate gresesc. In plus, in acelasi timp pot fi diferite firme cu care as putea avea contracte incheiate si nu cred ca fiind persoana fizica e convenabil/ legal. (Din nou, eu asa stiu, dar as fi fericit sa fiu lamurit exact de voi, cei care stiti mai bine cum stau lucrurile in domeniu).

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 16:27, said:

Iar legat de codul CAEN, "Cod Caen:6202 - Activitati de consultanta in tehnologia informatiei". Ce altceva s-ar potrivi mai bine?
Sunt cele pt. productie soft. Asta inteleg ca faci tu, nu oferi consultanta.

#12
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2014 - 16:37, said:

Sunt cele pt. productie soft. Asta inteleg ca faci tu, nu oferi consultanta.

Multumesc pentru sugestie. Ai dreptate. Nu am vazut aceasta categorie.

Cod CAEN 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Poti face un SRL, platesti 3% pe venit si 16% la final de an daca-ti iei acasa profitul.

Mai trebuie intrebat la ANAF in baza formularului 020 si contractul incheiat cu beneficiarul.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 16:41.


#14
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2014 - 16:39, said:

Poti face un SRL, platesti 3% pe venit si 16% la final de an daca-ti iei acasa profitul.

Stiu si de varianta aceasta dar voiam intai sa vad daca nu exista cumva vreo cale pentru care e posibil sa fac PFA (din cauza contabilitatii, consturilor reduse).

PFA vreau sa fac pentru ca multi clienti sunt reticenti sa atunci cand nu esti o entitate juridica, cand nu vad un contract "pe masa"(e si de inteles ca doar exista multi tepuitori pe marele internet).

Edited by catmandu231, 03 May 2014 - 16:46.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca stii legislatie asa ca tot ai nevoie de contabil la PFA.
Oricum, dupa lege nu-i nevoie da' vezi ce-ti spun cei de la Registrul Comertului.

#16
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2014 - 16:44, said:

Nu cred ca stii legislatie asa ca tot ai nevoie de contabil la PFA.
Oricum, dupa lege nu-i nevoie da' vezi ce-ti spun cei de la Registrul Comertului.

Cu contabilul nu e problema. Din fericire, am pe cineva foarte apropiat care ma poate ajuta.

Stiu ca trebuie mers si vorbit acolo, pentru ca pana la urma nu esti de nimic sigur ce si cum e pana nu afli de la persoanele care se ocupa cu asta. Probabil o voi face in urmatoarea saptamana. Sper sa gasesc vreo cale sa trec de problema cu diploma (certificatul) de specializare.

Edited by catmandu231, 03 May 2014 - 16:50.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatmandu231, on 03 mai 2014 - 16:42, said:

PFA vreau sa fac pentru ca multi clienti sunt reticenti sa atunci cand nu esti o entitate juridica
PFA nu-i persoana juridica. SRL da. Insa inteleg ce spui, dincolo de asta si statul roman vrea sa desfasori activitati comerciale fiind autorizat.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2014 - 16:51.


#18
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2014 - 16:50, said:

PFA nu-i entitate juridica. SRL da.

Multumesc de clarificare. Cum am spus, nu am experienta in domeniu, de aici si numeroasele intrebari.

View Postneagu_laurentiu, on 03 mai 2014 - 16:50, said:

Insa inteleg ce spui, dincolo de asta si statul roman vrea sa desfasori activitati comerciale fiind autorizat.

Da, normal. Si pe langa asta, nu pot avea acces la proiecte mai mari exact din cauza asta. A fost ok si a mers cat a mers cu lucruri marunte, facute "la negru", dar ca sa trec la urmatorul nivel nu mai pot asa. De aici si nevoia de a imi face PFA (sau SRL eventual).

Edited by catmandu231, 03 May 2014 - 16:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate