Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Bla, bla, bla... nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Pe cd nu ai ce transfera, numai daca vrei sa faci un video in format dvix, cauta cum se face un transfer de pe caseta video pe calculator si ce programe se folosesc pentru asta si cum se editeaza cu ele o filmare. Asta nu se invata imediat arunca un ochi cum se filmeaza cat de cat o nunta si ce echipamente se folosesc (lumina etc) la ce vrei tu sa faci 1000 lei e prea mult, la banii aia gasesti pe cineva care chiar are scule si habar ce sa faca cu ele, risti sa ii ratezi nunta prietenului tau. Mai mult ajutor nu stiu unde o sa gasesti poate doar daca te lipesti de un cameraman si te duci la cateva evenimente cu el pe gratis si pe urma sa te lase sa participi la editarea materialului filmat. Ce vrei tu sa faci este o mizerie, sa treci fara a edita un material video de pe o caseta direct pe dvd, si sa il dai unui prieten contra a 1000 lei, poate gratis si nici asa nu se face, cu atat mai mult ca este o nunta si nu o petrecere oarecare la care poti sa o mai repeti ca ai ratat filmarea unor momente importante.

Edited by baribalu, 03 May 2014 - 15:35.


#20
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
Multumesc mult de informatii dotunderground
Dupa ceva documentari pe net cred ca o baterie tip replace CGR-D32 este suficient si o sa ami cumpar de ocazie iar lampa am cumparat astazi de pe net cu 120 lei+ transportul 20lei model CN76, sper sa fie bun, oricum fac niste teste cand o primesc. Multumesc deocamdata pentru timpul pierdut cu un incepator, sper sa ma revansez candva. O s acord maxima atentie problemei insa prietenul meu vrea doar o filmare obisnuita fara nimic special, fara efecte, cat mai simplu sa se vada cum decurge evenimntul ca sa sibe o amintire. Casetele par cam scumpe insa dupa multe insistente si cautari,  am gasit cu 6,5 lei, mai ieftine nu se gasesc, se pot sterge dupa aceea ?

Edited by vioreI, 03 May 2014 - 15:43.


#21
leonard_222003

leonard_222003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 10.07.2009

View PostvioreI, on 03 mai 2014 - 13:55, said:

Amicul meu face o nunta fara mari pretentii, doar in familie, si da a vrut initial sa arvuneasca un meserias insa pretul cerut de acesta ii nesimtit de mare cca 650 euro adica mult peste posibilitatile mirelui. Mie imi da o suma modica de numai 1000 lei in total cat sa-mi scot aproape toata investitia.
Sa ne arati si noua ce iese la sfarsit ca sa putem compara cu ce face unul la 650 euro, presupun ca nesimtitul ala care venea la 650 euro :) venea sa filmeze cu aparatul foto, nu avea si el o camera video profesionala.

#22
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Cumpara cele mai ieftine casete, eventual le poti lua SH si cele mai ieftine dvd, o sa iasa beton totul, multe succesuri!

#23
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
Poate o sa fac o copie in plus cu filmarea, depinde cat ma costa, amicul meu vrea doar casetele si daca se poate si pe discuri. cd sau dvd, nu prea ma pricep la din astea dar o scot eu la capat, m-am bucurat pentru 1000 lei, atat mia promis, nu i-am cerut eu, o fi mult putin, nu ma pricep.

Adevarul e ca si mie mi se pare mult 650 euro filmare nunta doar o noapte, nici in Italia nu se castiga astat. Si o mie de lei e mult pentru filmare, poate asa sunt preturile de filmare la nunti, nu am cerut eu

Edited by vioreI, 03 May 2014 - 16:09.


#24
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
1000 lei pentru cineva care stie sa filmeze si sa editeze un material SD pentru o nunta e ok. Uite aici: http://www.filmarinu...ntipreturi.html

#25
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
oricum aproape toata suma se intoarce la amic pt dar, dar un profit tot am, raman cu camera si obligatia achitata, si pe viitor poate inca o posibilitate de castig din asa ceva. Deja amicul mi-a promis ca imi mai face lipeala cu alte filmari.

Edited by vioreI, 03 May 2014 - 16:15.


#26
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Nu e vorba de suma aia e pe ultimul loc era vorba sa nu ratezi evenimentul, cel putin incerca sa te asiguri ca unde ai de filmat (biserica, restaurant, acasa) sa ai lumina cat mai multa, de restul, multa bafta! Vezi ca sunt biserici unde daca nu cotizezi nu se aprinde lumina.

Edited by baribalu, 03 May 2014 - 16:17.


#27
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
Petrecerea de burlacie filmata intr-un local din falticeni intrdevar se vede pe alocuri cam puricita, am analizat mai bine, insa la 2-3 metri de televizor nu se prea obseva. Unde a fost lumina suficienta imaginea e lacrima. Sper ca becul de pus pe camera sa rezolve aceast neajuns. Daca totul merge ok am si un verisor interesat sa-si ia o camera ca pare un job rentabil, el are si calculatorl, de fapt pe el l-m rugat sa intrebe pe forum in numele meu, si o sa caute mai multe informatii despre copieri video pe cd, de pe internet.

Edited by vioreI, 03 May 2014 - 16:34.


#28
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Nu rezolva, ala il poti folosi doar la distanta scurta si poti avea probleme de culoare la inregistrare, trebuie sa poti regla balansul de alb in functie de temperatura de culoare a lampii, de aceea am zis de lumina suficienta ambientala.

#29
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
ce este acela balans alb ? nu am auzit, aaa dupa o cautare rapida se refera la reglaje culoare manual de pe camera. Nu stiu sigur de e necesar, culoarea filmarii pare foarte buna, nu trebe reglata camera.

Edited by vioreI, 03 May 2014 - 16:38.


#30
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Lumina are o anumita nuanta numita temperatura de culoare, lampa de pe camera ar trebui sa aiba ac temp(sa fie la fel) cu lumina ambientala asta nu se intampla si cand filmezi cu lampa pe camera ai alte culori fata de filmarea fara lampa, de aceea trebuie reglata ori lampa daca are asa ceva ori camera.

Edited by baribalu, 03 May 2014 - 16:46.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007

View Postxtremdriving, on 03 mai 2014 - 14:08, said:

Ai pm. Daca nu o trimiti o sa port o semnatura care nu o sa iti placa. Posted Image

Tiganului gaca nu'i dai si sambata...

#32
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014

View Postbaribalu, on 03 mai 2014 - 16:45, said:

Lumina are o anumita nuanta numita temperatura de culoare, lampa de pe camera ar trebui sa aiba ac temp(sa fie la fel) cu lumina ambientala asta nu se intampla si cand filmezi cu lampa pe camera ai alte culori fata de filmarea fara lampa, de aceea trebuie reglata ori lampa daca are asa ceva ori camera.

Am notat toate mesajele despre lumina, culoare. Sa ma dezmiticesc un pic apoi pun totul cap coada si revad fiecare aspect. Inca o data multumesc de ajutor. Becul adica lampa am cumparat dar dupa ce o primesc am sa studiez problema nuantei de lumina, si citeam inttr-o postare anterioara ceva legat si de putere, nu ma gandisem inca la acest aspect. Inca o data multumiri pentru timpul Dvs care mi l-ati acordat.

#33
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postslai, on 03 mai 2014 - 16:50, said:

Tiganului gaca nu'i dai si sambata...
iar te bagasi in seama? S-a dat rotund, acum sa "plateasca'... :)

#34
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Cu placere si multa bafta!

#35
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Vezi ca incepatorii, stresati la maxim de raspundere si emotii, pe alocuri mai au prostul obicei de a uita sa dea rec, sau cred ca dau dar de fapt nu dau, apoi dau rec cand zic ei ca dau stop si filmeaza aiurea minute in sir. Sau tin degetul mare in repaus pe butonul rec si mai  apasa fara sa-si dea seama si dau stop. Ai grija. Asigura-te cand si cand ca simbolul de rec din lcd e acolo.
Am ajutat odata pe cineva la o filmare cu camera lui, era un sony, nu mai stiu de care, pe caseta, si uneori cand dadeai rec, scrisul "stand by" verde din lcd blincuia, semn ca se pregateste sa intre pe rec, dar nu intra totdeauna, se intorcea in stand by, Trebuia mare atentie, numai griji de-astea nu ti-ai dori la o nunta.

#36
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
@Viorel,vad ca nu cunosti multi termeni din domeniul filmarilor.De ce nu te duci ca "ucenic" pe langa un profesionist? Nu cred c-ai vrea sa te alerge prietenul tau,ca ai filmat-o pe  soacra mare cu cracii-n sus,ori l-ai filmat pe  varu' Sandel ca boraste in decolteul nasei.Trebuie sa ai " simt " in a filma momentele frumoase si nu cele urate.Mai ales ca nu te pricepi nici la montaj.Mai bine "antreneaza-te" pe filmari in natura cu prietenii la un gratar.Succes oricum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate