Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Bla, bla, bla... nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
Mi-am cumparat o camera video Panasonic de ocazie la o mie de lei.
Un prieten foarte incantat de camera mea profesionala ma roaga sa vin sa ii filmez la nunta iar acum sunt in mare incurcatura si sper sa ma ajutati. In primul rand vreau sa stiu cate baterii si ce fel de bec sa-mi cumpar ca sa ii fac o filmare profesionala.
Bugetul maxim pentru aceasta este de 300lei. Nu pot cheltui mai mult din ce am primit avans ca sa ramana ceva si pentru cateva casete plus un suport de camera.
As mai avea cateva intrebari in legatura cu copiatul casetelor pe cd, dispun de un recorder de firma tot panasonic insa am o nedumerire in legatura genericul de introducere, cum selectez din filmare secventele ce trebuie puse pe o melodie si cum pun sunet pe acele secvente si daca se poate si cateva mesaje scrise, daca nu e posibil acest lucru, pot da la copiere filmarea la o firma foto din oras insa acolo ora de copiere costa 20 lei fara melodie si mesaje, chiar daca vin cu 5-7 casete nu se ofera nici o reducere. Despre discuri, unde se gasesc de cumparat discuri cu imagini colorate pentru nunti. In speranta ca ma puteti ajuta va multumesc din suflet.

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Eu zic sa nu te bagi daca nu le ai.Nunta este o ocazie speciala si unica,pe care nu ai vrea s-o strici cu o filmare nereusita.Posted Image

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mai filmeaza cineva pe casete in ziua de azi?

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Profesionala... prieteneasca mai degraba.

#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ai camera cu caseta?:) Aia nu mai profesionala nu e. Daca nu ai experienta si nici aparatura, nu te incurca, o sa ii distrugi nunata prietenului, cu o filmare praf.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostvioreI, on 03 mai 2014 - 12:37, said:

Mi-am cumparat o camera video Panasonic de ocazie la o mie de lei.
In primul rand vreau sa stiu cate baterii si ce fel de bec sa-mi cumpar ca sa ii fac o filmare profesionala.
crezi ca in baterii si bec consta filmarea profesionala?
ma tem ca o sa fie un esec lamentabil, eu zic sa filmezi intai diferite prostii pana te obisnuiesti cu camera, apoi mimezi o nunta cu niste prietenii si filmezi ce se intampla acolo si abia apoi, vizionand ce ai filmat, o sa iti dai seama ca mai e muuult pana la profesionalism

#7
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
Am filmata deja o caseta, doar ca trebie sa ma documentez in legatura cu copierea acesteia pe cd. Pe tv filmarea mi se pare foarte buna atat culoarea cat si claritatea. Camera am cumparat de la un profesionist din Iasi care mi-a confirmat ca este ok pentru nunti.

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
Normal ca ti-a confirmat ca e buna pentru nunti, ca doar trebuia sa scape de ea.Posted Image  Nu distruge nunta sau cel putin sa mai fie si altcineva cu o camera si lumina adecvata pentru eveniment si care stie ce sa faca, cu ce ai tu acolo nici o serbare de gradinita nu poti filma decent, fara sa mai aduc in discutie experienta.
P.S. Panasonicul e cu caseta format mare VHS nu? Ceva in genul: http://olx.ro/oferta...000-IDA2vH.html

Edited by baribalu, 03 May 2014 - 13:42.


#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostvioreI, on 03 mai 2014 - 13:08, said:

Am filmata deja o caseta, doar ca trebie sa ma documentez in legatura cu copierea acesteia pe cd. Pe tv filmarea mi se pare foarte buna atat culoarea cat si claritatea. Camera am cumparat de la un profesionist din Iasi care mi-a confirmat ca este ok pentru nunti.

Normal ca ti-a spus asa doar vroia sa ti-o bage pe gat. Si chiar daca camera e buna, problema e ca tu nu te prea pricepi, cel putin asta reiese din ce ai scris mai sus. Ca sa filmezi o nunta ai nevoie de experienta.

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Cred ca camera nu merita nici 50 ron dar 1000 ron e prosteala crede-ma.
Astazi se folosesc camere HD care folosesc HDD.
Cea cu caseta se folosea acum 20 de ani.
Am o camera Sony cu diplay touchscreen foloseste mini DVD ti-o dau cu placere.
Treaba cu nunta las-o mai moale.

Edited by leomagic44, 03 May 2014 - 13:47.


#11
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postleomagic44, on 03 mai 2014 - 13:45, said:

Cred ca camera nu merita nici 50 ron dar 1000 ron e prosteala crede-ma.
Astazi se folosesc camere HD care folosesc HDD.
Cea cu caseta se folosea acum 20 de ani.
Am o camera Sony cu diplay touchscreen foloseste mini DVD ti-o dau cu placere.
aha...e hdr fx1? ca o vreau eu. Daca tot nu mai folositi camere cu caseta...:)
Nu de alta dar la proiecte mici de 1-2-500$ eu o folosesc fara probleme si nu mi-ar strica una in plus. :)

Edited by xtremdriving, 03 May 2014 - 13:53.


#12
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014
Amicul meu face o nunta fara mari pretentii, doar in familie, si da a vrut initial sa arvuneasca un meserias insa pretul cerut de acesta ii nesimtit de mare cca 650 euro adica mult peste posibilitatile mirelui. Mie imi da o suma modica de numai 1000 lei in total cat sa-mi scot aproape toata investitia.

Deja am filmata petrecerea de burlacie de care amicul este incantat. Doar ca trebuie sa dau caseta la copiat altfel nu o poate viziona decat de pe o camera mica legata la tv. Insa as fi mai recunoscator daca mi-ati da ajutorul cerut si nu comentarii pe langa subiect, Multumesc.

Edited by vioreI, 03 May 2014 - 13:56.


#13
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

View Postxtremdriving, on 03 mai 2014 - 13:47, said:

aha...e hdr fx1? ca o vreau eu. Daca tot nu mai folositi camere cu caseta...Posted Image
Nu de alta dar la proiecte mici de 1-2-500$ eu o folosesc fara probleme si nu mi-ar strica una in plus. Posted Image
Da-mi PM. Sa stiu unde s-o trimit.

#14
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postleomagic44, on 03 mai 2014 - 13:58, said:

Da-mi PM. Sa stiu unde s-o trimit.
Ai pm. Daca nu o trimiti o sa port o semnatura care nu o sa iti placa. :)

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Atunci vreau si io o camera moca

#16
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postpetre69, on 03 mai 2014 - 14:13, said:

Atunci vreau si io o camera moca
p**a...se rup in figuri ca nu mai filmeaza pe caseta dar ...cand e sa se tina de cuvant si sa dea camera, oha...

Vorbesc serios. Daca nu o mai folosesti, macar imprumut toata vara da-mi camera. Mai am 1 si am nevoie de 2 pt un proiect. Daca tot e gratis, de ce sa inchiriez?

Edited by xtremdriving, 03 May 2014 - 14:16.


#17
vioreI

vioreI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2014

View Postleomagic44, on 03 mai 2014 - 13:45, said:

Cred ca camera nu merita nici 50 ron dar 1000 ron e prosteala crede-ma.


Ma luase cu racori pe spate, insa cred totusi ca nu m-am fraierit, sunt destule camere de acest fel pe ocazii, in plus am vazut una si la un magazin de renume

Nu este nici un fotograf nunti pe forum care sa ma ajute cu informatii depre transfer pe cd filmare nunta in Falticeni sau Suceava ?

Edited by vioreI, 03 May 2014 - 15:05.


#18
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDaian95, on 03 mai 2014 - 12:57, said:

Ai camera cu caseta?Posted Image Aia nu mai profesionala nu e.

In poza se vede un Panasonic MD10000, presupun ca despre asta e vorba in topic.
Panasonic MD10000 (varianta PAL) si Panasonic AG-DVC20 (varianta NTSC) sunt camere profesionale entry-level (in categoria asta le-a pozitionat Panasonic, nu eu).

View Postleomagic44, on 03 mai 2014 - 13:45, said:

Cred ca camera nu merita nici 50 ron dar 1000 ron e prosteala crede-ma.
Astazi se folosesc camere HD care folosesc HDD.
Cea cu caseta se folosea acum 20 de ani.

Filmeaza cu o camera HD cu HDD (sau cu card, daca preferi) un stroboscop intr-o discoteca, sa-mi arati si mie cum se comporta in low-light. Cred ca dupa ce vezi filmarea, iti schimbi parerea!

Pt. Viorel: Pt. un eveniment (nunta) ai nevoie OBLIGATORIU de o lampa video buna la camera aia si minim inca 1 acumulator pt. camera (de schimb). Partea buna e ca acumulatorul se incarca separat,nu in camera. Sa ai la tine cateva casete (5-7) si inca o baterie AAA alcalina noua pt. microfonul extern (foloseste microfonul extern, nu pe cel al camerei). Casetele inainte de utilizare deruleza-le cap-coada si inapoi (inainte de eveniment). Sa ai acumulatorii incarcati full. Fiind o camera de umar, nu e obligatoriu sa-ti iei trepied/ monopied/ suport de umar (de steadycam nu cred ca se pune problema, poate costa de cateva ori pretul camerei!). La filmare (nunta, botez, etc) verifica periodic ultimele secunde de filmare.
In alta ordine de idei, nici eu nu-ti recomand sa te duci direct la o filmare de nunta; mai intai obisnuieste-te cu camera, studiaza tehnici de filmare, de iluminare, de montaj, incearca sa mergi la evenimente cu cineva mai avansat, "fura meserie" de la el si abia apoi poti sa faci tu singur video la un eveniment.

Edited by dotunderground, 03 May 2014 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate