Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Noul cod rutier 2014 - moto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Rawster

Rawster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.05.2014
Salut.Intrebarea mea se refera strict la categoria motociclete.Daca nu am postat bine , rog adminii sa mute topicul in categoria potrivita.(Sunt nou Posted Image ) .
Ok , deci nelamurirea mea ar fi urmatoarea:Din cate am inteles , cu schimbarile din noul cod rutier este posibil sa faci de la 16 ani scoala pentru categoria AM , corect ?Curiozitatea mea ar fi daca se poate face si A1 (Max. 125 cmc ? ) tot de la 16 ani.Am citit pe diferite forumuri pareri impartite , si nu stiu ce sa cred.
Si as mai fi curios de o chestie.Am vazut ca pe DRPCIV, cand vrei sa dai testul pentru categoria A , iti da intrebari care se refera strict la motociclete.Exista vreo carte de cod rutier strict categoria A ?Adica nu vad niciun sens sa citesti regulile care ti se aplica atunci cand esti in masina , daca tu circuli doar cu motocicleta.Sper ca ati inteles la ce ma refer Posted Image.
Multumesc anticipat. Posted Image

#2
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View PostRawster, on 02 mai 2014 - 20:23, said:

Salut.Intrebarea mea se refera strict la categoria motociclete.Daca nu am postat bine , rog adminii sa mute topicul in categoria potrivita.(Sunt nou Posted Image ) .
Ok , deci nelamurirea mea ar fi urmatoarea:Din cate am inteles , cu schimbarile din noul cod rutier este posibil sa faci de la 16 ani scoala pentru categoria AM , corect ?Curiozitatea mea ar fi daca se poate face si A1 (Max. 125 cmc ? ) tot de la 16 ani.Am citit pe diferite forumuri pareri impartite , si nu stiu ce sa cred.
Si as mai fi curios de o chestie.Am vazut ca pe DRPCIV, cand vrei sa dai testul pentru categoria A , iti da intrebari care se refera strict la motociclete.Exista vreo carte de cod rutier strict categoria A ?Adica nu vad niciun sens sa citesti regulile care ti se aplica atunci cand esti in masina , daca tu circuli doar cu motocicleta.Sper ca ati inteles la ce ma refer Posted Image.
Multumesc anticipat. Posted Image

hm, nu vezi niciun sens sa citesti regulile care ti se aplica cand esti in masina, daca tu circuli cu motocicleta? zau? de ce, tu mergi numai pe drumuri pe care circula doar partaitoare si masini deloc? sau ai impresia ca in masina se aplica alte reguli de circulatie decat la partaitoare?

#3
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostRawster, on 02 mai 2014 - 20:23, said:

Adica nu vad niciun sens sa citesti regulile care ti se aplica atunci cand esti in masina , daca tu circuli doar cu motocicleta.Sper ca ati inteles la ce ma refer Posted Image.


exceptind unele variatii, de genul vitezei maxime, purtatul centurii, castii, etc, regulile de circulatie sunt aceleasi, inclusiv pt biciclisti, cind nu circula pe piste destinate lor (in tari "calde", nu la noi!

Deci, pune mina si citeste TOATE regulile de circulatie, caci sunt pline drumurile tarii de poze cu tineri atasate unor cruci !

#4
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Scuze, de la 16 ani 125 cmc? Asa de mult te grabesti sa "pleci"?

Edited by 10nut, 02 May 2014 - 21:01.


#5
Rawster

Rawster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.05.2014

View Post10nut, on 02 mai 2014 - 21:01, said:

Scuze, de la 16 ani 125 cmc? Asa de mult te grabesti sa "pleci"?
Intrebarea mea era daca este legal sau nu .

#6
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
De ce n-ar fi legal? Nu e vorba de asta, este vorba ca nu ai varsta necesara pentru a conduce un motor de 125 cmc, plus ca este foarte riscant la ce te gandesti.

#7
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 08.08.2005
  Art. 30. – Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
.........
  k) SUBCATEGORIA A1: motocicletă cu o capacitate care nu depăşeşte 125 cmc şi o putere care nu depăşeşte 11 kW;

  Art. 33. – (1) Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
  a) să aibă vârsta de cel puţin 16 ani împliniţi, pentru subcategoriile A1 şi B1;

Crezi că sunt toate informațiile de care ai nevoie? Dacă mai ai nelămuriri, studiază legislația aplicabilă.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La 16 ani voie sa iei permise pentru AM (moped sub 50cmc/ 5 cai) sau pentru A1 (sub 125 cmc/ 15 cai).
(conform ultimei legislatii, din ian 2013, nu mai exista subcategorii, ci numai categorii)

Bafta la examen si ia-o usor vreo 4 ani.

Edited by Quantum, 03 May 2014 - 08:27.


#9
Rawster

Rawster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.05.2014

View PostVanzatorul de Iluzii, on 03 mai 2014 - 03:22, said:

  Art. 30. – Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
.........
  k) SUBCATEGORIA A1: motocicletă cu o capacitate care nu depăşeşte 125 cmc şi o putere care nu depăşeşte 11 kW;

  Art. 33. – (1) Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
  a) să aibă vârsta de cel puţin 16 ani împliniţi, pentru subcategoriile A1 şi B1;

Crezi că sunt toate informațiile de care ai nevoie? Dacă mai ai nelămuriri, studiază legislația aplicabilă.
Multumesc mult , stiu ca mai am multe de invatat , insa am spus ca prima oara ar trebui sa stiu cat de repede as putea da pentru permis.Si daca nu te superi , ai putea te rog sa-mi spui de unde ai luat aceste legi ?:D . Am citit AICI si nu am gasit nimic asemanator.Multumesc inca o data.

View PostQuantum, on 03 mai 2014 - 08:24, said:

Bafta la examen si ia-o usor vreo 4 ani.
Multumesc Quantum .Din fericire nu sunt genul teribilist care sa se ia cu ceilalti la intreceri , sau sa depaseasca , coloane... :-S

#10
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostRawster, on 03 mai 2014 - 16:30, said:

.Din fericire nu sunt genul teribilist care sa se ia cu ceilalti la intreceri , sau sa depaseasca , coloane... :-S

De unde stii, ai condus deja????

Viteza este ca o betie, te prinde cind nu te astepti!

Ti-o spune unul cu multe zerouri la capitolul kilometrii la volan, ce-i drept , pe turisme!

Stii ce mi-a spus un instructor auto destept:

1. cel mai greu este sa conduci autovehicolul cu viteza minima posibila, nu cu cea maxima( zic eu, de aici si tentatiile inerente)
2. prima suta de mii de km esti inca incepator, pt ca te poate surprinde oricind ceva ce n-ai mai trait pina atunci.

E adevarat, cu motorul mai greu faci suta de mii, pe linga oras.

Edited by fastcojo, 03 May 2014 - 22:13.


#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostRawster, on 03 mai 2014 - 16:30, said:

Am citit AICI si nu am gasit nimic asemanator.
Nu mai fi superficial, n-ai citit... ia uite ce scrie in linkul pus de tine:

"Art. 20
(4)Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:
a)16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;

Vezi ca are dreptate cu betia vitezei... ia ceva mic la inceput si poti fi motociclist pana la adanci batraneti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate