Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

ONT HG8245H

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

 xannt_x, on 04 iulie 2014 - 19:38, said:



Salut,

Aceeasi problema am intalnit-o si eu. Am sunat la RDS, leam expus problema, ca vreau sa configurez device-ul. nu au vrut sa imi spuna userul/parola. Dar le-am aflat citind postarile de aici.
Insa nu reusesc sa intru in interfata deviceului, pentru ca nu se conecteaza.

fac doua precizari:
1.Am incercat  192.168.100.100 (cum era inscris in carticica) si alte combinatii 192.168.1.1 sau 192.168.0.1 , etc... fara rezultat
2. device-ul este Huawei HG 8240H (fara wifi)

Stie cineva cum se poate intra in interfata de administrare?

pai  nu postezi in thread-ul potrivit... 8240h (fara functie de router lan/wifi) este configurat ca bridge. astfel nu ai cum sa accesezi interfata de pe partea interna pe care esti tu pe porturile de LAN (care sunt taguite cu alt VLAN) . doar ei o pot accesa, pentru ca partea dinspre portul de fibra este pe alt VLAN...

doar 8245 este configurat ca router , si este invers fata de celelalte, se poate configura doar pe partea interna, ei din extern nu au access la el...

#20
joint_yo

joint_yo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2013
Salut,

Astazi mi-au instalat baietii de la RDS ONT-ul in cauza. Problema e ca pe wireless imi ia viteza de download si upload de 35Mbps dar pe PC legat prin LAN nu imi ia mai mult de 95Mbps in ideea in care trebuia sa ia 200 Mbps. Ei au zis ca tre' sa reinstalez windows-ul si implicit placa de retea. A mai avut cineva problema asta? si daca da ... care e treaba ?
In alta ordine de idei, cum fac sa ii maresc puterea de emisie pe wireless (bate mai rau ca D-link Dir615)

#21
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

 joint_yo, on 08 iulie 2014 - 23:46, said:

Salut,

Astazi mi-au instalat baietii de la RDS ONT-ul in cauza. Problema e ca pe wireless imi ia viteza de download si upload de 35Mbps dar pe PC legat prin LAN nu imi ia mai mult de 95Mbps in ideea in care trebuia sa ia 200 Mbps. Ei au zis ca tre' sa reinstalez windows-ul si implicit placa de retea. A mai avut cineva problema asta? si daca da ... care e treaba ?
In alta ordine de idei, cum fac sa ii maresc puterea de emisie pe wireless (bate mai rau ca D-link Dir615)

ca sa scoti pe LAN  ± 200mbps la speedtest, tb sa ai placa lan gigabit la acel pc si cablu gigabit intre el si ont . poti intra pe pagina de admin a ont-ului (de obicei 192.168.100.1) , si vezi acolo portul LAN respectiv la ce viteza e conectat.

pe wi-fi nu prea ai cum sa scoti mult, acest ont nu este dual-band, doar 2.4ghz (ca si 90% din routere) ... deci nu prea ai cum sa scoti mult, precizeaza cu ce device de wi-fi ai testat si iti spun de ce ai scos atat...

#22
joint_yo

joint_yo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2013
Am placa Lan Gigabit 10/100/1000 built-in pe placa de baza. Cat despre viteza, in softul lui imi arata Fullduplex 100Mbit/s - nu stiu de ce. ONT-ul l-am pus in locul unui router Wi-fi si automat cablul de legatura cu PC-ul a ramas acelasi. Unde gasesc cablu Gigabit ?? ( e prima oara cand aud).
Pe wi-fi am testat cu telefonul (S3). Cu router-ul vechi, prin 2 pereti de beton armat imi disparea abea o liniuta, cu asta scad 2 spre 3. Nu ai control nici pe marirea puterii din soft cum e la routerele normale. Poate o antena mai mare sa isi faca treaba - poate a auzit cineva de unde se pot lua.

#23
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

 joint_yo, on 09 iulie 2014 - 00:16, said:

Am placa Lan Gigabit 10/100/1000 built-in pe placa de baza.
1.verifica daca cablul tau are 8 fire mufate, actualizeza driverul placii de retea.
2.daca nu esti multumit de wireless legi routerul tau cu dhcp dezactivat in unul din porturile ont-ului...facand o conexiune lan ont -lan routerul tau
3.ca sa accesezi interfata lui(faca e accesibila), vezi ce getaway primesti... aia va fi adresa pe care o introduci in browser
4. pc-ul in vei conecta la ont
5. cu un router wireless bun de 300Mbps, in 2.4ghz, si o placa de 300 Mbps, poti scoate si 150Mbps langa el ... urmand ca viteza sa scada in functie de distanta si alti factori(interferentele din zona ta, pereti).

Edited by danyconnect, 09 July 2014 - 00:52.


#24
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

 joint_yo, on 09 iulie 2014 - 00:16, said:

Am placa Lan Gigabit 10/100/1000 built-in pe placa de baza. Cat despre viteza, in softul lui imi arata Fullduplex 100Mbit/s - nu stiu de ce. ONT-ul l-am pus in locul unui router Wi-fi si automat cablul de legatura cu PC-ul a ramas acelasi. Unde gasesc cablu Gigabit ?? ( e prima oara cand aud).
Pe wi-fi am testat cu telefonul (S3). Cu router-ul vechi, prin 2 pereti de beton armat imi disparea abea o liniuta, cu asta scad 2 spre 3. Nu ai control nici pe marirea puterii din soft cum e la routerele normale. Poate o antena mai mare sa isi faca treaba - poate a auzit cineva de unde se pot lua.

1. daca tot esti nou pe aici, citeste si regulile forumului inainte de a posta. gen , documenteaza-te inainte de a intreba chestii care au deja raspuns.
2. nu ai auzit de cablu gigabit dar intrebi de chestii mult mai avansate , gen ONT ?!? un cablu 'gigabit' este un cablu care are toate cele 8 fire mufate (si corect). de exemplu cablul patch care vine impreuna cu ont-ul, sau orice cablu de router , care este turnat. cele home made sunt de obicei mufate pe 4 fire doar sau mufate pe 8 prost , daca nu merg pe 1000mbps.

3. e plin google-ul cu documentatie de wi-fi, tu nu stii baza si vorbesti de antene/putere? tel tau , ca 90% din tel , are doar o antena de wi-fi . cum in 2.4ghz legal se merge doar pe canal de 20mhz, cu un router de standard N (ca ont-ul de fata , 2.4ghz 300mbps N) ti se va conecta minunatul telefon la 72mbps, deci e normal sa scoti ±35mbps la test . pe orice router ai incerca tu testul cu s3-ul, atat o sa scoti, ca mai mult nu poate (oricum nu te dezavanteaza cu nimic, e suficienta viteza pentru un tel)

 danyconnect, on 09 iulie 2014 - 00:47, said:

1.verifica daca cablul tau are 8 fire mufate, actualizeza driverul placii de retea.
2.daca nu esti multumit de wireless legi routerul tau cu dhcp dezactivat in unul din porturile ont-ului...facand o conexiune lan ont -lan routerul tau
3.ca sa accesezi interfata lui(faca e accesibila), vezi ce getaway primesti... aia va fi adresa pe care o introduci in browser
4. pc-ul in vei conecta la ont

2. nu are cum sa scoata mai mult, am explicat mai sus de ce. eventual poate sa aiba un router cu antene omni externe si cu putere mai mare , sa il foloseasca ca AP, dupa cum ai explicat tu, asta il va ajuta doar la acoperire mai mare...

#25
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
uite un  test acum pe 100Mbps in 2.4 wireless(in conditii optime). nu neaparat trebuie sa fie dualband/ac sa scoata sa zicem un 100Mbps in wireless.oricum dir615 un maxim 80 Mbps tot va scoate(doar ca ap). 200 Mbps il scoate in 5 ghz cu un minim de 600 Mbps sau ac la distanta aia
[ http://www.speedtest.net/result/3612626345.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


doar telefoanele dupa s3 in sus au wireless N de 150Mbps/ac.cum zice colegu de sus pe telefon nu simti nimic(poate doar compatibilitate cu noul chipset wireless ... merge mai bine sau mai prost.
@joint_yo degeaba maresti putere intr-o parte daca in cealalta va fi la fel . mai conteaza sensibilitatea chipurilor wireless si la cati dbm incepe sa scada rata de conectare

Edited by danyconnect, 09 July 2014 - 01:18.


#26
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

 danyconnect, on 09 iulie 2014 - 01:10, said:

uite un  test acum pe 100Mbps in 2.4 wireless(in conditii optime). nu neaparat trebuie sa fie dualband/ac sa scoata sa zicem un 100Mbps in wireless.oricum dir615 un maxim 80 Mbps tot va scoate(doar ca ap). 200 Mbps il scoate in 5 ghz cu un minim de 600 Mbps sau ac la distanta aia
[ http://www.speedtest.net/result/3612626345.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ai citit ce am scris eu mai sus ? era vorba de un s3 (i9300) ....

cu un laptop e alta situatie, daca ai un laptop care are driver tweakuit sa mearga pe 40mhz in 2.4 (conectare la 300mbps cu 2x2) , o sa scoti ceva gen 130-150mbps la test. nu conteaza ca e pe 5 sau 2.4, viteza e aceeasi daca se conecteaza la 300mbps, ziceam de dual-band ca sa nu ai nevoie de driver custom, deoarece canalul de 40mhz e permis pe 5ghz, si mai orice cu 2 antene se conect la 300mbps...

de exemplu cu ont-ul din titlu -> laptop pe 2.4ghz 2x2 20mhz (144mbps) scoate ±70mbps
alt ex: router ac56u -> laptop pe 2.4ghz 2x2 20mhz (144mbps) scoate ±100mbps

despre AC, esti pe dinafara, sau vorbesti de laptopuri cu 3 antene (1300mbps) (sunt putine pe piata, gen macbook pro 2013). pe 2x2 (867mbps) , cu o placa/driver bun, ex eu macbook air 2013 cu chipset broadcom scot ±535mbps la test, pe windows cu placa intel 2x2 (intel 7260) care o au majoritatea laptopurilor scoti undeva la 350mbps, sunt multiple teste pe net toate cu viteza asemanatoare. in testul meu s-a folosit router ac56u.

in fine, umplem threadul asta aiurea, aici se vorbeste de ONT-ul din titlu. am deschis discutia de wi-fi anterior , doar sa-l fac pe domnul respectiv sa inteleaga macar niste chestii de baza despre viteza care o poate scoate pe wi-fi cu S3-ul.

Edited by dj_cristi, 09 July 2014 - 01:26.


#27
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
offtopic @ cristi lasa ca antene de laptop gaseseti pe okazii sa mai pui una pentru ac( o modifici pentru 5ghz aia e) ... trebuie doar sa stii ce si cum
ontopic @ joint_yo eu cu one x (tot 72Mbps / 20mhz) scot un 30Mbps ... dar mi-e suficient pentru de toate

#28
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

 danyconnect, on 09 iulie 2014 - 01:31, said:

offtopic @ cristi lasa ca antene de laptop gaseseti pe okazii sa mai pui una pentru ac( o modifici pentru 5ghz aia e) ... trebuie doar sa stii ce si cum
ontopic @ joint_yo eu cu one x (tot 72Mbps / 20mhz) scot un 30Mbps ... dar mi-e suficient pentru de toate

n-ai inteles, automat daca ai placa AC cu 3x3 pe laptop (automat are si 3 antene), este unul high end si poate sa si proceseze viteza aia (±700-800mbps pe test)
tu ai inteles ca poti pune 3 antene pe unul cu placa 2x2 ?

#29
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

 dj_cristi, on 09 iulie 2014 - 01:38, said:


n-ai inteles, automat daca ai placa AC cu 3x3 pe laptop (automat are si 3 antene), este unul high end si poate sa si proceseze viteza aia (±700-800mbps pe test)
tu ai inteles ca poti pune 3 antene pe unul cu placa 2x2 ?
nup majoritatea placilor din lapturi sunt cu 2x2(doar ca placile sunt blocate ori la 150, fie sunt 1x1 MIMO dar au doua antene). pentru ac 3x3, mai poti modifica sa mai pui inca o antena inghesuita langa monitor(unde sunt puse acum). sper ca acum ai inteles

#30
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
din cate laptopuri am avut si am tinut in mana (>100) nu am auzit de placi blocate, nu stiu la ce te referi (poate la cele b/g , unde nu exista MIMO, a doua antena fiind AUX)

despre AC, tot nu ai inteles, daca laptopul are placa AC 3x3 (3 module de antena) are automat si 3 antene pe el. daca are AC 2x2 (2 module/iesiri de antena) nu ai cum sa pui una in plus , daca la asta te referi, sau poti sa ii pui una in plus, daca ii schimbi placa existenta 2x2 cu una 3x3 , dar nu se merita investitia...

Edited by dj_cristi, 09 July 2014 - 02:01.


#31
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
ma refeream la blocate software(vezi intel cu noile drivere 20mhz in 2.4).
cat despre laptopuri ,toate au de vreo 6-7 ani,  2x2 antene(astea la un pret mediu),unele baga si prostia de placa cu bluetooth.astea cu 3 antene au preturi extra Posted Image (numai pui ca mai au si bios black list)
mai sunt maniaci "in viteza", ce vor placi ac 3x3, ca doar de aia si-au luat ultimul router ac 1300 .
in fine pretul pentru o placa ac 3x3 nu e asa mare (vreo 50E,in RO nu gasesti)Posted Image

on topic: ia alt cablu ... daca nici asta nu rezolva, incearca cu alta placa de retea gigabit (plus ca, cablu trebuie sa fie cat5e sau cat6)

Edited by danyconnect, 09 July 2014 - 02:26.


#32
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

 danyconnect, on 09 iulie 2014 - 02:22, said:

ma refeream la blocate software(vezi intel cu noile drivere 20mhz in 2.4).
cat despre laptopuri ,toate au de vreo 6-7 ani,  2x2 antene(astea la un pret mediu),unele baga si prostia de placa cu bluetooth.astea cu 3 antene au preturi extra Posted Image (numai pui ca mai au si bios black list)
mai sunt maniaci "in viteza", ce vor placi ac 3x3, ca doar de aia si-au luat ultimul router ac 1300 .
in fine pretul pentru o placa ac 3x3 nu e asa mare (vreo 50E,in RO nu gasesti)Posted Image

on topic: ia alt cablu ... daca nici asta nu rezolva, incearca cu alta placa de retea gigabit (plus ca, cablu trebuie sa fie cat5e sau cat6)

cu antenele vorbeam de AC , deci laptop 2013+ , nu ma intereseaza problema antenelor la N unde exista laptopuri cu 3x3 (450mbps) dar routere mai putin, sau sunt prea scumpe alea cu 450mbps si mai bine iei unul AC

si la blocatul software, foarte bine, asa ar tb sa fie toate pe 2.4, dupa ce ca e banda aglomerata, unii sa mai foloseasca si 2 canale...

cat despre upgrade, daca esti in cazul meu cu laptop AC 2x2 si router ac lafel, tb sa schimb placa wifi , sa mai iau o antena si sa schimb si router-ul in 3x3, deja destul de costisitor...

Edited by dj_cristi, 09 July 2014 - 02:33.


#33
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

 dj_cristi, on 09 iulie 2014 - 02:32, said:

cat despre upgrade, daca esti in cazul meu cu laptop AC 2x2 si router ac lafel, tb sa schimb placa wifi , sa mai iau o antena si sa schimb si router-ul in 3x3, deja destul de costisitor...
da asa e ... nu se merita upgrade-ul(decat daca vrei maxim). oricum in radio frecventa e greu sa acoperi ambele benzi(sa fie fiabile). pe viitor cu siguranta vor fi separate 2,4 cu antenele lui si 5ghz cu antenele lui(routere au aparut, dar placi nu). nu degeaba la sculele profi ubiquity,mikrotik,etc, gasesti numai 2,4 sau numai 5 ghz.

in fine pana la urma ne luam warm pt offtopic :))

Edited by danyconnect, 09 July 2014 - 02:50.


#34
FireDK

FireDK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2008
Shameless bump...

A mai facut cineva progrese in accesarea setarilor avansate sau trecerea minunatiei de ONT in mod bridge? Baietii de la RDS raspund numai prostii la sesizari.

#35
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

 FireDK, on 06 august 2014 - 13:25, said:

Shameless bump...

A mai facut cineva progrese in accesarea setarilor avansate sau trecerea minunatiei de ONT in mod bridge? Baietii de la RDS raspund numai prostii la sesizari.

am tot explicat, configuratia WAN nu se seteaza din router, si-o ia automat din srv rds. deci nu te ajuta cu nimic un access full la interfata.

eu am pus un ticket de 38 de zile sa-mi schimbe config (in srv lor) pt bridge, sau sa-mi dea un ont fara router (gen 8240) si ii doare in cur, digi_helper urgenteaza sesizarea mereu dar ei nu fac nimic. Ieri mi-a sugerat sa merg intr-un POP sa depun sesizarea la un agent comercial si poate va merge mai repede...

Edited by dj_cristi, 06 August 2014 - 13:43.


#36
Ably9

Ably9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2008
Cum se poate folosi acel port usb pentru filesharing?

Edited by Ably9, 03 October 2014 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate