Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Magazin online electronice

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Varianta cea mai convenabila pentru mine (pt moment) este sa trimit prin curier, fara sa am contract cu ei si sa mi se intoarca banii cash prin ramburs. Nelamurirea mea este daca in acest caz este suficienta factura, sau am nevoie si de chitanta. Daca am nevoie si de chitanta, este ok daca si chitanta este listata (la fel ca si factura) sau imi trebuie un chitantier clasic in 2-3 exemplare?

#20
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Ai nevoie de contract pentru un pret mai bun.eventual vezi care curier are pret mai bun . Nemo la disperare ne a oferit km exteriori gratis numa sa trecem de la urgent la ei . Fara contract poti ajunge la 28 lei o ezpeditie

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 ssergiu, on 18 iunie 2014 - 09:52, said:

Nelamurirea mea este daca in acest caz este suficienta factura, sau am nevoie si de chitanta.
Factura nu poate tine rol de document incasator de bani ! Ea doar spune ce livrezi si ce ai de incasat. Banii doar prin chitanta, bon fiscal, ordin de plata etc. Deci ai nevoie.

 ssergiu, on 18 iunie 2014 - 09:52, said:

Daca am nevoie si de chitanta, este ok daca si chitanta este listata (la fel ca si factura) sau imi trebuie un chitantier clasic in 2-3 exemplare?
Cum iti place, n-are importanta.

#22
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Attached File  96.medium.jpg   85.22K   21 downloads
Este acesta un sablon potrivit?...

#23
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Eu as trece si textul cum ca circula fara stampila bla bla bla

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi pe net informatiile mimale ce ar trebui sa existe: http://codfiscal.net...-partida-simpla

#25
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Asadar, daca trimit prin Xcurier, e suficient sa listez factura si drept chitanta sa utilizez acea hartiuta primita de la curier cand se intoarce rambursul (cash)?

#26
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Cred ca m-am lamurit pana la urma. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Trebuie sa listez o factura iar in loc de chitanta voi folosit chitanta/awb-ul primit de la curier in cazul in care optez pentru ramburs cash. Daca aleg ramburs in contul bancar atunci ajunge factura fara niciun fel de chitanta (clientul primeste de la curier)
Daca voi livra chiar eu produsul (daca este un cumparator din zona), ma voi deplasa eu la domiciliul clientului si ii voi duce o factura si o chitanta (nu mi-e clar inca daca imi trebuie chitantier sau pot lista si chitanta)
Corect?

Edited by ssergiu, 19 June 2014 - 20:36.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Chitanta ori factura nu mai e un document cu regim special (ca altadata). Ca atare nu stiu ce-i tot dai cu acel carnet chitantier ! Poti sa-l cumperi de la librarie, poti sa-l obtii cu o imprimanta etc. N-are importanta, tu decizi forma. Tot ce conteaza e sa ai in mod unitar ceva, legea te obliga la o inseriere cronologica a numerelor documentelor si respectarea unui continut minimal.

Edited by neagu_laurentiu, 19 June 2014 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate