Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Magazin online electronice

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
Buna ziua!
Am lucrat intr-o firma ce avea sediu si magazin online cativa ani.Dar legat de firma,contabilitate sunt total pe dinafara (exceptand emisul facturii cu chitanta , bon).

Avand cunostinte IT, sunt capabil sa imi fac magazin online (host,site in sine,domeniu,etc).
Nu doresc sa import nimic.Cunosc toti importatorii din tara noastra (pentru produsele ce doresc sa le vand) cu care vreau sa lucrez (le cumpar marfa pe firma si o vand mai departe la persoane fizice,firme).

Nu o sa am sediu la magazin, vreau sa lucrez doar online iar livrarea va fi facuta prin intermediul curierilor.

  Am cateva intrebari:
1.ce tip de firma trebuie sa fac ca sa platesc cat mai putin posibil la stat (profitul si vanzarile vor fi destul de mici in primii 2 ani)? am inteles de la cineva ca cea neplatitoare de tva ar fi cea mai buna alegere, dar sa nu vand firmelor (facturi pe firme)...am nevoie de putine detalii ce trebuie sa fac exact
2.am inteles ca daca vand online si trimit prin curier nu am nevoie de casa de marcat = bonuri. este adevarat? pot folosi un program pe calculator de facuta si sa fac factura + chitanta sub factura (asa faceam de multe ori facturile in trecut la firma care lucram
3.ce lucruri trebuie sa mai iau in calcul financiar si cate lucruri pot face eu sa scap de "plata altor oameni"?
4.din ce am inteles orice firma are nevoie de un angajat macar cu salariul minim pe economie ca sa functioneze.asa este si cam ce plati se dau la stat lunar pentru un angajat cu salariu minim posibil?

si 2 intrebari care nu au legatura cu magazinul online, ci cu firma

5.atunci cand cumpar electrocasnice spre ex, pe firma mea pentru comert online pot sa declar un produs ca uz personal si sa nu mai platesc nimic la stat si sa dispara din "stoc"?
6.daca firma e neplatitoare de tva, pot cumpara masina pe firma fara tva din reprezentata si sa nu mai platesc tva acela niciodata? sau renteaza sa imi pun masina personala pe firma pentru a plati taxele ei mai mici inclusiv asigurarea care este enorma acum? si ar ajuta daca as face bonuri de benzina cu ro firmei sa ma scad cu ceva taxe la stat?

Stiu ca nu am habar de mai nimic, dar vreau sa incep sa invat si sa ma informez inainte de a face orice si m-am gandit sa incep aici.
multumesc!

#2
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 14.09.2011
Ai inceput bine . Asa au inceput si astia pe care-I vezi la TV.
Prietene poate ca s-o gasi gineva cum bunsimt exagerat care sa iti dea vreo doua sfaturi ,dar sfaturi penale si in scris ma indoiesc c-ai sa primesti
Cauta mai bine un contabil care tine evidente prin ,,colaborare,, si sfatuieste-te cu el despre tot ce te doare.Mult mai intelept si fara riscuri pentru tine - verbal !

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
1. SRL cu cifra de afaceri pana-n 65000 Euro plateste 3% impozit pe venit iar la final de an daca-ti iei acasa profitul 16% din acesta. O Intreprindere Individuala doar 16% impozit pe diferenta dintre venituri si cheltuieli deductibile. Prima data fara TVA iar daca vei depasi plafonul te vor trece la asa ceva.
2. Da.
3. Un contabil pentru SRL, la II nu ai nevoie dar trebuie sa stii tu ori se pare ca nu-i cazul asa ca tot iti va trebui cineva.
4. Poti sa nu ai salariati.
5. Poti sa-l consumi tu dar nu te ajuta cu ceva.
6. Cand esti neplatitor doar nu facturezi cu TVA si nu deduci dar de platit pe facturile de achizitie il platesti.

Edited by neagu_laurentiu, 02 May 2014 - 11:58.


#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
2. nu e nevoie de chitanta  daca ai contract cu curier rapid si banii intra direct in cont

#5
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt si eu foarte interesat de acest subiect si sper sa nu se supere colegul, dar vreau sa pun si eu cateva intrebari...
Se plateste catre stat diferenta de TVA de pe factura de achizitie fata de factura de vanzare? Exemplu: daca achizitionez un produs in valoare 1240lei (1000 lei + 240 lei TVA-ul) si eu vand acel produs cu 1488 (1200 lei + 288lei TVA), trebuie sa virez la stat diferenta de TVA, adica 48 lei?  
Presupunand ca nu vor exista niciun fel de cheltuieli, iar diferenta dintre ce cumpar si ce vand va fi toata profit, va trebui astfel sa platesc statului diferenta de TVA (48lei) + 16% impozit de profit (32 lei adica 16% din adaosul meu comercial fara TVA) + 3% din cifra de afaceri (36 lei adica 3% din 1200lei)? Facand un calcul eu incasez de la cumparatorul meu 248 lei in plus fata de pretul meu de achizitie al produsului si din cei 248 de lei trebuie sa virez statului 116 lei si eu raman cu 132lei ??!!?!

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Platesti diferenta de TVA.

Ca impozit, platesti ori 3% din venit, ori 16% din profit, in functie de cifra de afaceri (65.000 EUR/an).

La sfarsit de an, cand incasezi dividentele, mai platesti 16% din ele ca persoana fizica.

#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
gresit sergiu, ai uitat de "celelalte taxe " - mi-a venit in minte taxa radio tv pentru firme ......
daca vrei sa sii serios ai nevoie de angajati = CAS  somaj , contracte cu companii de telefonie internet  , ai uitat de livrare , comisioane bancare etc .
din aia 132 mai poti scade cateva procente bune cu tot felul de nimicuri la nici nu te gandesti , de exemplu eu am cont la transilvania , la incasare imi i-a un comision de 4 lei pt sume mici care a trebuit sa il i-au in calcul si am convenit cu curierul sa vireze incasarile doar de doua ori pe luna

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
mama ce complicati lucrurile...
Mergi si fa un SRL, cauta un contail, caruia sa nu-i dai mai mult de 300 de lei pe luna si iti spune el cum e cu taxele. Important este sa te faci vizibil pe net si sa nu pe hazardezi in goana dupa pretul cel mai mic, asta nu este decat cea mai simpla reteta catre faliment...

#9
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt hotarat in proportie de 90% sa infiintez un srl-d in urmatoarele zile, insa am cateva nelamuriri:
-doresc sa vand on-line, insa nu printr-un magazin on-line ci prin intermediul marilor site-uri de anunturi, exista ceva reglementari speciale pt aceasta? livrarile se vor face prin curier, voi emite facturi listate
-cand trebuie sa aleg tipul de impozitare 3% pe cifra de afaceri sau 16% pe profit? ma gandesc ca ar fi o alegere mai buna 16% avand in vedere ca voi lucra cu adaosuri de aprox 20%

#10
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Si inca cateva intrebari...
In ce masura vor fi controale si in ce vor consta acestea din partea autoriatilor?

#11
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Am infiintat un SRL-D cu domeniu de activitate comert online 4671.
Pentru inceput, prima mea nelamurire este: Facturile care le emit trebuie sa fie insotite de chitanta? Doresc sa emit facturile cu ajutorul unui site cu un program specializat pe asa ceva. Site-ul imi permite sa emit factura + chitanta. Am nevoie si de acea chitanta sau e suficienta factura?
+multe alte intrebari la care sper sa gasesc un raspuns pe viitor :))

#12
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
Noi nu scoatem chitanta. O da curierul si ne vireaza banii in cont. E mai ieftin decat rambursul clasic


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postssergiu, on 17 iunie 2014 - 20:07, said:

Facturile care le emit trebuie sa fie insotite de chitanta?
Chitanta/bonul fiscal e pentru cazul cand incasezi direct acei bani. Tu cum ii primesti ? Daca prin banca (cum banuiesc) atunci nu ai nevoie de asa ceva, ai extrasul contului bancar.

#14
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Intentionez sa trimit produsele prin Posta Romana cu plata ramburs (numerar) sau prin curier rapid, ma gandesc sa imi fac inclusiv cont pe site-ul [unde varu' plateste transportul] si sa profit de cele 5 livrari gratuite lunar...

#15
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
Si posta plateste on cont. Dupa vreo 9 zile. Eu fac formularele pe pc si merg cu de-a gata la oficiu. Prefer totysi urgent curier e diferenta de 1 leu dar nu merita posta numai dava cere km suplimentar

#16
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Este obligatoriu sa am contract cu o firma de curierat?
Daca doresc sa apelez la mai multi curieri pt ca poate curierul X are localitatea Y in lista fara km externi?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e obligatoriu. Iar daca lucrezi cu cineva poate fi si in Honolulu.

#18
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

View Postssergiu, on 17 iunie 2014 - 21:06, said:

Intentionez sa trimit produsele prin Posta Romana cu plata ramburs (numerar) sau prin curier rapid, ma gandesc sa imi fac inclusiv cont pe site-ul [unde varu' plateste transportul] si sa profit de cele 5 livrari gratuite lunar...
nu e bine sa te bazezi pe ceva nesigur...stii tu cat'' te tine in carca'' varu'?plus din cate stiu daca cumparatorul locuieste intr-un sat (sa zicem)la 27 km de sediul lor  ,cei 27km ii platesti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate