Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Vreau sa emigrez in Florenta.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 02 mai 2014 - 11:48, said:

Nu stiu cat de incredere sunt unele preturi de acolo.

1.75 euro cartofii la Florenta? Pai oriunde mergi in Europa de Vest gasesti cam la 50-60-70-80 centi/kg

O pereche de Levis 501 doar 60 euro la Bucuresti? Pe bune? Daca-s originali, cel putin 100...

etc etc

apropos de preturi:

koln, galleria, cartofi: 2.99 euro/kg
bonn, edeka, cartofi: 3.99 euro/kg (cartofi noi)

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 07 mai 2014 - 08:14, said:

apropos de preturi:

koln, galleria, cartofi: 2.99 euro/kg
bonn, edeka, cartofi: 3.99 euro/kg (cartofi noi)
Da, dar in general gasesti la 50-60 de centi (cartofi obisnuiti, de calitate buna, de anul trecut).

#21
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postregali, on 02 mai 2014 - 08:31, said:

Salutare,
In primul rand as vrea sa va zic doua vorbe despre ceea ce vreau sa fac si ce gandire am about this.. apoi as aprecia foarte mult daca ma puteti ajuta cu ceva detalii despre situatia actuala din Italia 2014.

Sunt un tinerel la vreo.. 25 de ani Posted Image , anu trecut am vizitat pentru prima data in my life.. (termin cu englezisemele) Florenta, am ramas blocat de atunci, gandu imi e numai acolo, m-am indragostit la prima vedere efectiv si am zis.. ca acolo imi doresc sa-mi traiesc viata. Ma jur ca nu sunt un sablon tipic de roman , mai ales la varsta mea care viseaza la caini cu covrigi in coada sau mai stiu eu ce. Daca Florenta ar fi fost in Congo.. acolo mi-as fi dorit sa ma duc, efectiv se potriveste ca o manusa cu gusturile mele.

Cam asta este ideea pe scurt si motivul pentru care vreau sa emigrez in Florenta, nu in Italia (ca o mica gluma). Daca ma puneai sa emigrez in italia in oricare alt oras, nu as fi facut-o.
Revenind, am studii superioare si pe ideea asta as vrea sa va intreb, cat de mult conteaza pentru ei studiile din romania? Sunt designer grafic de aproximativ 4-5 ani, cochetez destul de bine si cu programarea. Tot in aceasta idee, cat de rapid ma pot angaja in italia, daca se poate discuta chiar subiectiv (cat de repede ma pot angaja in Florenta) cu aceasta calificare?

Nu voi pleca singur ci voi face acest lucru cu un suport sufletesc si consider ca in 2 lucrurile se pot rezolva oarecum mai usor.
Prietena mea este farmacista, revin cu aceiasi intrebare , cat de repede isi gaseste un farmacist un job in italia, respectiv Florenta?

Eu nu vreau sa bat campii pe aici, dar targetul meu pentru salarii ar fi undeva de 3000 euro (Daca e loc de mai bine nu se supara nimeni) . Exagerez? subestimez situatia? Cam care ar fi sansele noastre de integrare cu aceste calificari si cam pe unde ar ajune venitul familiar?

Si inca o intrebare, cu 3000 euro cum te descurci in Italia, chirie, cheltuieli, mancare.. sa nu mai zic ca ar fi buna si o distracte.

Multumesc frumos pentru rabdare si astept detalii cat mai multe.

Toate bune!


Te inteleg, cam din aceleasi motive am plecat si eu din tara acum vreo 8 ani ...

Prima conditie ca sa iti indeplinesti visul este sa cunosti destul de bine limba iar a doua (dar nu neaparat in aceasta ordine), locul de munca. Spun asta deoarece Italia de azi, nu mai este Italia de dinainte de 2008 (anul in care a inceput criza). Acum este destul de greu sa iti gasesti un loc de munca (chiar si pentru ei, dar pt noii veniti?). In cazul tau daca esti un "meserias" bun si ai mintea deschisa ai toate sansele sa gasesti o firma in domeniu interesata de tine, in schimb in cazul prietenie tale lucrurile sunte destul de complicate in a-i fi recunoscute studiile si in a-si gasi de munca in domeniu. Cel putin in zona in care locuiesc eu, (N-E, de' astia-s mai inchisi din fire) exista "clanuri" de farmacisti, avocati, notari, medici etc si este destul de greu sa intri si sa fii recunoscut in bransa, insa nu e imposibil, trebuie sa fii foarte motivat si dotat de foarte multa rabdare si perseverenta si se poate reusi! In cazul prietenei exista si varianta parafarmaciei pana una-alta.

Asa, ca sa-ti faci o idee:

Chirii:
http://www.immobilia...ezzoMassimo=650
http://www.subito.it...enze/?ps=0&pe=0

Oferte locuri de munca:

http://lavoro.trovit...irenze,-firenze
http://jooble.it/sea...enze/kw-grafico


Apropo de cartofi ... cumparat azi: cartofi rosii (prajit, cuptor), 1.5 kg la 1.75 E  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate