Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Vreau sa emigrez in Florenta.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Salutare,
In primul rand as vrea sa va zic doua vorbe despre ceea ce vreau sa fac si ce gandire am about this.. apoi as aprecia foarte mult daca ma puteti ajuta cu ceva detalii despre situatia actuala din Italia 2014.

Sunt un tinerel la vreo.. 25 de ani :) , anu trecut am vizitat pentru prima data in my life.. (termin cu englezisemele) Florenta, am ramas blocat de atunci, gandu imi e numai acolo, m-am indragostit la prima vedere efectiv si am zis.. ca acolo imi doresc sa-mi traiesc viata. Ma jur ca nu sunt un sablon tipic de roman , mai ales la varsta mea care viseaza la caini cu covrigi in coada sau mai stiu eu ce. Daca Florenta ar fi fost in Congo.. acolo mi-as fi dorit sa ma duc, efectiv se potriveste ca o manusa cu gusturile mele.

Cam asta este ideea pe scurt si motivul pentru care vreau sa emigrez in Florenta, nu in Italia (ca o mica gluma). Daca ma puneai sa emigrez in italia in oricare alt oras, nu as fi facut-o.
Revenind, am studii superioare si pe ideea asta as vrea sa va intreb, cat de mult conteaza pentru ei studiile din romania? Sunt designer grafic de aproximativ 4-5 ani, cochetez destul de bine si cu programarea. Tot in aceasta idee, cat de rapid ma pot angaja in italia, daca se poate discuta chiar subiectiv (cat de repede ma pot angaja in Florenta) cu aceasta calificare?

Nu voi pleca singur ci voi face acest lucru cu un suport sufletesc si consider ca in 2 lucrurile se pot rezolva oarecum mai usor.
Prietena mea este farmacista, revin cu aceiasi intrebare , cat de repede isi gaseste un farmacist un job in italia, respectiv Florenta?

Eu nu vreau sa bat campii pe aici, dar targetul meu pentru salarii ar fi undeva de 3000 euro (Daca e loc de mai bine nu se supara nimeni) . Exagerez? subestimez situatia? Cam care ar fi sansele noastre de integrare cu aceste calificari si cam pe unde ar ajune venitul familiar?

Si inca o intrebare, cu 3000 euro cum te descurci in Italia, chirie, cheltuieli, mancare.. sa nu mai zic ca ar fi buna si o distracte.

Multumesc frumos pentru rabdare si astept detalii cat mai multe.

Toate bune!

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
utilitatile si chiria te costa lejer 1000-1500 euro
combustibilul e aproape 1.8 euro/l

cu mancarea te descurci cam la fel de scump sau ieftin ca si aici :) doar painea e (mult) mai scumpa

Edited by opop, 02 May 2014 - 08:45.


#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
Florenta e un vis de oras...o bijuterie, care inca nu a devenit supercomerciala dpdv turistic,probabil si pentru ca este destul de mic .Nu vezi hoarde de turisti cum vezi in Paris, Londra..you name it..Inca mai poti sta linistit in piazza Signoria la o terasa sau pe langa Palazzo Pitti,Boboli,etc.Este orasul din Europa (si am vazut ceva orase la viata mea) de care m-am indragostit imediat,neconditionat :)

#4
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 underrated, on 02 mai 2014 - 08:44, said:

Florenta e un vis de oras...o bijuterie, care inca nu a devenit supercomerciala dpdv turistic,probabil si pentru ca este destul de mic .Nu vezi hoarde de turisti cum vezi in Paris, Londra..you name it..Inca mai poti sta linistit in piazza Signoria la o terasa sau pe langa Palazzo Pitti,Boboli,etc.Este orasul din Europa (si am vazut ceva orase la viata mea) de care m-am indragostit imediat,neconditionat Posted Image
Eu inteleg foarte bine ce zici. Cu atat mai mult nu vorbesc cu foarte multi oameni despre ceea ce vreau sa fac , pentru ca se uita ciudat la mine si se rezuma la aham...(altu care vrea sa plece in italia). Eu le povestesc oamenilor, ca m-am saturat de tara asta de cacat , unde totu in jur mi se pare cenusiu si fara sprente. Efectiv, daca as putea avea viata de aici fara nimic in plus, dar intr-o alta lume , intr-un alt mediu.. as fi in culmea fericirii. Stresul datorita jobului si altor situatii din viata mea isi face aparitia de la 25 de ani, daca o tin tot asa la 30 o sa am par alb :) Nu vreau asta! Vreau sa ma bucur de fiecare zi , cand ies din casa sa ma uit in jur si sa ma bucur de tot ce vad. Daca mi-as fi dorit bani, plecam in nord, dar nu asta este obiectivul principal, dar recunosc ca si partea financiara ma incanta destul de mult.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
macar e mişto florenta?
sa emigram toti in ea! gang bang ceva

#6
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 Nero-d, on 02 mai 2014 - 08:55, said:

macar e mişto florenta?
sa emigram toti in ea! gang bang ceva
Domne' cam este.. google it.

#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
atentie, este mare deosebire intre viata de turist si cea de...locuitor.
deci daca 1500 ar putea sa te coste doar cazarea atunci trebuie sa te gandesti bine.
cel mai important lucru este ce stii sa faci nu neaparat diplomele.
cand muncesti in florenta ceea ce ti-a placut la florenta le vei vedea ...tot ca turist, ar fii cam scump sa locuiesti in mijlocul a ceea ce iti place.
italia este in criza si trebuie sa iti fie clar ca sumele negociate drept remuneratie sunt cele brute.
dar daca si partenera ta poate sa castige ceva bani este sansa sa va descurcati.
exista ceva numit google ce te poate ajuta sa vezi cam care ar fii chiriile in florenta (cauti ceva de inchiriat), cam ce preturi au alimentele (cauti site-uri de "alimentari", etc. exista un program numbeo ce poate sa te ajute sa iti formezi un fel de idee despre costul vietii.
exista site-ri de expatriate care te pot ajuta sa iti formezi om impresie.

http://www.numbeo.co...layCurrency=EUR

bafta

#8
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 avenirv, on 02 mai 2014 - 08:57, said:

atentie, este mare deosebire intre viata de turist si cea de...locuitor.
deci daca 1500 ar putea sa te coste doar cazarea atunci trebuie sa te gandesti bine.
cel mai important lucru este ce stii sa faci nu neaparat diplomele.
cand muncesti in florenta ceea ce ti-a placut la florenta le vei vedea ...tot ca turist, ar fii cam scump sa locuiesti in mijlocul a ceea ce iti place.
italia este in criza si trebuie sa iti fie clar ca sumele negociate drept remuneratie sunt cele brute.
dar daca si partenera ta poate sa castige ceva bani este sansa sa va descurcati.
exista ceva numit google ce te poate ajuta sa vezi cam care ar fii chiriile in florenta (cauti ceva de inchiriat), cam ce preturi au alimentele (cauti site-uri de "alimentari", etc. exista un program numbeo ce poate sa te ajute sa iti formezi un fel de idee despre costul vietii.
exista site-ri de expatriate care te pot ajuta sa iti formezi om impresie.

http://www.numbeo.co...layCurrency=EUR

bafta
Multumesc! foarte folositoare info!

#9
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
Eu am stat in Florenta, nu e un oras scump, in sensul ca daca nu stai intr-o zona centrala, pretul chiriilor e rezonabil(poti sa-ti gasesti un apartament bunicel cu 1 camera undeva la 650-800 euro). Exista Penny XXL, Conad, pretul alimentelor e cam ca la noi.

#10
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 underrated, on 02 mai 2014 - 09:14, said:

Eu am stat in Florenta, nu e un oras scump, in sensul ca daca nu stai intr-o zona centrala, pretul chiriilor e rezonabil(poti sa-ti gasesti un apartament bunicel cu 1 camera undeva la 650-800 euro). Exista Penny XXL, Conad, pretul alimentelor e cam ca la noi.
Despre salarii ai putea sa-mi zici ceva?

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Firenze

Ca si recomandare, daca vrei un paradox de genul celui de a te muta in Italia fara a fi in Italia, mai degraba recomand regiunea autonoma Trentino Posted Image

Si Umbria mai este frumoasa in Italia, insa intre cele 16 regiuni din Trentino, ai de unde alege, si locuind mai mult sau mai putin la poalele muntilor, chiar este altceva, si ca peisaj, dar si alti oameni si alta cultura - o diferenta imensa !

Edited by loock, 02 May 2014 - 09:22.


#12
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
Nu, pentru ca au trecut vreo 7 ani de atunci.Ideea e ca mai toti florentinii lucreaza in zonele periferice/limitrofe ale orasului, deci sunt sanse mari ca pentru job sa iei in calcul o naveta (intre 5 si 35 de km).Depinde foarte mult ce job prestezi,ce angajator ai, ce studii/pregatire/experienta ai. Iti imaginezi cred ca in conditiile astea de criza, asteptarile nu trebuie sa fie foarte mari.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 avenirv, on 02 mai 2014 - 08:57, said:


Nu stiu cat de incredere sunt unele preturi de acolo.

1.75 euro cartofii la Florenta? Pai oriunde mergi in Europa de Vest gasesti cam la 50-60-70-80 centi/kg

O pereche de Levis 501 doar 60 euro la Bucuresti? Pe bune? Daca-s originali, cel putin 100...

etc etc

#14
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Karhu, on 02 mai 2014 - 11:48, said:

Nu stiu cat de incredere sunt unele preturi de acolo.

1.75 euro cartofii la Florenta? Pai oriunde mergi in Europa de Vest gasesti cam la 50-60-70-80 centi/kg

O pereche de Levis 501 doar 60 euro la Bucuresti? Pe bune? Daca-s originali, cel putin 100...

etc etc

parca eu am zis:

"exista un program numbeo ce poate sa te ajute sa iti formezi un fel de idee despre costul vietii."

sa repet: un fel de idee.

apoi mai exista cartofi organici, etc, etc.

#15
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Va da-ti seama ca orice om normal nu ar lua acele preturi ca fiind 100% reale nu? insa in scop informativ, procentajul din acel site te ajuta sa iti cam faci o parere despre preturi,
La inceput mau cam speriat preutirle, dar am ajuns si la salar si am vazut 200%.. deci despre ce vorbim? :)
Whatever..

#16
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011
Eu iti spun doar ca italienii sunt de merda,abia astept sa plec de aici si sa imi bag cazzo in tara lor frumoasa !

#17
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
:))) You are funny :))

#18
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Ok, ok.. nimeni nimic cert? Posted Image

Edited by regali, 05 May 2014 - 09:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate