Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Masina de inghetata pentru acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Pentru ca inghetata sa iasa cremoasa, trebuie sa fie ametecata continuu compozitia, in timp ce este inghetata. Masina face asta cu ajutorul unei palete. Turatia este constanta, de la inceputul pana la sfarsitul programului.
Masina ingheata la temperaturi scazute de -25-27*C, parca. Nu stiu daca un aparat fara compresor face fata sa inghete mai mult timp. Exista si cuve de 1 litru care ingheata in 40 de minute. Idea este ca inghetata nu se face in 20 de minute cat se spune in reclama. Cuva de la un aparat ieftin trebuie sa asigure temperatura scazuta suficienta cat sa inghete compozitia. Nu am avut asa ceva, nu stiu sa-ti spun daca face fata.
Aparatul meu poate fi setat pentru maxim 50 de minute. Eu folosesc acest timp la orice inghetata pentru ca nu stiu in cat timp va ingheta compozitia. Depinde de cantitatea si ingredientele folosite, chiar si de temperatura din camera. Cand este gata inghetata, opresc aparatul. Daca l-as seta pe 30 de minute, care sigur nu sunt suficiente din experienta mea, ar trebui sa-l setez din nou pe un alt timp pentru a obtine inghetata. De asemenea, daca las compozitia mai mult sa inghete, paleta nu se mai invarte ca nu mai poate, logic.
Cand paleta se invarte foarte greu si compozitia devine groasa si cremoasa  asez compozitia intr-o casoleta de plastic.
Daca fac astazi inghetata, voi face cateva filmari. Iti voi face si cateva poze ale aparatului.
Avantajul aparatului cu compresor este acela ca poti face inghetate una dupa alta, cate vrei tu.
La celalalt ar trebui sa ai mai multe cuve inghetate in congelator.

Edited by dorinacirstea, 18 August 2015 - 12:29.


#56
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

 dorinacirstea, on 18 august 2015 - 12:28, said:

Avantajul aparatului cu compresor este acela ca poti face inghetate una dupa alta, cate vrei tu.
La celalalt ar trebui sa ai mai multe cuve inghetate in congelator.
Daca doar asta e problema , îmi convine . Nu voi face înghețată zilnic. Poate una pe săptămână . Zic si eu.
Azi am luat 2 caserole de înghețată de la Penny . Am profitat de ploaia de afara, si nu s-a topit compoziția până acasă (altfel o ora la 40'C, ajungeam cu ele suc acasa ! ) .
Cred ca ne va ajunge 2 săptămâni .
Attached File  2015_08_18__23_09_35.jpg   301.94K   45 downloads

#57
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Voi afisa cateva poze:

Attached Files



#58
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009
-26'C ! waw !!!
Mulțumesc !

#59
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am vazut o masina de inghetata desfacuta la Lidl, asa ca am tras cu ochiul la cartea de instructiuni pt retete.

Atasate cateva retete.

Attached Files

  • Attached File  Pg1.jpg   167.83K   117 downloads
  • Attached File  Pg2.jpg   137.78K   106 downloads


#60
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Am facut oare o alegere buna cu această masina ? :)
A costat 242E cu tot cu transport

Attached Files



#61
paul-inghetata

paul-inghetata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2013
Salutare

Am si eu o masina de inghetata  https://www.inghetat...hetata-ts3000t/, masina produce inghetata aerata cu topping este pentru uz comercial dar pe site au si modele mici pentru in casa.

atasez si o poza [ https://www.inghetata.com/wp-content/uploads/masina-ing2015.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
Sotz_MasterChef

Sotz_MasterChef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.07.2018
Salut, as fi eu interesat
I-as face o bucurie imensa nevesti-mii
Mi-o lasi la 5k euro? Pret fix

#63
matuzalem

matuzalem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2006
Am de peste 5 ani un aparat de facut inghetata de la Nemox - Gelatissimo Exclusive si inca isi face treaba impecabil. Atunci se gasea in Romania la o firma din Cluj-Napoca si costa aprox. 400 de euro. Pot sa spun ca a meritat fiecare banut Posted image

Inghetata iese cremoasa si e gata in 20 de minute.

#64
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am facut ieri inghetata de banane iar acum 5 zile am facut inghetata de capsune. Mai buna e cea de banane. Sincer, tot inghetata de vanilie e cea mai buna dar e mai laborioasa in sensul ca in prealabil trebuie pusa pe foc  si amestecata continuu, apoi tinuta cateva ore in frigider sa se raceasca si abia dupa asta, poti pune compozitia in aparat.

#65
AndradaMn

AndradaMn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.08.2014
Eu am un aparat de facut inghetata de la o firma romaneasca, Heinner se cheama. Dureaza o ora pana se prepara inghetata, dar iese foarte buna, ma declar multumita.

#66
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View PostAndradaMn, on 17 august 2020 - 13:15, said:

Eu am un aparat de facut inghetata de la o firma romaneasca, Heinner se cheama. Dureaza o ora pana se prepara inghetata, dar iese foarte buna, ma declar multumita.
Brandul Heinner este importat si distribuit de catre Network One Distribution.Posted Image

#67
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Cred că trebuie să-mi dotez bucătăria cu un aparat de înghețată. De când au dat căldurile e ziua și cutia de înghețată.
Mă tentează un H.Koenig SRB80 că are cuva de 2L . Eventual și un aparat de făcut napolitane și conuri de înghețată. Sau gofre? Nu m-am hotărât dacă rentează.

Văd că rețete sunt destule. Iaurt cu fructe, lapte, smântână și arome... Ar trebui să iasă mai ieftină și mai calitativă ca cea de magazin (14-20lei).

#68
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Am luat și io un aparat din asta de făcut înghețată. Pare fragila partea de motor și invartire, dar la 150 lei, asta e.
Dupa ce se opresc paletele din învârtit nu e problema ca merge în continuare? Ar trebui sa aibă un mecanism gen ambreiaj?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate