Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Masina de inghetata pentru acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am gasit curatat, dar sarat si fiert in ulei...

#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am dat o cautare si am gasit la driedfruit.ro  poti telefona sa intrebi daca e sarat sau nu dar din moment ce scrie ca e crud, nu vad de ce ar fi sarat. Doar ca e cam scump adica 155 lei/kg si vand minimun kg.

#39
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cauta pe google "faina de fistic" si ai terminat povestea.
Inghetata a iesit delicioasa, dar aspectul nu e chiar ff placut, pt ca la robot, bucatelele nu au fost taiate ff fin.
Era nevoie si de mojar.

#40
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Pai, intai la robot, valabil si pentru migdale, apoi la moara de cafea. Eventual se poate cerne. Eu asa fac faina de migdale.
driedfruit.ro trimit numai cu curierat rapit, cel putin 15 lei.

#41
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Am luat de la plafar faina de migdale.

#42
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Mie nu mi-a placut cea de la plafar, este mai inchisa la culoare, aspra si diferita la textura fata de faina de migdale macinata in casa. Parca ar fi macinate si  multe coji la cea cumparata.

#43
adyo13

adyo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.06.2006
A incercat cineva aparate de facut inghetata de la Unold? Ca oscilez intre  Unold 48879 (galben) si Unold 48840 Polar (le-am gasit pe ambele la 800 ron) (sau altceva daca aveti de recomandat in zona asta de pret!!!). Ma intereseaza abilitatile de amestecare, capacitatea de inghetare, nivelul de zgomot si calitatea materialelor. Multumesc!

#44
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Eu il am pe asta. L-am cumparat de pe click-shop.ro
Modelul 48840 este digital, celalalt, nu. Amandoua au capacitate de 1 l, adica nu poti sa folosesti mai mult de 700 ml lichid.
Pot sa spun despre aparatul meu: este silentios, ingheata pana la -29-30*C. Are capacitate de 1.5 l, inghetata este gata in 45-50 de minute. Chiar si cele mentionate de tine, nu fac inghetata in 20 de minute (am avut unul cu aceasta capacitate), cam in 40 de minute.
Am mai spus despre acest sistem de amestecare, cel cu motorasul deasupra, ca sunt mai fiabile. Citeste ce am scris eu.
Eu as cumpara modelul 48840, pentru ca este electronic.

Edited by Adm, 12 June 2014 - 14:05.


#45
Janequin

Janequin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2010
Buna ziua,
A cumparat cineva un aparat Delimano Clarity Ice Cream Maker ? Costa doar 149 de lei,dar nu sunt sigur de calitate.

#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
La 149 ron, e un mixer cu alt nume.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 Adm, on 11 mai 2014 - 10:44, said:

Am facut inghetata de vanilie! Delicioasaaaaa!!!! Sunt 2 prb grave pt silueta: smantana si tona de zahar...
Asta e motivul pentru care nu mai fac niciodată dulciuri acasă :). Nu am cum sa le fac în cantități mici.

#48
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Aparatul meu arata asa:
http://ondo.allshops...Inoxidabil.html
Daca vrei alte detalii, pot sa fac poze la al meu.

Richelieu, eu la aia de vanilie pun si sos de ciocolata neagra (facut cu frisca naturala, bineinteles). Tu vrei sa mananci toata cantitatea o data? Posted Image  Nu, nu, nu, doar doua cupe! Posted Image

#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 richelieu, on 14 mai 2015 - 12:47, said:

Asta e motivul pentru care nu mai fac niciodată dulciuri acasă Posted Image. Nu am cum sa le fac în cantități mici.

E nu? Iti iei niste tavi mai mici si gata, trebuie doar sa vrei :D

#50
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 dorinacirstea, on 21 mai 2015 - 12:46, said:

Aparatul meu arata asa:
Am văzut achiziția ta. Attached File  Screenshot_2015-08-17-12-25-40.png   65.61K   16 downloads
Am văzut in pliantele de la market diferite oferte ptr mașinile de înghețată. Dar , fiind pățit cu mașina de pîine am zis să întreb pe aici întîi să dau banii.
Dacă tu ai dat 800 lei pe o mașină de care ești mulțumită, înseamnă că acelea la 100-200 lei sînt jucării.
Vroiam și eu să iau una, dar mai bine stau cuminte.

Edited by mcjohn, 17 August 2015 - 11:43.


#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cele de 100-200lei sunt fara compresor, de aceea sunt asa ieftine. Inainte de a introduce compozitia de inghetata trebuie ca aparatul sa stea cateva ore in congelator.

#52
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 Freddy12, on 17 august 2015 - 12:39, said:

Cele de 100-200lei sunt fara compresor, de aceea sunt asa ieftine.
Dar sînt capabile să facă înghețata integral sau este doar un mixer, care amestecă compoziția, după care cuva se introduce în congelator unde se definitivează înghețata ?

#53
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Inghetata iese "inghetata" in proportie de 80-90%, la orice aparat. Daca o tii prea mult, nu se mai invart paletele. Se blocheaza in compozitia prea tare.
Eu o pun in casolete si apoi in congelator.
Aparatul nu bate compozitia, ca la mixer, ci o amesteca la turatii constante.
Pentru o cuva de 1.5 litri este nevoie de 45-50 de minute pentru a se face inghetata.

#54
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 dorinacirstea, on 17 august 2015 - 18:53, said:

Aparatul nu bate compozitia, ca la mixer, ci o amesteca la turatii constante.
Pentru o cuva de 1.5 litri este nevoie de 45-50 de minute pentru a se face inghetata.
M-ai băgat în ceață .

Quote

Inghetata iese "inghetata" in proportie de 80-90%, la orice aparat.
O mașină la 150 lei e capabilă să înghețe compozitia sau ba ?
Sincer eu m-aș aștepta ca să aibă puțin freon , iar in timpul malaxării să răcească compozitia cremei.
Să învîrtă cit o învîrti la crema aia, 30-40 min la - 1-2'C , după care încetează malaxarea, scăzînd temperatura.
Mașina de pîine așa lucrează. Nu învîrte paletele pînă pîinea e gata !

Quote

Daca o tii prea mult, nu se mai învârt paletele. Se blocheaza în compozitia prea tare.
Păi cum să o ții prea mult.
Scuză-mă că te întreb, dar eu nu am avut așa ceva și mi se pare absurd să nu aibă un program, iar paletele sau paleta să se învîrtă doar o anume perioadă.

Quote

Eu o pun in casolete si apoi in congelator.
Probabil că, o lași la amestecat și după un timp, cînd încă mai e fluidă compoziția, o iei și o basculezi în forme mai mici.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate