Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pt posesorii de TV-Tunere cu Bt848, Bt849, Bt878 si Bt879

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
Poate ca multi dintre voi ati incercat sa faceti captura cu driverele originale ale placii voastre. Si poate ca VirtualDub (cel mai bun pt asta dupa parerea mea) v-a dat peste nas la rezolutii mai mari de 388x285 (sau cam asa ceva). Sau poate si mai rau, VirtualDub zice ca nu poate face captura, ca de, nu suporta driverele WDM.

Si totusi de poate. Traiasca baietii de la sourceforge.net.
Pe http://btwincap.sourceforge.net  gasiti niste drivere generice pt placile astea. Poate nu o sa va mai mearga softul de TV Tuner de la producator (dar sincer vorbind, nu era de rahat ???), dar va veti putea consola cu un Dscaler cred eu, care oricum e de n'shpe milioane de ori mai bun.

Oricum, eu unul am facut cu manutza mea captura pe un ATI TV-Wonder (imprumutat) la rezolutie full PAL (720x576) si (culmea) in Windows XP Professional.

So, I rest my case.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu, Ender_Wiggin, stai ca trebuie sa stii cateva lucruri mai bune inainte sa-ti formezi o opinie/preferinta.
VirtualDub de la mama lui a fost facut sa mearga cu drivere VFW. Driverele WDM, singurele care merg, intr-adevar sunt cele btwincap de la linkul postat de tine. Meritul insa este si a unui mic DLL de pe WinXP (unde probabil ti-a mers tie cioaca), driver care se numeste WDM2VFW.DLL (get the trick ?). El in general e foarte buggy, insa intamplator aici merge binisor.
prima parte din postul tau nu e obligatoriu corecta : WinFast XP Deluxe vine cu softul lui si poti face linistit fapturi in WDM la 720x576. Cu alte drivere WDM poti incerca IuVCR si el va merge la orice rezolutie. bt878-ul de la 3Daemon venea cu driveri versiuni mai vechi (s-a renuntat acum din pacate la modul general la aparitii generice VFW) care tineau rezolutii peste 352x288, astea sunt cifrele corect. stii de ce s-au ales aceste cifre si nu altele ? daca vrei, zi ca-ti explic si asta.
ma rog, inca o corectie : rezolutia full PAL, are apectul de 4/3 sau 1.(3). Rezolutia data de tine, daca o sa verifici/imparti, nu prea respecta regula general valabila. De ce asta ? Pentru ca de fapt rezoltia full PAL este 768x576, dar cu pixeli patrati. Rezolutia 720x576 este un compromis din diferite motive, iar pentru a pastra aspectul s-a recurs la pixeli dreptunghiulari. Este rezolutia de baza si a codecului DV, deci nu inseamna ca e ceva prost sau mai slab. E bine insa sa stii....

#3
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
Eu mai postasem threaduri pe aici cum ca ma chinuiam sa fac captura de pe VHS si nu reuseam sa fac sync la audio si la video. La cat mi-am spart eu capul, singurul care mi-a indeplinit dorinta (si nu vorbesc de 10-15 min, ci de 3h45) a fost VirtualDub.
Stiu si faza cu vfw2wdm.dll ala, dar, ca sa dau un singur exemplu, daca pui ultimele drivere pt un ATI TV-Wonder poti sa-ti iei gandul de la de la acest "WDM Wrapper" ca nu merge.

P.S. GunX ti-am pus o intrebare pe mail, poti sa imi raspunzi a.s.a.p. ? pls ?

#4
fox

fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.05.2002
Ca sa faci captura cu VirtualDub la rezolutie maxima trebuie sa-l setezi intai pe preview, dupa care setezi rezolutia si o sa mearga fara probleme.

#5
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
mersi fox, sa sti ca nu stiam asta !!!

numa' ca atunci cind ceream o rezolutie de captura mai mare VirtualDub zicea ca nu suporta placa. Si nu suporta pe naiba. Nu suportau driverele, pt ca sunt scrise de tt soiul de idiotzi pe care ii doare undeva pe sub coada de utilizatorul final.

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ender_Wiggin: daca tot ai dat o adresa, puteai sa o dai complet :

Complete tools for btwincap drivers (for use in this order):

Custom card profile generator -> btSpy: http://btWincap.sour...s/btspy2.00.zip

Driver -> btwincap driver:
http://btwincap.sour...taller5.3.5.zip

BtWinCap Switcher (Set compatibility mode & Set original mode):
http://roeder.goe.ne...CapSwitcher.zip

enjoy,


Mtz

PS: de unde aveti voi .dll-ul ala, ca eu nu l-am gasit?

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
mtz, dll-ul exista in system32, vine odata cu driverii WDM (da cu search daca ai bt878). intr-adevar este foarte buggy si nu trebuie sa fiti rau cu el, merge doar cu btwincap ! oricum virtualdub nu a fost facut pt wdm-uri deci nu e din cauza de nepasare in scrierea de driveri ce de fapul ca incercati sa folositi o roata patrata si va plangeti ca nu se invarte (ca sa zic asa)

offtopic : Ender_Wiggin, primesc pe probleme de video zeci de mailuri zilnic (fara exagerare). nu mai imi aduc aminte (scuze) daca am vorbit sau ti-am raspuns, dar in general incerc sa nu las nimic fara "feed-back", sper ca ti-am raspuns. te rog insa ceva : incearca insa sa nu folosesti threadul/forumul pt a avea discutii private sau atentonari legate de ele...offtopicul e offtopic dar in niste limite. merci de intelegere

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate