Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Parere anime

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DariusCr7

DariusCr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.07.2012
Salut,voi ce parere aveti despre anime ? Credeti la fel ca "ceilalti" ca sunt doar niste desene pentru copii mici ? Sau si/pentru adulti ? Multi incep sa rada cand aud cuvantul "Naruto" sau "Dragon ball" etc.

#2
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Depinde ce varsta ai :) real nu in buletin Posted Image . Mie nu-mi plac, piticul meu e fan ... Acum depinde si la ce te referi pentru ca, da, sunt si anime pentru adulti dar nu ... dragon ball ...

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Nu ma omor dupa acest gen, dar mi-a placut foarte mult Aventurierii Spatiului.

Attached Files


Edited by gerbil, 30 April 2014 - 14:28.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DariusCr7, on 30 aprilie 2014 - 14:03, said:

Salut,voi ce parere aveti despre anime ?

Mie imi plac, ma uit oricand cu placere la anime.

 DariusCr7, on 30 aprilie 2014 - 14:03, said:

Credeti la fel ca "ceilalti" ca sunt doar niste desene pentru copii mici ?

Nu ii inteleg pe cei care o dau inainte cu anime = desene animate pentru copii. Da sunt serii care au ca tinta copii pana la o anumita varsta, sunt destule astfel de serii la care eu, de exemplu, nu ma uit ca nu ma incadrez la publicul tinta, copii pana la 5 ani sau 10 sa zicem sau o alta varsta.

 DariusCr7, on 30 aprilie 2014 - 14:03, said:

Sau si/pentru adulti ?
Ergo proxy de exemplu nu e un "desen animat pentru copii", un copil nu va intelege probabil in veci despre ce este vorba in respectiva serie. Si mai sunt, deci aceste serii clar sunt pentru un public tinta peste o anumita varsta care poate intelege ceva din ele.

Problema la noi este ca in afara de serii ca Pokemon si alte asemanatoare nu prea au fost difuzate la TV deci majoritatea oamenilor si-au formtat ideea ca anime = desene animate pentru copii in genul Pokemon.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
mi-a placut mult Inuyasha si Yu Yu Hakusho :)
cred ca se adreseaza si adultilor (multe dintr-e ele nu sunt recomandate - din cauza scenelor sangeroase si a violentei - celor sub 12 ani )

#6
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Lupin III - seria preferata. Mi-au placut atat Inuyasha cat si Yu Yu Hakusho.
Bine, io-s fan desene animate, in general. Prefer sa ma uit la un serial anime decat la un film.

L.E. Ca mi-am adus aminte: Cowboy Bebop. O alta serie frumoasa.

L.L.E. Ghost in the shell...

Edited by SOCRATE_MMXII, 30 April 2014 - 16:02.


#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 DariusCr7, on 30 aprilie 2014 - 14:03, said:

Credeti la fel ca "ceilalti" ca sunt doar niste desene pentru copii mici ? Sau si/pentru adulti ?
Inca suntem copii,dar "incarcerati" in trupurile astea de adulti Posted Image Ma uit cu placere la desene.Posted Image

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Adi blondu, on 30 aprilie 2014 - 16:04, said:

Inca suntem copii,dar "incarcerati" in trupurile astea de adulti Posted Image Ma uit cu placere la desene.Posted Image

Brancusi spunea: cel ce inceteaza a fi copil, moare. Si are mare dreptate.

#9
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Singurul dezavantaj e ca incepi sa devii dependent, vazand prea multe, mai ales, cautand top anime( nu stiu de care..), dar in rest sunt si o modalitate de a-ti imbogati cunostintele, la modul unele ilustreaza si obiceiurile/ cultul/ diferite aspecte legate de Japonia, de aproape tot ce tine de aceasta tara, iar daca stam sa meditam putin, pana la urma ei intr-o oarecare masura se remarca si prin aceste desene tipice lor, sunt creatiile lor, iar pentru ei sunt speciale, chiar daca unora de alte rase/origini, cum suntem si noi europenii, li se pare iesit din comun un anime, poate din cauza subiectelor, a personajelor putin diferite de ce abordam noi, europenii si nu numai, poate din cauza graficii, dar asa concep ei lumea in care traiesc, pana la urma, in acele desene, japonezii si nu numai, se descriu pe ei insisi, asa se vad ei asiaticii si e dreptul lor.

#10
Mihai1st

Mihai1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.09.2014
Uitati-va si voi la Code Geass, Ergo Proxy, Death Note, Attack on Titan, Elfen Lied, Blue gender.

Mi-e greu sa cred ca nu fac fata unui adult. Sunt exact ca un film doar ca ideea este reprezentata de traditia japonezilor de a creea animatii :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate