Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

stalpi de fier pentru gard de lemn - indoirea platbanda

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Salut,

Fac un gard de lemn care sta pe stalpi (tevi cilindrice) de fier. Am betonat tevile, am sudat platbanda (urechi de care se prind latsii), doar ca, au fost sudate stramb, astfel ca atunci cand pun latul si strang ramane spatiu intre lat si ureche. Daca strang prea tare, evident lemnul va ceda intr-un timp scurt. Asadar, cum sa "indrept" urechile confectionate din platbanda de 4 mm ? Am o lampa de gaz pe care am cumparat'o pentru fittinguri de cupru, producatorul da temperatura flacarii 1750 grade sitemperatura "de lucru" (nu stiu ce inseamna asta, lampa nu e speciala de cupru, producatorul da mai multe utilizari la ea - nimic legat de prelucrarea fierului) 650 grade. PE internet apare ca fierul devine maleabil la 700 grade. As putea incerca totusi sa il incing apoi sa trag de el cu un cleste. Pare o idee buna ? Ce ma gandesc acum este ca locul in care voi aplica flacara e la 5 - 10 cenitmetri de punctul de sudura al urechii pe teava. Tot de pe internet am aflat ca puterea maxima este in varful flacarii. Ceva pareri de la cunoscatori sunt binevenite :)

Multumesc

#2
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
nu mai bine tai urechile alea si le sudezi iar in pozitie corecta?
a doua varianta ar fi sa montezi o piesa, poate sa fie o bara mai (groasa) rezistenta la torsiuni ca si platbanta, sa ajunga pe cele doua urechi, sau eventual intre doi stalpi si astfel ai o aliniere, le strangi cu clesti de lacatuserie si dai puncte de sudura in acelasi loc unde sunt sudate urechile acum, incalzind astfel locul piesa sudata o sa vina in pozitia dorita.
atentie mare insa nu demonta clestii imediat dupa ce ai dat aftul pt ca risti ca urechile sa se deplaseze iar in partea unde s-a dat aftul, lasa-le sa se raceasca, cateva secunde 15''-20''.
spor.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 veteran_x, on 30 aprilie 2014 - 06:13, said:

nu mai bine tai urechile alea si le sudezi iar in pozitie corecta?
a doua varianta ar fi sa montezi o piesa, poate sa fie o bara mai (groasa) rezistenta la torsiuni ca si platbanta, sa ajunga pe cele doua urechi, sau eventual intre doi stalpi si astfel ai o aliniere, le strangi cu clesti de lacatuserie si dai puncte de sudura in acelasi loc unde sunt sudate urechile acum, incalzind astfel locul piesa sudata o sa vina in pozitia dorita.
atentie mare insa nu demonta clestii imediat dupa ce ai dat aftul pt ca risti ca urechile sa se deplaseze iar in partea unde s-a dat aftul, lasa-le sa se raceasca, cateva secunde 15''-20''.
spor.
http://dexonline.ro/definitie/aft
inainte de sudare prin puncte de sudura ( Hafturi )lungimea unui Haft este de ...

Edited by myshyk, 30 April 2014 - 08:08.


#4
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012

 myshyk, on 30 aprilie 2014 - 08:04, said:


http://dexonline.ro/definitie/aft
inainte de sudare prin puncte de sudura ( Hafturi )lungimea unui Haft este de ...
Si dexonline o sa te invete sa sudezi! Ce sa spun, spune-i unui sudor sa i-ti dea un HAFT, da' vezi sa stai mai departe de el, sa nu te trasneasca HAFTUL!

Edited by onisoru, 30 April 2014 - 08:44.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sudorii nu trebuie sa vorbeasca romaneste corect,nu-i asa, sunt doar sudori, ce mama dreaq´!

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Eu tot de "aft" știam, dar se pare că nu era bine.
"Haft" sună de parcă ar fi în Swahili-romanes Posted Image : "Haidi mo' dă-mi un haft, bre!", dar ce să facem dacă așa zice Academia!Posted Image Posted Image  

Apropo, totuși nici "haft" nu e în DEX: http://dexonline.ro/definitie/haft. Cum facem, îl adoptăm pe "aft" ca neologism?

Edited by Digix, 30 April 2014 - 11:35.


#7
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007
haft vine din germana si se foloseste de meseriasi cel putin in vestul tarii

#8
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
cred ca solutia cea mai simpla ramane sa le tai si sa le mai pun o data. Cu prima ocazie. :)

#9
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Sau si mai usor, cred ca merg facute niste pane de lemn in forma de prisma pe care le pun intre platbanda si lat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate