Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...

butasi de plante mediteraneene

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

Swerige

Swerige

Active Member

• Grup: Members

XENNA, on 10 mai 2014 - 08:37, said:

Lamiul de la Lidl este altoit  in ochi dormind, daca va uitati bine. Am luat si eu unul si vad ca ii merge bine dupa transplantare.

Multumim pentru informatie, cat timp are de cand l-ati transplantat si ce combinatie de sol a-ti folosit?

XENNA

XENNA

Active Member

Are cam 10 zile (de cand a aparut in oferta Lidl). Pus intr-un vas de 3-4 l ceramic cu substrat de pietris de 1cm si pamant de citrice (nu mai stiu marca dar sigur nu Agro care cica omoara plantele vezi aici http://www.planteman...e/citrus-lemon/). L-am pus direct afara (au fost si 2 grade zilele trecute) la soare.

Swerige

Swerige

Active Member

Eu am luat pamant pentru citrice de Agro si l-am amestecat cu niste mranita si nisip. Acum sa vad cum evolueaza.

REGLURAL

REGLURAL

Member

Swerige, on 28 aprilie 2014 - 12:18, said:

Buna ziua, am vazut la Lidl butasi de plante mediteraneene: lamai, mandarin, smochin, etc. A cumparat cineva asa ceva? Nedumerirea mea este daca plantele sunt altoite sau nu. I-am intrebat pe cei din magazin si mi-au spus ca nu detin astfel de informatii. Pot sa plantez si eu seminte decat sa irosesc banii de pomana.

Un singur lucru: smochinul nu e doar mediteranean, el poate creşte şi la noi în ţară în grădini, am şi eu unul şi îmi face smochine din care mănânc de la începutul lui iulie până în octombrie.
Am două tipuri de smochin: 1. care la coacere e verde (are coaja verde pe dinafară la coacere) şi interiorul roz
                                            2. care la coacere e mov cu interiorul roşu.

Poate creşte la noi în grădini fără a fi protejat, însă nu în toate zonele, doar în zonele de vest, est sau sud, în nord ai probleme cu ei.
zonele bune sunt: Oradea,Banat,Timişoara,Arad,Satu Mare, Severin,Bucureşti,Constanţa,Tulcea, Targovişte, Dolj, Olt, Bucureşti, etc.

Swerige

Swerige

Active Member

Am gasit o descriere a pamantului special pentru citrice de la Agro. Rog pe cei cunoscatori sa se pronunte Posted Image

Descriere
  • pamant obtinut din soiuri selectate de turba, humus de calitate din scoarta matura, fina si nisip
  • pH modificat, nutrienti de baza si oligoelemente
  • conţine complex Vitality – pentru vitalitatea plantelor
  • conţine îngrăşământ KRISTALON pentru 6 săptămâni
  • conţine adaos de fier, legătură de chelat – împiedică apariţia clorozei (îngălbenirea frunzelor)
  • asigură o inflorescenţă bogată şi o creştere sănătoasă a florilor şi fructelor citricelor

Edited by Swerige, 10 May 2014 - 21:28.

Swerige

Swerige

Active Member

Atasez doua imagini cu plantatia mea. Sper sa cresca voinici si sanatosi Posted Image

Attached Files

Edited by Swerige, 11 May 2014 - 13:43.

Nero-d

Nero-d

je m'en fiche/pohui

• Grup: Senior Members
http://www.horticult...-de-apartament/

eu i-am pus pe ai mei afara, pe pervaz, se pare ca nu-i prea indicat
au soare pana pe la 10:30
cica fructe dupa cativa ani
eu ma asteptam sa se dezvolte si sa faca macar flori anul asta Posted Image

Edited by Nero-d, 13 May 2014 - 07:40.

Swerige

Swerige

Active Member

Nero-d, on 13 mai 2014 - 07:40, said:

cica fructe dupa cativa ani
eu ma asteptam sa se dezvolte si sa faca macar flori anul asta
Nu stiu cum o sa evolueze plantele acestea, e prematur de spus, eu am zis sa incerc acesti butasi. Cred ca solutia cea mai buna ramane achizitia unei plante cu fructe in ea.

Nero-d

Nero-d

je m'en fiche/pohui

ooo... eu am deplina incredere in ei...

Swerige

Swerige

Active Member

Ce se poate face ca trunchiul sa cresca cat mai drept? Ma refer la poza a-II-a atasata de mine, cea cu lamaiul :)

catatriplec

catatriplec

New Member

Buna ziua, am cumparat si eu de la Lidl 2 butasi de lamai acum vreo 2 luni, i-am mutat intr-un ghiveci mai mare.
Unul din ei a inflorit zilele trecute, are 2 flori. Chiar nu ma asteptam sa infloreasca asa repede avand in vedere cat sunt de mici.

Attached Files

gomez99

gomez99

Senior Member

eu am luat un lamii si un calamodin acu vreo 3 ani. calamodinul l-am cadorisit, era f spectaculos mic si cu o multime de fructe si n-am mai scapat de un amic care voia neparat sa-l bonsaiasca.
lamiiul e cel din foto. iniatial i-am pus pamint special de citrice, il schimb anual primavara, acum are universal pentru plante de ghiveci. e altoit, soiul lunaria. face flori si fructifica tot anul, dar in timpul iernii e mai lent la coacere. noi nu ne suparam, limonada de lamii verzi e la fel de buna. l-am luat cu coroana deformata, cu crengile pe o parte, si l-am "reconfigurat" legindu-l cu sfori de un tutore. acum e aproape ok.
cam 9 luni pe ani - lunile mai luminoase - ii punem ingrasamint pentru citrice odata pe saptamina. eu folosesc biopon, dar e f bun kristalonul specializat. se gaseste insa mai greu, cauti pe net destul, e mai scump, si se gaseste de regula la 5 kg. in cazul cel mai fericit se gaseste si la 1 kg. 1 kg ajunge cam 3 ani la 1 ghiveci.
al nostru a fost altoit in V
ca si recomandare generala, rupeti frunzele sau lastarii care ies din portaltoi, incetinesc cresterea partii altoite
smochin avem in curte, de 8 ani, soiul cu coaja violet la coacere. face fructe pina toamna tirziu. in timpul iernii il infasuram in pinza de sac, merge si fara, dar in anii cu ierni viscolite cistigam cel putin o luna de coacere, cind il "desfasam" are deja smochine mici crescute.

Attached File  20190625_081358.jpg   178.61K   15 downloads

Attached Files

Edited by gomez99, 25 June 2019 - 07:40.

Degetzica

Degetzica

Junior Member

Plantele de la Lidl, care se vand acum, in mai : mandarin, smochin , lamai si maslin sunt obtinute prin butasire.
Primele 2 frunze , taiate la jumatate si capatul butasului , taiat , arata aceasta.
Fac fructe in 2-3 ani, depinde cat de repede creste planta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate