Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Padurea Hoia-Baciu, granita dintre vis si realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Mai, ca sa fie foarte clar pentru toata lumea, eu n-am zis ca cred ceea ce spun miturile urbane despre aceasta padure. Nu zic ca exista fenomene paranormale acolo. Nu zic nici ca nu exista. Pur si simplu voiam sa aflu ceea ce au de spus cei care au fost pe acolo si, astfel, sa ajungem la o concluzie. Dar daca toti o dau pe mistouri, fiti siguri ca, daca cineva are ceva de facut o marturie interesanta, va prefera sa o tina pentru el, de teama sa nu fie luat in balon. Si, in loc sa pierdem timpul in mod constructiv, ca sa aflam ceva ce nu stim, il pierdem batand pasul pe loc.

#20
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
O sa fac referire la un link catre un PDF care e un fel de sinteza a tot ce se spune despre Hoia-Baciu:

http://ziaruldeapuse...iva/258/A07.pdf

Incerc acum sa fiu obiectiv: domnul acesta Adrian Patrut este un reputat profesor universitar, un om rational etc. A ajuns insa sa creada cu putere ca padurea aceea nu e una obisnuita. Ceea ce remarc - el este cumva realist si isi pastreaza statutul de om de stiinta: trateaza subiectul ca pe un fenomen stiintific demn de a fi cercetat. Intr-un cuvant, omul are niste studii, nu e un orisicine. Nu cred ca vorbeste pur si simplu prostii si mi se pare ca crede cu prea multa tarie existenta unor fenomene (inca) inexplicabile acolo.

Edited by Nvidia2010, 30 April 2014 - 23:48.


#21
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010

 YOUR_GOD, on 27 aprilie 2014 - 20:50, said:

De ce mama lor, nu se intampla chestiile astea inexplicabile in vreun centru de oras?! Fantomele aste au nevoie de intimitate, sau cum? Hai lol...
Iar extraterestrii astia, probabil ca cercetand tot Pamantul si toate padurile sale, s-au gandit sa "se manifeste" taman in ditamai codrul paranormal, ca altul ca el nu mai gaseau.

Chiar daca e off topic, are insa legatura cu ce a spus YOUR_GOD. Urmati link-urile de mai jos:

http://www.220.ro/sp...via/m12smiPHk8/
http://www.buzznews....deo-incredibil/

Cand am vazut asta, mi-am amintit imediat de replica lui YOUR_GOD si mi-a venit sa rad copios...Cine a zis ca fantomele sunt timide si se manifesta doar prin paduri neumblate si in mijlocul lui nicaieri???.... Posted Image O fantoma printre sute sau mii de oameni, in aglomeratia unui stadion.......Nesimtire curata nu? :)

Edited by Nvidia2010, 18 May 2014 - 19:30.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Don't buy it, serios...

#23
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Hai, n-am zis ca si cred in realul fazei de mai sus, sa revenim la subiect...Eu inca sper ca cineva sa ia si in serios acest topic si sa descrie cateva impresii legate de padurea Hoia. As aprecia mult mai mult pe cineva care ar zice ca a fost pe acolo si nu i s-a parut nimic in neregula cu locul asta decat mistocareli. Parerea mea este ca acolo e posibil sa se manifeste CEVA, dar prin CEVA inteleg mai degraba un fenomen care la un moment dat va putea fi explicat stiintific. Deci nu fantome, nu OZN-uri care zboara ca pasarile pe cer in stil Area 51 din SUA, nu strigoi, nu blesteme, nimic din bazaconiile astea. Si oricum, acel CEVA, daca se manifesta, e logic ca n-are cum sa o faca non stop, cu siguranta ca o face la intervale poate chiar mari de timp. Concluzia: mergi acolo o data si poti sa nu vezi absolut nimic deosebit. Mai mergi o data si la fel. Si poate a cincea oara cand ajungi acolo se intampla sa vezi ceva aparte, care sa te convinga ca nu te afli intr-o padure ca oricare alta. Dincolo de copaci taiati ca peste tot prin tara, cu nesimtire totala, dincolo de manelisti care isi testeaza boxele de la masini, dincolo de indragostiti de ocazie care neavand bani de hotel aleg varianta mai ieftina padurea, dincolo de ambalaje si gunoaie lasate in urma de grataragii, dincolo de toate astea de care suntem cu totii arhiconstienti, poate ca exista si acel CEVA care se manifesta a cincea oara...sau a 50-a oara...si care diferentiaza acest loc de altele asemanatoare.

#24
InfiniteMan

InfiniteMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.07.2014
Pare un loc interesant... As vrea sa stau acolo o noapte sa vad ce este... Asa numai pe povesti, nu putem sa tragem linia sub cuvantul "concluzie". :)

#25
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014
Eu am vazut chestia asta la emisiunea Destination Truth. Desi e normal ca o emisiune TV sa vaneze senzationalul, asta nu explica de ce intr-o padure banala dintr-o tara oarecare s-a intamplat cea mai grozava chestie din istoria emisiunii. Adica aia au fost in niste locuri de ti se ridica parul in cap doar cand auzi despre ele, cum e padurea aia din Japonia sau insula aia cu papusi, si n-au gasit mare lucru pe acolo, dar s-au gandit sa minta in legatura cu o padure banala din Romania ? Nu prea s-ar explica.

Dincolo de asta, nu am nici o explicatie pentru ceea ce se intampla acolo...daca se intampla.

#26
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Am un update: am fost in concediu prin tara vreo saptamana si, bineinteles, am facut in asa fel incat sa am drum si pe la Cluj. Am dedicat o zi intreaga padurii Hoia Baciu. O sa descriu atmosfera si senzatiile incercate intr-o mica recenzie.
Era cumva emotionant sa ma vad acolo, intr-un loc atat de controversat. Chiar daca OZN-urile nu zboara pe cer ca pasarile, chiar daca nimic nu se materializeaza din tufisuri si apoi se dematerializeaza sub ochii tai, chiar daca luminile ciudate nu acopera lumina zilei, chiar daca nu vezi nici un om cautandu-si capul sau bratul pe jos, chiar daca atunci cand iti faci un selfie in dreptul unui copac mai torsionat nu-ti zambeste nici o fantoma din spate ca sa-ti faca poza mai frumoasa, chiar daca nu ai ocazia sa primesti un autograf de la Alice din Tara Minunilor sau sa urmaresti Iepurele Alb s.a.m.d., faptul ca STII ca padurea e plina de mituri urbane o face CU MULT mai interesanta decat o alta padure. Chestia asta ar trebui exploatata mai bine de turism, dar...suntem la romani, nu la bulgari sau la greci...M-am plimbat prin toata padurea, de jur imprejur. Am intrat de pe strada Donath si m-am indreptat catre poiana rotunda, apoi mai departe si m-am intors pe partea cealalta a padurii, prin Cheile Baciului. Le iau pe rand: NU s-a intamplat nimic in neregula cu aparatele pe care le aveam la mine (un smartphone, un acumulator extern care iti permite sa-ti incarci de 3-4 ori telefonul atunci cand nu ai acces la o priza, o lanterna de cap, un set de baterii de rezerva pentru ea). Nu s-au descarcat suspect de repede, nici sa se inchida sau orice alte variante de genul asta. Semnal e cam peste tot, inclusiv in poiana rotunda, chiar 3G pe la marginea padurii, pana intri mai adanc. In mijlocul padurii nu prea mai e 3G dar 2G-ul merge. Doar pe o portiune din nord vest, in zona Cheilor Baciului, intr-adevar, ramai fara semnal, din motivul evident ca padurea se interpune intre tine si orasul Cluj, unde sunt antenele. Ca retea am folosit Vodafone, deci tot ce am zis pe parte de semnal se aplica doar pe aceasta retea. NU am experimentat nici o schimbare de stare psihica, gen anxietate, senzatie de a fi privit, nevoie de a privi peste umar inapoi, senzatie de apasare de orice fel. NU am vazut nimic deosebit sau mai greu de explicat. La fel si in pozele facute. Plimbarea m-a relaxat, padurea aceea mi s-a parut a fi una foarte prietenoasa pe parte de animale salbatice. Caprioare la greu, veverite, arici. Am mai vazut si doua musuroaie de furnici imense, impresionante. As fi vrut sa pun peste noapte un cort in poiana rotunda, dar in spiritul binecunoscut si agasant al acestei veri, seara a plouat torential si a trebuit sa renunt la idee. Mi-ar fi placut sa incerc si "maximul" pe care il poate oferi Hoia Baciu, dar asta va ramane in plan cu alta ocazie. Zona este superba iar clujenii sunt foarte norocosi sa aiba un colt de natura asa frumos atat de aproape de oras! E super asa, vrei sa iesi la iarba verde, te urci in masina si bati.....nu zeci de km, ci doar cativa amarati de km ca sa ajungi intr-un loc unde simti ca te rupi de oras, cladiri, asfalt si aglomeratie! Mai mult, pe partea cealalta a Clujului este padurea Faget, mult mai intinsa decat Hoia Baciu. Cand stai la liziera padurii, e impresionant contrastul dintre aglomeratia urbana dintr-o parte (ai vedere chiar la un centru comercial Carrefour, Cinema City, parcarile aditionale cu sute de masini oprite etc) si padurea din cealalta parte - tranzitia intre urbanism si natura este absolut BRUSCA!!! Tapsanele din jurul padurii ofera si ele multa frumusete pentru iubitorii de natura. La fel si panoramele asupra oraselor Cluj si Apahida. Zona se pare ca este, cu adevarat, controversata si cunoscuta pe plan international: o singura vizita a fost de ajuns ca sa intalnesc turisti din Pakistan, Egipt si Mexic! Localnicii spun ca turistii straini vin in numar foarte mare acolo pentru a vizita padurea, deci ar trebui sa ne mandrim ca e a noastra si sa mai renuntam la defrisari pentru imbogatiri peste noapte...
Concluziile: Hoia Baciu e o zona frumoasa care mi-a placut cu adevarat. Asa cum am mai spus, o singura vizita nu clarifica aproape nimic si nici nu aveam pretentia asta. Aria e renumita pentru frecventa cu care se manifesta, in mod repetat, fenomenele neconventionale, dar asta DOAR in comparatie cu alte locuri, amatorii de senzational nu trebuie sa faca greseala sa inteleaga prin asta ca daca mergi acolo o sa ploua cu OZN-uri sau cu fantome! E o mare diferenta.

Edited by Nvidia2010, 28 July 2014 - 12:01.


#27
Nvidia2010

Nvidia2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.04.2010
Mi-am mai amintit de un episod, eram in concediu undeva intr-un camping si am intrat in vorba cu niste clujeni....Bla bla bla, bla bla bla, bla bla bla.....Si, printre altele, le-am spus ca am ajuns recent pe la Cluj si mi-a placut mult zona padurii Hoia Baciu. M-am exprimat neutru, fara sa amintesc de nici un element "SF", ci ca si cum as fi laudat un loc ca si colt de natura, ceea ce de fapt cam si faceam. Erau sot si sotie, oameni in toata firea, cam la 35-40 ani. Ghici faza, ea mi-a trantit imediat ca nu s-ar duce neam in locul ala. Discutia a evoluat cam asa:
- N-as merge acolo in nici un caz!
- Pai de ce, doamna?
- Mi-e frica!
- Nici macar ziua in amiaza mare?
- E tot una...
- Aaaaa....Glumiti probabil, nu?....
- Absolut deloc...
  Si ma tot uitam la fetele lor si ma asteptam sa-i vad ca incep sa rada, dar oamenii erau al naibii de seriosi amandoi! Acum imi cam venea mie sa rad, ma amuza situatia si le zic:
- Voua chiar va e teama de padurea aia...
- Pai cam da...
  Le-am multumit pentru sinceritate, le-am zis ca e pacat sa nu mai iasa macar din cand in cand la cate un picnic ceva acolo, ca e foarte frumos si tot asa, ca eu am fost acolo si inca traiesc etc. E interesant sa remarci faptul ca sunt si destui oameni care cred cu convingere in "potentialul" zonei...

Edited by Nvidia2010, 04 August 2014 - 12:50.


#28
errorpass

errorpass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.08.2014
nu a fost taiata inca?! paranormal....

#29
mafteiu

mafteiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2006
http://m.academiacat...vezi-foto-29036

#30
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 Nvidia2010, on 27 aprilie 2014 - 20:28, said:

Buna ziua!
As dori sa propun un subiect foarte amplu si interesant, din punctul meu de vedere: padurea Hoia Baciu.
Aceasta padure este situata chiar langa municipiul Cluj Napoca si este renumita pentru fenomenele greu de explicat care se petrec aici. Este suficient sa cautati pe google "padurea hoia baciu" si vi se vor deschide o multime de linkuri catre site-uri care vorbesc despre acest loc. Padurea Baciu este o arie pe care orice iubitor de paranormal sau pur si simplu orice curios ar fi tentat sa o descopere, iar asta datorita frecventei ridicate cu care anumite experiente se manifesta. Prin urmare, nu vorbim deci despre cazuri izolate, unul pe an, ci de o anumita repetitivitate. Mai mult decat atat, este interesant faptul ca aceste "manifestari" nu sunt de o singura natura, ci cunosc o mare diversitate: fenomene OZN, materializari/dematerializari, fenomene magnetice, radioactive, modificari bruste ale starii fizice sau psihice ale individului, anomalii diverse care apar in poze si nu numai. Am incercat sa enumer principalele forme de manifestare ale necunoscutului in aceasta padure insa lista cred ca ar mai putea continua. Tocmai asta mi se pare interesant, ideea unui necunoscut divers si complex, nu a unuia simplu, unic, bazat pe un singur gen de fenomene, sa zicem doar pe OZN-uri. Din acest motiv, s-au nascut si circula in zona mai multe mituri urbane, iar locul este cunoscut chiar si pe plan international, atragand cercetatori si turisti.
Nu vreau sa povestesc prea mult pentru ca internetul e deja plin de tot ce se poate spune despre padurea Baciu. Ceea ce vreau este sa ascult cu interes cat mai multe opinii despre acest subiect. Din partea locuitorilor orasului Cluj, dar nu numai. Oricine a ajuns acolo vreodata si are ceva de spus...imi face placere sa-l ascult. Imi doresc o discutie serioasa la care sunt invitati atat cei care au ajuns la concluzia ca aici nu se intampla de fapt nimic cat si cei care au fost martori la ceva mai greu de explicat logic si rational.

PS: Vara aceasta doresc neaparat sa-mi rezerv cateva zile pentru a descoperi padurea Baciu, cu tot ceea ce are ea de oferit...

  Ok. Sunt localnic exact din acea zona. Am crescut in cartierul Grigorescu din Cluj cu Somesul intr-o parte si padurea Hoia in cealalta parte . Am cutreierat padurea Hoia in lung si in lat cu parintii cand eram copil in fiecare duminica . Apoi cu prietenii . Dealul cu padurea Hoia era la o aruncatura de bat de blocul in care locuiam.  Nu am vazut niciodata  "fenomene" sau ciudatenii . De fapt o singura data am simtit un sentiment mai ciudat atunci cand am ajuns intr-o parte a padurii in care nu umblam asa de des . M-a frapat linistea de mormant care domnea in partea aceea de padure . Nu se auzea nici o pasare , nici un fosnet , o troznitura , o adiere, ceva  nimic, nimic. Intr-adevar atunci am simtit un sentiment de neliniste .
Tot in acea parte a padurii se afla o zona ingradita, zona interzisa care nu este foarte mare, nici un km patrat . Explicatia de ce e zona aceea ingradita nu am auzit-o niciodata . Dar sunt si multi ani de cand am plecat din Cluj . Poate intre timp s-a aflat ce este cu acea zona ingradita.
Apoi un alt lucru mai iesit din comun , tot in acea zona , sunt copaci ai caror ramuri intra in alti copaci aflati la cativa metri departare . Am ramas fascinata de lucrul acesta la care am cautat multi ani sa ii gasesc explicatia.
In rest nu am vazut  , fantome,  ozn-uri , sau alte fenomene paranormale care se discuta in media despre padurea Hoia. O mica precizare. Se numeste de fapt Padurea Baciului . Padurea Hoia este mult mai incolo .

Edited by mihaela5, 28 February 2015 - 10:12.


#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

 mihaela5, on 28 februarie 2015 - 10:11, said:

Tot in acea parte a padurii se afla o zona ingradita, zona interzisa care nu este foarte mare, nici un km patrat .
Cu gard de plasa? se putea intra?

#32
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 dark, on 28 februarie 2015 - 11:58, said:

Cu gard de plasa? se putea intra?

Era un gard  inalt cu plasa si nu , nu se putea intra inauntru . Niciodata nu am auzit nici o explicatie in legatura cu zona aceea ingradita .
Aha si inca un lucru ciudat . In padurea Baciu nu exista tantari . Nici in partea aceea a cartierului unde stateam eu care e mai aproape de padure nu existau tantari deloc desi Somesul era foarte aproape. Parintii mei spunea ca poate din cauza Institutului de fizica atomica  din cartier unde se faceau tot felul de experimente .

Edited by mihaela5, 28 February 2015 - 12:35.


#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu au treaba tantarii cu Somesul :harhar:
Daca vrei explicatii, vorbeste cu Prof. Dr. Adrian Patrut, e expert in Hoia :D

#34
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sunt doua feluri de oameni.
Oameni hiperactivi, carora le plac galagia, agitatie etc.;
eu cunosc oameni care cica nu pot sa stea cu TV-ul oprit in casa caci nu suporta linistea, ei vor sa auda galagie de fond de la TV.
Presupun ca acest tip de oameni se inspaimanta foarte tare daca s-ar plimba printr-o padure.

Si oameni calmi, linistiti ce adora linistea si calmul din Padurea Baciului Posted Image

#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Pînă la urmă unde se petrec fenomenele, în Hoia, sau în Baciu? Eu știam că una e Hoia, aia de deasupra cartierului Grigorescu, și alta e pădurea Baciu, aia unde e Sun Garden, dincolo de calea ferată și de satul Baciu, la cîțiva km nord de Hoia, fără legătură directă cu ea. Acu 20 de ani se vorbea de „fenomenele din pădurea Baciu”, nu amesteca nimeni și Hoia în treaba asta. Între timp văd că se vorbește de pădurea Hoia - Baciu, deși e incorect, nu există pădurea Hoia - Baciu, nu poți face din 2 păduri aflate la cîțiva km una de alta, despărțite de un sat, o șosea și o vale, una singură.

#36
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Padurea Hoia include si o zona numita Cheile Baciului. De aici si numele de Hoia-Baciu.
https://www.google.r...16266,15z?hl=en

Edited by ain, 01 March 2015 - 22:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate