Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
555 replies to this topic

#109
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Pune un telefon fix normal si ar trebui sa mearga

View Postandrub, on 01 octombrie 2013 - 17:26, said:

Buna ziua,

am nevoie de ajutorul vostru. La blocul in care recent m-am mutat, este un interfon montat de o firma desfiintata, si a carui administrator este in germania. Deci nu putem da de el. Postul de interior era defect, arata ca un telefon cu un singur buton, insa nu se auzea bine, arata si urat asa ca inainte sa renovez l-am aruncat.

Atasez o poza a interfonului de afara, care functioneaza ok, iar intrebarea mea este daca exista vreo sansa sa ii atasez un post interior care sa potriveasca. Daca da ce marca/model. Mentionez ca intrarea in postul vechi se facea doar cu doua fire, simple, subtirele.

[ http://img560.imageshack.us/img560/1286/k6s2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us


#110
andrub

andrub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.02.2010
Ok. Multumesc, o sa incerc azi sau maine.

#111
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Nu o sa-ti mearga si mai bine nu incerca !!!!

Ce ai tu acolo este DIOS-ETA iar alea functioneaza diferit fata de un telefon fix care ar putea sa inlocuiasca postul de interior la interfoane precum TEHNOTON sau RESEL. Ai nevoie de un post special de-al lor, sau, daca vrei sa te chinui sa-ti faci singur unu iti dau zilele viitoare o schita. Cauta in orasul tau orice firma de interfoane si vezi poate are vreun post RECUPERAT si functional pe care sa-l iei la un pret acceptabil (undeva la 20-30 lei maxim daca nu-s porci aia de la firma)

@TC2007 daca nu stii mai bine taci

#112
andrub

andrub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.02.2010
cutremurul, multumesc de sfat. Deja am vorbit cu cineva sa imi aduca un tel de perete. Daca este cineva din Cluj si ma poate ajuta direct cu postul o sa mai astept. Daca nu oricum trimite-mi schema aia, sa modific telefonul, daca nu gasesc nicaieri.

#113
andrub

andrub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.02.2010
Revin cu problema de mai sus. Am gasit la o firma post dedicat pentru acest interfon. Au fost ok , mi-au dat doua la 30 de lei demondate de la alt bloc. Postul functioneaza, insa problema e in felul urmator: daca sun de la intefon, imi da ca postul este absent, dar se aprinde becul rosu de la post, dar nu suna. In momentul in care ridic receptorul, interfonul suna pentru o secunda, dupa cere se conecteaza direct, si pot inclusiv sa deschid usa. Trebuie facuta alta legatura in post, sau trebuie facute setari din interfon?

#114
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Curioasa problema ... e drept ca n-am intalnit-o pana acum dar ori ai incurcat firele, ori postul este defect. Setari nu exista pentru asa ceva

#115
andrub

andrub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.02.2010
Pai merg pe premiza ca sunt amandoua defecte, firele in doua variante le pot lega, intr-una nu merge de loc, intr-una merge cum am descris mai sus. Desi ciudat ca amandoua se manifesta la fel.

#116
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
firele in 2 variante le poti lega ? din ce stiam eu trebuiau 3 fire pentru postul de interior ...

#117
andrub

andrub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.02.2010
Cablul care intra in casa are 6 fire, dar doar doua erau legate la vechiul post. Si pe cele care le-am luat de la acea firma, pe placa principala tot doua fire intra.

#118
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
pune niste poze inclusiv cu aparatul desfacut sa se vada placa, poate nu cunosc exact modelul acela, desi ei n-au schimbat stilul din ce stiu eu ...

#119
andrub

andrub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.02.2010
Despre asta este vorba. (click pe poza pentru marire). Am pus pe a doua poza sper sa se intelegeaga niste indicatii despre cele doua fire care intra in el. Cele doua negre care se vad lange cel verde si cel rosu, sunt de la placa la buzzer.



[ http://imageshack.us/a/img856/5343/x1hg.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://imageshack.us/a/img833/1254/ndq0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#120
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Gata mi-am amintit ... e un model ceva mai vechi care are switch pentru receptor, modelele mai noi putin nu prea mai aveau. Firele nu conteaza cum le legi din ce imi amintesc dar pentru a verifica postul daca e bun, te duci la un vecin caruia ii functioneaza si il legi pe al tau de proba. Daca va merge acolo inseamna ca la tine de vina e distribuitorul de pe casa scarii.

#121
andrub

andrub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.02.2010
Si al vecinul merge la fel. De exemplu, daca il las scos din furca, suna, vede postul, dar suna doar odata si raspunde automat. Daca dau deschidere, deschide. Daca receptorul e in furca, nu vede postul. Switch-ul e necesar in orce caz, pentru a raspunde. Pot sa fac cumva sa sa modific placa, astfel incat sa sune pana ridic eu receptorul?

#122
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Cu astea nu prea mi-am batut capu dar modificare pe placa nu prea ai ce ... eu tot nu inteleg ce se intampla daca faci schimb de posturi cu unul din vecini -> cum se comporta la tine, cum la vecinu, si ce difera fata de inainte de schimbare

#123
atamo

atamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.03.2009

View Postcutremurul, on 26 iulie 2013 - 08:14, said:

Tu vrei sa faci de la 0 un distribuitor sau sa iti legi postul ? Oricum ar fi dai un 50-100 lei si chemi firma ca asa-i mai frumos


Problema se pune in felul urmator:

Am luat de pe piata un interfon Electra uzat dar functionabil, 5 posturi interioare electra IA02 , dar nu-l pot lega fara distribuitor . . .
Suntem 5 case in curte deci totul ar functiona excelent, dar nu pot lega posturile ,din pacate habar n-am ce contine distribuitorul, de acea as avea nevoie macar de niste principii de conexiuni ???
Curtea este destul de lunga, precis nu-mi rezolva nici o firma cu 50-100 lei, cablu as avea, totul depinde de cum le conectez.

Orice ajutor este binevenit, mersi anticipat !

#124
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Trage cabluriledin case intr-un singur loc, spune unui distribuitor autorizat electra sa-ti dea un distribuitor de apel DEM08. de acolo duci un UTP la poarta si apoi intrebi cati bani iti ia DOAR sa iti lege firele in aparate, distribuitor si aparat exterior.

Putin mai pe langa subiect: sper ca ai cumparat si o sursa de alimentare pentru interfon (14V stabilizati), o yala si ce iti mai trebuie pe acolo. Sa nu uiti la sursa sa duci un cablu de alimentare cu 220V pe el (mai nou cica 230-240) si din sursa inca un cablu afara in interfon cu aia 14V

HINT: bornele de jos ale distribuitorului sunt alea de sunt si in aparatul exterior cu precizarea ca distribuitorul are una in plus (nu zic eu care), iar legaturile pentru posturi se leaga sus + pe lateral stanga unde Px este nr postului respectiv. Oricum daca nu stii sa elimini niste chestii prin torsadarea unor fire te asigur ca se vor auzi urat de tot dar poti incerca

#125
atamo

atamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.03.2009
Parca ar fi secret de stat ce contine un astfel de distribuitor, daca as avea posibilitatea sa rezolv cu un distribuitor autorizat atunci nu incercam sa fac rost de schema , dar nu toata lumea locuieste la oras unde probabil e usor sa gasesti astfel de firme.
Am incercat sa comand prin net dar costa mai mult curierul decat distribuitorul . . .

View Postcutremurul, on 12 decembrie 2013 - 19:41, said:

Trage cabluriledin case intr-un singur loc, spune unui distribuitor autorizat electra sa-ti dea un distribuitor de apel DEM08. de acolo duci un UTP la poarta si apoi . . .

Daca as fi la legaturi, n-ar fi nici o problema dar nu pot rezolva fara distribuitor, macar sa-mi zica cineva ce contine, sa stiu ca pot sa-l construiesc sau ba.

#126
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Nu-l poti construi, iar daca ai putea, crede-ma ca, deranjul + costurile pieselor + nervii ar face mai mult de costul acestui distribuitor+curierat

SINCER primele lor distribuitoare le faceau "manual" deci n-ar fi imposibil dar n-am schema + au acolo un integrat care nu stiu exact ce face (nici n-am stat sa analizez ca sa fiu sincer)

Edited by cutremurul, 12 December 2013 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate