Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Firma inchiriere DVD-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mirck0

mirck0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2009
Salut!

Zilele trecute mi-a venit ca idee de afacere deschiderea unui magazin de inchiriere DVD-uri. O sa va rog, pe cei care au idee in ce consta o chestie de genul acesta, sa imi dea si mie cateva "hint-uri".

Mai exact, ma intereseaza politica legala prin care mi se permite sa dau spre inchiriere fimele/jocurile. Totodata, puteti veni si cu pareri legate de deschidere unui astfel de magazin.

Multumesc!

#2
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014

 mirck0, on 26 aprilie 2014 - 20:14, said:

Salut!

Zilele trecute mi-a venit ca idee de afacere deschiderea unui magazin de inchiriere DVD-uri. O sa va rog, pe cei care au idee in ce consta o chestie de genul acesta, sa imi dea si mie cateva "hint-uri".

Mai exact, ma intereseaza politica legala prin care mi se permite sa dau spre inchiriere fimele/jocurile. Totodata, puteti veni si cu pareri legate de deschidere unui astfel de magazin.

Multumesc!
Mai inchiriaza cineva filme in ziua de azi...?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,357
  • Înscris: 01.12.2001
Mai are cineva DVD-player?
Eu am scos DVD-urile si din 2 laptopuri si le-am pus cate un caddy pt SSD.
Daca pui filmele pe stikuri, ai avea mai multi clienti.
Insa gasesti ce vrei pe o multime de site-uri cu filme online.

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu cred ca mai exista astfel de magazine.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 mirck0, on 26 aprilie 2014 - 20:14, said:

Zilele trecute mi-a venit ca idee de afacere deschiderea unui magazin de inchiriere DVD-uri. O sa va rog, pe cei care au idee in ce consta o chestie de genul acesta, sa imi dea si mie cateva "hint-uri".
Mai exact, ma intereseaza politica legala prin care mi se permite sa dau spre inchiriere fimele/jocurile. Totodata, puteti veni si cu pareri legate de deschidere unui astfel de magazin.
In unele orase mai exista si in ziua de azi cate-un DVD Guru sau Panda (centre de inchiriere), dar nu cred ca mai dau spre inchiriere jocuri din cauza activarii online sau pe baza de cont a 99% din jocurile lansate in ultimii ani.
In prezent e muuuuuult mai greu sa supravietuiesti intr-un asemenea domeniu, fiindca pe langa site-urile ilegale romanii au acces cu putina indemanare si la servicii premium gen Hulu, Netflix sau alte servicii.


 Daian95, on 26 aprilie 2014 - 20:48, said:

Nu cred ca mai exista astfel de magazine.
In orasul Baia Mare exista si acum vreo 2-3 astfel de centre, dar unul singur o mai duce cat de cat bine (DVD Guru) fiindca nu doar ofera spre inchiriere dvd-uri, ci si vand filme si jocuri PC/console.

Edited by Hider141, 26 April 2014 - 20:51.


#6
nouluser2014

nouluser2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.04.2014

 mirck0, on 26 aprilie 2014 - 20:14, said:

Salut!

Zilele trecute mi-a venit ca idee de afacere deschiderea unui magazin de inchiriere DVD-uri. O sa va rog, pe cei care au idee in ce consta o chestie de genul acesta, sa imi dea si mie cateva "hint-uri".

Mai exact, ma intereseaza politica legala prin care mi se permite sa dau spre inchiriere fimele/jocurile. Totodata, puteti veni si cu pareri legate de deschidere unui astfel de magazin.

Multumesc!
Traiesti in trecut?
S-o luam pe rand:
1 - Nu se mai gasesc videoplayere sau recordere VHS
2 - DVD playere se mai gasesc dar nu uita ca exista alternative pe Internet... cu miile - site-uri de filme on-line,Antena play,Voyo si altele.
Nu vad cine ar mai inchiria filme in conditiile in care exista mall-uri cu multe sali de cinema,sunet surround,3D.
In anii '90,centrele de inchiriere casete video VHS,faceau ceva bani dar nu uita ca pe atunci,nu existau nici macar societati de TV cablu de aceea lumea inchiria filme.
O asemenea afacere,nu cred ca va mai avea viitor,vremurile au evoluat,poti vedea filme on-line pe tableta,smartphone,laptop... oriunde este un punct WI-FI free.Mai bine te orientezi spre altceva.

#7
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Pentru jocuri mai bine-ti instalezi console, faci o sala de jocuri si iesi mai bine decat sa le inchiriezi.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nimeni nu mai inchiriaza

#9
Caddyak47

Caddyak47

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.01.2014
pirateria e mai mare decat Oana Roman in Romania, crezi ca ai vreo sansa sa vinzi/dai spre inchiriere un film sau joc cand gasesti moca pe diverse site-uri. eu n-as da banii pe un film/joc cand la doar 2 click-uri il am moca. vei pierde bani si timp daca vei investii bani intr-o asemenea afacere

sigurul lucru pe care chiar le-as cumpara ar fii CD-urile cu muzica ( daca ar fii mai usor de procurat, si nu ma refer la manele)

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Caddyak47, on 26 aprilie 2014 - 21:25, said:

...eu n-as da banii pe un film/joc cand la doar 2 click-uri il am moca...
Posted Image
Mda, cam asta e mentalitatea romanului. De ce sa dai 20-50RON pe un joc atunci cand il poti da jos cu 30-1000Mbps de pe f.i.l.e.list?

Gandeste-te la ceva: daca toti ar face ca tine, adica in loc sa cumpere un joc l-ar pirata, cam in cati 1-2 ani ar da faliment toti developerii si am ajunge sa jucam doar titluri precum Super Farming SImulator, Devil's intoxicating Shithole ori Super Duper Mountain Dewper (titluri inventate pe moment)?

Nu spun ca eu nu am piratat niciodata, dar asta era strict cand eram elev si singura sursa de jocuri full la un pret cat de cat bun era revista Level.
Dar de-atunci au trecut multi ani, si multe titluri cumparate pe Steam, Origin, Green Man Gaming si GoG.

Edited by Hider141, 26 April 2014 - 21:36.


#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

 Hider141, on 26 aprilie 2014 - 21:33, said:

Gandeste-te la ceva: daca toti ar face ca tine, adica in loc sa cumpere un joc l-ar pirata, cam in cati 1-2 ani ar da faliment toti developerii si am ajunge sa jucam doar titluri precum Super Farming SImulator, Devil's intoxicating Shithole ori Super Duper Mountain Dewper (titluri inventate pe moment)?
d'aia cele mai noi si mai bune jocuri apar pe console (se pot pirata, dar procentu e mic + poti sa iti f***i consola daca nu sti sa o modezi) ;

Edited by STARTREK1, 26 April 2014 - 21:47.


#12
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
a trecut vremea cand aruncam banii la salile de jocuri jucand fifa si ignition.....ori CS......deci.....

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
@cephalophodes: a apus vremea internet cafe-urilor, dar salile cu jocuri (console) raman tari pe pozitie. La unele (de exemplu prin Oradea) trebuie uneori sa-ti faci rezervare daca vrei sa prinzi si tu un loc la consola.

In momentul de fata cred ca ar face profit cineva cine ar investi in 4-5 PC-uri dotate cu Oculus Rift, fiindca nu cred ca exista momentan in Romania vreun mall sau vreo sala de jocuri unde te poti juca cu Oculus Rift.  Dar desigur, investitia merita facuta intr-un oras relativ mare, nu intr-un oras miner cu 12.000 de locuitori.

Edited by Hider141, 26 April 2014 - 22:10.


#14
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 mirck0, on 26 aprilie 2014 - 20:14, said:

Salut!

Zilele trecute mi-a venit ca idee de afacere deschiderea unui magazin de inchiriere DVD-uri. O sa va rog, pe cei care au idee in ce consta o chestie de genul acesta, sa imi dea si mie cateva "hint-uri".

Esti in urma cu cel putin vreo 5-7 ani cand era inca la moda inchiriatul. Acum e plin netul de site uri cu filme on line, sunt si servicii specializate si 100% legale care fac asta om line + ca viteza internetului din zilele noastre iti ofera posibilitatea sa descarci un film chiar de acasa pe gratis.
Da-mi un motiv pt care as mai inchiria un dvd.

#15
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 BlueSoon, on 26 aprilie 2014 - 22:16, said:

Da-mi un motiv pt care as mai inchiria un dvd.

Dar un film pe DVD relativ nou (2002 -  2011) costa intre 4 si 6 ron la Auchan, iar un film nou (2011 - 2013), costa intre 9 si 19 ron, preturile astea nu iti dau un motiv sa le cumperi in original decat sa le piratezi?

Edited by Tiby84, 26 April 2014 - 22:54.


#16
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014
cu 19 RON vad filmul 3d si imi mai raman si ochelarii Posted Image

#17
mirck0

mirck0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2009
Va multumesc pentru sfaturi, idei, completari si "critici". Tocmai de asta am vrut sa vad o parere din exterior, iar temerea mea s-a confirmatL "de ce sa cumparam daca putem sa luam moca?"

I'm done!

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 mirck0, on 27 aprilie 2014 - 00:31, said:

Va multumesc pentru sfaturi, idei, completari si "critici". Tocmai de asta am vrut sa vad o parere din exterior, iar temerea mea s-a confirmatL "de ce sa cumparam daca putem sa luam moca?"

I'm done!

Da, mentalitatea romanului este "luam moca". Dar cand vine vorba de salarii se vaita ca vrea "ca afara". Chestie de educatie.
In alta ordine de idei, in ziua de azi nu e rentabil deloc inchirierea dvd-urilor (poate ar putea merge cu BlueRay si BlueRay 3D dar investitia este mult mai semnificativa in discuri si licente) pentru ca exista destule surse si legale si ilegale pentru a viziona un film (asa cum ziceau si colegii mai sus). O investitie mai buna ar fi o platforma online dar asta implica multi bani. Si tinand cont de platformele care exista pe piata deja presupun ca nu sunt asa multi clienti incat sa le renteze (voyo, care este cam cel mai important jucator pe piata asta are cateva filme mai de de calitate in rest mizerii de genul celor cumparate cu 4-5 lei in auchan iar la seriale dezastru, majoritatea mizerii romanesti, ceilalti jucatori is si mai slabi).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate