Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Razgandire contract asigurare CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
In cazul semnarii (reinnoirii) unui contract de asigurare CASCO, clientul beneficiaza de o perioada in care se poate razgandi cu privire la optiunile selectate sau in care poate anula contractul fara nicio obligatie?

Daca da, care este acea perioada? Se exclud zilele nelucratoare?

Multumesc anticipat!

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
tu nu ai contractul in fata ?

#3
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postvirtualx, on 26 aprilie 2014 - 13:01, said:

tu nu ai contractul in fata ?

Il am, dar e doar un chestionar in care aleg optiunea/optiunile, fara termeni si conditii. Eu intrebam din punct de vedere al drepturilor consumatorilor si al legilor europene, poate e cineva mai documentat decat mine in acest sens, ca n-am gasit nimic clar pe net pentru contracte, ci doar privind achizitionarea de produse.

#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Si nu poti atasa acest chestionar ?
In general inaintea primirii unei oferte Casco clientul face o cerere-chestionar si in functie de datele trecute acolo i se ofera diferite variante de contract sau chiar i se poate refuza cererea. In principiu , pe parcursul contactului se pot face acte aditionale .
Rezilerea unui contract se poate face unilateral si clientul pote primi inapoi o parte din bani pentru perioada ramasa sau poate fi scutit de plata celorlalte rate, bineinteles daca nu au fost deja platite despagubiri !

Edited by kos_funny, 26 April 2014 - 13:24.


#5
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postkos_funny, on 26 aprilie 2014 - 13:24, said:

Si nu poti atasa acest chestionar ?
In general inaintea primirii unei oferte Casco clientul face o cerere-chestionar si in functie de datele trecute acolo i se ofera diferite variante de contract sau chiar i se poate refuza cererea. In principiu , pe parcursul contactului se pot face acte aditionale .
Rezilerea unui contract se poate face unilateral si clientul pote primi inapoi o parte din bani pentru perioada ramasa sau poate fi scutit de plata celorlalte rate, bineinteles daca nu au fost deja platite despagubiri !

Este un chestionar cu titlul "Contract de asigurare facultativa a autovehiculelor - CASCO gradual", 2 pagini, fara termeni si conditii. L-as atasa degeaba.
Deci tu spui ca se poate rezilia un contract de CASCO oricand in timpul perioadei contractuale, fara plata unor despagubiri?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Regula de baza e ca oricum daca ai platit ceva bani nu sint multe asigurari sa-ti dea ceva inapoi si daca nu-ti dau oricum n-o sa-i dai in judecata si la fel chiar daca ai contract teoretic daca nu-l platesti la fel ei n-o sa trimita recuperatorii dupa tine pentru ca ai semnat da' n-ai platit (dar nici n-ai beneficiat de nimic ca din cite stiu oricum e pre-pay in general).

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Depinde numai de ce scrie in contract.

#8
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postf300, on 26 aprilie 2014 - 14:32, said:

Regula de baza e ca oricum daca ai platit ceva bani nu sint multe asigurari sa-ti dea ceva inapoi si daca nu-ti dau oricum n-o sa-i dai in judecata si la fel chiar daca ai contract teoretic daca nu-l platesti la fel ei n-o sa trimita recuperatorii dupa tine pentru ca ai semnat da' n-ai platit (dar nici n-ai beneficiat de nimic ca din cite stiu oricum e pre-pay in general).

Am ales optiunea de a plati in rate lunare si am platit deja prima rata, atat.

View PostQuantum, on 26 aprilie 2014 - 14:49, said:

Depinde numai de ce scrie in contract.

Repet, contractul pe care l-am primit e doar un fel de formular, fara termeni si conditii.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
atunci cere contractul de la asigurator, sau cauta-l pe site la ei.
cel mai probabil nu poti renunta asa la contract, poate doar daca instrainezi masina. evident, nu trebuie sa ai vreo dauna.

#10
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Post_Smiley_, on 26 aprilie 2014 - 18:05, said:

atunci cere contractul de la asigurator, sau cauta-l pe site la ei.
cel mai probabil nu poti renunta asa la contract, poate doar daca instrainezi masina. evident, nu trebuie sa ai vreo dauna.

Asa voi face, le voi cere sa-mi dea ceea ce lipseste din contract. Pe site nu am gasit.

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostSuPY, on 26 aprilie 2014 - 15:12, said:

Am ales optiunea de a plati in rate lunare si am platit deja prima rata, atat.

Repet, contractul pe care l-am primit e doar un fel de formular, fara termeni si conditii.

5 zile ai termen de plata la a 2-a rata, dupa care ai o perioada de 25 de zile gratie.
Dupa 30 de zile polita ti se suspenda, si nu mai esti asigurat deloc.
Nu se intampla nimic.
Sa zicem ca ai accident si polita nu ti-ai platit-o la timp, asta e... poti sa fi si la a 11-a rata, e ca si cum ai platit degeaba CASCO.
Revenim, la cine ti-ai facut asigurarea?

#12
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postloveparade, on 26 aprilie 2014 - 19:20, said:


5 zile ai termen de plata la a 2-a rata, dupa care ai o perioada de 25 de zile gratie.
Dupa 30 de zile polita ti se suspenda, si nu mai esti asigurat deloc.
Nu se intampla nimic.
Sa zicem ca ai accident si polita nu ti-ai platit-o la timp, asta e... poti sa fi si la a 11-a rata, e ca si cum ai platit degeaba CASCO.
Revenim, la cine ti-ai facut asigurarea?

Daca am inteles bine din ce spui tu, pot renunta oricand la polita prin a nu mai plati ratele.
Este vorba de Groupama. Are importanta? Pentru autoturisme, Groupama ofera 5 "nivele" de asigurare CASCO plus niste optiuni suplimentare. Vroiam sa stiu daca se poate trece la un "nivel" inferior in timpul derularii contractului si daca se poate renunta la optiunile suplimentare selectate in momentul incheierii politei.

#13
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Are importanta pentru ca eu lucrez in domeniul asigurarilor (agent de asigurari) mai exact la Allianz-Tiriac. Eh, castig foarte putin nu pot trai din asigurari...
Din pacate o polita deja incheiata nu mai poate fi negociata. Nu poate fi la fel ca si la telefonia mobila (doresc dezactivarea optiunii...)
Ce e de facut?
Nu o mai platesti si treci la alt asigurator. Unii ofera reducere daca faci simultan RCA+CASCO.
Sau CASCO + asigurare de locuita.

#14
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postloveparade, on 26 aprilie 2014 - 20:38, said:

Are importanta pentru ca eu lucrez in domeniul asigurarilor (agent de asigurari) mai exact la Allianz-Tiriac. Eh, castig foarte putin nu pot trai din asigurari...

Te cred... :(

View Postloveparade, on 26 aprilie 2014 - 20:38, said:

Din pacate o polita deja incheiata nu mai poate fi negociata. Nu poate fi la fel ca si la telefonia mobila (doresc dezactivarea optiunii...)
Ce e de facut?
Nu o mai platesti si treci la alt asigurator. Unii ofera reducere daca faci simultan RCA+CASCO.
Sau CASCO + asigurare de locuita.

De-asta am intrebat, credeam ca e ca la telefonie si ma pot razgandi in scurt timp asupra optiunii.
Multumesc pt. sfaturi, voi tine cont de ele!
Iti doresc succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate