Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vreau sa ma mut in Sibiu! Avantaje, dezavantaje, sfaturi!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Salut! Nascut la Frankfurt in vremuri odioase, repatriat in Capitala inca din copilarie, copilarit si prin Sahara Olteniei, unde au trait bunicii, reintors la Munchen, ma gandesc ca nu mai am ce face in Bucuresti!

Este prea departe de mine, cu mari eforturi si riscuri ajung intr-o singura zi, nu exista orizonturi tangibile de finalizare a autostrazilor, si gandul imi fuge catre Sibiu.
De ce Sibiu?  In primul rand inca n-am starea necesara de a parasi definitiv Romania!

Am prieteni stabiliti acolo, cateva neamuri pe Valea Oltului, distanta fata de Oltenia ramane cam la fel, atat Bucurestiul cat si litoralul (al nostru si al Bulgarilor) ramane "tangibil"
Curse de avion directe la Munchen si Bucuresti cat si investitii straine majoritar germane.
Liceu german, am un var la tara acum e a 5-a la Colegiul Goethe din Bucuresti, l-as muta la Brukental Sibiu si din motive personale. Ramane aproape fata de domiciliul sau

Cred ca un orasel mic, curat, lipsit de aglomeratie, cu autobuze curate si punctuale este un mediu mai bun pt un copil decat Bucurestiul.
.......................
Caut un apartament de 4 camere intr-o zone frumoasa, sa se poata ajunge usor la liceul din Centru. Am gasit ceva interesant intre Turnisor si Mc Donalds, cum este zona? Ceva de stiut?

Multumesc~!

Edited by Hedonist, 25 April 2014 - 19:39.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
Ce conteaza zona? Intreaba si tu cum e ratb-ul din sibiu, vezi ca ala din bucuresti tocmai te-a facut sa parasesti orasul...

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Hedoniste consulta pe unu Mengele, ala sigur te poate ajuta...cauta-l in ...oglinda de la baie :)

#4
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

Quote

Cred ca un orasel mic, curat, lipsit de aglomeratie, cu autobuze curate si punctuale este un mediu mai bun pt un copil decat Bucurestiul.

Salut,

Eu, nascut si crescut in Bucuresti, incercat figura cu Sibiul din considerentele citate mai sus. Intors dupa o luna jumate in Bucuresti. Mai caut... In Romania, concluzia la care am ajuns este ca doar la sat ce se mai poate trai, insa si acolo trebuie avut grija.

 Hedonist, on 25 aprilie 2014 - 19:36, said:

Am prieteni stabiliti acolo, cateva neamuri pe Valea Oltului, distanta fata de Oltenia ramane cam la fel, atat Bucurestiul cat si litoralul (al nostru si al Bulgarilor) ramane "tangibil"
Curse de avion directe la Munchen si Bucuresti cat si investitii straine majoritar germane.
Liceu german, am un var la tara acum e a 5-a la Colegiul Goethe din Bucuresti, l-as muta la Brukental Sibiu si din motive personale. Ramane aproape fata de domiciliul sau


Aha, eu nu am avut nici unul din motivele astea.

#5
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 george90, on 25 aprilie 2014 - 20:26, said:

Salut,

Eu, nascut si crescut in Bucuresti, incercat figura cu Sibiul din considerentele citate mai sus. Intors dupa o luna jumate in Bucuresti. Mai caut... In Romania, concluzia la care am ajuns este ca doar la sat ce se mai poate trai, insa si acolo trebuie avut grija.



Aha, eu nu am avut nici unul din motivele astea.
Pai alea nu sunt motive de mutare, ci cel mult de ce Sibiu si nu ... Arad sa zicem...

Puteam sa aleg Brasovul, dar nu-mi place, il cunosc destul de bine, vechea denumire de Iasov il reprezinta. Cluujul nu prea are autostrazi, decat una de centura, si sunt cam indepartate de interesele meie si cam astea au fost variantele

Spune-mi care e treaba si de ce te-a nemultumit Sibiul, ce cartiere sunt mai buna, care mai "colorate", expresia ma mut e deplasata, eu in tara nu stau nici macar 1 luna pe an, si din luna aia jumate e la hotel la mare si 1 saptamana pe la tara/neamuri.

Corect e mut un copil de clasa a VI-a si pe ma-sa...

Treaba e mai complicata, la Goethe invata si copiii fostei mele prietene, si astia s-au cam imprietenit intre ei, si de aici izvoraste necesitatea asta a mutarii...

Edited by Hedonist, 25 April 2014 - 20:33.


#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Hedonist, on 25 aprilie 2014 - 20:31, said:

Corect e mut un copil de clasa a VI-a si pe ma-sa...
e copilul profesoarei care i l-ai facut cand erai elev?

#7
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

 Hedonist, on 25 aprilie 2014 - 20:31, said:


Pai alea nu sunt motive de mutare, ci cel mult de ce Sibiu si nu ... Arad sa zicem...

Puteam sa aleg Brasovul, dar nu-mi place, il cunosc destul de bine, vechea denumire de Iasov il reprezinta. Cluujul nu prea are autostrazi, decat una de centura, si sunt cam indepartate de interesele meie si cam astea au fost variantele

Spune-mi care e treaba si de ce te-a nemultumit Sibiul, ce cartiere sunt mai buna, care mai "colorate", expresia ma mut e deplasata, eu in tara nu stau nici macar 1 luna pe an, si din luna aia jumate e la hotel la mare si 1 saptamana pe la tara/neamuri.

Corect e mut un copil de clasa a VI-a si pe ma-sa...

Treaba e mai complicata, la Goethe invata si copiii fostei mele prietene, si astia s-au cam imprietenit intre ei, si de aici izvoraste necesitatea asta a mutarii...
de fapt varu', e' ficior'tu? Ca nu mai inteleg nimic.

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Io nu pricep care-i treaba cu autobuzele? stiam ca el conduce un SUV iar la gagica-i luase un Duster rosu....

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
A, nu stii? Treaba'i nasoala, ca cica l-au infectat pensionarii... http://forum.softped.../#entry15057877

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Joseph renunta la cetatenia romana pentru aia spaniola, acum vrea sa se mute in Sibiu! Schimbara astia medicamentatia si nu mai poate sa tina pasul cu ce a postat! Pana acum era plecat demult din Ro, acu nu o mai poate parasi!

#11
alina-toma

alina-toma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.02.2014
Salariul mediu net de anul asta, in Sibiu, este de 1.591 lei. In Bucuresti este de 2.470 lei. Tine cont si de asa ceva. Poate mai ai si alte optiuni, in afara de Sibiu, daca zici ca esti maleabil, Munchen, Bucuresti...
Cam asta e topul:
[ http://old.econtext.ro/assets/860-Salarii%20judete%202014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiu care sunt preturile din zona, dar am intrat pe http://www.gimo.ro/ si sunt cateva anunturi care te-ar putea interesa. Ca idee, in zona Turnisor un ap. de 3 camere costa 55.000 euro Cat despre educatia copilului, nu stiu. Copii din toata tara vin la Bucuresti pentru studii, esti sigur ca te gandesti la copil cand spui ca Sibiul este foarte bun din punct de vedere cultural si educational? Cate universitati, licee, teatre, opere, sunt in Sibiu si cate sunt la Bucuresti?

#12
amantulupatricia

amantulupatricia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.04.2014
mengele, parca aveai si un MIG cu care iti plimbai gagica!

#13
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Hai sa ne mutam la Sibiu, dar nu in mansarde...
De ce?
Uite de ce:
https://topinvestromania.wordpress.com

#14
ioanraspopitul

ioanraspopitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.11.2015
Cum o sa fie cu mutatul in Avantgarden Sibiu, acuma dupa ce a intrat antifrauda pe fir cu dosarul Maricuta? "Pe lângă faptul că a cumpărat terenul pentru dezvoltarea ansamblului Avantgarden 3 Sibiu de la interpușii primarului Șelimbărului, Daniel Maricuța, cu scopul de a fi favorizat, procurorii anticorupție susțin că omul de afaceri Simon Andreas Maurer i-a făcut cadou un BMW X6 fiului lui Maricuța." Acum sa vedem cine mai cumpara apartament in Selimbar… dai un ban dar nu stii ce si daca primesti! Lucru nemtesc, nu? Sau calitate moldoveneasca, cum e la Avantgarden?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate