Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

RATB - Focar de infectie

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
De dimineata am fost la service in Otopeni cu RATB, am ramas.... cum sa spun: In India e mai bine!

Am luat un 137 pana la 41, ploua pe 2 scaune, de la usa din mijloc, caldura ioc geamuri aburite, bosorogi care au inceput sa miroasa precum cainii cand sunt udati, n-a prea fost aglomeratie in ciuda ploii si a orei de varf, drept dovada ca o mare parte din calatori sunt fosile ce n-au ce face acasa, si azi pe ploaie nu s-au aventurat la o plimbare de revigorare cu ITBul.

La un viraj strans un tanar a facut dus scurgandu-se o cantitatea mare de apa peste scaunul din fata... De asemenea ploua cu simt de raspundere si deasupra usii stanga mijloc. Suspensiile par foarte obosite,
Insa cel mai important e jegul, gri-ul de MB a capatat un colorit intunecat, a intrat jegul efectiv in plastic, zici ca e dat cu carbune, sper sa nu se ia, iar sus... daca ai maini lungi esti compromis, la pui pe bara le iei negre.

In 41 acelasi jeg, peste tot mizerie, mizerie in pereti, in scaune, oriunde, pana si in validatoarele portocalii... Linia mi s-a parut mult degradata, s-a mers incet in pasaj, incet in curbele dinspre Ciurel, incet pe Grant, din tramvai rapid mi se pare mai incet decat linia de pe Timisoara, cu Tatre.

Becuri arse, faruri nefunctionale, mazgalite, capace desfacute la autobuze, toate au in bord celebra cheie... o imagine complet dezolanta. La intoarcere o iau prin cartier, la Masca iau un 106 sa ajung la Gorjului, intamplarea a facut sa vina, la Veteranilor se suie niste tigani cu legitimatie de controlori sa ma amendeze pe mine, ca in mintea lor mai trebuia sa mai validez odata. I-am scos pasaportul si a dat in balbaiala cu amenda, e grele cand n-ai CNP si nici serie si numar de buletin.

De acolo o iau pe jos, apoi o tatra cu tigani care cara un sac de PETuri. Toate vehiculele erau mizere si pe interior, si pe exterior, jegul intrat in piele daca permiteti expresia!

RATB este confirmarea proverbului chelului ii trebuie tichie de margaritar.

Edited by Hedonist, 24 April 2014 - 22:49.


#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Nu contest mizeria din mijloacele de transport insa cu batranii ce ai? Ce trebuie sa faca un om ajuns la batranete sa numai iasa din casa sau sa se omoare?

#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postgerbil, on 24 aprilie 2014 - 22:55, said:

Nu contest mizeria din mijloacele de transport insa cu batranii ce ai? Ce trebuie sa faca un om ajuns la batranete sa numai iasa din casa sau sa se omoare?
Sa se spele,e comuna problema asta printre pensionarii Bucurestiului,put de iti muta nasul.Posted Image

#4
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,037
  • Înscris: 31.08.2006

View Postgerbil, on 24 aprilie 2014 - 22:55, said:

Nu contest mizeria din mijloacele de transport insa cu batranii ce ai? Ce trebuie sa faca un om ajuns la batranete sa numai iasa din casa sau sa se omoare?

       Eu zic ca e destul de corecta observatia. Si cand te gandesti ca la un moment dat toti vom fi batrani si nu toti vom avea masini personale sau, din cauza varstei, nu vom mai putea conduce masinile personale...

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Poate unii sunt lenesi si nu se spala, poate unii nu au unde sa se spele, nu au cu ce sa se spele, nu are cine sa-i spele. Sa aruncam vorbe este usor.

Edited by gerbil, 24 April 2014 - 23:02.


#6
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Este vorba despre mirosul hainelor in primul rand, care udate, daca n-au mai fost spalate de la ultimul razboi, incep sa dea toate excrementele de purici si alte vietuitoare prietene cu babalacii.

View Postgerbil, on 24 aprilie 2014 - 22:55, said:

Nu contest mizeria din mijloacele de transport insa cu batranii ce ai? Ce trebuie sa faca un om ajuns la batranete sa numai iasa din casa sau sa se omoare?
In Germania au redus, si asta doar in afara intervalului 6-10 AM in zilele lucratoare, sub nici o forma gratuit, iar in acel interval abonamentul e integral.
Au redus si la bilete, si abonamente saptamanale, zilnice, de weekend, etc. Pe abonamentul lor pot calatori 3 copii, ca asa fac batranii, se plimba cu nepotii, nu umbla teleleu tot orasul!

Acum eu zic ca asa o fi bine, ca de-aia sunt aia avansati si noi mergem cu masina de gunoi. Acolo deschid telefonul, ma localizeaza GPSul si vad autobuzele in traseu, care la ce distanta, gradul de aglomerare, timpul in care ajunge, am stiri cu devierile, defectiunile, etc.

Si aia tot Citaro au, si MAN, sunt similare, ba da sunt luna, bec. Eu inteleg ca n-au bani de una de alta, dar sa n-ai bani de dero si la ce salarii sunt in tara, sa pui niste sclavi sa le frece e de neacceptat!

Edited by Hedonist, 24 April 2014 - 23:10.


#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu e vorba de aruncat vorbe.

Cat de complicat o fi sa faci naibii baie o data pe zi ? Si cat poate sa te coste cel mai ieftin sapun, 3-4 ron ?

#8
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Bine ca nu ai prins una ca asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9gR8cDYKWxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
S-a plimbat soacra cu reatebeu'!

#10
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Lasati batranii in pace. O sa imbatranim si noi.S-a inventat taxiul... daca faceti asa crima la transport in comun. Nici mie nu imi place cand merg cu transportul in comun sa imi vine parfum de tei la nas dar nu ma plang pe forumuri. Cat despre starea autobuzelor/tramvaielor dau dreptate.

PS: Am vazut si tineri care miros mai urat decat batranii si se lauda cu smartphone-uri...

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am cam obişnuit...

#12
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Raman la opinia ca metroul e singurul mijloc de transport in comun semicivilizat, RATB e o hazna, si in principal datorita dragutilor concetateni ai nostri, calatorii mai mult sau mai putin uzuali.

#13
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postgozmyn, on 24 aprilie 2014 - 23:08, said:

Bine ca nu ai prins una ca asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9gR8cDYKWxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O jegoasa din asta am dat-o eu personal jos din 41,pur si simplu urcase cu carutul gol plin de jeg in tramvai dupa ce transportase la un centru de colectare,m-am dus la ea si i-am spus ca daca nu coboara la prima o  zbor eu si ramane si fara carut,a bombanit ceva,s-a uitat urat la mine dar a coborat.

Edited by victor_tree, 24 April 2014 - 23:51.


#14
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Nu inteleg de ce un batran care are pensie de 800 de lei are gratuit pe ratb iar un angajat cu salariu de 800 nu are gratuit,se intampla de multe ori ca angajatul sa intarzie la munca dim cauza batraneilor care se plimba toata ziua prin Bucuresti,si nu spun asta din auzite am vazut cu ochii mei de multe ori cand ramaneau multi pe jos din cauza batraneilor care umplusera masina,chiar odataam vazut o fata de vreo 25 de ani care a luato plansu deoarece era a doua masina care o pierdea,atunci in aceea masina la estimare aproximativa cred ca batea peste 60-70% persoane de varsta a treia.Sa lea dea gratut dar numai un numar limitat de calatorii si nu in orele de varf cand pleaca lumea si vine lumea de la munca

#15
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Tramvaiele de pe linia 32 din Capitala au toate scaunele pline de jeg lucios.Peretii plini de grafitti cu tentativa de a fi stersi,dar fara succes.Odata cand veneam de la servici(daca sunteti la masa,nu cititi),un tigan borat cu copilul in brate,si-a suflat mucii-n palma,dupa care s-a sters de o bara de sus.Am crezut ca-mi vars matzele.Pe aceeasi linie,mi s-a lipit de palma o guma de mestecat ce era tot pe o bara de sustinere.Mijloacele de transport din Bucuresti sunt intr-adevar focare de infectie.Ajuns acasa ma spal repede cu apa si sapun.

Edited by Adi blondu, 25 April 2014 - 00:05.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgozmyn, on 24 aprilie 2014 - 23:08, said:

Bine ca nu ai prins una ca asta:


Sau asa, cum am mers eu ceva ani din viata Posted Image, vara sauna era asigurata, curgea transpiratia pe fata, pe corp, pe organe, ieseai cu chilotii uzi fleasca.

Attached Files



#17
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Cand e ulei cu 0.5 bani mai ieftin la 10 km de locatie, se muta tot cartierul dimineata. Ca vorba aia, au drepturi, mi-am adus aminte de ce-s sociopat si nu ma dau jos din masina :D. Ca sa nu mai zic ca babele alea in statie zici ca-s pe drumul final spre cimitir, si cand ajunge dricul in statie brusc bat recordul mondial pe 20 m aruncat plasa pe loc liber. Ca deh, nici de compostat sau cum dracu s-o mai numi acum n-au.

#18
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostAdi blondu, on 25 aprilie 2014 - 00:02, said:

Tramvaiele de pe linia 32 din Capitala au toate scaunele pline de jeg lucios.Peretii plini de grafitti cu tentativa de a fi stersi,dar fara succes.
Bre,aia e cea mai infecta linie din tot Bucurestiul,pe aia vine toata tiganimea in centru,cand ajung in tramvaiul ala sunt cu ochii cat cepele dupa ciorditori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate