Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Redirectionare Digi Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
incearca cu 21, ala merge sigur

Edited by filip.serban, 13 March 2016 - 15:05.


#38
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Redirectionarea poate functiona si pentru SMS-uri cumva? Am dual sim si prefer date pe alt sim decat Digi datorita acoperirii mai bune in anumite zone. Daca selectez datele pe celalalt sim, atunci Digi trece in 2G si in foarte multe orase/locuri nu mai face roaming cu Vodafone sa functioneze in 2G si devine indisponibil. Telefoanele voce sunt redirectionate si le primesc pe celalalt sim, dar ce se poate face cu sms-urile? Am gasit variante de redirectionare dar doar in varianta in care ambele sim-uri sunt active, ceea ce nu e cazul la mine...

#39
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
Redirectionarea apelurilor foloseste minutele incluse. Gratuit, daca ai nelimitat.
La SMS costa 1cent/sms national.
Chiar sa se fi putut redirectiona mesajele, ai fi platit 1cent/mesaj redirectionat...

#40
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Nu ma deranjeaza costurile, ideea e sa se poata. Cunosti vreo metoda sau raspunsul final si corect e subinteles din "Chiar sa se fi putut redirectiona mesajele..."?

#41
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
(Puteá vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. pot, 2 sg. poți, perf. s. 1 sg. putúi, 1 pl. putúrăm; conj. prez. 3 sg. și pl. poátă; ger. putând; part. putút
Sursa: Ortografic (2002) | Adăugată de siveco)

Evident ca nu se poate.
Ai vreun alt exemplu de operator din Romania la care se pot redirectiona mesajele?

ca ai o aplicatie care ar face asta din meniul ei, este cu totul altceva.
Problema este ca intai trebuie sa ajunga mesajul pe telefon, astfel incat aplicatia sa il poata prelua si redirectiona.

Ori, la nivel de redirectionare din retea, nu cred ca exista vreun operator care sa iti dea functia asta.

Edited by MELODY, 21 March 2016 - 22:31.


#42
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
:) N-am inteles detalierea verbului "a putea", sper ca nu m-ai inteles gresit ca te-as fi corectat in vreun fel. Am subliniat acolo ca mi s-a parut raspuns cu subinteles din care se deduce ca nu se poate. De-asta si intrebam daca stii vreo metoda sau  e raspuns final si corect ca nu se poate.

Tocmai, nu cunosc vreun operator care sa ofere asta si de-asta am si cerut ajutor, poate nu ma pricep eu. Ma gandeam ca poate merge ceva facut cu numarul centrului de mesaje, poate merge modificat in vreun fel cu altul astfel incat sa faca redirectionarea cumva. Am incercat sa pun la Digi numarul centrului de mesaje de la celalalt sim dar nu functioneaza. Ma gandeam ca poate e doar un pas dar cineva care "a descoperit America" si stie si restul pasilor...

Aplicatie stiu ca exista, am folosit, dar nu merge daca n-are acoperire sim-ul. Eventual exista vreo setare astfel incat sa nu primesc nici un sms cand e telefonul inchis iar cel care trimite sa fie notificat in vreun fel ca nu merge sa-mi trimita sms-uri?

#43
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
Am inteles.
Nu exista nici o setare. Inca o data, de ce intrebi la Digi?
Lasand la o parte faptul ca nu ai acoperire acolo unde locuiesti, asta nu inseamna ca Digi trebuie sa iti asigure toate combinatiile de redirectionari de apeluri sau sms-uri pe motivul ca nu ai tu semnal acolo.
In UK, intre cladiri, in centru, pe M25, cele care fac legaturile intre diferite zone din Londra, deseori se pierde semnalul pe Vodafone, pe O2. Asta inseamna ca cei care locuiesc pe acolo, spre deosebire de cei care tranziteaza, au probleme locale. Dar au si ei vreo 4 operatori, cel putin, dintre care pot alege. Idem si in Romania.
Totusi, la partea cu SMS, stiam de la Vodafone ca un mesaj nelivrat este stocat si retrimis timp de 4 zile. Ceva similar este si la Digi, din cate imi aduc aminte.


#44
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Folosesc doua sim-uri, Telekom si Digi, net 4G si convorbiri nelimitate pe Telekom, net 3G si convorbiri in retea nelimitate pe Digi. Netul Telekom (acoperire si performante) este mai bun decat netul Digi. Asa ca prefer sa am datele pe simul Telekom iar in zonele in care Digi a taiat roamingul cu Vodafone, semnalul este taiat. Convorbirile sunt redirectionate catre Telekom (chiar daca platesc pentru ele; de cele mai multe ori vad ca sunt redirectionate si prefer sa sun eu inapoi ca e moka). Numai ca sms-urile nu le primesc si nici cel care le trimite nu e notificat ca nu am semnal. Sa-i dea o eroare ceva, sa-i apara ca mesajul e nelivrat. Eventual ar merge o setare automata ca atunci cand cineva imi trimite un sms pe Digi sa plece automat un sms inapoi catre el (chiar daca e contra cost) prin care sa fie instiintat ca nu am semnal si sa ma sune pe celalalt numar. Gen ca la emailuri cand esti in concediu :).

La Digi nu vreau sa renunt pentru ca sunt zone in care Telekom sta prost, chiar ca si net, dar mai ales ca voce. Iar zonele respective sau acoperire mai buna Vodafone si roamingul nu e taiat. Frecventez o zona unde doar Digi sta ok la semnal, ceilalti 3 abia daca prinzi vreo liniuta si nu reusesti sa faci convorbiri. Asa ca imi trebuie si Digi. La roaming nu mai vorbim, este perfect pentru voce la ce costuri scazute are. E mai ok si ca o cartela locala de cele mai multe ori...

In ultima instanta merge dezactivat serviciul sms la Digi? Daca da, cel care trimite este instiintat in vreun fel? Eu am incercat sa scot numarul centrului de mesaje, dar nu se poate trebuie sa pun un numar acolo...

#45
bogdan01b

bogdan01b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.10.2009
Am 3 cartele de la digi pentru angajati si in momentul in care telefoanele sunt inchise se redirectioneze catre telefonul meu care este pe abonament pe digi. De cateva zile am observat ca redirectionarea nu mai mege ok. Daca ma suna cineva de pe rds sau telekom nu redirectioneaza apelurile catre mine si se inchide apelul.
Pana azi mergeau apelurile de pe orange si vodafone, dar am testat in aceasta seara si vad ca nici de pe vodafone nu mai merge.
Am facut doua sesizari la rds dar nu mi-au oferit nici o rezolvare
Daca aveti redriectionare de pe cartela catre abonament testati daca va merge ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate