Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cerneala refill pentru cartuse CLI-551

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009
Salutare... ma inscriu si eu la cititul acestui topic si vizitarea lui mai des, daca se discuta despre imprimantele noastre.

Mentionez ca nu am mai avut imprimanta pana in decembrie, deci sant incepator. Am cumparat un Canon IP750(recunosc, ca mi s-a parut ieftina) si am avut drept scop sa nu mai fac drum la orash atunci vreau sa printez un dvd si culmea dupa 69km, o zi pierduta si cam 50 de lei cheltuiti, cand vedeam rezultatul nu eram deloc multumit.
Am facut pana acum 9 dvd, 4 coperti dvd, si 11 poze 13x18...si vad ca magenta si cyan au ajuns deja la jumatate. Asa ca am inceput sa citesc despre variantele disponibile de reincarcare, ieftina daca se poate. Am tot vazut de vreo 2 zile videoclipurile de pe youtube, marea parte cu CISS, dar data fiind garantia m-am uitat si la cartuse reincarcabile. Asa am dat peste topicul asta si inca unul alaturat unde se discuta de varianta Canon+CISS=NOT LOVE.
Marturisesc ca ieri eram entuziasmat de varianta cu CISS si mai mult alegeam, cam ce metoda de montare si decupare sa aplic...Acum dupa topicurile astea doua....stau in dubii de unde sa cumpar cerneala pentru cartuse reincarcabile, sa nu stric capul de printare, la imprimanta mea, cea noua, de care sant tare multumit cu cartusele OEM !

Avand in vedere ca inca nu am cumparat nimic si ca degeaba as cere sfatul celor care comercializeaza consumabile, pentru ca toti mi-ar spune ca marfa lor este cea mai indicata pentru mine....   ce sa cumpar in continuare,  oameni buni ??? si care este magazinul care nu ma minte cand cumpar o cerneala dye ???  daca nu se poate raspune aici in topic din motive de reclama...accept in privat orice sfat.

Va multumesc, pentru rabdare, deocamdata.

#20
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Cred ca vrei sa spui IP7250.
Pentru un MG6450, eu folosesc cartuse reincarcabile cu cip autoresetabil si cerneala JetTec.

Cartusele le-am luat cu 45 lei de aici (au ajuns in 23 zile):
http://www.aliexpres...1048104177.html
La noi sunt aprox. 170-180 lei plus transport.

Cea mai laudata cerneala disponibila in tara este InkTec, o gasesti pe mai multe site-uri online la 10-13 lei / 100 ml.
Eu nu am reusit insa sa prind toate culorile in stoc la un singur magazin si se adunau costurile de transport, asa ca am cumparat din Carrefour un kit refill JetTec.
Rezultatele sunt uimitoare, imprimanta cumparata pentru nevoile scolare ale lui fi-miu s-a transformat in imprimanta mea pentru poze. Nu vad diferente fata de cerneala OE pe hartia foto Canon Glossy sau Glossy Plus II.

Un mic sfat bazat pe experienta personala: foloseste cerneala dye si in cartusul mare (550 PGBK). Orice cerneala compatibila ai folosi, cea de tip pigment iti va crea numai probleme. Pana si cerneala originala Canon s-a uscat dupa aprox. 10 zile de pauza in asa hal incat au fost necesare 2 cicluri de curatare... Dye sta si 3 saptamani fara probleme (mai mult n-am testat).

#21
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009
Multumesc mult pentru raspuns..Incepusem sa cred ca este o conspiratie impotriva celor care sant novice in ale imprimarii (pe principiul "ia si tu o teapa intai" Posted Image ). am vro 4 zile de cand incerc online sa vorbesc cu 2 magazine, m-am inscris si pe un forum de profil...si inca astept acceptul adminului Posted Image
Este super oferta chinezeasca, dar nu inteleg cum se face plata si ma socheaza faptul ca trimit ei gratis in Romania. Cum se plateste inspre ei ?? din Romania preia posta romana , sau care e procedeul ? Mentionez ca nu am nici un card bancar.. dar pt pretul asta... I-mi fac unul si il incarc exact cand am nevoie cu exact suma necesara. Posted Image

E buna idea cu folosirea cernelii dye si in cartusul mare, dar in momentul in care trecem pe dye...si in cap se afla deja urmele din cea pigment nu e jale ?? sau trebuie curatat intai capul si apoi cuplat noul cartus incarcat din start cu dye...

Edited by gigiaman, 27 January 2015 - 13:55.


#22
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Se plateste cu orice card activat pentru plati online. Eu folosesc un card de credit (Card Avantaj).
Nu-I nevoie sa pui pe card doar suma necesara platii, mai ales daca nu faci plati la comercianti dubiosi. Aliexpress e super ok, ei retin banii pana confirmi ca ai primit coletul si apoi ii vireaza  vanzatorului.
In Romania primesti coletul la oficiul postal de care apartii in cazul in care val. comenzii e mai mica de 10 euro (ii spui chinezului sa declare 10 dolari, nu "gift"), sau la oficiul vamal cel mai apropiat de domiciliul tau, in cazul in care valoarea e mai mare de 10 euro (si vei plati taxa vamala plus tva).

Nu are nicio treaba amestecarea cernelii dye cu cea pigment in capul de imprimare, vorbim de cantitati infime care nu reactioneaza intre ele si oricum cerneala dye va impinge tot pigmentul afara din cap inca de la prima liniuta imprimata pe hartie. Eu am printat o pagina de test pentru alinierea capetelor dupa montarea cartusului cu dye si totul a fost ok, nu exista diferente fata de pigment in ceea ce priveste aspectul. Desigur dye nu este rezistenta la apa si este posibil sa se decoloreze dupa 100 de ani, dar parerea mea e ca astea-s mofturi...

#23
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009
Am facut deja pasii comenzii.. cu un total de 29 dolari... dar am ales plata directa la western union.. neavand card, e mai usor asa pt mine.
Sant curios ce reusesc si ce lamuriri primesc in continuare de la ei. ;)   Multumesc pentru sfaturi.

#24
rockyy09

rockyy09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2015
Am si eu o intrebare referitor la Canon IP7250. Cu cartuse refil autoresetabile la printare nuantele de alb si gri le scoate verzui.
Mentionez ca am schimbat capul de printare cu al altei imprimante ip7250 si face acelasi lucru. Cartusele refil puse in cealalta imprimanta
printeaza culorile aproape identic cu cartusele originale.

#25
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007

View Postgigiaman, on 27 ianuarie 2015 - 16:44, said:

Am facut deja pasii comenzii.. cu un total de 29 dolari... dar am ales plata directa la western union.. neavand card, e mai usor asa pt mine.
Sant curios ce reusesc si ce lamuriri primesc in continuare de la ei. Posted Image   Multumesc pentru sfaturi.
Am si eu o Pixma MG6450... ceva confirmari ca a fost OK?
...Poate incerc si eu varianta propusa de erik...

#26
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Am gasit pentru cartuse http://www.go4all.ro...aign=shopmania#
E acelasi lucru sau nu? La Aliexpres nu specifica daca-s compatibile si cu MG6450.

As mai vrea o lamurire ca nu-s cunoscator in domeniu...
Cartusele originale nu pot fi utilizate/adaptate pentru refil?

...si la cerneluri... am gasit undeva dye universal, si in lista de compatibilitati scria doar "canon"... sa deduc ca e OK pentru orice canon, adica nu trebuie sa caut ceva compatibil pentru mg6450?

#27
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Oblio, cartusele gasite de tine sunt ok la pret insa nu sunt autoresetabile. Teoretic poti sa le reincarci (la fel ca si pe cele originale), dar de un numar limitat de ori.
Dupa reincarcare imprimanta va vedea in continuare cartusele ca fiind goale pana cand chipul se va arde si nu le vei mai putea folosi,
Acelasi lucru este valabil si pentru reincarcarea cartuselor originale, doar ca acelea sunt de capacitate foarte mica si nici nu vei putea vedea nivelul de cerneala. E riscant.
In plus iti va trebui un kit de refill (minim burghiu, dopuri de silicon, siringi, ace) si oarece indemanare. Daca dopul nu e perfect etans vei face balta de cerneala in imprimanta.
Pur si simplu nu merita efortul, cat timp se gasesc cartuse reincarcabile cu chip autoresetabil.

Cartusele achizitionate de mine sunt autoresetabile de noua generatie, cu indicarea permanenta a nivelului de cerneala. Adica nu se reseteaza la fiecare intrerupere a alimentarii sau scoatere a cartusului din capul de printare, ci doar  cand imprimanta cere inlocuirea cartusului (cand apare avertizarea cerculet rosu cu semnul exclamarii). Abia atunci se reseteaza prin scoaterea si reintroducerea cartusului, indicand nivelul maxim si monitorizandu-l, exact ca un cartus nou.
La galben si cyan sunt deja la a treia reincarcare, functioneaza perfect.

Trebuie sa cauti cerneala compatibila cu tipul de cartus, nu cu imprimanta. Sau sa risti ca mine cu cerneala universala, dar numai de la producatori consacrati - folosesc cerneala dye universala JetTec din Carrefour si pana acum am printat fara probleme peste 400 fotografii 10x15 plus cateva A4. Culori ok, uscare instantanee pe hartie foto sau normala, capul de printare nu s-a uscat dupa 3 sapt. de pauza.

#28
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am comandat si eu cartusele autoresetabile, va tin la curent cand or veni.

#29
mcioboata

mcioboata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.03.2013

View Posterik, on 26 ianuarie 2015 - 18:17, said:

Cred ca vrei sa spui IP7250.
Pentru un MG6450, eu folosesc cartuse reincarcabile cu cip autoresetabil si cerneala JetTec.

Cartusele le-am luat cu 45 lei de aici (au ajuns in 23 zile):
http://www.aliexpres...1048104177.html
La noi sunt aprox. 170-180 lei plus transport.

Cea mai laudata cerneala disponibila in tara este InkTec, o gasesti pe mai multe site-uri online la 10-13 lei / 100 ml.
Eu nu am reusit insa sa prind toate culorile in stoc la un singur magazin si se adunau costurile de transport, asa ca am cumparat din Carrefour un kit refill JetTec.
Rezultatele sunt uimitoare, imprimanta cumparata pentru nevoile scolare ale lui fi-miu s-a transformat in imprimanta mea pentru poze. Nu vad diferente fata de cerneala OE pe hartia foto Canon Glossy sau Glossy Plus II.

Un mic sfat bazat pe experienta personala: foloseste cerneala dye si in cartusul mare (550 PGBK). Orice cerneala compatibila ai folosi, cea de tip pigment iti va crea numai probleme. Pana si cerneala originala Canon s-a uscat dupa aprox. 10 zile de pauza in asa hal incat au fost necesare 2 cicluri de curatare... Dye sta si 3 saptamani fara probleme (mai mult n-am testat).
cum ai procedat cu comanda ce taxe ai platit si daca ti-a venit comanda acasa? Ma mai intereseaza ce fel de cerneala folosesti la ciss? eu folosesc ink-mate si nu sunt multumit de ea au scoate pe nuanta de albastru oricat as regla manual culorile!

#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Au venit cartusele de la chinezi, functioneaza perfect. Cearneala pe care o folosesc pentru refil este inktec.

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
intrebare de baraj - de ce dati banii pe cartuse autoresetabile, cand ati putea folosi metoda asta?

#32
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Raspuns: findca autoresetabilele au capacitate de 3-4 ori mai mare decat cele care vin cu imprimanta, nu risti sa arzi capatele de printare cand ramai fara cerneala si sant ieftine. :)

#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
hmmm. cum se zice... you do have a point!
mersi.

#34
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Eu printez pe hartie speciala, seturi de 100-200 bucati. In mare parte fotografii. Dai print si iti vezi de treaba, esti atent doar la alimentare.
Fara cartuse autoresetabile trebuie sa fii atent la nivelul de cerneala, altfel strici materialul si asta nu e bine... Cu ele, nu te mai doare capul, cand se termina ceneala, se opreste printarea, la fel ca la cele originale. ;)

#35
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Acum daca tot ai adus vorba, un pont de unde gasesc hartie foto mai ieftina?

#36
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
pro-data.ro
metro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate