Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cerneala refill pentru cartuse CLI-551

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Stie cineva de unde pot cumpara cerneala de calitate pentru cartusele CLI-551?  Cei de la Canon au modificat  compozitia cernelii la cartusele Cli-551 si nu merge folosita cerneala pentru CLI-521, multumesc.

#2
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 pufarin, on 24 aprilie 2014 - 08:10, said:

Stie cineva de unde pot cumpara cerneala de calitate pentru cartusele CLI-551?  Cei de la Canon au modificat  compozitia cernelii la cartusele Cli-551 si nu merge folosita cerneala pentru CLI-521, multumesc.

Ia verifica la adresa asta

http://www.cartuseria.ro/

Eu mi-am comandat de la ei cartuse reincarcabile si cerneala pt. Canon Pixma iP4700 si merg perfect.

http://www.cartuseri...350-mg6300.html

#3
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
E grea limba romana sau e reclama pe fata ori nu m-am facut eu bine inteles, mai explic odata, presupunand ca ai fost bine intentionat. IP4700 foloseste cartuse CLI-521, IP7250 cartuse CLI-551 care foloseste alt tip de cerneala, diferenta este la galben si magenta, nu stiu sigur daca si la restul culorilor.

Edited by pufarin, 24 April 2014 - 10:30.


#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 pufarin, on 24 aprilie 2014 - 10:29, said:

E grea limba romana sau e reclama pe fata ori nu m-am facut eu bine inteles, mai explic odata, presupunand ca ai fost bine intentionat. IP4700 foloseste cartuse CLI-521, IP7250 cartuse CLI-551 care foloseste alt tip de cerneala, diferenta este la galben si magenta, nu stiu sigur daca si la restul culorilor.

Cerneala pentru reumplere cartuse trebuie sa aiba propietati fizico-chimice cat mai apropiate de cerneala originala - cea cu care sunt umplute cartusele OEM. Producatorii de cerneala pentru refill isi testeaza cernelurile pe diverse cartuse si afirma ca sunt "compatibile" cu acele cartuse.
De multe ori se aplica principiul "merge si asa" in sensul ca se alege o cerneala care nu infunda duzele de tiparire dar poate nu se obtin aceleasi "culori originale" la tiparirea, de exemplu, a unei poze.

Daca dumneata pufarin sti care sunt propietatile fizico-chimice ale cernelurilor yellow si magenta din CL-551 si care este diferenta fata de cerrnelurile de refill folosite la CL-521, sigur o sa gasesti cerneala potrivita.

Nu cunosc un furnizor de cerneala din RO care sa afirme ca are cerneala identica d.p.v. propietati fizico-chimice cu cea folosita in CL-551.

Edited by gabicen, 24 April 2014 - 14:47.


#5
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Greu de inteles cea ce caut eu, firma Canon a facut cateva modificarila seria de cartuse CLI-550/551 pentru a ingreuna reumplerea lor. Una din modificari este schimbarea nuantei la doua culori: galben, care bate spre portocaliu si magenta spre violet, fata de seriile anterioare, restul culorilor sant identice. Vanzatorii nostri de iti vand ca si compatibile cu cli-551 cernelurile de la seriile anterioare, rezultatul este o tenta verzuie a cea ce printezi color. Cerneala compatibila exista, nu stiu daca si in romania.

#6
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Diferenta de culoare poate fi si din cauza hartiei.
La fel ca si cerneala, hartia compatibila se gaseste din abundenta, ambalata sub diverse denumiri.

#7
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
cerneala compatibila niciodata nu va fi identica cu cea originala, va fi doar compatibila si atit. de exemplu, 2 sticle ale aceluiasi producator, aceeasi culoare, loturi diferite, nu sint identice ca densitate (!?) si nuanta. s-ar putea sa fie la fel si cu povestea cartuselor originale. proibabil ca daca existau si alte tipuri de imprimatnte de ex startrek, startek, megaink, supertek, mai mult ca sigur vinzatorii de cerneluri aveau cerneala compatibila pentru ele. eu ma indoiesc de formularea cernelii in functie de producatorul de imprimante. si nici producatorii nu sint diferiti, difera eticheta, sticla e aceeasi.chinezu stie de ce. povesti de adormit cerneala. neverendingstory. succesuri.

Edited by bogdanb1, 28 April 2014 - 09:43.


#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nu mai conteaza, am vandut imprimanta si exista cerneala compatibila.

#9
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
cerneluri compatibile sint toate dar nu toate sint usor de inteles. nu mai incerca, e o cauza pierduta.

#10
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
La hp am reusit fara probleme sa fac un profil de culoare pentru cernelurile de refil si hartia foto, la canon se pare ca nu este atat de simplu.

#11
gl79lui

gl79lui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2007
am comandat cerneala pentru 551 de la Octopus si e de foarte buna calitate, ceva mai scumpa decat ce gasesti pe la noi dar merita fiecare banut.
Mai nou au introdus si livrare in Romania cu DTP, gasiti pe site lista de preturi. Am luat kit.ul intreg cu seringi, cartuse resetabile si reffilul se face foarte usor.
In Romania nu gasesti cerneala de aceeasi calitate ca cea de la Octopus, si am tot cautat de vreo 3-4 luni.

http://www.octopus-o...hips-und-tinte/

#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 gl79lui, on 05 august 2014 - 13:37, said:

am comandat cerneala pentru 551 de la Octopus si e de foarte buna calitate, ceva mai scumpa decat ce gasesti pe la noi dar merita fiecare banut.
Mai nou au introdus si livrare in Romania cu DTP, gasiti pe site lista de preturi. Am luat kit.ul intreg cu seringi, cartuse resetabile si reffilul se face foarte usor.
In Romania nu gasesti cerneala de aceeasi calitate ca cea de la Octopus, si am tot cautat de vreo 3-4 luni.

Cum ai apreciat calitatea cernelii? Nu cred ca ai posibilitate tehnica de aprecia gradul de acoperire, viteza de uscare, nuantele de culoare, etc  - comparativ cu cerneala originala din cartusele Canon.
Eu mi-am incarcat cartusele Canon (tot din familia PG.../CL...) cu cerneala cumparata din Romania (produsa in west EU), de zeci de ori pana acum si nu dau semne de oboseala/infundare.

Edited by gabicen, 05 August 2014 - 15:30.


#13
gl79lui

gl79lui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2007
Nicidecum nu am facut comparatie cu cerneala originala Canon.
Am folosit timp de cateva luni pe cartusele seria 551 cerneala cumparata la noi de la diversi comercianti, facuta in USA sau alte tari asiatice si am intampinat mereu probleme in calibrarea culorilor.
Folosesc imprimantele in special pentru printare text  in diverse nuante , cele mai cerute fiind nuantele de auriu, brown si violet, si am un volum de printare lunar destul de ridicat. Dupa primele teste cu cerneala cumparata de la Octopus am avut rezultate foarte bune in sensul ca pe profilul de culoare standard al imprimantei culorile mi-au iesit apropiate de ce vezi pe monitor. Printez numai dupa coduri CMYK sau RGB , iar cu cernelurile anterioare  mai mereu eram nevoit sa ajustez aceste coduri. Deasemnea culoarea neagra este mai pronuntata si nu cenusiul clasic pe care probabil il cunoasteti.
Am intampinat mici probleme cu absortia pe hartii si cartoane lucioase printand in modul draft sau normal, insa aplicand optiunea high rezultatul imprimarii este foarte bun pentru o cerneala de refill.
Per total sunt multumit de calitatea cernelii cumparate de la nemti, nu este de comparat cu cea originala canon, dar cu siguranta este mai buna ca cernelurile existente momentan la noi in tara.

Edited by gl79lui, 06 August 2014 - 16:48.


#14
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...sunt multumit de calitatea cernelii cumparate de la nemti... "
Cred că ştii deja, dar îmi permit să îţi aduc aminte că nemţii au fost, sunt şi vor fi foarte tari în materie de tipărire, tipărituri, maşini de tipărit şi comsumabilele aferente.
Parcă tot ei au inventat tiparul, nu ?

Probabil ai auzit şi de I.G. Farbenindustrie AG , care cu toate păcatele lor, au fost deshizători de drumuri în pigmenţii de sinteză.
Tot ei au sintetizat din cărbune, cauciucul şi ţiţeiul.

#15
artistul87

artistul87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.12.2007
M-ar interesa si pe mine sa achizitionez o imprimanta Canon MG7150, insa nu stiu raportul pret-calitate la consumabile. O voi folosi la circa 150 de dvduri pe an + circa 50 fotografii A4 si printare documente (1000-1500 foi pe an). Am vazut ca foloseste cartuse  CLI-551 si PGI-550. Ce-mi recomandati? Cerneala, cartuse compatibile sau cartuse reincarcabile? E acesta cel mai ok model de la Canon pentru print pe dvduri sau imi recomandati altceva? Va multumesc!

#16
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Canon, ca si imprimanta e foarte buna. Am folosit un model cu 5 cartuse aproape 2 ani. Timp in care am consumat cate un litru de cerneala pe fiecare cartus... deci a fost forjata la maxim. Este destul de rezistenta. Am un prieten cu acelasi model (MG5450, din pacate scos din fabricatie) care dupa 3 ani de print foto si DVD-uri, nu are nici un fel de probleme.
Costurile de imprimare sunt foarte mici cu cartuse reincarcabile si cerneala compatibila.

#17
manolemary

manolemary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2012
Am o imprimanta CANON  Pixma MP235 , am CD de instalare, dar nu stiu sa-l instalez in linux. Ma poate ajuta cineva?

#18
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...imprimanta CANON  Pixma MP235 , am CD de instalare, dar nu stiu sa-l instalez in linux. "
Eşti sigur că e MP235 şi nu 230 ?

Poate ar fi bine să scrii ce distribuţie de Linux foloseşti.
Cd-ul s-ar putea dovedi inutil. Driver-e de Linux pentru imprimantă găseşti pe Site-ul Canon.

Driver-e pe http://www.canon-eur...age=EN&os=Linux , Sursă, Rpm şi Debian.

Manuale pe http://www.canon-eur...als&language=EN .

Edited by Mos_Ilie, 04 September 2014 - 09:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate