Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Lumina de Paște venită din eter la mormântul Mântuitorului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Bună dimineata. Doresc ca să aflu și părerea voastră în legătură cu lumina apărută din senin ca un miracol cum este acest fapt considerat de ortodocșii care sunt în pelerinaj de sărbătorile pascale la Jerusalim. Am văzut pe internet  de curînd  și mai demult filme cum patriarhul ortodox al Jerusalimului intră în mormîntul Mântuitorului și după cîteva zeci de minute de rugăciuni iese cu lumânîrile aprinse, în condițiile în care a intrat în acea capelă fără nici o sursă de lumina, fiind se pare și percheziționat la sânge de autoritățile israeliene. Și de asemenea se aprind și alte lumânări sau candele care au fost stinse, așa din senin.
Eu, sincer să fiu... mă gândesc că undeva la mijloc nu e ceva curat. Probabil este  vreo prefăcătorie, așa cum am citit, facută prin tratarea fitilului lumânărilor cu fosfor alb, care e făcut în așa fel încăt să se aprindă la  contactul cu aerul după o anumită perioadă.

#2
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
O bricheta poti sa o bagi si-n c*r, nu e greu, crede-ma. Cand esti fanatic si vrei sa minti poporul, o faci prin orice mijloace. (vezi cazul cu pomul ala din nu stiu ce localitate din Romania, cu chipul lui Hristos). Oamenii e prosti si nu pricepe. Sa fim seriosi, baga aia droguri in c*r sa treaca vama si nu reuseste un popa sa faca de petrecanie la doua lumanari.

Bine ca nu m-am lasat indoctrinat la scoala cu religia si nici la televizor.

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
S-a mai discutat recent: http://forum.softped...m-fosforul-alb/

#4
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Hai să încercăm să dăm și un răspuns mai moderat. Mulți ortodocși se laudă cu această minune pentru a demonstra că religia lor este cea adevărată. Eu, cât și anumite persoane din anturajul meu, avem unele îndoieli. Au fost tot felul de discuții: cu fosforul sau că cineva are o candelă în mormânt (partea cu candela a spus-o chiar un episcop ortodox rus în nu știu ce secol). Cred că cel mai bine știu cei de acolo și cei din cer.

   Unele îndoieli ar fi din modul de manifestare ce este la Ierusalim precum și din publicitatea ce se face acestei minuni. Hristos niciodată nu a căutat publicitate ci a căutat să evita faima. Iarăși vedem că în biserici nu este acea gălăgie cum e în Ierusalim când vine Sf. Lumină ( și Sf. Ap. Pavel spunea într-o epistolă că Dumnezeu este al ordinii și nu a dezordinii ). Dar repet că este doar o părerea personală ce poate fi greșită (recunosc că niciodată nu am fost la Ierusalim dar oare nimeni nu s-a gândit să vină cu lumânări de acasă să verifice ce se spune cu Focul Sfânt dacă apare îndoiala cu fosforul?).

   Ceea ce știu sigur e că orice credință care are la bază minuni este o credință moartă. Eu nu cred în învățătura Bisericii Ortodoxe din cauza Focului Sfânt sau a altor minuni exterioare ci în urma unei relații cu Hristos și cu Biserica Sa.

#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar de ce trebuie ca ăla să se închidă acolo ? De ce nu poate să vadă toată lumea "minunea" ?

#6
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013
E o minune cu sistem inchis :)))

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@dan-s ...si alti credinciosi.
Asta inseamna sa accepti cu buna stiinta sa fii mintit de catre preoti...si implicit de religie.Nu cumva ne mai mint si cu alte multe chestii?

Edited by danpet, 24 April 2014 - 07:57.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Mai exista o discutia similara, continuati acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate