Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Olanda/Germania - costuri, salarii, viata

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Bine v-am gasit. Sper ca printre membrii acestei comunitati se afla si niste olandezi sau germani sa ma ajute si pe mine sa iau o decizie. Am dat peste o oferta de lucru in Olanda, unde sunt acceptat initial doar cu limbile engleza si germanaPosted Image . Salariul este asemanator cu ce am gasit si prin Austria si Germania. Limba olandeza este ceva nou pentru minePosted Image  si nu am reusit sa aflu nimic legat despre aceasta tara direct din sursele olandeze. Va rog frumos, daca imi puteti oferi si mie niste informatii despre aceasta tara, voi fi tare recunoscator.Posted Image  Si un sfat daca se poate; Posted Image

#2
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Iti voi spune ce mi-a povestit un polonez care a crescut in Olanda.
"Olandezii sunt foarte zgarciti, si foarte rautaciosi, reci. Cam ca si nemtii. Cand mergi pe strada, nimeni nu iti zambeste (ca in tara mea), poate doar in Amsterdam ca fumeaza prea mult.
Cand mergi la ei in casa, si se apropie ora cinei, te dau afara la propriu. De ce? pentru ca ei gatesc doar pentru cate persoane sunt in familie, si fac cumparaturi strict pentru o masa. Deci sa nu te astepti sa fii primit ca la tine in Romania sau la mine in Polonia, unde te intreaba prima data "de unde esti?" si apoi "nu vrei sa mananci ceva?". Mama mea cand gateste poate sa hraneasca tot cartierul, asa multa mancare face, si nu ii e rusine sa iasa pe strada si sa invite lumea la masa."
Deci, cam asa e in Olanda, dupa parerea celor care stau acolo. :)

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai scoateti-va si voi nasurile in lume, nu judecati doar dupa "mi-a povestit cineva", lumea reala e cu totul altfel cand o vezi cu ochii tai si o judeci cu mintea ta. De aia e plina Romania de prosti si tampiti, pentru ca stau acasa si se complac in lene si hotie.

#4
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Ahem! Multu de complimente Posted Image)
Dar locuiesc in Germania, si ce mi-a povestit respectivul se potriveste si aici.
Edit: Cat despre scos nasu' in lume, pot sa spun ca am vazut si locuit si in Irlanda, Anglia, Norvegia. Si Romania.
Prostii si tampitii sunt peste tot, nu doar la noi.

Edited by amr123, 24 April 2014 - 11:43.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Inseamna ca locuiesti acolo degeaba, daca   pui pe acelasi nivel Germania cu Romania. Nu vei niciodata altceva fi decat un roman stabilit in Germania si atat. Mai bine hai acasa, sa-ti zambim noi pe strazi pana te umfla rasul/plansul. Iar chestia cu statul invizita pana se pune masa, e o dovada de crasa necivilizatie,  de pe la noi. De la cei care n-au scos nasul in lume, s-o miroasa macar.

#6
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Ete nah, maxim mi-ai dat cu replica ta.
Lasa draga, sa fiu eu DOAR un roman stabilit aici, cu obiceiuri de (rahat) Romania, cum iti place sa o cataloghezi.

Nemtii sunt mizerabili, neglijenti, lenesi, cu nasu pe sus, necivilizati, si drogati la greu. Cand le zici ca nu e bine sa fie asa, ei stii ce zic? "Welcome to Germany!"  Ziceai ceva de romani ca au numai defecte? lol, de la nemti au invatat. Crede-ma, in lumina celor spuse mai sus, NU IMI DORESC SA FIU ALTCEVA decat un ROMAN stabilit aici, care isi castiga banii pe spatele nemtilor Posted Image
De Pasti am facut un sondaj printre prietenii germani, daca stiu ce e aia Paste, si ce se sarbatoreste si de ce se sarbatoreste. Majoritatea au spus ca nu stiu, ca sunt atei si nu cred in nimic, si ca traditia lor e sa caute oua prin iarba si sa faca focuri de tabara.
Dupa parerea mea, un ateu stie ce e religia si ii cunoaste traditiile, dar ALEGE sa nu creada in nimic. Ei sunt pur si simplu prosti, nu atei.




Mirositul lumii e treaba de potai, btw.

Edited by amr123, 24 April 2014 - 13:00.


#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 amr123, on 24 aprilie 2014 - 10:13, said:

Cand mergi la ei in casa, si se apropie ora cinei, te dau afara la propriu. De ce? pentru ca ei gatesc doar pentru cate persoane sunt in familie, si fac cumparaturi strict pentru o masa. Deci sa nu te astepti sa fii primit ca la tine in Romania sau la mine in Polonia, unde te intreaba prima data "de unde esti?" si apoi "nu vrei sa mananci ceva?".
Hai sa fim seriosi. E absolut stupid sa te astepti sa fii pus la masa doar daca ai venit in vizita. Daca au de gand sa te hraneasca, te invita la cina. Altfel un ceai, o cafea si niste biscuiti iti pune oricare pe masa.
In plus, e normal si firesc sa gateasca pentru o masa si nu sa faca mancare cu oalele pe care sa le uite in frigider cate o saptamana.


alexkr, gasesti cel putin vreo 10 topicuri pe forumul asta despre viata in Germania si Olanda. Citeste-le pe alea si daca mai ai intrebari exacte, le poti pune.

Edited by Dev, 24 April 2014 - 13:51.


#8
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
I-am dat un like lui amr123 pur pentru fraza 'Prostii si tampitii sunt peste tot, nu doar la noi'
In rest nu prea sunt de accord cu unele afirmatii.
Polonezul vorbeste din trecut. Polonezul anilor 2010-2012 nu mai zambeste cum zambea in 1990-1992. Si nu o spun din auzite ci din cele 32 de vizite in Polonia in care am batut Polonia de la Przemysl si pana la Szczecin(23 in '90-'92, 9 in 2010-2012). Poate vorbeste de cine stie ce sate rupte de realitate. In rest...
In Romania avem reclame luminoase si fete intunecate, zambetele s-au cam dus si la noi.
La Craciunul din 2006 picau blocurile sub greutatea instalatiilor luminoase, dupa ce au vazut ca UE nu e asa cum visau unii romani istalatiile luminoase au scazut considerabil. Craciunul trecut treceai prin cartiere intregi si numarai instalatiile pe degetele de la o mana.
Paste 2006, in fata cimitirului erau pana si masini de Canada si USA, de masini cu numere europene nici nu mai vorbesc. Anul asta, nici 1/4 din numaraul celor care veneau in anii trecuti nu au mai fost. Masini cu numere straine nici atat.
Mai degraba sunt de acord cu neamtul care te da afara inainte de pranz decat cu polonezul care pregateste mancare pentru juma' de cartier, juma' de mancare o arunca pentru ca se strica dupa care se plange...ca nu-i ajung banii. Da, e mai omeneste ce face polonezul...atat timp cat isi permite.

Edited by MagicTouch, 24 April 2014 - 14:02.


#9
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

 MagicTouch, on 24 aprilie 2014 - 13:58, said:

I-am dat un like lui amr123 pur pentru fraza 'Prostii si tampitii sunt peste tot, nu doar la noi'
In rest nu prea sunt de accord cu unele afirmatii.
Polonezul vorbeste din trecut. Polonezul anilor 2010-2012 nu mai zambeste cum zambea in 1990-1992. Si nu o spun din auzite ci din cele 32 de vizite in Polonia in care am batut Polonia de la Przemysl si pana la Szczecin(23 in '90-'92, 9 in 2010-2012). Poate vorbeste de cine stie ce sate rupte de realitate. In rest...
In Romania avem reclame luminoase si fete intunecate, zambetele s-au cam dus si la noi.
La Craciunul din 2006 picau blocurile sub greutatea instalatiilor luminoase, dupa ce au vazut ca UE nu e asa cum visau unii romani istalatiile luminoase au scazut considerabil. Craciunul trecut treceai prin cartiere intregi si numarai instalatiile pe degetele de la o mana.
Paste 2006, in fata cimitirului erau pana si masini de Canada si USA, de masini cu numere europene nici nu mai vorbesc. Anul asta, nici 1/4 din numaraul celor care veneau in anii trecuti nu au mai fost. Masini cu numere straine nici atat.
Mai degraba sunt de acord cu neamtul care te da afara inainte de pranz decat cu polonezul care pregateste mancare pentru juma' de cartier, juma' de mancare o arunca pentru ca se strica dupa care se plange...ca nu-i ajung banii. Da, e mai omeneste ce face polonezul...atat timp cat isi permite.

Oh, pai eu nu i-am pus vorbe in gura omului, El mi-a zis, eu am citat.
In orice caz, in ce tara te-ai duce, lumea nu mai e la fel ca in '92-2000, pentru ca au saracit. Asta e.
Acum, fiecare e pentru el, si daca poate sa iti ia de la gura ...nu ezita.

#10
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

 amr123, on 24 aprilie 2014 - 14:14, said:

Oh, pai eu nu i-am pus vorbe in gura omului, El mi-a zis, eu am citat.
Am recitit ce am scris. Mea culpa si mii de scuze. Nu sunt de acord cu unele afirmatii ale polonezului.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Prostii si tampitii sunt peste tot, nu doar la noi."
Te referi la Germania? Ca nu cred ca e cazul sa mai vorbesti in numele romanilor. Desi, nici in numele nemtilor, tocmai pentru ceea ce am scris mai sus.

#12
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Dupa cum spuneam...las-o asa cum a cazut, ca nu am cu cine vorbi. Suferi grav de inteligenta precoce, si asta nu se vindeca usor.
Probabil traiesti in vreun sector frumos, de ai asa o parere buna despre romani si restu lumii. Sa ai o viata frumoasa! Posted Image


Edit: Cand mai mirosi lumea, incepe din spate.

Edited by amr123, 24 April 2014 - 15:36.


#13
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Ma scuzati ca va deranjezPosted Image , dar ce legatura are polonezul cu ce am intrebat eu ?Posted Image

#14
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

 alexkr, on 24 aprilie 2014 - 16:42, said:

Ma scuzati ca va deranjezPosted Image , dar ce legatura are polonezul cu ce am intrebat eu ?Posted Image
Oups, scuze, a deraiat tramvaiul discutiei. :)
Incepusem sa iti spun parerea lui despre Olanda, daca tot ai intrebat. Iar despre Germania, dintr-un punct de vedere, mi-am exprimat-o deja.

#15
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
M-ar interesa si pe mine ceva date concrete mai ales despre nivelul cheltuielilor uzuale in Olanda, am inteles ca viata e destul de scumpa. E vorba de o ipotetica relocare intr-un orasel micut din Zuid Holland, la o ora de Haga. In afara de impozitele care, daca e sa dau crezare unor site-uri, ajung la 55%, ma intereseaza cheltuieli de gen chirie, utilitati, gradinita pentru copil...am folosit numbeo, dar comparatia cu Haga (oraselul de care e vorba exista, dara re prea putine date) m-a cam speriat....

Multumesc anticipat !

Later edit : ma inteleg bine cu colegii olandezi din echipa ; am observat ca au "arici la buzunar" Posted Image (de la noi au invatat bunul obicei cu iesitul la o bere, la un restaurant etc - dar numai in Ro, acolo doar daca plateste firma), iar unii dintre ei chiar inteleg si romana. Asa ca nu ma intereseaza consideratii de genul "zgarciti, egoisti, etc" ca nu ma duc sa ma casatoresc acolo, ci sa muncesc. iar dpdv al muncii, mi se par mult mai OK decat nemtii, sunt oricand gata sa te ajute.

Edited by Alka10, 02 August 2014 - 17:20.


#16
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

 Alka10, on 02 august 2014 - 17:00, said:

M-ar interesa si pe mine ceva date concrete mai ales despre nivelul cheltuielilor uzuale in Olanda, am inteles ca viata e destul de scumpa. E vorba de o ipotetica relocare intr-un orasel micut din Zuid Holland, la o ora de Haga. In afara de impozitele care, daca e sa dau crezare unor site-uri, ajung la 55%, ma intereseaza cheltuieli de gen chirie, utilitati, gradinita pentru copil...am folosit numbeo, dar comparatia cu Haga (oraselul de care e vorba exista, dara re prea putine date) m-a cam speriat....

Multumesc anticipat !

Taxele sunt mai mari decat in Germania, dar compenseaza cu salarii ceva mai bune.
Parti bune:
- salarii mai mari
- gasesti de lucru mai usor doar cu Engleza
- sistemul in general este mai primitor fata de imigranti

Parti nasoale:
- viata este mai scumpa
- totul este mai strict
- olandezii sunt nationalisti, tot timpul cu nasul pe sus, fitosi

Chiriile sunt cam mari, dar daca o sa cauti atenta poti gasi si preturi acceptabile.

Cauta mai intai de lucru, nu te duce la noroc.

#17
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Scuze, am uitat sa mentionez exact esentialul : lucrez intr-o firma olandeza, deci ar fi vorba doar de un transfer. Dar as vrea sa nu dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.

"Fitosi, nationalisti etc"...o fi, eu am cunoscut alt model. Juma' din cei din firma au sotii sau prietene romance / turcoaice / alta nationalitate. Mai degraba am vazut asta la germani decat la olandezi. Se prea poate ssa ma insel, dar nu am simtit niciodata ca m-ar trata nustiucum fiindca sunt romanca.

#18
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
O intrebare am si eu : am o oferta de munca in olanda iar salariul este de 9,5 euro /ora brut. Care ar fi netul avand in vedere ca o sa fiu angajat, pe perioada nedeterminata( asta daca are vreo relevanta , desi nu cred)?
Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate