Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Determinism vs Liber arbitru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostARPA, on 23 aprilie 2014 - 15:31, said:

Probabil ca a mai fost atins subiectul asta de-a lungul timpului .

.Era o stire pe un site de stiri despre cea de-a treia profetie de la Fatima care ar prevedea catastrofe mari ,mai e profetia lui Arsenie Boca ,profetiile lui Daniel,etc
Cum se impaca profetiile astea care daca ar fi adevarate deci o sa se intample ce s-a spus adica se stie dinainte ce se va intampla (sunt determinate ,nu pot fi evitate) cu liberul arbitru ? biserica zice ca nu, ca omul are liber arbitru si este normal sa sustina asta, daca nu ar avea liber arbitru atunci orice pacat face omul nu ii poate fi imputat, asa a fost soarta ,a fost predestinat sa fie asa Posted Image
Omul nu are liber arbitru, adica omul nu poate sa faca bine. Daca faci un bine, trebuie sa-l faci "din toata inima si din tot sufletul" ca sa fie acceptabil lui Dumnezeu. Iar inainte de matuire omul are o inima DE PIATRA, incapabila sa face ceva acceptabil lui Dumnezeu.

Ezechiel 36

    26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

    27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Deci, nici inainte de salvare, nici dupa aceea omul nu are liber arbitru, este facut sa faca bine de catre Dumnezeu. Omul este capabil, de la el, sa faca numai rau.

#20
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Eu prin liber arbitru inteleg posibilitatea omului de a alege,sa nu fure ,sa nu dea in cap ,sa nu omoare ,sa nu... etc ,daca zici ca nu are liber arbitru atunci omul poate sa arunce vina faptelor lui pe diavol ,pe alte inventii si el iese nevinovat :)

#21
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
Evident, există liber arbitru. Iar cel mai simplu concept care susține acest lucru este moralitatea, care surclasează religia din toate punctele de vedere.

Nu este nevoie de religie pentru a defini bunătatea unui om.
Raționamentele individuale modelează o anumită atitudine personală în raport cu exteriorul, religia impune prin frică și nu lasă loc interpretărilor, este oarbă și nefondată.

Un om moral este superior unui religios, vorbind în contextul de față (cu siguranță se poate extinde și în alte domenii), pentru că deslușește rapoartele inter-umane (bunătate, dreptate, egalitate etc.) prin gândire, pe când religia îți dă de-a valma un set de reguli pe care evident nu le diseacă nimeni.

Edited by namespace, 28 April 2014 - 20:30.


#22
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postnamespace, on 28 aprilie 2014 - 20:26, said:



Religia impune prin iubire, dupa cum zice Isus!

Un om moral, conform normelor crestine, este un om drept!

Edited by barbu78, 28 April 2014 - 21:02.


#23
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostDaian95, on 23 aprilie 2014 - 15:57, said:

Daca oamenii pot anula profestiile inseamna ca sunt mai puternici decat Dumnezeu. Ceva imi pare cam ilogic.
Profetiile sunt niste avertismente. Oamenii le pot anula daca schimba alegerile pe care le fac.
Cam asta ar fi logica, daca profetiile sunt vazute ca pedepse divine.

#24
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Tot ce zice Isus este adevarat si Isus zice ca avem puteri enorme!

Edited by barbu78, 28 April 2014 - 21:09.


#25
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postnamespace, on 28 aprilie 2014 - 20:26, said:

Un om moral este superior unui religios, vorbind în contextul de față (cu siguranță se poate extinde și în alte domenii), pentru că deslușește rapoartele inter-umane (bunătate, dreptate, egalitate etc.) prin gândire, pe când religia îți dă de-a valma un set de reguli pe care evident nu le diseacă nimeni.
Doar ca morala e de origine religioasa.
Deci a zice ca morala e superioara religiei e ca si cum ai zice ca mancarea e superioara vietii.

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 29 aprilie 2014 - 07:40, said:

Doar ca morala e de origine religioasa.
Deci a zice ca morala e superioara religiei e ca si cum ai zice ca mancarea e superioara vietii.
Amice, pe ce te bazezi cand spui ca morala e de origine religioasa?
Asa ti-a spus tie duhovnicul tau?
Sau?

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostARPA, on 28 aprilie 2014 - 14:20, said:

Eu prin liber arbitru inteleg posibilitatea omului de a alege,sa nu fure ,sa nu dea in cap ,sa nu omoare ,sa nu... etc ,daca zici ca nu are liber arbitru atunci omul poate sa arunce vina faptelor lui pe diavol ,pe alte inventii si el iese nevinovat Posted Image
Stimabile, Scriptura arata ca Dumnezeu TE OPRESTE sa faci raul pe care tu vrei sa-l faci. Deci nu ai niciun merit daca nu i-ai dat in cap mamei sau nu ti-ai mancat copiii.

Geneza 20
6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Ştiu şi Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am şi ferit să păcătuieşti împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

#28
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postzexelica, on 01 mai 2014 - 09:11, said:

Stimabile, Scriptura arata ca Dumnezeu TE OPRESTE sa faci raul pe care tu vrei sa-l faci. Deci nu ai niciun merit daca nu i-ai dat in cap mamei sau nu ti-ai mancat copiii.


Cum vine asta, nu ai niciun merit? Dumnezeu nu te opreste, la propriu, sa faci nimic. In Scriptura sunt doar sugestii despre ce "e placut Domnului". In ce masura cunosti Scriptura si in ce masura alegi sa respecti recomandarile de acolo te priveste personal, sunt decizii individuale (sa studiezi, sa iei in considerare, sa actionezi intr-un fel sau altul).

#29
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

Quote

Scriptura arata ca Dumnezeu TE OPRESTE sa faci raul pe care tu vrei sa-l faci. Deci nu ai niciun merit daca nu i-ai dat in cap mamei sau nu ti-ai mancat copiii.
Si totusi esti in eroare :)
In gradina edenului Adam a avut libertatea de alegere ,putea sa manance din pomul cunoasterii sau sa nu manance ,o perioada foarte mare de timp nu a mancat ,nu pt ca era legat cu lanturi la picioare ori pt ca pomul cunoasterii era inconjurat cu grilaj metlaic ca sa nu ajunga la el ci pt ca era alegerea lui si tot la fel si cand a mancat chiar daca s-a codit a fost alegerea lui ,nu i-a bagat cu forta diavolul fructul in gura .

Quote

Acesta este momentul în care cei doi devin conștienți, de "cunoașterea binelui și a răului", evidențiată de conștientizarea goliciunii lor. Dumnezeu apoi îi găsește, îi mustră și judecă pentru neascultare.
Si cred ca daca caut prin toata biblia pot sa-ti dau exemple cu nemiluita ,tu nu judeci ca e absurd sa sustii ca omul nu are liber arbitru ,daca omul nu ar avea liber arbitru Dumnezeu nu il mai poate mustra si judeca pe om .

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAntilopaBongo, on 01 mai 2014 - 09:16, said:

Cum vine asta, nu ai niciun merit? Dumnezeu nu te opreste, la propriu, sa faci nimic.

Se pare ca nu citesti ce vers am postat.

Geneza 20
6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Ştiu şi Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am şi ferit să păcătuieşti împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

Quote

In Scriptura sunt doar sugestii despre ce "e placut Domnului".
Acele...sugestii, sunt porunci, stimabila. Pana si un ortodox stie asta.

#31
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postzexelica, on 01 mai 2014 - 23:07, said:

[/size]
Se pare ca nu citesti ce vers am postat.


Acele...sugestii, sunt porunci, stimabila. Pana si un ortodox stie asta.
Da, mamica, ai postat din Geneza, din VT.
Am voie sa vad altfel lucrurile? Multumesc.
Asadar, sugestiile pot fi porunci, precum zici, dar omul alege sa le respecte sau nu. Unii nici macar nu le cunosc, pricepi matale? Cu aia ce facem?

Si nu-mi da ca etalon ce stie sau nu un ortodox, ca nu inseamna nimic. Depinde de ortodox, ca n-or sti toti la fel...

Edited by AntilopaBongo, 01 May 2014 - 23:11.


#32
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostARPA, on 28 aprilie 2014 - 14:20, said:

Eu prin liber arbitru inteleg posibilitatea omului de a alege,sa nu fure ,sa nu dea in cap ,sa nu omoare ,sa nu... etc ,daca zici ca nu are liber arbitru atunci omul poate sa arunce vina faptelor lui pe diavol ,pe alte inventii si el iese nevinovat Posted Image
Nu poti da vina pe nimeni, in rest este corect ce zici, doar ca, daca nu ai liberul arbitru, nu alegi!

#33
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Freewill is an illusion. Randomness is simply an ignorance of causes. The more we know, the more we realise how predictable things are. To state with pride that something is random , is to state with pride your ignorance, your lack of understanding, and your inability or willingness to become less ignorant.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-BAXswgpVmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by archaeus5, 08 May 2014 - 11:51.


#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAntilopaBongo, on 01 mai 2014 - 23:10, said:

Da, mamica, ai postat din Geneza, din VT.
Corect.

2 Timotei 3
16Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

Daca incepi cu VT e mai slab decat NT inseamna ca nu esti crestina si atunci discutiile pe baza Scripturii nu au niciun rost.

Quote

Am voie sa vad altfel lucrurile? Multumesc.
Pacatuiesti, insa vad ca nu te-ar deranja.

Quote

Asadar, sugestiile pot fi porunci, precum zici, dar omul alege sa le respecte sau nu. Unii nici macar nu le cunosc, pricepi matale? Cu aia ce facem?
Scriptura spune altceva. Omul alege intotdeauna prost prin natura sa. Cand alege bine, mai citeste odata versul, inseamna ca Dumnezeu il impiedica sa aleaga rau.

Quote

Si nu-mi da ca etalon ce stie sau nu un ortodox, ca nu inseamna nimic. Depinde de ortodox, ca n-or sti toti la fel...
Iti dau, pt ca nu toata doctrina ortodoxa e gresita. Tu macar cunosti doctrina orotdoxa sau doar discuti in ideea ca "te-ai nascut" ortodoxa deci implicit cunosti doctrina?

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostARPA, on 23 aprilie 2014 - 15:31, said:

Probabil ca a mai fost atins subiectul asta de-a lungul timpului .

.Era o stire pe un site de stiri despre cea de-a treia profetie de la Fatima care ar prevedea catastrofe mari ,mai e profetia lui Arsenie Boca ,profetiile lui Daniel,etc
Cum se impaca profetiile astea care daca ar fi adevarate deci o sa se intample ce s-a spus adica se stie dinainte ce se va intampla (sunt determinate ,nu pot fi evitate) cu liberul arbitru ? biserica zice ca nu, ca omul are liber arbitru si este normal sa sustina asta, daca nu ar avea liber arbitru atunci orice pacat face omul nu ii poate fi imputat, asa a fost soarta ,a fost predestinat sa fie asa Posted Image
Probabil, ai vrut să-mi atragi atenția asupra felului cum gândeam când am postat aici.
Între timp s-au schimbat unele lucruri în modul de gândire al meu, nu mai sunt convins că cel autopretins Dumnezeu este Dumnezeu.

Deciziile noastre pot fi influențate!
Liberul arbitru este subiectiv.
Cel care ne determină să luăm o decizie incorectă poate fi răspunzător de ce facem.
Uneori, așa cum se zice în "Tatăl nostru" suntem "duși în ispită".

A avea liber arbitru înseamnă a alege în deplinătatea facultăților mintale și cunoscând obiectiv o anumită situație.
Nu poți avea liber arbitru fără a putea face diferența dintre bine și rău, adică, fără a fi întregi la cap.
Dumnezeu i-a pedepsit pe Adam și Eva pentru că au devenit oameni întregi la cap, că puteau alege în mod conștient.

De ce a vrut Dumnezeu ca Adam și Eva să nu fie oameni întregi la cap? Ce făceau Dumnezeu și îngerii în gradina Raiului?

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 30 martie 2021 - 11:25, said:

Între timp s-au schimbat unele lucruri în modul de gândire al meu, nu mai sunt convins că cel autopretins Dumnezeu este Dumnezeu.
"Cercetati toate duhurile" spune apostolul. Deci nu primesti ca adevar orice mizerie care se spune despre EL.
Dar daca neprihanirea iti place, atunci vei primi descrieri despre Dumnezeu doar ce e frumos si placut.

View Postbarbu78, on 30 martie 2021 - 11:25, said:

Deciziile noastre pot fi influențate!
Liberul arbitru este subiectiv.
Cel care ne determină să luăm o decizie incorectă poate fi răspunzător de ce facem.
Uneori, așa cum se zice în "Tatăl nostru" suntem "duși în ispită".
A avea liber arbitru înseamnă a alege în deplinătatea facultăților mintale și cunoscând obiectiv o anumită situație.
Nu poți avea liber arbitru fără a putea face diferența dintre bine și rău, adică, fără a fi întregi la cap
Da, poti fi influentat daca renunti la ratiune si logica. " inchinatorii adevarati se inchina in duh si adevar" .
Liberul arbitru e un dat. Prin asta devii constinta reala/adevarata. Fara liber arbitru esti doar o masinarie programata sa execute in functie de comanda.
Primesti  sfaturi de la prieteni si dujmani, insa decizia iti apartine. Dar vor fi considerati vinovati cei care dau sfaturi gresite.

View Postbarbu78, on 30 martie 2021 - 11:25, said:

Dumnezeu i-a pedepsit pe Adam și Eva pentru că au devenit oameni întregi la cap, că puteau alege în mod conștient.
De ce a vrut Dumnezeu ca Adam și Eva să nu fie oameni întregi la cap? Ce făceau Dumnezeu și îngerii în gradina Raiului?
Ei aveau constinta sa analizeze sfatul divin.
Se pare ca tine de liberul arbitru, adica au avut libertatea sa nu tina cont de sfatul divin. De fapt prin ce sta scris nu avem descrisa si starea spirituala. Spre exemplu isaia la discutia cu Dumnezeu " imbraca in sac si cenusa" . isaia s-a pocait cand a "intalnit" spiritul divin.
Uneori aparentele inseala. Adam si Eva s-au ghidat dupa aparente si nu dupa sfatul divin.
Un parinte spune copilului de 4-5 ani sa nu se joace cu chibritele, insa vede la copii mai mari ca se pot juca fara consecinte. Nu rezista tentatiei si curiozitatii de a incerca si el experienta . Faptul ca ignora sfatul parintesc arata ca ei nu mai au incredere in parinti .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate