Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Rolul Photoshop in design-ul site-urilor moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Simpla, dar cu semne de intrebare.
Observ ca ai mentionat PS doar ca unealta folosita de designer. Ori, in acest caz, acesta de ce nu foloseste InDesign sau alte scule mai potrivite?

#20
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
da ce te face sa crezi ca InDesign e o scula mai potrivita?

concret, ce ofera InDesign si nu ofera PS

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu ce ofera concret ca nu-s designer, dar ma gandesc ca nu degeaba l-or inventat si i-au dat numele asta.

#22
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
ca sa faca bani, de aia l-au inventat. ca si restul aplicatiilor de umplutura de la adobe. iti zic eu, nu-i mai potrivit.
nici un web designer adevarat nu vrea ca nush ce aplicatie sa-i genereze html-ul sau css-ul, pt ca indiferent cat de avansata e, o va face prost

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Aici apare alta dilema: cine "codeaza" html-ul si css-ul? Designerul sau programatorul?
Pe de-o parte designerul poate nu stie asa ceva, iar programatorul poate are treburi mai complexe cu care sa-si petreaca orele.

Apoi, daca ar fi sa fac un design pe care tot eu sa-l transpun in HTML, parca automat as alege ceva care sa-mi fie cat mai usor de transpus, pe cand un designer ar putea "visa" cate-n luna-n si-n stele, ca nu-i treaba lui sa faca si implementarea :D

#24
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Photoshop-ul a fost folosit in toate firmele unde am lucrat ca programator in perioada 2000 - 2011!
Doar pentru crearea layout-ului!
In unele firme gaficianul executa si HTML-ul + javascript-ul, adica livra programatorului un template din layout-ul aprobat.
In altele, programatorii executau "XHTML-izarea"!
Personal, mi-a placut sa stiu cat mai multe, asa ca am invatat sa fac XHTML-izari inca din 2004!
Acum, depinde de la firma la firma!

In firma mea, designerul efectueaza doar layout-ul grafic - conceptul. Apoi totul este preluat de programator!

XHTML-izarea se face element cu element, fara slice-uri sau alte automatizari deoarece nici un soft nu este mai bun la asa ceva decat experienta umana.
Programele automate de taiat layout-uri, adauga kilograme de cod complet aiurea si degeaba.
Ca sa nu mai zic ca nu ti le fac XHTML valid!!

Este foarte important ca designerul grafic sa cunoasca limitele tehnologice si cerintele specifice la care trebuie sa se supuna un layout web!
De-a lungul timpului am lucrat cu niste designeri geniali - foarte creativi, insa se vedea de la o posta ca erau specializati pe print, nu pe web!
Layout-ul lor nu se putea XHTML-iza fara a apela la tot felul de siretlicuri, si acrobatii in codul XHTML si CSS deoarece aveau mai multe fundaluri, gradiente in gradiente si alte lucruri creative care au facut clientul sa spuna "Wooow!" pentru ca apoi eu sa zic : "sa-mi trag una... cum dreaq il fac p'asta sa arate la fel in cod??"

Dar uite asa inveti: executand lucruri complexe, nu site-uri la xerox unde toate layouturile par a fi la fel.
Provocarile sunt bune pentru evolutia profesionala!

#25
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
xhtmlul e mort, sorine.
zici ca mai exista graficieni care nu stiu html? ma indoiesc..
cine nu stie css, nu se mai poate numi web designer in ziua de azi. iar ca sa scrii cod css de calitate trebuie sa cunosti bine html.
oricum, astea-s simplu de invatat, nu-ti trebuie mai mult de 1-2 ore ca sa intelegi notiunile de baza.

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdapix1234, on 22 aprilie 2014 - 23:54, said:


Cica daca faci un site sa mearga in IE deja te poti considera bun.  lol
Erau într-o vreme tâmpiți care făceau site-ul să meargă doar în IE. Evident, mergea cu Opera dacă setai useragent IE. Bine, mă gândesc că azi nu mai vezi așa ceva, IE e totuși un browser minoritar, nu prea există pe dispozitive mobile iar cei ce folosesc Windows cam au un browser instalat*

*IE ăla nu-i browser.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate