Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Digi Mobil Optim Nelimitat - Noua Ofertă!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
24975 replies to this topic

#24265
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Sunt abonat de 14 ani la cablu tv, de 5 ani la internet si de vreo 3 ani la digi mobil optim nelimitat
Doar abonamentul asta , digi optim 2, e nou. De ce nu se activeaza automat si trebuie sa sun eu?
Daca o sa-mi mearga jumatate de luna cat pot sa ma retrag din contract si restul de 11 luni de abonament nu?
Daca erau seriosi nu bagau limitarea asta. Am sunat si nu s-a rezolvat nimic. Nu am roaming de date, nici volte, nici vowifi.

#24266
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007

View Postanducoj, on 22 aprilie 2019 - 17:48, said:

Am portat  azi 2 abonamente pr DON si un pre pay acum 6 luni pe optim 2. Cea de pe optim 2 cu un A8, functioneaza acum volte in urma unei sesizari. Problema e cu un S7, CSC ROM, fara root. Nu are in menu sau setari volte sau vowifi, cred ca trebuie root, dar mai am 8 luni de garantie si zic pas. Suportul digi excelent. Imi pare rau ca am asteptat asa de mult sa fac pasul asta.
Sunt constient ca nu toate vor decurge perfect, ca exista zone fara semnal digi, dar sper sa le evit :)

Cat a durat de cand ai sunat si pana ti s-a activat volte?

#24267
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjustexpect, on 18 mai 2019 - 11:45, said:

Sunt abonat de 14 ani la cablu tv, de 5 ani la internet si de vreo 3 ani la digi mobil optim nelimitat
Doar abonamentul asta , digi optim 2, e nou. De ce nu se activeaza automat si trebuie sa sun eu?
Daca o sa-mi mearga jumatate de luna cat pot sa ma retrag din contract si restul de 11 luni de abonament nu?
Daca erau seriosi nu bagau limitarea asta. Am sunat si nu s-a rezolvat nimic. Nu am roaming de date, nici volte, nici vowifi.
Asta mulțumită colegilor care au tot facut abuzuri de-a lungul timpului...

VoLTE nu o sa meargă in afara tarii, doar VoWiFi, dar nu au legatura cu serviciul de roaming.

Edited by MembruAnonim, 18 May 2019 - 12:21.


#24268
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Stiu ca volte nu merge in afara tarii, dar daca nu merge volte nu merge nici vowifi.
Ce abuzuri puteau sa faca? Datele in roaming se platesc. Sa inteleg ca rds nu vrea sa-mi ia banii
pentru date in roaming si pentru un nou abonament?
Ca o curiozitate, pentru oamingul de voce nu e nicio limitare.

#24269
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Postjustexpect, on 18 mai 2019 - 11:45, said:

Sunt abonat de 14 ani la cablu tv, de 5 ani la internet si de vreo 3 ani la digi mobil optim nelimitat
Doar abonamentul asta , digi optim 2, e nou. De ce nu se activeaza automat si trebuie sa sun eu?
Daca o sa-mi mearga jumatate de luna cat pot sa ma retrag din contract si restul de 11 luni de abonament nu?
Daca erau seriosi nu bagau limitarea asta. Am sunat si nu s-a rezolvat nimic. Nu am roaming de date, nici volte, nici vowifi.
Din cate stiu, roamingul devine activ dupa 6 luni in retea. Daca ai alte servicii poti cere activarea lui cand iti dau cartela, cel putin asa am facut eu si merge perfect.
Daca tel suporta volte iti apare instant( cum am patit cu S8). Am sunat ptr un A8 si ziua urmatoare s-a remediat. Luni trebuie sa fac acelasi lucru ptr un S7 cumparat in 2017.

Edited by anducoj, 18 May 2019 - 12:37.


#24270
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Dar nu scrie nicaieri asta. Pe pagina Digi mobil optim 2 (https://www.digiroma...i-mobil-optim-2) la sectiunea roaming,  scrie clar ca ai acces la internet in roaming.
Par a fi doar limitari pentru fraieri. Daca se prinde bine, daca nu il fraierim si pe asta.

Stiti cumva daca trebuie sa tin cartela in telefon ca sa se activeze volte?
La celalalt numar, digi mobil optim nelimitat, am vazut ca s-a activat instantaneu cand
am bagat cartela in acelasi telefon in care am acum optim 2, deci nu pare ca ar trebui tinuta in telefon, ci doar sa activeze ei din centrala.

Edited by justexpect, 18 May 2019 - 12:51.


#24271
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007

View Postanducoj, on 18 mai 2019 - 12:34, said:


Din cate stiu, roamingul devine activ dupa 6 luni in retea. Daca ai alte servicii poti cere activarea lui cand iti dau cartela, cel putin asa am facut eu si merge perfect.
Daca tel suporta volte iti apare instant( cum am patit cu S8). Am sunat ptr un A8 si ziua urmatoare s-a remediat. Luni trebuie sa fac acelasi lucru ptr un S7 cumparat in 2017.

Dar de de nu bagi sim-ul in S8 sa scapi de sunat la ei?
Eu am note 8.

#24272
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Postjustexpect, on 18 mai 2019 - 13:13, said:



Dar de de nu bagi sim-ul in S8 sa scapi de sunat la ei?
Eu am note 8.
Pentru ca e vorba de 3 abonamente diferite.

#24273
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Ok, dar daca bagi temporar sim-ul in s8 nu se activeaza automat si instantaneu?

#24274
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Am ceva probleme cu 4G-ul. De cele mai multe ori nu functioneaza bixby. Imi zice "can't connect to network"
desi am 4G activ. In plus cineva mi-a trimis niste poze prin whatsapp si prima a
ajuns dupa 10 minute de la trimitere. Pe orange le primeam instantaneu.

#24275
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Daca nu era fibra taiata

#24276
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Am mai scris si ma repet: pe S8 volte si vowifi merg instant cum bagi cartela!. Cat despre 4G indoor depinde unde stai. Totusi 10 min e exagerat. Si eu am in casa semnal 4G mizerabil. In medie -113 dBm sau cel mai frecvent trece pe UMTS, dar pozele de pe whapp trec fara probleme, chiar si filmele. Dar outdoor merge fara probleme asa ca nu ma deranjeaza.

#24277
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004

View Postanducoj, on 18 mai 2019 - 12:34, said:


Din cate stiu, roamingul devine activ dupa 6 luni in retea. Daca ai alte servicii poti cere activarea lui cand iti dau cartela, cel putin asa am facut eu si merge perfect.
Daca tel suporta volte iti apare instant( cum am patit cu S8). Am sunat ptr un A8 si ziua urmatoare s-a remediat. Luni trebuie sa fac acelasi lucru ptr un S7 cumparat in 2017.

Eu mi-am facut un Optim 2 acum cateva luni si roaming-ul mi l-am activat cam in 30 de minute din contul online. Deci merge fara probleme din prima.

#24278
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu merge din prima din contul de client, merge dupa 45 zile de la contractare. Insa poti cere activarea la suport clienti sau prin helper si iti vor activa roaming voce+date.

#24279
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Mai nu stiu cum le-o fi procedura in acest caz, insa mie mi-a mers din prima dupa ce am facut contractul, adica mi-a aparut in cont numarul, m-am dus pe activare roaming voce->  a fost ok, dupa activare roaming date -> mi-a dat o eroare - n-o mai tin minte - dar a fost activat ).
Imi luasem numarul de la Digi ca sa merg la Oltenita sa fac teste de roaming sa vaz daca va merge Vowifi de la Orange (stii povestea)...

Poate am avut eu bafta atunci si m-a lasat sistemul dintr-o 'eroare'.

Edited by emanu900, 20 May 2019 - 13:19.


#24280
maressalo

maressalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 10.08.2009
Dețin un telefon SAMSUNG GALAXY S6, cum pot face sa funcționeze volte si vowifi?

#24281
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Vezi la SethNY in semnatura link-ul. Si gasesti acolo ce si cum, S6 e suportat pt volte (este un tutorial pe acolo pe undeva). Pt vowifi daca nu iti merge contacteaza-l in privat si daca are timp te ajuta.

#24282
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007

View Postbluelaser, on 17 mai 2019 - 21:48, said:

Am optim 2, merg datele in roaming, inclusiv digi.oriunde prin datele mobile si vowifi. Testat in Grecia sapt trecuta ;)

De unde ai digi.oriunde? Am vazut ca nu mai e disponibil in Google play store.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate