Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Digi Mobil Optim Nelimitat - Noua Ofertă!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
24975 replies to this topic

#23779
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Aparent sunt clauze abuzive pentru că nu pot fi negociate la semnarea contractului si sunt clauze unilaterale care avantajează doar operatorul , nu exista un corespondent în sensul că operatorul nu este obligat să plătească nimic dacă decide sa rezilieze el unilateral contractul.

Dar s-ar putea că cele 2 taxe sa nu intre în aceasta categorie. Poate ne luminează cineva.

Edited by cezarmed2, 10 December 2017 - 21:34.


#23780
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca intra la clauze abuzive deoarece sunt taxe care fac parte din tariful standard si pe care ar trebui sa le platesti inca de la incheierea contractului - nu au treaba direct cu denuntarea lui. Si da, chiar le platesti daca vrei ca de la bun inceput contractul sa fie pe perioada nedeterminata. Este un avantaj pe care il primesti ca te scuteste de ele daca inchei contract cu perioada minima (1 sau 2 ani), si acest avantaj trebuie returnat daca nu respecti aceasta perioada.

#23781
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Am facut eu plângere la ANPC iar raspu sul a fost ca trebuie sa le achit pe amândouă plus discountul ala la abonamet de 1-2 euro. Din pacate institutiile statului sunt tot de partea lor. Nu am beneficiat nici de voucher sau alte reduceri semnificative.

#23782
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie sa achiti toate reducerile de care ai beneficiat, n-ai ce plangeri sa faci, achiti si pleci.

#23783
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Da,cele două sume trebuiesc plătite + alte reduceri de care ați beneficiat.

Sunt diverse articole pe net care spun că nu ești nevoit să plătești acele 2 taxe, dar nu sunt adevărate.

Existau anumite taxe fixe de 200-300 euro la alti operatori care trebuiau achitate in momentul rezilierii. Acestea sunt clauze abuzive.

#23784
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Acelas draq doar ca acum nu mai sunt "abuzive".

#23785
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
De vreo saptamana toate numerele de telefon care ma suna se afiseaza in reteaua digi.mobil cu 0040 in fata. Inainte nu erau afisate cu prefixul in fata. Voi ati experimentat lucrul asta? Au schimbat setarile de retea privind apelurile primite si efectuate incat acum apare prefixul Romaniei la apelurile interne?

Edited by -koss-, 12 December 2017 - 13:30.


#23786
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
sunt abuzive taxele de retea si conectare, pentru ca nu au si taxa pentru digi daca nu are semnal in o locatie; sunt disproportionate.
justa despagubire este ceruta in disperare, forteaza legea, se bazeaza pe fraieri.
prin acesta situatie trec si eu, astept raspuns de la Anpc. mi au cerut justa despagubire 77 ron pentru portare, fara sa imi spuna cum au calculat suma, care sunt pagubele produse de mine?
Pai daca nu am semnal in casa pentru ce sa platesc abonamentul? Cer eu justa despagubire pentru ca nu ofera serviciul promis si platit.
nu am decat un abonament simplu, fara telefon mobil.
Digi sunt jepcari si se bazeaza pe fraieri, cere la toti justa despagubire, multi platesc , unii contesta, per total incaseaza bani.

#23787
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pai contestati si nu platiti nimic..

#23788
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Mie mi-au cerut 450 lei pentru a rezilia. Disproporționat fata de cat as plati abonament pe ultimele 5 luni chiar și la prețul maxim de 10 euro (DON).
Deși DON nu mai poate fi contractat cu 10 euro, in cazul rezilierii se consideră reducere de la 10 la 5 euro și trebuie plătită diferența pentru fiecare luna anterior rezilierii.

Din moment ce e un contract de ce nu pot fi negociate anumite clauze? Ți se spune clar că ori accepți ce e acolo ori pleci. Nu e corect.

#23789
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Clauze abuzive. Daca digi pune la abonament pretul intreg de 1500 de lei la un telefon ce costa practic 700 este considerata clauza abuziva in caz de denuntare unilaterala a contractcului. Abuz este si daca te pun sa platesti x luni ramase pe abonament iar tu reziliezi contractul pe motiv ca nu poti sa beneficiezi de abonament din motive tehnice (ex lipsa semnal).

Edited by -koss-, 17 December 2017 - 00:43.


#23790
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Corect

#23791
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Cum pot dezactiva "Extraotiunea 5 GB"?

#23792
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Multumesc colegului @bits pentru ajutor. S-a rezolvat.

#23793
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
LoooL
ce super oferta, 3 euro x 24 = @75 euro estimativ, penibil.

http://www.rcs-rds.r...=BF_castigatori

#23794
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postxperia_ray, on 28 decembrie 2017 - 02:16, said:

LoooL
ce super oferta, 3 euro x 24 = @75 euro estimativ, penibil.

http://www.rcs-rds.r...=BF_castigatori

Plateste oricui vrei tu abonamentul pe doi ani si vezi atunci cat e(sti) de penibil.

#23795
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010

View Postgabybcr, on 11 decembrie 2017 - 13:24, said:

Am facut eu plângere la ANPC iar raspu sul a fost ca trebuie sa le achit pe amândouă plus discountul ala la abonamet de 1-2 euro. Din pacate institutiile statului sunt tot de partea lor. Nu am beneficiat nici de voucher sau alte reduceri semnificative.

ANPC tine cu firma românească, cu ceilalți se ia la trântă ca sunt străini :D.

#23796
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Discounturile recuperate la abonamente si/sau telefoane nu sunt clauze abuzive si sunteti buni de plata. Nu mai bateti campii cu tot felul de teorii ale conspiratiei, cititi legea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate