Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reteta shaorma

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostD_FENS, on 21 aprilie 2014 - 22:54, said:

Aluatul de pizza cred ca e mai complicat decat o shaorma.
Dureaza o zi si o noapte.

#20
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Tot ce se poate pune, eventual si comestibil, amestecul sa iasa, fast food sa fie! Nu tre' sa iasa ca la reteta/ ca la carte, trebuie sa se vada ca e originala si facuta in casa, doar esti roman, prajeli si sosuri cat mai multe, vorba aia cu de toate. :D

#21
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Cum comanda un zen master o shaorma? Give me one with everything!

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La shaormeria mea preferata desi am luat destul de des in ultimii 2-3 ani, tot nu s-au invatat sa nu ma mai intrebe daca vreau si ceapa, sunt multi care refuza ceapa pentru ca sunt la scoala sau la scarbiciu. Posted Image

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
uite cum fac eu shaorma la evenimente (pana acum nimeni nu s-a plans)
pulpe de pui eventual dezosate,
ceapa
castraveti murati (in saramura daca e posibil)
varza (alba sau rosie)
cartofi
usturoi
maioneza (daca ai iaurt sau smantana cu care s-o amesteci e si mai bine)
ketchup
lipii libaneze

se pun pulpele la prajit in ulei (sarate si eventual condimentate... merge si cu condimente pentru pui)
cartofii la fel
se alege un vas suficient de mare
se curata carnea de pe oase si se taie in bucati mai mici dupa care se pune in vas
si se amesteca bine cu ingredientele:
cartofii prajiti, ceapa taiata felii, castravetii taiati felii, varza tocata (plus sare si putin oţet), ketchupul si maioneza amestecata cu mujdei (si iaurt/smantana daca ai)
se incalzeste lipia la microunde sau pe fundul unei tigai dupa care se umple cu amestecul
daca ai ceva condimente pentru shaorma (galeo/karmis) e si mai bine dar merge si fara
eventual cand te mai duci la shaormerie intrebi de unde sa iei condimente sau ceri direct de la aia

Edited by Nero-d, 22 April 2014 - 07:37.


#24
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Asa o faceam si eu Posted Image .  Faza e ca nu imi iese chiar la fel ca aia cumparata . Ceva difera . Cred ca sosurile sunt de vina.

Edited by emyboy, 22 April 2014 - 10:02.


#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Marinarea carnii difera.
N-o sa-ti iasa niciodata ca la shaormerii.

#26
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Am lasat-o la baiț 2 zile . Bagat usturoi la greu , cimbru , si ceva condiment minune pentru shaorma . Dupa am bagat carnea la cuptor in oala de lut . Si tot nu a iesit :( .

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din cate stiu eu, carnea nu se marineaza, nu se nimic
doar niste prafuri
condiment pentru shaorma de la galeo era perfect... problema e ca n-am gasit decat o singura data, dupa care a disparut complet
am avut tangente cu o fabrica de... ca un fel de abator doar ca ei primeau puii gata taiati in capsuri si ei ii transau
acolo se "fabricau" si shaormele Posted Image
practic faceau nuste "butuci" gauriti pe mijloc congelati... de acolo veneau sa cumpere shaormarii turci (fabrica avea patron turc)
adica shaormarii care se respecta cumpata butucul congelat... aia pârâţi, pun ei singuri bucatile de pui in frigare

poti incerca asta si ne povestewsti cum e
http://www.carrefour..._pui_100g_abido
pare destul de scump pentru 100gr

plicurile alea pentru shaorma de la knorr nu m-au impresionat

Edited by Nero-d, 22 April 2014 - 10:49.


#28
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Cand mai trec printr-un oras care are in dotare Carrefour o sa caut condimentul . Pana atunci rabd :( .

#29
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Exista niste magazine de arabi (Halal) cu diverse condimente, de fapt alea sunt baza ca puiul poti sa il prajesti sau sa il inabusi la cuptor, dar fara alea gustul e de kko, nu seamana neam. Cardamon, chimen, sumac, usturoi, schinduf si probabil si alte ingrediente secrete. Acum de paste poti sa incerci sa faci si cu carne de oaie.

Edited by Oxigen1234, 22 April 2014 - 11:08.


#30
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostOxigen1234, on 22 aprilie 2014 - 11:07, said:

Acum de paste poti sa incerci sa faci si cu carne de oaie.

Mi-e rau de la mirosul carnii de oaie . Nu-l suport .

#31
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Tot de abido ia "7 pipere". Faci un sos din condimende, ulei de masline, zeama de lamaie, iaurt. Amesteci fasii de piept de pui si lasi 24h la frigider. Le faci pe gratar dar nu foarte mult. Se taie bucatele si le mai tragi cateva minute la wok. Pentru montare ceapa rosie frecata cu sumac, castraveti murati, ardei iuti murati si varza. Aste nu ar trebui sa lipseasca. Maioneza cu usturoi sau iaurt gras cu usturoi si ketchup daca nu ai o varianta home made. Cartofi eu nu prea pun dar daca vrei nu te opreste nimeni. Eu presar din belsug menta uscata chiar si la pui. Dupa ce o invarti si o infasori o mai bagi 10-15 secunde la 100% la microunde ca sigur se raceste cat mosmondesti la ea. Pofta buna

Sa nu exagerezi cu iaurtul si zeama de lamaie, cate o lingura e suficient la un piept maricel. Ulei cat sa le cuprinda iar condimente la ochi 1lingura sau una juma'.

Edited by destrug, 22 April 2014 - 12:14.


#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aaa... pai vezi ca poti comanda online la carrefour pe linkul a ade l-am pus :)

#33
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu ma complic cu comanda online . Mai dau bani si pe transport cand stiu ca oricum o sa trec si printr-un magazin fizic ? In Auchan(fost Real) nu am vazut condimentul .

#34
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
L-au bagat si la Mega.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate