Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Apartament nou prin prima casa... La ce banca sa apelez?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
la 60000 euro, costurile sunt cam de 1000 euro partea vanzatorului (ipozitu') si 1000 euro partea cumparatorului (taxele notariale care majoritatea sunt tot la ... stat!).

cum adica si asigurare facultativa si asigurare obligatorie???

cu ce altceva au mai "profitat" aia de tine??? Posted Image

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View PostKR_MAN, on 22 aprilie 2014 - 16:07, said:

la 60000 euro, costurile sunt cam de 1000 euro partea vanzatorului (ipozitu') si 1000 euro partea cumparatorului (taxele notariale care majoritatea sunt tot la ... stat!).

cum adica si asigurare facultativa si asigurare obligatorie???

cu ce altceva au mai "profitat" aia de tine??? Posted Image

Probabil la asigurarea obligatorie se referă la PAD, iar facultativă la cealaltă, care este tot obligatorie, dar de către bancă. :)
Cât despre valorile notariale, cam aşa e, cu ceva plus la impozit. În funcţie de valoare şi durata deţinerii până la data înstrăinării.

#21
Ebenize

Ebenize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.02.2007
Ca si cheltuieli de inceput am o lista, o scriu aici poate ii e de folos cuiva:

Avans 5%
Taxe notar ~ 2% din val imobil
Taxa evaluare 300 ron
Taxe AGRM  ~ 200 ron
Asigurare de viata si de imobil care ajunge la ~ 100-150 ron pe luna
Depozit colateral ~ 3000 ron
Comision gestiune fond anual 0.5 % din rata
Antecontract 100-200 ron
Certificat performanta energetica 300 RON

#22
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
La saij' de mii, asigurarea de viata + casa este 500-600lei/an.


#23
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013
atentie, eu am  vb de actul de vanzare cumparare, care la35.000 eu ajunge la 2500 lei. am platit cam 700 lei pt acte notariale diverse pe care banca , de fapt fondul l-a cerut. lucrez in domeniul asigurarilor ca second job si tin sa te anunt ca din august 2013 banca cere padul sau raspunderea civila plua asig facultativa la locuinta. e ilegal sa nu faci asig obligatorie, iar banca asigura facultativ locuinta pt ca de acolo ii vin bani daca locuita sufera avarii. asigurarea de viata nu e obligatorie dar banca mai incearca sa te fenteze.

#24
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
cum adica "actul de vanzare-cumparare ajunge la... lei"???

#25
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013

View PostEbenize, on 22 aprilie 2014 - 17:33, said:

Ca si cheltuieli de inceput am o lista, o scriu aici poate ii e de folos cuiva:

Avans 5%
Taxe notar ~ 2% din val imobil
Taxa evaluare 300 ron
Taxe AGRM  ~ 200 ron
Asigurare de viata si de imobil care ajunge la ~ 100-150 ron pe luna
Depozit colateral ~ 3000 ron
Comision gestiune fond anual 0.5 % din rata
Antecontract 100-200 ron
Certificat performanta energetica 300 RON

In afara de depozitul colateral care depaseste necesarul toate taxele sunt subevaluate.
Pe conso.ro gasesti un ghid de calcul pt actul notarial de vanzare-cumparare. Mie imi iesise undeva la 2000 lei, la notar am platit 2180lei plus aprox 250 inregistrarea la OCPI  deci aprox 2500 lei.
Evaluarea imobilului in Constanta nu este mai jos de 400 lei, poate exista dar nu la firmele agreeate de banci. Fiecare banca lucreaza cu cativa evaluatori care de obicei percep taxe de 400-500 lei.
Asigurarea de imobil este necesara, PAD-ul sau efectul legii cum mai e cunoscuta si asigurarea facultativa si amandoua nu depasesc 300 lei pe an.
Asig de viata nu e obligatorie.
Depozitul colateral se constituie din aprox jumatate din rata lunara pe care o platesti inmultit cu 3. Depozitul reprezinta partea Fondului  de 3 rate.
Comisionul de gestiune fond e undeva intre 70-90 euro pe an.
Antecontractul notarial e peste 150lei. Eu am dat 200 lei, si am facut 2 antecontracte pt ca am contractat un ap in constructie iar la definitivarea imobilului s-a facut al doilea antecontract cu datele complete ale ap. si ale terenului din jurul imobilului . Singurul meu regret e ca am fost obligata sa merg la notarul dezvoltatorului, unul dintre cei mai scumpi notari din Cta. Ca taxa notariala trebuie adaugata aprox 50 lei declartiile proprietarilor ca nu au mai avut ap proprietate, declaratie pe care o cere fondul.
Certificatul energetic iar se face cu agreeatii bancii, unele impun altele nu. De obicei costa cam 400 lei. O fi si mai ieftin dar la mine banca a cerut sa facem cu anumite persoane.

Cred ca marea majoritate de pe forum este aici ca sa se informeze si nu sa facem mistouri de cat de prosti sau fraieri sunt altii. Apropo de anumite remarci pe care unele persoane gasesc de cuviinta sa le faca.
Daca se face contractul de vanzare cumpareare cu imprumut bancar, tot ce platesti dl Kr_man sunt actele notariale de vanzare cumparare. La ele
ma refer. Restul banilor nu-i vezi, tranzactia se face bancar, nu e treaba ta, nu te intereseaza. Vorbim aici de costurile efective ce apar pe langa rata lunara pe care fiecare si-o ia in considerare lunar.

Edited by cristinica24, 23 April 2014 - 11:37.


#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcristinica24, on 23 aprilie 2014 - 11:30, said:

Cred ca marea majoritate de pe forum este aici ca sa se informeze si nu sa facem mistouri de cat de prosti sau fraieri sunt altii. Apropo de anumite remarci pe care unele persoane gasesc de cuviinta sa le faca.
Daca se face contractul de vanzare cumpareare cu imprumut bancar, tot ce platesti dl Kr_man sunt actele notariale de vanzare cumparare. La ele
ma refer. Restul banilor nu-i vezi, tranzactia se face bancar, nu e treaba ta, nu te intereseaza. Vorbim aici de costurile efective ce apar pe langa rata lunara pe care fiecare si-o ia in considerare lunar.
cristinica24, nu ne putem informa (corect) dacă explicaţiile/informaţiile sunt (puţin) neclare. :)
Cât despre KR_MAN, deşi "domnul" tău a fost sarcastic, el chiar este un domn. Uns cu toate alifiile. Şi nu-l ştiu să fi spus ceva fără acoperire vreodată.

#27
werx_xrew

werx_xrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.06.2010
am nevoie de un sfat de la un cunoscator al bancilor.
sunt pe cale de a-mi achizitiona un apartament. am platit un avans de ~20% si mai am nevoie de vreo 60.000 euro. am tot consultat site-urile bancilor si am ramas intre 2 optiuni:
prima casa la BT sau credit ipotecar ING. in principiu am luat mai mult in calcul suma totala de rambursat, iar cele 2 tipuri de credit sunt apropiate.

Ce-mi recomandati?

#28
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013
Buna
Am fost la BT-ul , pt programul prima casa in euro anul trecut. Este o banca foarte riguroasa, cere multe acte, dar ce e dezavantajos la ei, iau in considerare strict salariul de baza, fara alte sporuri sau prime decat daca acestea au caracter permanent si acest lucru este evidentiat in contractul de munca.
In rest este o banca destul de corecta.
Trebuie sa mergi efectiv la banci. Pe net doar iti faci o idee, abia la fata locului o sa aflii toate detaliile.
Bafta!

#29
werx_xrew

werx_xrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.06.2010

View Postcristinica24, on 05 iunie 2014 - 07:35, said:

Buna
Am fost la BT-ul , pt programul prima casa in euro anul trecut. Este o banca foarte riguroasa, cere multe acte, dar ce e dezavantajos la ei, iau in considerare strict salariul de baza, fara alte sporuri sau prime decat daca acestea au caracter permanent si acest lucru este evidentiat in contractul de munca.
In rest este o banca destul de corecta.
Trebuie sa mergi efectiv la banci. Pe net doar iti faci o idee, abia la fata locului o sa aflii toate detaliile.
Bafta!
salariul de baza imi este suficient pentru a ma incadra cam la orice banca. De fapt mi-e greu sa aleg intre un credit imobiliar simplu si unul Prima Casa. La care din ele sunt sansele mai mari sau mai mici sa ma trezesc cu rate crescute, dobanzi modificate, etc?

#30
cristinica24

cristinica24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.02.2013

View Postwerx_xrew, on 05 iunie 2014 - 22:00, said:

salariul de baza imi este suficient pentru a ma incadra cam la orice banca. De fapt mi-e greu sa aleg intre un credit imobiliar simplu si unul Prima Casa. La care din ele sunt sansele mai mari sau mai mici sa ma trezesc cu rate crescute, dobanzi modificate, etc?

De fapt dilema ta este tipul de credit si nu neaparat banca.
Prima casa e un parteneriat banca-stat( statul e reprezentat de Fond) ceea ce inseamna o lipsa de flexibilitate in primul rand . Cel mai mare avantaj al acestui credit este faptul ca cere avans 5%. Fondul nu te lasa sa vinzi casa inainte de 5 ani. Poti s-o achiti daca vrei dar n-o poti vinde. Prima casa inseamna categoric o birocratie mult mai mare, si un timp de asteptare de 2 luni fata de  creditul imobiliar care se mista mult mai repede in fct de banca cu care lucrezi.
In privinta variatiei dobandei , nimeni nu-ti poate garanta ca ea va fi aceiasi si peste 10 ani. Insa raportat la debandada de dinainte de 2009, acum dobanda se "construieste " transparent in sensul ca banca adauga un procent  variabil la EURIBOR sau ROBOR, in functie de tipul de credit. Acest lucru e valabil si pt prima casa si pentru creditul imobiliar.

Edited by cristinica24, 06 June 2014 - 10:25.


#31
werx_xrew

werx_xrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.06.2010

View Postcristinica24, on 06 iunie 2014 - 10:24, said:

De fapt dilema ta este tipul de credit si nu neaparat banca.
Prima casa e un parteneriat banca-stat( statul e reprezentat de Fond) ceea ce inseamna o lipsa de flexibilitate in primul rand . Cel mai mare avantaj al acestui credit este faptul ca cere avans 5%. Fondul nu te lasa sa vinzi casa inainte de 5 ani. Poti s-o achiti daca vrei dar n-o poti vinde. Prima casa inseamna categoric o birocratie mult mai mare, si un timp de asteptare de 2 luni fata de  creditul imobiliar care se mista mult mai repede in fct de banca cu care lucrezi.
In privinta variatiei dobandei , nimeni nu-ti poate garanta ca ea va fi aceiasi si peste 10 ani. Insa raportat la debandada de dinainte de 2009, acum dobanda se "construieste " transparent in sensul ca banca adauga un procent  variabil la EURIBOR sau ROBOR, in functie de tipul de credit. Acest lucru e valabil si pt prima casa si pentru creditul imobiliar.
Multumesc pentru raspuns! Sunt indecis in continuare. Gandindu-ma la faptul ca prin programul Prima Casa pe langa banca mai esti dator si statului, as inclina spre un credit imobiliar simplu. Dar la acest credit dobanzile sunt un pic mai mari, si parca ING nu-mi inspira incredere...
Poate visez la noapte solutia... :-)

Numai bine!

#32
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Buna, am si eu cateva intrebari despre credit, unele dintre ele mi le-a lamurit topicul acesta, restul inca nu, deci:

Daca spun ca vreau sa iau de ex 50 000 dar gasesc gars / apt mai ieftin, atunci ce se intampla cu restul de bani din credit ? Pot spune suma aproximativa pe care vreau sa o iau si banca sa-mi dea credit in functie de ce imi gasesc ?

Daca platesc sa zicem cate 2-3 rate pe luna trebuie sa justific de unde am atatia bani ?

Daca din din diverse motive nu mai pot plati o perioada (sa zicem ca-mi pierd serviciul, pana imi gasesc in alta parte) pot avea o pauza de cateva luni in care sa nu mai platesc avand in vedere ca am platit deja o grama de rate anticipat? Sau cum e mai exact ?

Legat de gars / apt - nici nu stiu ce sa iau... In cladire veche sau noua? Am observat ca constructiile noi sunt mai ieftine decat cele vechi si nu inteleg de ce. Teoretic ar trebui sa fie mai scumpe. Am auzit diverse pareri: contra celor noi ca sunt prost facute, construite de mantuiala, la primul cutremur puternic se darama, contra celor vechi - ca si asa platesc teoretic 30 de ani - la ce sa iau in cladire veche? Plus ca de asemenea se darama la cutremur pentru ca sunt vechi - nu mai inteleg nimic !

#33
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Sincer 30 de ani vechime de la construire mi se pare putin pentru o cladire, e putin si pentru un om care la 30 de ani e inca tanar, d-apoi o cladire, da acuma na, ma rog, nu sunt experta. Cat e proiectat sa reziste un bloc construit in anii '80 de ex?

#34
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Pe scurt.
Te duci la banca, iti face o simulare si iti spune de ce ai nevoie. Aduci actele(adeverinta de salariu, factura de utilitati, copie buletin) si iti face o preaprobare pe suma pe care o vrei. Daca ti s-au aprobat 250 000 de lei tu poti sa incepi sa iti cauti casa la acea suma sau mai mica, altfel exista riscut sa nu ti se ofere.

Nu are drept banca sa iti ceara astfel de date...de unde ai tu bani sa platesti.

Depozitul colateral pentru asta este. Dupa 3 luni probabil te executa. Probabil merge sa negociezi cu ei ca n-au niciun interes sa iti ia casa. Probabil depinde si de banca.

Unele constructii noi sunt mai ieftine decat cele vechi pentru ca au anumite inconveniente. Ori sunt la periferie, departe de mijloacele de transport si alte chestii utile, ori sunt prost facute. Cel putin generatiile care au prins cutremurul au in minte scene de atunci si se gandesc ca blocurile inainte de `80 au fost afectate, iar cele construite dupa dar in regimul comunist au fost facute mai cu simt de raspundere. Din cate mi-a spus un coleg de liceu care a terminat constructii si acum face proiectare structurala, chiar asa e, dar depinde si de fiecare caz in parte.

#35
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Factura de utilitati de unde mai exact? Unde am eu adresa pe buletin sta o ruda cu care nu sunt in relatii de nici un fel Chiar nu am de unde sa aduc factura de utilitati pe numele meu; Am doar factura de net pe numele meu si contract unde stau cu chirie de cativa ani. Sau e vorba de factura de la locuinta pe care urmeaza sa o iau prin credit?

#36
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Factura de utilitati trebuie sa fie de la adresa din buletin. Daca ai contract de inchiriere si viza de flotant probabil ca merge. Eu am dat factura de la telefonul mobil care imi vine pe adresa de domiciliu. Cel mai bine intrebi la banca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate