Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Să învățăm Limba Latină!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Bună ziua, aş vrea să învăţ limba latină,
doar că încă nici n-am făcut-o la şcoală.
Sunt mai mic.

Am auzit că are o gramatică complicată, însă după ce o înveţi e uşor.


Mă ajută careva?

Noroc că am o carte de rugăciuni bilingvă: în latină cu traduceri în română.

Pun aici crezul (varianta ortodoxă în latină):

Credo in unum Deum,
Patrem omnipotentem,
creatorem caeli et terrae,
visibilum omnium et invisibilium.
Et in unum Dominum Iesum Christum, Filium
Dei unigenitum,
Et ex Patre natum ante omnia saecula.
Deum de Deo, lumen de lumine, Deum verum de Deo vero,
Genitum, non factum, consubstantialem Patri:
Per quem omnia facta sunt.
Qui propter nos homines
et propter nostram salutem
Descendit de caelis
Et incarnatus est de Spiritu Sancto ex Maria Virgine, Et homo factus est.
Crucifixus etiam pro nobis sub Pontio Pilato;
Passus et sepultus est,
et resurrexit tertia die,
secundum Scripturas.
Et ascendit in caelum, sedet ad dexteram Patris.
Et iterum venturus est cum gloria,
Iudicare vivos et mortuos, cuius regni non erit finis.
Et in Spiritum Sanctum,
Dominum et vivificantem:
Qui ex Patre procedit.
Qui cum Patre et Filio simul adoratur et conglorificatur:
Qui locutus est per profetas.
Et unam, sanctam, catholicam (aici cu sensul de universală) et aposolicam Ecclesiam.
Confiteor unum baptisma in remissionem pecatorum. Expecto resurrectionem mortuorum et vitam venturi saeculi,
AMEN.

Edited by Adm, 21 April 2014 - 00:18.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pot sa te intreb de ce ai dori sa faci asta?
Nu am inteles niciodata dc ne-au chinuit in liceu cu aceasta limba moarta.

Exista manuale de lb latina pt liceu.

P.S. Limba latina, ca si romana, NU e o limba usoara, fiind neregulata.

#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Te-aș ajuta eu, dar nu am competențele necesare cu toate că în tinerețe cochetam cu ideea de a mă face medic psihiatru.

Sorry!Spercă totuși se va găsi un colegcu competențele și expertiza necesae și te va ajuta el.

Edited by spider_zero_sapte, 21 April 2014 - 00:21.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 Adm, on 21 aprilie 2014 - 00:19, said:

Pot sa te intreb de ce ai dori sa faci asta?
probabil da la teologie sau filologie

#5
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

 Adm, on 21 aprilie 2014 - 00:19, said:

Pot sa te intreb de ce ai dori sa faci asta?
Nu am inteles niciodata dc ne-au chinuit in liceu cu aceasta limba moarta.

Exista manuale de lb latina pt liceu.

P.S. Limba latina, ca si romana, NU e o limba usoara, fiind neregulata.

Asa zic si eu despre limba greaca. Un singur popor o mai foloseste, litere dificile, plus ca strainii nu invata greaca fiindca se folosesc de engleza.
Asta pana cand am dat la o facultate tehnica si am constatat, dupa 4 ani de studii, ca am utilizat toate literele grecesti in formule. Litere mici, mari....
asa mi-a zis un profesor de analiza matematica in anul 1: "la final, va fi ca si cum ati invatat-o :lol: ".

Serios acum, limba latina e destul de utila mai ales daca iti alegi domeniul medicinei, daca vrei sa fii profesor de latina, daca vrei sa lucrezi in domeniul stiintelor faunei, florei, sunt multe denumiri ciudate.

#6
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
http://manualul.info...a_VIII_1986.pdf
Daca tot iti doresti asa de mult, ai aici un manual vechi din perioada comunista, in general aceste manuale vechi au explicatiile si tot ce iti trebuie pentru a invata, iti mai trebuie doar vointa. Dar poti imprumuta si alte manuale, daca vrei ai de unde invata.

Edited by Zxcvbndx, 21 April 2014 - 00:27.


#7
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Dacă nu ai unde s-o citești și cu cine s-o vorbești: degeaba.

#8
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

 Zxcvbndx, on 21 aprilie 2014 - 00:26, said:

http://manualul.info...a_VIII_1986.pdf
Daca tot iti doresti asa de mult, ai aici un manual vechi din perioada comunista, in general aceste manuale vechi au explicatiile si tot ce iti trebuie pentru a invata, iti mai trebuie doar vointa. Dar poti imprumuta si alte manuale, daca vrei ai de unde invata.

Da, pare destul de bun.


 Adm, on 21 aprilie 2014 - 00:19, said:

Pot sa te intreb de ce ai dori sa faci asta?
Nu am inteles niciodata dc ne-au chinuit in liceu cu aceasta limba moarta.

Exista manuale de lb latina pt liceu.

P.S. Limba latina, ca si romana, NU e o limba usoara, fiind neregulata.

Cum adică chinuit?? Ai nevoie de limba latină.
Mă enervează când oamenii spun asta cu limba moart şi de ce ne-a chinuit.
În primul rând nu e limbă chiar moartă. Încă se mai foloseşte dacă vrei să ştii!
Uite aici un articol: http://denisuca.com/...invatam-latina/

Călin Bicăzan, un tânăr pseudo-jurnalist hunedorean, care s-a remarcat, de-a lungul scurtei sale cariere în presa scrisă, doar cu articole despre una, despre alta, ce n-aveau colegii săi timp să scrie, s-a trezit mare editorialist la publicaţia Servus Hunedoara.

Şi cum editorialele se scriu indiferent dacă ai chef sau nu, indiferent dacă ai inspiraţie sau ba, singurul criteriu fiind “eşti de serviciu pe ziar, e rândul tău să scrii editorialul”, Călin Bicăzan s-a trezit în faţa .doc-ului alb, după o zi de alergat pe teren după subiecte mai mult sau mai puţin interesante. Şi ce să scrii când n-ai nici inspiraţie, nici chef?

Păi, ai putea să scrii despre cât de naşpa este educaţia din România. Sau sistemul sanitar. Astea sunt cele două domenii despre care poţi oricând să scrii generalităţi, lucruri pe care le ştie toată lumea, să umpli o coloană de ziar fără să spui, de fapt, nimic. “Dar stai”, zise ziaristul Bicăzan, “eu scriu despre astea tot timpul. Ar trebui să mai variez subiectele… Buun. Deci azi fut educaţia, dar nu mă mai iau de Adomniţei, nu mai am ce scrie nici despre Bac, futu-i mama mă-sii! E vacanţă, băga-mi-aş!!! Lasă, că tot găsesc eu ceva”.

S-a mai scremut omuleţul puţin şi i-a picat fisa: va scrie despre limba latină. Oricum, toţi elevii o urăsc. Iar gluma aceea cu limba latină, care este moartă, dar trebuie învăţată pentru că profesorii încă mai trăiesc, a fost şi rămâne printre preferatele lui.

Iată ce i-a fătat mintea domnului Bicăzan în editorialul intitulat “De ce mai învăţăm latina?”, publicat în Servus Hunedoara de marţi, 5 august 2008:




Şi acum, analiză “pă tecst”:

Deşi latina este demult o limbă moartă ea trăieşte în continuare în programa şcolară din România şi este studiată cu multă minuţiozitate în licee.

Încă de la prima frază, autorul dă dovadă de prostie crasă. Limba latină este moartă? Atunci de ce o regăseşti inclusiv pe bancnotele americane? De ce pe bancnota de 1 dolar stă scris “E pluribus unum” şi “Novus ordo seclorum”? De ce plantele şi vietăţile au denumiri latineşti, universale? Pentru că-s vechi toate, parcă te şi aud îngăimând. Ştiai că structura vocabularului limbii române cuprinde elemente romanice în proporţie de peste 70 la sută? Dacă nu ştiai, mai citeşte.

E cel puţin ciudat cum de limba rusă a dispărut din orarul elevilor, iar limba latină continuă să stea acolo ca un ghimpe în coasta elevilor.

Dacă erai vreun comunistoid coclit, ţi-aş fi înţeles supărarea vizavi de eliminarea limbii ruse din programa şcolară. Aşa, nu pot decât să presupun că părinţii tăi ţi-au povestit, cu nostalgie, cât de frumoasă era rusa învăţată obligatoriu [apropo, latina nu o studiezi decât dacă alegi un profil umanist la liceu. Pe tine cine te-a obligat să mergi acolo? Cine te-a minţit că dacă "faci" Filologia ajungi ziarist?]

Dar pentru a vă putea formula fiecare dintre dumneavoastră o părere asupra acestui subiect

…pentru că, nu-i aşa, tu eşti ziarist şi ne poţi lumina pe toţi cu vasta-ţi înţelepciune!

…iată o discuţie dintre un elev şi profesorul său de latină la care am asistat întâmplător: “Domnule profesor, de ce învăţ eu latină în liceu? Toţi spun că programa e prea încărcată şi că avem prea multe ore pe zi, dar nimic nu se schimbă. Eu sunt la profilul uman, dar cu toate astea poate vreau să fac mai multă matematică decât latină. De ce să nu fac orice altceva mult mai folositor?”.

Încă un viitor ziarist care a ales profilul uman în speranţa că va face mai multă matematică. Şi s-a trezit că, de fapt, latina îl “face” pe el.

“Dar de ce să nu faci latină? În primul rând, studiul culturii şi civilizaţiei latine ajută, fără îndoială, la dezvoltarea culturii generale şi nu trebuie privit ca un lucru neplăcut. În al doilea rând, deşi este considerată o limbă moartă, ea dăinuie în continuare prin intermediul vorbitorilor de limbi romanice. Părerea mea este că avem chiar prea puţine ore de limbă latină pe săptămână. În final, nu înţeleg de ce consideri că limba latină nu este folositoare. Toată viaţa te vei întâlni cu expresii latine, în special în drept sau medicină”.

De bun simţ observaţiile profesorului. Dar staţi aşa, că vine contraatacul ziaristului care le ştie pe toate:

Dacă nu v-aţi format, încă, o părere despre utilitatea limbii latine în şcoli vă lămureşte Eugen Lovinescu: “Nu învăţăm limba latină pentru a scrie sau vorbi latineşte. N-o învăţăm nici chiar pentru foloasele unei stricte discipline mentale; matematica sau alte limbi moderne ne-ar pune la îndemână un exerciţiu egal al facultăţilor noastre intelectuale. Învăţăm limba latină pentru nevoile noastre spirituale”. Exact de nevoi spirituale ducem lipsă în învăţământul românesc, altceva nu ne lipsea. Mulţumim domnului Lovinescu pentru comentariul său romantic asupra limbii latine, dar orarul din zilele noastre e atât de aglomerat încât, cu toată părerea de rău, latina poate fi considerată o materie în plus.

Amice, eşti idiot! Eşti atât de idiot, încât toate rândurile scrise de mine aici nu vor însemna pentru tine nimic mai mult decât “asta vrea scandal”. Dacă ai trecut prin liceul ăla [ştim noi care] şi tot ce ai înţeles este că latina aglomerează orarul, iar învăţământul românesc şi, prin extensie, societatea noastră “exact de nevoi spirituale duce lipsă”, asta spusă pe un ton ironic, înseamnă că eşti degeaba. Că nu s-a prins de tine nimic şi ţi-ai meritat cu prisosinţă persecuţia la care te-a supus profesorul tău de limba latină, indiferent cine ar fi fost acela. Ai fi meritat să-ţi dea cu manualul de limba latină în cap în timp ce-ţi striga “Per aspera ad astra”.

Totuşi, să sperăm că adevăratul motiv pentru care această limbă moartă continuă să facă parte din programa şcolară este chiar legat de nevoia spirituală şi nu de o scuză prin care anumiţi dascăli ajunşi la titulatura de “babalâci matusalemici” nu trebuie să-şi piardă postul.

Paranoia te-a atins şi pe tine. Vezi că umblă vorba prin sat că profesorii de latină se gândesc tot mai serios să plece din Învăţământ şi să devină ziarişti. Şi ştii ce-i ironic? Dacă s-ar întâmpla aşa, ai fi primul care ar zbura…

Mediocrule!

P.S.: Aşa cum mă aşteptam, jurnalistul revine cu un comentariu pe site-ul ziarului la care lucrez, ziar în care am scris, joia trecută, despre editorialul său. Am fost blândă cu el, pentru că e vorba, totuşi, de un ziar. Iată comentariul:

Comentariu scris de: Calin Bicazan [Vizitator] Email
Domnita Bangau… pardon Bargau (imi cer scuze ca v-am pocit numele) dati-mi voie sa va spun o expresie latina care mie imi place tare mult “magarus es tactus”. De asemenea, imi pare rau sa va anunt ca diploma mea de bacalaureat e completata cu pixul, dar am asa un vag sentiment ca a dumneavoastra e completata cu marker-ul (care s-a uscat la fel de greu, nu? ca doar avem aceeasi varsta aproape). Doar pentru ca nivelul dumitale de cultura se rezuma la gramatica asta nu inseamna ca ai dreptul sa scrii jigniri prin ziare. Daca eu te-as face … (pentru ca asa si esti) in ziarul nostru, nu cred ca ti-ar face placere. Dar eu sunt domn si nu-ti spun asta in ziar ci atunci cand o sa ne vedem aici pe hol, ca doar suntem vecini de redactie.
11-08-2008 @ 13:34

Exact cum mă aşteptam: tot ce a înţeles el din articolul meu este că “vreau scandal”. Argumente? N-are, dar îmi poceşte numele [apropo, băiatu', numele ăsta l-am "luat" de curând de la cel care mi-a devenit soţ şi care va avea o problemă cu faptul că te-ai legat de el!]. În plus, aruncă o semi jignire de forma “eşti…, dar nu zic ce!” şi mă anunţă că-mi va spune “pe hol” ce-l doare. Abia aştept!

Pfff, oare vrea să mă bată?

P.P.S.: Surprinzător, de când am scris despre Călin Bicăzan, a început şi spam-ul. Cât de idiot să fii încât să crezi că voi aproba comentarii în care foloseşti numele meu şi adresele mele de e-mail? IP-ul 217.148.84.179 e deja banat. Mai încerci cu altele?
Apropo… şi eu ştiu să caut:

19 aprilie 2008 14:01 – Bicazan Calin
Mesaj:

Domnule Oancea, vreau sa va felicit pentru activitatea pe care o desfasurati la Primaria Deva. Pe langa asta, vreau sa va mai spun ca sunteti unul din oamenii cei mai placuti pe care i-am cunoscut in activitatea mea de jurnalist. Sunt sigur ca acum, daca ar fi sa reiau paginile cu cartierele din Deva pe care le faceam la Cuvantul Liber, as avea multe lucruri bune de scris. Multa sanatate va doresc, ani multi si fericiti alaturi de familia dvs si sa ramaneti in continuare acelasi OM. Doamne ajuta!

Calin BICAZAN
Servus Hunedoara





 STARTREK1, on 21 aprilie 2014 - 00:24, said:

probabil da la teologie sau filologie

Ai dreptate. Şi din cauza teologiei, chiar dacă nu voi studia teologia catolică, cult în care e predominantă latina.


Mă gândeam să învăţ mai multe limbi care îmi plac:
-ebraica
-latina
-aramaica
-greaca veche şi greaca nouă
-rusa
-araba
-turca
-spaniola
-engleza
-germana
-sârba
-slavona
-italiana
-franceza
-portugheza

Şi cam atât, poate chiar mai multe.



 bogdan_z, on 21 aprilie 2014 - 00:25, said:


Asa zic si eu despre limba greaca. Un singur popor o mai foloseste, litere dificile, plus ca strainii nu invata greaca fiindca se folosesc de engleza.
Asta pana cand am dat la o facultate tehnica si am constatat, dupa 4 ani de studii, ca am utilizat toate literele grecesti in formule. Litere mici, mari....
asa mi-a zis un profesor de analiza matematica in anul 1: "la final, va fi ca si cum ati invatat-o Posted Image ".

Serios acum, limba latina e destul de utila mai ales daca iti alegi domeniul medicinei, daca vrei sa fii profesor de latina, daca vrei sa lucrezi in domeniul stiintelor faunei, florei, sunt multe denumiri ciudate.

Ai dreptate e utilă.


Eu mă gândeam să mă fac: teolog, filozof, alchimist, scriitor şi încă ceva (ştiu că este ruşinos, dar nu îmi aduc aminte cum se numea).

#9
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Puteai sa inveti si tu ceva util, cum ar fi chineza sau japoneza... Dar nu, tu vrei latina.. Posted Image Cea mai mare teroare in liceu, clar !

Edited by Vla0d_, 21 April 2014 - 01:25.


#10
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

 Vla0d_, on 21 aprilie 2014 - 01:25, said:

Puteai sa inveti si tu ceva util, cum ar fi chineza sau japoneza... Dar nu, tu vrei latina.. Posted Image Cea mai mare teroare in liceu, clar !

Ştiu că e grea, dar mă fascinează... nu ştiu cum...
De asemenea: Eu mă gândeam să mă fac: teolog, filozof, alchimist, scriitor şi încă ceva (ştiu că este ruşinos, dar nu îmi aduc aminte cum se numea).

#11
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Poți să te faci și medic sau măcar anatomist. Toată nomenclatura anatomiei e în latină. Toată nomenclatura clinicii e în greacă. Dar mno, la ce folos că mai țin minte că mă doare-n „gluteus major”.

#12
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Oi fi eu prea treaz pentru ora asta de sunt singurul care vede că vrea să aibă vreo 10 profesii și să învețe cam jumate din limbile de pe glob?
Doar de curiozitate, câți ani ai?

Edited by MikeD, 21 April 2014 - 01:48.


#13
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Cine naiba vrea sa invete limba latina ?

#14
BET360

BET360

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.01.2014
Limba moarta ! PA TATA ! Dute si invata franceza , engleza ce vrei tu ! Da las-o drk de latina ca nu ne intoarcem in timp , mergem inainte baaaaa !

PS: Eventual ''pasareasca '' SPOR la vorbit !

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"că chi"
Nu mai bine, pana mai cresti,(Sunt mai mic.), inveti tu sa vorbesti corect, fara "cachi"-fonii, in romaneste?
Si sa-ti mai lasi mintea sa se odihneasca, macar de sarbatori?
Sa nu te bagi prea mult in seama degeaba?

#16
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 REGLURAL, on 21 aprilie 2014 - 01:32, said:

şi încă ceva (ştiu că este ruşinos, dar nu îmi aduc aminte cum se numea).

Pedofil ?

#17
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Mă gândeam să învăţ mai multe limbi care îmi plac:
-ebraica
-latina
-aramaica
-greaca veche şi greaca nouă
-rusa
-araba
-turca
-spaniola
-engleza
-germana
-sârba
-slavona
-italiana
-franceza
-portugheza

Şi cam atât, poate chiar mai multe.


Invata 2-3 limbi bine, ce folos daca stii catava cuvinte din lista enumerata?  

P.S Apropo de alegerea meseriei aveau cei de la Parazitii o melodie pe acesta tema. Daca imi aduc aminte te anunt cum se numeste :)

Edited by Swerige, 21 April 2014 - 09:30.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bine, ne-ai dovedit ca esti un pusti cult, poti sa mergi la culcare. Nu uita biberonul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate